Sa fie clar, toate astea se intampla datorita firii milenare a romanului (fara intentia de a ne infiera neamul) de a fi atrasa mai mult de scandaluri decat de lucruri serioase. Suntem, din pacate, o natiune atrasa de teoria conspiratiei ca molia de bec. Iar Liga I, reprezentanta fotbalului, cel mai iubit sport, in tara noastra, nu putea face exceptia. Ideea ca Steaua, campioana absoluta a tarii all-time, poate recupera un dezavantaj de 11 puncte asa de repede, nu putea fi explicata decat "conspirationist".
Iar presa abia astepta asta. Pentru acei 80% dintre noi indragostiti de ziarul Click, de Dan Diaconescu in direct, de talk-showurile cu Teo si de "La bloc", ce se intampla acum e o hrana pe care presa o considera o mina de aur pentru a hrani mintile lor.
Pe cand Rapid a facut ce stie mai bine sa faca de ani de zile. Sa arunce vina in carca oricui altcuiva decat a lor. Nu conteaza ca nu asa se face performanta si ca procedand asa nu vor ajunge niciodata un club serios, dar atragand votul populist, al celor care actioneaza la cald si nu gandesc de doua ori inainte sa o faca, au prins la public. Cu ce a fost Steaua-Dacia mai "blat" (e chiar enervant cuvantul asta) decat Dinamo-CFR sau CFR-Rapid. De ce Porumboiu nu a mai reactionat la fel ca dupa meciul cu Steaua in urma celor cu Ceahlaul sau Farul?
Oricum... numai ignorand toate aceste mizerii vom ramane acolo unde suntem.