FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua și Ardealul

«12»
fcsteaua.ro12.04.2008 08:48

Nimeni nu se dã în vânt, când tinerețea le-a fost fascinatã de Beatles, Pink Floyd sau Phoenix, dupã muzica militarã, dar eu, unul, dupã marșul triumfal al Stelei la Reghin, unde a cochetat cu Gloria(la scarã balcanicã, desigur) am fredonat aproape instinctual refrenul mobilizator(sunã ca dracu', dar asta e) al ultimilor bãrbați rãzboinici români, care, trecând Carpații, cântau "Ardealul, Ardealul, Ardealul". La 10 Aprilie 2008, Steaua a susținut o bãtãlie decisiva cu Gloria Pãdureanã, o echipã solidã și organizatã, pe care formația din Ghencea n-o mai învinsese de 3 ani acasa la ea.

 

Nu mai conteazã circumstanțele, cu episodul mâinilor însângerate(ospãtarul Horoba îi asigura, la nivelul ironiei de frapierã, cã la Reghin geamurile nu sunt la îndemâna unei eventuale furii contra altui Serea SRL) și nici blestemul "Memegerial" împotriva "lordului sforãriilor", brigandul oltean care a mocirlit partea aceea de Ardeal curat. Nici amenințarea voalatã a îmbãtrânitului în rele, nici flașneta doctorului de penitenciar, Mureșan, cã prietenul Jean-virtual pacient dupã atâtea fãrãdelegi comise- îl va ajuta, n-au mai funcționat. Spre uluirea generalã, dar mai ales a "gazdelor teoretice", tot stadionul era vãdit stelist(nu involuntar ca la Sevilla 1986, Barcelona având aceleași culori ca Steaua), spectatorii din inima Ardealului pactizând cu valoarea unui simbol românesc(miticizat de niște mediocri bãnãțeni, cu fruncea de douã degete).

 

Vorba lui Nicolae Dicã, revenit la parametrii calitativi ai "doppiettei", e formidabil sentimentul cã ești prețuit la 400 kilometri depãrtare de capitalã. Chiar Valjeanul traficant de puncte nu s-a mirat cã Steaua e iubitã în Ardeal, ci cã Bistrița lui a fost huiduitã. Ce lecție formidabilã a prețuirii valorii autentice le-au predat constructorii de viori țambalagiilor presei, care tot improvizeazã scenarii rocambolești despre anormalitatea unor victorii în serie a "orchestrei" dirijate de Lãcãtuș. De data asta, vinovat a fost scos Tãtãrușan(botezat de un mancurt Tãtãrușine, insinuându-se cã ar fi un demn urmaș al pãpușarului Costel Câmpeanu), ignorându-se jocul mai strãlucit ca niciodatã al steliștilor(doar golului al doilea al lui Dicã atribuindu-i-se o oarecare prezumție de nevinovãție). Ce dureros le este Casandrelor dezastrelor sã mai aștepte încã o etapã ca Steaua sã se împiedice, pentru a deschide ecluza dejecțiilor ! Cum sã priceapã cã e mai lesne sã cumperi un autocar ultrasofisticat de jumãtate milion de euro decât sã armonizezi niște relații de joc ? Cum sã creadã cã o legiune strãinã, de second hand, nu poate preda lecții de profesionism, mentalitate și valoare unei națiuni fotbalistice ce figureazã cu prima reprezentativã pe locul 12 în lume ? (Evitați consumul abuziv de stupizenie, insinuãri și anti-stelism ! Dãuneazã grav pricãjitului vostru IQ !).

 

Cã bine le mai potrivește cel mai Miticã al capitalei: "la CFR sunt mulți sportivi, dar puțini fotbaliști". Faulturile cu duiumul de la Urziceni, sub impulsul fugirii de sub picioare a gazonului, au reflectat rudimentul unui team bunicel, dar foarte departe de excelențã și de exagerãrile Fãlcosului sau acestui purtãtor de trichinelozã verbalã, hulitul Tricã("Steaua nu va câștiga titlul niciodatã"; mãi copile nu te mai întoarce la soacrã-ta, doamna Balaci, du-te direct la Bãlãceanca ! Tu pe Steaua te-ai gãsit s-o sfidezi ?). Rãmâne un mister de ce a deranjat atâta cursa de urmãrire a echipei din Ghencea, ce-și joacã șansa cu maximã determinare ?

 

Ca stelist nu poți sã ai luciditatea afișatã a neutrilor sau sã emiți prãpãstii de tip Ando("CFR va câștiga titlul cu 5 puncte avans ?!"), dar numeni nu te împiedicã sã parafrazezi reflecția lui Ellitis despre Dumnezeu("Doamne, cât albastru cheltui ca sã nu te vedem !"), în contextul clipelor faste ale revenirii suflãrii steliste: Doamne, cât de mult roșu-albastru cheltui ca sã te putem pricepe !

 

Constantin Ardeleanu

laur_2312.04.2008 09:52

Va salut , d-le Ardeleanu!

Nu e nevie sa va mai laud cronica, deoarece este de prisos!

 

Steaua este un team foarte pretuit, atat in Moldova cat si in Ardeal, un brand autentic al romanilor, cu care acestia pot fi mandri ca sunt contemporani.

E drept, ca dupa ultimele scandaluri, multi s-au pripit sa spuna ca Stelei ii va scadea drastic popularitatea, ca va fi dusmanita mai mult decat este...eh, toate aceste planuri le-au fost date peste cap frustratilor si complexatilor din Romania.

Steaua, cu sau fara grobian, va atrage intotdeauna ca un magnet, oriunde va pasi in aceasta tara, chiar daca unii se chinuie din rasputeri sa nege evidenta...dar si in restul Europei, episodul Bernabeu fiind exemplul cel mai elocvent!!!

 

In privinta numitului trica, eu am avut, in cei 5 ani in care acesta a jucat in Ghencea, numai respect si admiratie fata de el, fiind un fotbalist care si-a facut treaba la NOI.

Insa, acum, de cate ori il aud vorbind despre Steaua, am un sentiment de furie si ura pentru acest individ( gestul lui de badaran dupa golul marcat in Ghencea este edificator), incat stau si ma-ntreb...''cum a fost oare posibil ca un asemenea jeg de om sa fi jucat vreodata pentru echipa NOASTRA ?''...

 

Despre ziaristi- numai de bine!!!

greenyes12.04.2008 09:58

SUPERB!

Garrincha12.04.2008 10:02

Felicitari domnule Ardeleanu, un articol foarte bun. Mi-a placut mult finalul.

raul stelistu12.04.2008 10:07

Superb articolul,ca de fiecare data.

Ii destul de incorect ca la fiecare victorie a Stelei mizeriile din presa si anumiti conducatori infecti cauta motive(ba ca se odihnesc titularii,valize cu bani) sa demigreze Steaua si sa puna la indoiala corectitudinea meciurilor care le castiga.

Chiar daca va castiga campionatul(90% sunt sigur de asta)toata campania asta anti-Steaua va face sa Para un titlu murdar,obtinut cu ajutorul 'butoanelor' ciobanului,si nu cu clasa jucatorilor si antrenorului Lacatus.

Oricum trebuie sa ne vedem de treaba si sa nu-i bagam in seama pe rahatii astia,oricum nu merita multa atentie,iti inspira mila.

FORZA Steaua spre 24 :steagcruce:

Leon_ktp12.04.2008 10:09

referitor la trica,este profesionist,nu as vrea sa ma intruchipez in aparatorul lui,insa gustul banului schimba vieti si mentalitati

forzza Steaua,vinci per noi!

Neil12.04.2008 10:12

accident feroviar in Liga 1

accident-feroviar-in-Liga-1--.gif

avancronica meciului CFR - Rapid

Forza Steaua !!

fsoica12.04.2008 11:13
Chiar daca va castiga campionatul(90% sunt sigur de asta)toata campania asta anti-Steaua va face sa Para un titlu murdar,obtinut cu ajutorul 'butoanelor' ciobanului,si nu cu clasa jucatorilor si antrenorului Lacatus.

 

si daca ar fi sa faci un exercitiu de sinceritate :

pe o scara de la 1 la 10, unde 1 este ceea ce se joaca la un Gloria Buzau - Otelul, iar 10 ceea ce s-a jucat in Liverpool - Arsenal marti,

tu cam pe unde ai cota "clasa jucatorilor si antrenorului Lacatus" ?

greenyes12.04.2008 11:48
si daca ar fi sa faci un exercitiu de sinceritate :

pe o scara de la 1 la 10, unde 1 este ceea ce se joaca la un Gloria Buzau - Otelul, iar 10 ceea ce s-a jucat in Liverpool - Arsenal marti,

tu cam pe unde ai cota "clasa jucatorilor si antrenorului Lacatus" ?

 

:) Salutare! Si eu sunt tot din "garda veche" si inca tanjesc si nu am sa incetez niciodata a tanji dupa ce inseamna Steaua. Nu am apucat sa vad tot meciul dar din ce am vazut eu din a doua repriza parca parca incepem sa jucam altceva.... am mai vazut filmul asta acum cateva luni. Daca atunci focul de paie s a adeverit a fi un foc de paie, meciurile urmatoare demonstrand asta, acum sper ca focul de paie sa fiu un foc de lemne iar echipa sa ne arate ca suntem cu adevarat pe drumul cel bun.

 

La cat de "puternica" e Liga asta de 100 de milioane...is curios ce planuri macabre si au facut cei ce au platit banii astia pe fotbalul nostru...este greu sa spui ca suntem cei mai buni...ca celelalte echipe joaca bambilici nu mai tine de noi....

 

Noi o sa avem ocazia sa ne aratam calitatile de a fi cei mai buni in Liga Mare! Daca in meciurile urmatoare Steaua v a matura cu adversarii inseamna ca suntem pe drumul cel bun....daca nu....iar foc de paie.....

viostelistul12.04.2008 13:12

O dovada in plus ca Steaua domina Ardealul din toate punctele de vedere! Ma refer doar la Ardeal, in speta la Gloria Bistrita si CFR Cluj, desi Steaua este de departe cea mai buna echipa din Romania!

Cat despre anti-stelisti si toti cei care incearca sa inventeze tot felul de scandaluri...sa ii lasam sa "moara" de grija noastra! Umilinta pe care o vor simti in lunile urmatoare va fi pe masura rautatilor si neghiobiilor fabricate de acestia in acest sezon!

 

Felicitari pentru articol!

MoWeed12.04.2008 13:42

CA de obicei un articol bun...

Cat despre Trica ar trebui sa-si dea seama ca e injurat peste tot pentru lipsa de bun simt pe care o arata in declaratii si pe teren...

mikutu12.04.2008 13:54
si daca ar fi sa faci un exercitiu de sinceritate :

pe o scara de la 1 la 10, unde 1 este ceea ce se joaca la un Gloria Buzau - Otelul, iar 10 ceea ce s-a jucat in Liverpool - Arsenal marti,

tu cam pe unde ai cota "clasa jucatorilor si antrenorului Lacatus" ?

faci si tu niste comparatii de ma doare burta!!!! cand o sa fie patroni si conditii ca la arsenal atunci sa pui intrebari din astea.... daca le pui ACUM, ori ai probleme cu logica ori esti foarte rau intentionat!

Alex88pl12.04.2008 14:43

da..ca multe alte articole...exceptional..mai mai ca imi aduc aminte de cateva articole ale domnului Ioan chirila.doar ca tu ai suflet de stelist:).felicitari!despre personajele prezente in articol...ce sa e de spus?invidia si lacomia exagerata care exista in asa-numitul fotbal de la noi fac ca cei numiti sa incerce tot felul de tertipuri,in special manipularea prin presa a maselor de privitori,microbisti si suporteri pentru a-i face sa creada ca Steaua inseamna butoane,valize cu bani si alte alea.in spiritul celor de la parazitii le spun:"o s-a scot din pantaloni,manipulati-ma pe mine".si pentru acel trica..a uitat cum juca in tricoul ros-albastru si sincer o facea destul de bine.daca la asta s-a rezumat el..."Steaua n-o sa castige niciodata titlul" atunci nu am nici un motiv sa vorbesc despre el.sa fie sanatos.Steaua acum nu trebuie sa se uite la altii sau sa ii asculte..pur si simplu sa isi vada de joc,Lacatus sa gaseasca un 11 bun si sa isi tina rezervele montate,jucatorii sa dezvolte acele mult ravnite "relatii de joc" si sa se pregateasca sa demonstreze ca acest mars din retur (de-a dreptul emotional de altfel) nu a fost o intamplare sau rezultatul unor masinatiuni pe care "tata jean" le stie prea bine,ci a a fost rezultatul unui joc de fotbal practicat asa cum trebuie

dax4712.04.2008 15:41

Felicitari pentru articol ! (ca de fiecare data).

 

Toata tara asta este o mocirla, nu numai presa asta de buzunar si fotbalul mioritic. Aici s-a incetatenit ideea ca ala care urla / acuza / injura mai tare ala are dreptate. Culmea este ca, desi fara nici o baza, declaratiile in vant devin argumente. Toti se dau specialisti, toti se dau ostracizati / discriminati / inocenti / etc , uitand / ignorand a se uita in oglinda si a lasa capul jos. Suntem cea mai anapoda natiune din lumea asta. Saraci - dar cu cele mai multe masini de lux. Prosti - dar cu gura mare. Flamanzi - dar obezi. Ospitalieri cu strainii, dar dusmanosi intre noi. Parca toate paradoxurile si-au dat mana sa se intalneasca aici, pe meleagurile astea.

 

E greu sa fii gentleman intr-o tara de milogi. Cum sa-i ignori ? Ca daca-i ignori si nu le raspunzi la declaratiile lor tembele ei se vor crede invingatori, si vor fi si mai asiduu prin presa aberandu-se si mai si. \

 

Pana la urma, cel mai bun raspuns este sa castigam titlul. Chiar si cu 1-0 chinuit in fiercare meci, dar sa castigam toate partidele, sa luam titlul si biletul nostru bine meritat de calificare directa in grupele Ligii Campionilor, acolo unde ne este locul. Si sa speram ca nu vom dezamagi.

 

Campioni am fost, campioni vom fi, pana vom muri !

olfgob12.04.2008 16:46

fsoica,ti si Gica-contra,pardon chioru,sinteti cumva frati?sau nu aveti ceva mai bun de facut decit sa iritati lumea?

vlad7512.04.2008 19:25
... hulitul Tricã("Steaua nu v-a câștiga titlul niciodatã";

Domnule Ardeleanu,eu am sesizat ca nu este nici-o greseala de exprimare din partea dumneavoastra,ci este modul de exprimare al lui Trica! Si cand vorbeste ,hacuieste limba romana!

V-as fi corectat cu siguranta daca ati fi scris:"Steaua nu va castiga niciodata titlul".Trica,repet,nici macar accentul pe cuvinte nu ar fi in stare sa-l puna!

Sper ca m-ati inteles(este o subtilitate bine punctata de catre dumneavoastra)

Felicitari pentru articol!

w3bmaster12.04.2008 23:40

Eu zic ca din moment ce fani ham ham si cra cra doresc ca echipele lor sa piardacu CFRu cas prea frustrati nici nu merita sa ne obosim cu toti anti stelistii is nijte frustrati care is vai de ei

 

Eu is exigent nu sunt multumit de jocu nostru am jucat ok cu Gloria da sa vad ce vom face la toamna in Liga cu un Juve sau Fiorentina sau Hamburg sau cine o fi sa vedem .... oricum o echipa de LC care sa joace ok acolo tre sa fie an de an prezenta cel putin si noi incepem sa cam fim prezenti ....

AdrianUltras2513.04.2008 03:26

Poate ca daca baietii de la cefere ar fi investit in fotbal macar 10 % din energia folosita pentru a ataca Steaua prin presa, poate ca(si un serios POATE CA) atunci nu li s-ar fi intamplat ce s-a intamplat.

 

E cam greu sa te concentrezi la joc cand tu te gandesti doar la cum sa ataci mai acid adversarul prin presa.

Cum sa dea fabianii gol cand el e preocupat de speechuri?!

 

 

Dar ando are dreptate.Vina nu e a lui ca e incompetent, ca nu stie aseza jucatori in teren, ca a facut transferuri ratate complet,etc.

Vina e a Stelei!!!!

 

Asa a zis si mentorul lui, il muce!

Asa zice si el!

 

 

P.S. Stiti ce e interesant?

E interesant faptul ca jocul cefereului a inceput sa nu mai mearga din momentul in care arbitrii au incetat sa mai "gresasca" pentru ei!

Sa fie asta oare tot vina Stelei?!

milovan djilas13.04.2008 09:05

@ AdrianUltras

Asa e , frate! Chefereii au inceput sa aiba probleme serioase de cand nu i-au mai ajutat fluierasii. Si de cand au incetat echipele mici care joaca impotriva lor sa mimeze fotbalul.

Ca in tur a fost circ, echipele mai putin cotate, dar care rupeau norii impotriva Stelei sau a Rapidului, de pilda, deveneau brusc niste blajine pisicute impotriva idiotilor de la chefere.

Iar presa s-a limitat la referiri de genul "expresul din Ardeal"... "Fabbiani de neoprit" si alte asemenea ineptii care, in mintea oamenilor care nu sunt foarte interesati de fotbal au dat roade... S-a creat imaginea unei superputeri fotbalistice care matura tot in campionat, episodul cu Anorthosis devenind, de la o zi la alta, "un accident nefericit pentru trupa redutabila a lui Andone".

Zi de zi, la stiri sau prin ziare asta vedeai.

Despre noi, in aceeasi perioada? Scandalul Hagi, calificare chinuita in C.L. in fata a doua echipe slabe, echipa nu face fata in grupele CL, lotul e subtire, echipa o face Becali.... marunt marunt si, trebuie sa recunoastem, in mare parte adevarat.

Nimeni nu si-a pus problema, in toamna, ca chiar si cu lotul ala o echipa care joaca onorabil in compania puterilor din grupa - chiar si Slavia Praga - este, macar la capitolele mentalitate si experienta peste alta echipa eliminata de catre niste ilustri anonimi din Cipru.

In iarna probabil ca Becali a apasat pe butoane (eu prin asta inteleg cointeresarea altor echipe sa nu se mai predea absolut penibil, ca in tur, si chiar oaresce umblare pe la arbitrii, ceea ce si trebuia sa faca, din moment ce marea rivala aparuta peste noapte castiga punct dupa punct cu ajutorul greselilor "involuntare" de arbitraj) iar dintr-o data presa a realizat ca este posibil ca Cadu (cacofonie voluntara) Toni, Culio, DJ Bobo si 50 Cent sa nu mai auda imnul CL printr-o accedere directa in grupa... ba mai mult, daca nu iau locul 1 este posibil sa nu-l mai auda deloc, pentru ca, hai sa fim seriosi, nefiind capi de serie, isi imagineaza cineva ca marele Semedo (care in tur i-a provocat lui Plesan dubla fractura, moment fata de care toti tucalarii din presa au spus ca a fost o intrare normala, la minge), dublat de Dorsin, Hirschfeld si chiar agilul Dubarbier ar putea elimina locurile 3-4 din Spania sau Italia? Si nu numai, in toamna Steaua chiar cap de serie ar fi putut sa dea ochii cu Fenerbahce...... Ce credeti, daca ar fi fost Fenerul in locul lui Bate Borisov ne mai calificam? Dar asta este alta poveste.

Revenind la oile noastre, Steaua merita pozitia pe care este acum... Nu ma voi pripi sa aduc osanale desantate echipei noastre, fiindca nu avem nevoie de asa ceva, acum, ci doar de liniste, concentrare 100% si reaparitia placerii de a juca.

Si sa fie clar: 80% din situatia actuala favorabila pentru echipele romanesti a fost generata de Steaua.

Aduceti-va aminte de perioada consecutiva celor 3 participari in CL.

Pai ceva mai sinistru nici ca se poate inchipui. Ei bine, tot Steaua a incercat sa impinga caruta, iar in toamna lui 2003 a eliminat Southampton si a jucat superb contra lui Liverpool, iar in sezonul 2004-2005 s-a reusit accederea in grupele UEFA (isi mai aminteste careva ce chestie deosebita a fost calificarea aia, cum a fost relatata ca pe o victorie a fotbalului romanesc, care..... etc) si, maiculita mare - TRECEREA IN PRIMAVARA EUROPEANA, DUPA 13 ANI. Ultima aventura o avusese cine alta decat tot Steaua, pana in sferturile defunctei Cupe a Cupelor.

Au urmat sfertul de finala UEFA, 2 calificari consecutive UCL si trei prezente consecutive in primavara europeana.

Si dupa toate astea stam acum si-i ascultam pe Stiucan, Buzarin si toti ceilalti frustrati - din tenebrele trecutului insusi nea Mircea s-a apucat sa-si dea cu parerea - despre cum trebuia rejucat meciul cu rapid, chiar daca regulamentul prevede altceva?

Si sa suportam elucubratii despre serviete semnalate in restaurante si portari care nu isi fac datoria cand trage Dica la vinclu?

Aceiasi lingai care nu mai stiau cum sa elogieze geniul lui Olaroiu dupa Standard Liege si Kiev, care racneau de mama focului despre experienta Stelei si altele?

Daca aveti timp, cititi neaparat articolul lui Tolontan din gsp-ul de vineri despre suporterii si dragostea de care se bucura Steaua in tara. Este extrem de inspirat!

Numai bine si forza Steaua!

stelistu din sm13.04.2008 09:21

ff frumos articolul si posturile(imi place mai mult sa citesc)

nu stiu dk ati vazut la TV ce a zis aia de la soprt.ro, ca la golul 2 al lui Dica un portar de talia lui tatarusanu nu avea voie sa ia gol.ce tampiti domnule.tampitu ala cu nume de peste numa improasca Steaua.atunci cu diplomatu ala cred ca vre 7 ore numas d aia vorbeau, si dk va uitati numa urat vb de Steaua(prin figuri de stil si nu numai..)

mor de ciuda toti...

salutare...

cristi_mold13.04.2008 10:13

Acest meci a demonstrat ca Steaua este cea mai buna si cea mai iubita echipa din Romania(vorba lui Goian). Am fost prezent si la acest meci si la meciul cu Dinamo si pot sa va spun, ca la meciul cu patrupezii, stadionul a fost plin doar pe jumatate cat a fost cu Steaua si putina lume din tribuna tinea cu ei.

AdrianUltras2513.04.2008 10:27

milovan djilas

 

Eu am observat ceva la presa din Romania.

In momentul cand esti in urcare ei sunt alaturi de tine.Te lauda,vorbesc frumos,etc.

In momentul cand ajungi mai sus decat le convine lor, simt nevoia sa te doboare, sa te atraga la nivelul lor(unul foarte, foarte scazut!)

 

Cat Steaua a mers in primavara europeana a fost bine.Cand a scos pe rapid, nu a mai fost bine(stim cu totii legaturile lui il muce cu gesepe)

 

Cand Steaua s-a calificat in CL dupa 10 ani a fost bine.

Cand a luat 3-0 de la Lyon nu a fost bine(desi 3-0 de la Lyonul acela in momentul acela era un scor foarte,foarte bun!!!)

Cand a trecut pentru a 3a ora in primavara europeana a fost ok, cand a fost eliminata de Sevilla(castigatoarea en-titre a competitiei) nu a mai fost bine.

 

In Romania totul se face in functie de interes.

 

Iar asa-numitele ziare de sport sunt de fapt niste tabloide mizerabile.In fiecare moment ei cauta scandalul ca sa creasca ratingul.

Stelista_Ally13.04.2008 11:09

interesant articol si frumuso totodata....eu sunt ardeleanca si stiu ca Steaua e foarte iubita in Ardeal...d fapt Steaua e cea mai iubita echipa din Romania...a fost prima data cand am ragusit dupa un meci al Stelei...atata am tipat si am huiduit ca dupa meci nu mai aveam voce...ata ete...pentru Steaua fac orice, Steaua merita orice sacrificiu... :steagcruce:

gaina13.04.2008 17:01

Articol foarte bun. Felicitari !

hypno15.04.2008 04:58

Jos palaria domle'

 

Forza Steaua !!!

«12»