FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Victorie, chin si suferinta

«123»
MALDINI_STEAUA26.04.2008 18:02

Dinamo conduce la Rapid cu 1-0.Sper sa nu isi revina dinamu tocmai acum.Sa isi revina dupa ce i batem noi sau macar un egal.Sper din tot sufletul sa fim campioni si cred ca vom fi...of Doamne , unde sunt cele 2 puncte cu Timisoara...eream campioni...dar poate e mai bine asa sa fim in tensiune :D Lupta Steaua ! fular-campionii

danimarcu26.04.2008 18:43
Va intreb pe toti, poate fi ceva mai frumos(pe scena interna, desigur) decat sa castigi titlul pe terenul maidanezilor, castrandu-i in meci decisiv, in anul in care patrupezii sarbatoreau centenarul lor mizer?

Ce centenar,dom'le? De unde si pana unde?

Dupa cate stiu eu,centenarul patrupezilor se va sarbatori prin anul de gratie 2048! :rolleyes:

w3bmaster26.04.2008 18:50

Meci frumos urat acuma nu imi arde de spectacol ci sa invingem oricum jucam fotbl fata de tur cand injuram la meciuri de toti ....

 

Forza Steaua

zob7926.04.2008 19:08
Ce centenar,dom'le? De unde si pana unde?

Dupa cate stiu eu,centenarul patrupezilor se va sarbatori prin anul de gratie 2048! :rolleyes:

Scuze :naughty: vroiam sa spun 60 de ani

dany.r26.04.2008 20:24

un meci mare facaut de o echipa mare!!!!! Forza Steaua!!!!!!

crafft26.04.2008 20:45

esti un *****,ca de fiecare data,te rog eu nu mai scrie nimic,nici un articol,lasa-ne

radutheodor26.04.2008 20:59

Deci, as fi fost dispus sa cumpere Jiji campionatul, sa il numeasca Liga Jiji, numai sa nu mearga CFR in Champions League.

 

Dar mi se pare absurd sa ajungi sa justifici offsideul de la Craiova. Domnu' Catalin, nu vreau sa va jignesc in nici un fel, dar comentati de atatia ani fotbal fara sa cunoasteti jocul.

 

In cazul offsideului, pasa de la adversar se considera cea care pleaca de la adversar cu intentie, nu se refera la devierea mingii de catre adversar, dupa ce in prealabil a fost sutata de coechipier.

 

Acum ca sa fiu mai clar:

Exemplul 1: pasa de la adversar - meciul Albania - Romania: fundasul albanez paseaza de unul singur catre Dica, aflat singur in spatele tuturor fundasilor albanezi. NU ESTE OFFISDE

 

Exemplul 2: pasa de la coechipier: meciul Craiova - Steaua: Ov Petre suteaza, mingea doar sterge un pic un fundas craiovean. 3 jucatori stelisti in offside. Este un offside grosolan, atat la Pepe care marcheaza, cat si la ceilalti doi stelisti CARE INFLUENTEAZA FAZA, pentru ca il mascheaza pe portarul Bornescu.

 

Si ca sa inchei: nu ma intereseaza ca a fost offisde. Ma intereseaza ca rezultatul final a fost 2-1 pentru Steaua si asta e tot ce conteaza. Inainte de Steaua a fost Chelsea - MU. La scorul de 1-1, C Ronaldo scapa singur cu portarul. Asistentul semnalizeaza un offside inexistent. Pe reluari se vede clar. Ceva mai tarziu, in min 85, celalalt asistent semnalizeaza centralului un penalty hilar in favoarea lui Chelsea: O'Shea a jucat mingea cu piciorul SI IN AFARA CAREULUI ! Cu toate astea, penalty pentru Chelsea, 2-1 si egalitate de puncte la varful clasamentului !!! Sa nu mai adaug penalty-ul primit de Chelsea in tur la Liverpool, in acelasi stil: un fault inexistent din afara careului mutat grosolan pe post de penalty.

 

In concluzie:

 

1. Steaua - CFR: 1 penalty pentru CFR la scorul 2-1, si cartonas rosu pentru Zapata

2. Steaua - Unirea: 1 penalty pentru Unirea la scorul 0-0

3. Craiova - Steaua: gol din offside la scorul 0-0

 

Cu toate astea, ma bucur enorm pentru aceste 3 greseli de arbitraj in favoarea noastra !!! Si ii invit pe toti stelistii sa faca la fel. Sa ai, in 12 meciuri, doar 3 greseli de arbitraj in favoarea ta, mi se pare ceva absolut omenesc si nicidecum premeditat. Ca nu stau sa le numar pe cele 11 in favoarea CFR-ului.

 

@danimarcu:

 

stai linistit, CFR joaca sambata cu Gloria si Steaua duminica.

 

Dupa meciul CFR - Gloria, ai sa vezi ca vom fi deja campioni si putem juca in groapa de placere. Face pariu careva ca CFR nu ii bate pe Bistrita?

danimarcu26.04.2008 21:14

@radu

asa e,s-ar putea ca Clujul sa faca egal,ceea ce ar insemna ca suntem campioni.

Ceea ce vreau sa completez la ce ai zis mai sus,referitor la meciul de pe Eurosport2, Chelsea-Manchester,este ca la faza penalty-ului ,vazut doar de tusier,s-a dat o singura reluare si nici aia concludenta.Acolo arbitrul este suveran,iar ceea ce spune el e litera de lege.Iar televiziunea se axeaza pe joc in sine,nu pe controverse sau erori de arbitraj.Daca se intampla la noi faza aia probabil ca era analizata de televiziuni pana tarziu in noapte.

Ma rog,referitor la meci eu sunt de parere ca avem un lot care poate mai mult,dar nu este lasat de antrenorul Jiji Becali.

Avem apararea cea mai beton,dar de la mijloc in sus putem mai mult.

Cu toate ca jocul nu ma satisface, cred ca noi meritam titlul si sa jucam in LC nu CFR-ul,pentru ca noi am adunat punctele necesare pentru ca o echipa romaneasca sa participe direct in grupe.

Iar CFR-ul nu joaca cu nimic mai frumos decat noi,s-a vazut azi la Mioveni ca nu au valoare!

Speram ca saptamana viitoare sa fim campioni,sa-si inghita trica limba de ciuda!...

xray_rom26.04.2008 23:47

Chiar nu va inteleg!Pana si Mititelu a recunoscut ca in prima repriza Steaua i-a dominat cum nu a mai facut vreo echipa in acest campionat si voi tot o tineti cu carcoteala...Pacat ca nu stim sa ne bucuram nici macar la victorii clare sub aspectul jocului.

baron27.04.2008 04:43

am ajuns sa il regretam pe Lovin? pe "metronomul" care nu intra la nicio minge? care nu stie sa dea o pasa. jucam execrabil, nu meritam sa fim pe locul intai. ne trebuie antrenor. degeaba faci echipa cu 2 mijlocasi la inchidere, si cu alti 3 mijlocasi(in care 2 atacanti reprofilati). asta nu e treaba. se conbtinua cu stilul Olaroiu. nu imi dau seama cine le impune acest stil. il ai pe mendoza atacant de meserie si il pui sa joace extrema. il ai pe Dayro(16 goluri in tur) si il tii pe banca. ce sa mai zici? iti bati joc de Ghionea si de rada si il introduci pe Baciu....

 

sper ca sezonul viitor sa avem un alt antrenor. unul strain.

colaps27.04.2008 07:20

ce mai atata incoace si-ncolo? cate goluri s-au dat din offside si nu a facut nimeni atata tam-tam ca acum? cu Dinamo, musai la victorie, daca jucam la ciupeala n-o sa fie bine..

amarel27.04.2008 08:54

radutheodor

Eu, fac pariu ca CFR bate pe Bistrita !Am fost convins insa ca nu v-a castiga la MIOVENI, am si spus-o, aici pe forum !!!

antoniu stefan27.04.2008 09:55

Tind sa iti dau dreptate referitor la jocul Stelei dar mi se pare ca esti cam exigent cu baietii.La ce joc are Craiova si ce jucatori la ce te-ai asteptat mai mult.Important este sa invigem duminica viitoare.Cand o sa fim in Liga Campionilor mai vedem.important este acum.FORZA Steaua.

Lucas27.04.2008 10:50

Mi-e teama ca egalul de la Mioveni, mai mult o sa ne-ncurce.

Lacatus va juca la mica ciupeala pentru un egal, eventual chiar cu 3 mijlocasi la inchidere si cu un singur atacant. Iar un eventual gol primit spre finalul jocului, ar fi fatal!

Iar CFR, sigur va castiga cu Gloria.

predatorpulse727.04.2008 11:21

Hai sa fim seriosi,nimeni nu joaca un fotbal frumos pe acest sfarsit de campionat,toti vor puncte si atat,fie ca se lupta pentru titlu fie ca se lupta sa evite retrogradarea.

Steaua a jucat bine prima repriza cu Craiova in care oltenii nici nu au existat,insa in a 2-a repriza nu stiu ce s-a intamplat dar prazarii au fost mai prezenti in jumatatea noastra si noi nu prea am contat in atac, noroc ca exista fazele fixe.

 

O sa imi iau multe injuraturi dar asta a fost una dintre putinele deplasari bune ale Stelei, daca luam cele 90 de minute per total. Nu inteleg titularizarea lui pepe moreno, introducerea lui Banel si tinerea atata timp pe banca a lui Dayro moreno, dar in fine, Lacatus o sa raspunda pentru toate la sfarsitul campionatului. De asemenea, a fost aiurea ca am luat gol din faza fixa de la o echipa care e cam piticoata. Si acum sa vorbesc putin si de offside-ul "flagrant" cum aud pe la televiziuni.

Eu m-am uitat de 3-4 ori la reluari si abia atunci mi-am dat seama ca a fost ofsaid, e greu sa judeci asemenea faze care se desfasoara foarte rapid. Bineinteles ca au inceput frustratii pe la TV cu intrebari tampite gen "cum va simtiti stiind ca ati castigat cu ajutorul arbitrilor?". Bai prostilor, ce treaba au jucatorii cu arbitrii? Ei sunt 11 la 11 pe teren si daca tin minte bine oltenii ne egalasera si puteau sa ne si bata, daca se termina 2-1 de exemplu, nu mai sarea nimeni in sus.

Asta este,echipele mari sunt avantajate de arbtri cateodata,mai ales de acei arbitri ce nu fac fata presiunii meciurilor importante, ba chiar am vazut o greseala foarte mare in Anglia la Chelsea-Manchester,ideea e ca ei nu prea fac caz de asta pentru ca ei nu-si gasesc scuze in fiecare meci. Totul se compenseaza, de exemplu,chefere a castigat cu Vaslui dintr-un ofsaid iar astazi le-a fost refuzat un 11 metri clar in meciul cu mioveni. Daca Steaua ar fi avantajata de arbitri intr-un mod grosolan ar trebui sa ne castigam meciurile super-clar si sa nu avem mari probleme,dar daca va uitati, majoritatea meciurilor Stelei din acest campionat au fost castigate sau pierdute la limita, rar am dat mai mult de 2 goluri si mai rar am cedat mai mult de 2 goluri.

 

Oricum,e jegos cum acest offside a luat fata manifestarilor jegoase din tribune cu ochelari,cataroaie si scaune aruncate in teren, ca sa nu mai vorbesc de comportamentul "civilizat" al oltenilor, comportament ce a determinat folosirea gazelor lacrimogene de catre jandarmi catre finalul meciului. Totul a fost impotriva noastra la Craiova(cu exceptia fazei de la primul gol in care am fost ajutati), de la duritatea oltenilor(care i-au cam rupt pe Lovin si pe zapata) pana la ostilitatea publicului si totusi baietii nostri au castigat, bravo lor.

 

Se vorbeste la un alt topic daca meritam titlul. Eu nu stiu daca il "meritam",dar stiu sigur ca chefere nu-l merita(nu joaca mai nimic), dinamu nu merita(90% din campionat au jucat slab),Rapid nu merita(datorita "civilizatilor" din tribune si mentalitatii de eterni frustrati) si iata ca am ramas doar noi,Steaua Bucuresti. Si noi am jucat foarte slab in acest campionat,dar slab neslab ne-am castigat punctele si majoritatea au fost castigate pe teren.

Indiferent de deznodamantul campionatului, a fost o editie execrabila din pc de vedere al fotbalului si sper ca editia urmatoare sa ne ofere un fotbal mai de calitate si mai putine scandaluri.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Bundy27.04.2008 11:27
Deci, as fi fost dispus sa cumpere Jiji campionatul, sa il numeasca Liga Jiji, numai sa nu mearga CFR in Champions League.

 

Dar mi se pare absurd sa ajungi sa justifici offsideul de la Craiova. Domnu' Catalin, nu vreau sa va jignesc in nici un fel, dar comentati de atatia ani fotbal fara sa cunoasteti jocul.

 

In cazul offsideului, pasa de la adversar se considera cea care pleaca de la adversar cu intentie, nu se refera la devierea mingii de catre adversar, dupa ce in prealabil a fost sutata de coechipier.

 

Acum ca sa fiu mai clar:

Exemplul 1: pasa de la adversar - meciul Albania - Romania: fundasul albanez paseaza de unul singur catre Dica, aflat singur in spatele tuturor fundasilor albanezi. NU ESTE OFFISDE

 

Exemplul 2: pasa de la coechipier: meciul Craiova - Steaua: Ov Petre suteaza, mingea doar sterge un pic un fundas craiovean. 3 jucatori stelisti in offside. Este un offside grosolan, atat la Pepe care marcheaza, cat si la ceilalti doi stelisti CARE INFLUENTEAZA FAZA, pentru ca il mascheaza pe portarul Bornescu.

 

Si ca sa inchei: nu ma intereseaza ca a fost offisde. Ma intereseaza ca rezultatul final a fost 2-1 pentru Steaua si asta e tot ce conteaza. Inainte de Steaua a fost Chelsea - MU. La scorul de 1-1, C Ronaldo scapa singur cu portarul. Asistentul semnalizeaza un offside inexistent. Pe reluari se vede clar. Ceva mai tarziu, in min 85, celalalt asistent semnalizeaza centralului un penalty hilar in favoarea lui Chelsea: O'Shea a jucat mingea cu piciorul SI IN AFARA CAREULUI ! Cu toate astea, penalty pentru Chelsea, 2-1 si egalitate de puncte la varful clasamentului !!! Sa nu mai adaug penalty-ul primit de Chelsea in tur la Liverpool, in acelasi stil: un fault inexistent din afara careului mutat grosolan pe post de penalty.

 

In concluzie:

 

1. Steaua - CFR: 1 penalty pentru CFR la scorul 2-1, si cartonas rosu pentru Zapata

2. Steaua - Unirea: 1 penalty pentru Unirea la scorul 0-0

3. Craiova - Steaua: gol din offside la scorul 0-0

 

Cu toate astea, ma bucur enorm pentru aceste 3 greseli de arbitraj in favoarea noastra !!! Si ii invit pe toti stelistii sa faca la fel. Sa ai, in 12 meciuri, doar 3 greseli de arbitraj in favoarea ta, mi se pare ceva absolut omenesc si nicidecum premeditat. Ca nu stau sa le numar pe cele 11 in favoarea CFR-ului.

 

@danimarcu:

 

stai linistit, CFR joaca sambata cu Gloria si Steaua duminica.

 

Dupa meciul CFR - Gloria, ai sa vezi ca vom fi deja campioni si putem juca in groapa de placere. Face pariu careva ca CFR nu ii bate pe Bistrita?

Bistrita si CFR au o relatie "aparte" care se consuma de mai multi ani. Nu cred ca vor face vreo surpriza, nici daca ar vrea.

AdrianUltras2527.04.2008 14:46

Eu zic ca nu a fost offside.

 

S-a vazut clar, Ov Petre a tras la poarta.Nu a dat pasa.

Reluarile din spatele portii aratau ca Pepe era undeva in stanga iar Ovidiu a tras pe poarta, perpendicular.Un fundas oltean deviaza apoi decisiv mingea inspre Pepe care o baga in ate.

 

 

Despre joc...slab!

 

 

Mi-am pus mari sperante in Lacatus dar parca tot mai rau jucam.

 

Sper sa gandeasca bine meciul cu catelandrii si sa nu il mai "rezervizeze" pe Dayro.

 

Omul e in forma.Trebuie sa joace!

 

 

Hai mai Laca, fa echipa cum trebuie cu spurcatii si incinge-i asa cum o faceai si pe vremuri!

fedora27.04.2008 15:48

Adrian, cred ca nu stii regulamentul, situatia descrisa de tine se incadreaza la ofsaid.

MoWeed27.04.2008 15:56

Nu cred ca mai conteaza ca a fost sau nu offside, cele 3 puncte raman Stelei!!!

Altii au beneficiat de greseli la fel de grave ale arbitrilor si nu s-a scandalizat nimeni, totusi daca stam sa ne gandim am avut mai putine greseli in favoarea noastra decat CFR Cluj.

Meciul cu Craiova l-am dominat clar, ei au trecut de cateva ori de mijlocul terenului in tot meciul. Cum ne apropriam la 30 de metri de poarta lor, cum se gasea vreun prazar care sa faulteze jucatorul cu mingia. In conditiile unui asemenea antijoc este bine ca am reusit sa luam cele 3 puncte...

AdrianUltras2527.04.2008 16:40

Fedora

 

s-ar putea sa ai dreptate.

pentru ca nu stiu regulamentele pe de rost dar stiu alte cazuri in care a fost cam la fel si nu s-a dat offside.

SSK27.04.2008 20:24

A fost offside, de ce s-o dam dupa cires. Parerea mea e insa ca tusierul a fost incurcat de ceilalti 2 stelisti, care erau "mai in offside" decat Pepe, precum si de un fundas craiovean interpus. Oricum, greseala e greseala.

 

Cat despre joc, bunicel in prima repriza, slab in a doua (paradoxal). Nu jucam deloc ca o campioana. Prin comparatie, cu Timisoara am jucat CLAR mai bine. E drept ca am reusit sa anihilam o Craiova care s-a distrat cu alte echipe, dar in ofensiva jucam inca stereotipic. Ne trebuie mijlocasi buni, asta e. Daca i-am avea pe Culio si Trica (vorbesc ca valoare, nu ma intereseaza caracterul), am arata mult mai bine. Deocamdata ne chinuim.

 

Mare lucru ca i-a reusit o centrare lui Nicolita. Iar pentru schimbari, sincer sa fiu, l-am cam bombanit pe Laca. Desi i-a iesit. Din nou.

 

In Stefan cel Mare o sa ne fie foarte greu. Acolo jucam titlul.

mdionis28.04.2008 09:18
A fost offside, de ce s-o dam dupa cires. Parerea mea e insa ca tusierul a fost incurcat de ceilalti 2 stelisti, care erau "mai in offside" decat Pepe, precum si de un fundas craiovean interpus. Oricum, greseala e greseala.

 

Dacã e sã ne luãm dupã cum trebuie interpretat regulamentul, poziția nu a fost afarã din joc.

 

Acum câteva luni, în campionatul italian a fost disecatã pe larg o fazã asemãnãtoare în care înscrisese Trezeguet dupã ce mingea i-a sosit de la un adversar care deviase o pasã a unui coechipier cãtre un alt atacant al lui Juve. Atât Tombolini cât si Cassarin (amândoi foști arbitri) au precizat clar care este regula: poziția de afarã din joc se sancționeazã doar dacã mingea sosește de la un coechipier; esențialã este aprecierea gradului devierii. Dacã mingea este deviatã semnificativ (își schimbã direcția de deplasare cu peste 45 de grade), atunci se considerã cã este vorba de o nouã fazã la începutul cãreia trebuie apreciatã o eventualã poziție de afarã din joc. Dacã mingea nu este deviatã semnificativ, este vorba de aceeași fazã iar eventuala poziție de afarã din joc se apreciazã în momentul în care pleacã prima pasã (sau șutul la poartã).

In cazul golului marcat de Pepe Moreno: Ovidiu Petre încearcã sã șuteze la poartã, un apãrãtor craiovean deviaza mingea aproape în unghi drept (și în verticala, însã aceasta nu are importanțã, esențialã este schimbarea completã a direcției), Pepe Moreno aflat în spatele liniei de fundași craioveni recepționeazã mingea și înscrie. Deoarece devierea este importantã, începutul fazei este de considerat momentul în care fundașul craiovean atinge mingea, iar Pepe Moreno nu poate fi sancționat pentru poziție afarã din joc întrucât mingea sosește de la un adversar.

Este irelevant ce voia sã facã de fapt Ovidiu Petre și unde se gãsea Pepe Moreno în momentul în care Ovidiu Petre a atins mingea: semnificativã este devierea care face sã înceapã o altã fazã.

 

Nu știu dacã motivația arbitrului a fost aceasta, însã știu cã aceasta ar fi trebuit sã fie.

amarel28.04.2008 12:06

MDIONIS

Bravos, daca-i asa, si itaienii au avut ceva asemanator, trebuie sa le dam peste bot ziaristilor de kko, care stiu sa macane aiurea !!!!!!!!!!

mdionis28.04.2008 13:01
MDIONIS

Bravos, daca-i asa, si itaienii au avut ceva asemanator,

 

Au avut și încã mai au. Faza citatã de mine s-a petrecut în partida Torino-Juventus (etapa a șasea, s-a disputat la sfârșitul lui septembrie 2007). Acolo nu a fost o încercare de șut la poartã ci o pasã cãtre Palladino (aflat în poziție regulamentarã, în vreme ce Trezeguet era în off-side pasiv -- deci nesancționabil), un fundaș de la A.C. Torino a intervenit aiurea și a schimbat traiectoria mingii destul de mult (însã ceva mai puțin decât a fãcut-o fundașul craiovean la șutul anemic al lui Ovidiu Petre) astfel cã mingea a ajuns la Trezeguet, liber și nestingherit, care a înscris unicul gol al partidei (bașca era și una dintre ultimele faze ale partidei...). Precum la noi, în tabara celor de la A.C. Torino mare tristețe și acuze cum cã arbitrul e de vinã, cã golul a fost neregulamentar, cã e o conspirație. Președintele lui A.C. Torino (Urbano Cairo) e și acum convins cã golul nu trebuia validat, cu toate cã i s-a explicat regula de câteva ori; evident, (ne)înțelegerea sa este conditionatã de partizanatul pentru propria echipã, la fel ca și pentru suporterii lui A.C. Torino. E clar cã faza nu a fost banalã (nici aceea și nici cea de la golul lui Pepe Moreno), însã interpretarea ei este totuși univocã, iar dacã un suporter sau vreun oficial al unui club pot sã o trãiasca visceral, un specialist ar trebui sã judece exclusiv pe concret.

Iar acest concret este caz de manual pentru arbitri.

 

trebuie sa le dam peste bot ziaristilor de kko, care stiu sa macane aiurea !!!!!!!!!!

 

Ziariștii nu sunt specialiști însã nu sunt din pãcate conștienți de acest fapt simplu. Altminteri, de minimã probitate profesionalã ar fi fost sã invite un specialist al regulamentului sã le ofere explicații și sã ținã mai apoi cont de acestea. Evident, specialistul trebuie sã nu fie și el partizan.

 

Greu de tot.

axl28.04.2008 15:24

Cred ca cea mai potrivita expresie pentru a rezuma discutiile despre golul lui Pepe este "a bate apa in piua". Ce-a fost a fost, off-side sau nu, ramane gol inscris.

«123»