FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Boicot presa

«12»
Sorin Camner29.03.2008 05:39

De 16 ani lucrez intr-o companie care reprezinta unul dintre cele mai cunoscute branduri din lume. Am invatat acolo ca nimeni, niciodata, daca nu-i plac produsele noastre, nu va da bani pe ele. Nu poti sa-ti arunci banii pe ceva ce nu-ti place, nu-ti face bine, te deranjeaza. Sunt banii tai, munciti de tine. Nu te poate obliga nimeni sa-i dai cuiva caruia nu vrei sa-i dai.

Acelasi lucru il poti spune despre un ziar. Atunci cand esti adeptul lui Basescu, cumperi Evenimentul zilei sau Cotidanul. Cand nu cumperi Jurnalul national. Cand esti adeptul lui te uiti la realitatea TV, cand nu la Antene.

De ce, atunci cand ziarele sportive de la noi ataca Steaua zilnic si prin orice mijloace, sa le dam banii? De ce sa cumparam prosport sau gsp? De cesa deschidem televizoarele pe sport.ro sau pe celelalte canale ce ne ataca si ne batjocoresc? De ce sa-i hranim pe cei ce lucreaza acolo din banii nostri? De ce sa muncim pentru ei?

Va rog sa luati o atitudine civica precisa si sa nu va mai dati banii pe aceste ziare, sa nu mai priviti televiziunile ce ne injura. Sa nu la mai bagam bani in buzunar, sa cerem tuturor stelistilor din tara sa procedeze la fel. Suntem cei mai numerosi suporteri si le putem pricinui pagube. Nu-i nevoie sa-i injuram, sa le cautam numerele de telefon, sa-i urmarim. Putem adopta cea mai legala forma de protest: nu le mai cumparam produsele. Sa vedem cine are de pierdut.

Nu-mi ascund numele. Nu-mi e rusine de ceea ce spun. Am dorit sa traiesc intr-o tara libera, in care presa sa-si faca datoria fata de cetatean. In SUA presa are rol de informare, nu un rol activ de fabricanta de stiri. Ziarele, televiziunile partizane isi afiseaza in preambul directia partizantului. La noi se face partizanat, declarandu-se neutralitatea. M-am saturat de aceasta mizerie. Haideti sa dovedim tuturor ca noi, stelistii, suntem o familie unita si cinstita care prin mijloace legale reuseste sa probeze acest lucru. Iar cei care au deschis aceasta campanie imunda sa inteleaga ca si-n Romania, membra a UE legea este singura care ne poate conduce si ca traim intr-un stat de drept.

MoWeed29.03.2008 06:35

De acord cu tine

De exemplu, in Anglia dupa dezastrul de la Hillsborough in ziarul The Sun a publicat un articol in care acuza fanii celor de la Liverpool ca furau bani de la morti, ca bateau medicii si brancardierii etc...

Acum la aproape 20 de ani dupa incident The Sun vinde doar 10.000 de exemplare zilnic in zona Liverpool(tirajul inainte de asta era de 200.000). Au pierdut milioane de euro pana acum si o sa mai piarda...iti dai seama ce i-ar durea pe nenorocitii astia din Romania o pierdere asa mare. Eu oricum ziarele nu le mai cumpar si site-urile le accesez foarte rar....

yo_marius29.03.2008 08:39

Hai sa fim seriosi. Eu "ziarele" astea nu le mai cumpar de asta-toamna (perioada Hagi) dar pe site-uri tot mai intru (NU si pe sport.ro). Nu dau 1 leu pe ziar, ii fac trafic pe site, banii tot le vin din reclamele on-line...

 

Este careva care poate sa zica: DE AZI NU MAI ACCESEZ PROSPORT.RO SI GSP.RO? Eu inca nu pot sa zic asta.

steaua_gloria29.03.2008 08:52
Este careva care poate sa zica: DE AZI NU MAI ACCESEZ PROSPORT.RO SI GSP.RO? Eu inca nu pot sa zic asta.

Eu intru mereu pe sport.ro desi e cea mai mare prostie. E otv-ul sportiv.

 

Ziare nu mai cumpar de demult. Foarte buna ideea de a nu mai cumpara ziare insa daca eu nu fac asta , cati altii imi vor urma exemplul ?

Sorin Camner29.03.2008 09:14

Hai sa adoptam pozitia mioritica: Daca eu nu fac cutare, cati imi vor urma exemplul?

Pai, fratilor, va obliga cineva sa cumparati margarina daca va place untul? Pe bune, daca iti place berea, te obliga cineva sa cumperi vodca? Daca iti plac sucurile naturale, te obliga cineva sa cumperi Pepsi? Daca-ti place muzica rock, te obliga cineva sa asculti, acasa, manele?

Care-i problema cu ziarele? Nu putem renunta la ele? Suntem dependenti de ele? Nu-nteleg?

Ati auzit de atitudinile pe care le iau occidentalii fata de anumite produse, cand decid sa le boicoteze? Nu mai cumparam carne de pui! Pai, nu mai cumpara. Hai sa nu ne mai lamentam si sa facem ceva, sau sa nu ne mai plangem. In orice caz, atitudinea "hai sa cautam nr de telefon al lui stiucan" nu este legala. Boicotul da, nu ne poate obliga nimeni sa cumparam ceea ce nu ne place, sau ceea ce ne jigneste.

yogibeer29.03.2008 09:18

bine ar fi sa nu le mai cumpere nimeni ziarele, eu nu mai fac chestia asta de vreo 2 ani, dar pe saituri tot mai intru, oricum ei scriu ce vor ei.

alexynho29.03.2008 09:55
Ziare nu mai cumpar de demult. Foarte buna ideea de a nu mai cumpara ziare insa daca eu nu fac asta , cati altii imi vor urma exemplul ?

 

 

Eu am luat 2 ziare in toata viata mea, insa acele doua au sfarsit prin a ma sterge la fund cu ele. Nu stiu cati bani au scos ei de pe urma mea :rolleyes: .

yo_marius29.03.2008 09:58

Ati pierdut esenta. Foarte bine, nu cumparati ziare. Intrati pe site-uri, faceti trafic de 1.000.000 de vizitatori pe saptamana (asa cum are prostia aia de sport.ro) iar baietii isi recupereaza banii din reclamele on-line. Ei continua sa scrie tampenii, noi continuam sa le citim. That's a fact! Restul e gargara ideologica.

steaua_gloria29.03.2008 10:46

@yo_marius

 

Eu unul intru pe sport.ro din reflex.vreau sa ma las, dar oricum n-am multe situri pe care intru. Imi mai pierd timpul.

Stanici29.03.2008 11:10

Haideti sa apelam la ajutorul unui psiholog, sa ne dea cateva sfaturi pentru a evita "capcana" intinsa de monstruoasa coalitie formata de mamutii presei in vederea spalarii creierelor indivizilor care formeaza masa de manevra pe care si-o doresc la cheremul lor puterile oculte care manevreaza din umbra populatia indobitocita a acestei tari.

MihaiM29.03.2008 18:35

Eu tocmai imi sopteam in barba, inainte sa citesc aici, ca nu voi mai cumpara niciodata fituica aia nenorocita de gsp. Nici inainte nu ma omoram insa acum GATA. Oricum, sunt dezamagit de mai toata presa in general. S-au rahat pe ei cat au putut, dovedind si ca sunt prosti si ca au interes sa fie scandal.

Yoyoyoi29.03.2008 18:43
Hai sa fim seriosi. Eu "ziarele" astea nu le mai cumpar de asta-toamna (perioada Hagi) dar pe site-uri tot mai intru (NU si pe sport.ro). Nu dau 1 leu pe ziar, ii fac trafic pe site, banii tot le vin din reclamele on-line...

 

Este careva care poate sa zica: DE AZI NU MAI ACCESEZ PROSPORT.RO SI GSP.RO? Eu inca nu pot sa zic asta.

Ziare (de orice fel) nu mai cumpar de vreo 2 ani. Si am reusit aproape 3 luni (acum jumatate de an) sa nu accesez sport.ro, gsp si prosport. Au fost cele mai linistite 3 luni din viata mea de internaut si pasionat de sport.

Acum intru, din obligatie.

Insa pentru cei care doresc sa faca o astfel de "greva" va spun ca este chiar usor. Daca vrei informatii despre echipe sau competitii, intri pe site-urile echipelor, federatiei, pe forumurile de profil si gasesti toate informatiile fara sa trebuiasca sa dai un singur click pe cele 3 site-uri mentionate mai sus.

zoloz200529.03.2008 21:23

eu nu cumpar ziare...dar imi place sa fiu la curent cu fenomenul sportiv..si in lipsa concurentei (fanatik nu poti sa il numesti cotidian sportiv),ma simt obligat sa intru si pe gesepe si pe prosport..

 

e greu sa boicotezi ..e deja un tabiet pentru unii din noi sa citeasca aceste ziare...dar ..cine stie cu timpul...

bogdan29.03.2008 22:46

Sunt de acord cu boicotarea ziarelor. Dealtfel aceeasi idee am mai dezvoltat-o si eu pe siturile lor. Ar fi demn din partea noastra sa nu mai postam sub nicio forma pe siteurile lor mizerabile. Cred ca putem intra sa ne informam, dar fara sa avem vreun comentariu, nici pro, nici contra, oricum le scriem in van. Sunt convins ca lipsa stelistilor de pe forumurile lor nu o sa le cada prea bine. Stiu ca este ipotetic, dar macar trebuie incercat. Ce se va intampla daca nu vom raspunde atacurilor? Vor ataca ei vor discuta intre ei pana vor constata ca nu cu cine. Chair mi-as dori ca jucatorii nostri deasemenea sa nu mai discute cu presa, inclusiv antrenorul, doar sa sa-si vada de munca lor. Daca prostul de cioban va mai face declaratii, va ramane numai problema lui. Cred ca stiti cu totii ca imaginea clubului a fost patata insusi de declaratiile lui. Propun chiar sa facem si noi benere pe care sa le afisam la meci, sunt hotarat sa contribui si material si fizic pentru boicotarea acestora. Trebuie sa strangem randurile, toate gruparile din galerie pentru a ne sustine echipa si a gasi o modalitate de protest. Nu dorim ca Steaua sa fie elogiata, dar nu pot accepta loviturile sub centura aplicate de aceste fituici. Poate ca multi nu vor imbratisa aceasta idee, dar ganditi-va ca lasand asa lucrurile, presa care este un mijloc de manipulare in masa, incetul cu incetul va creea o ura generala (daca nu deja a creeat-o) asupra clubului Steaua. Ma gandesc cu ingrijorare la generatia urmatoare de suporteri acre nu ar mai putea fi ai Stelei. Stiu ca poate imi veti raspunde ca performantele ii vor atrage, dar nu avem nevoie de suporteri numai la performante, vrem suporteri care sa-si iubeasca echipa si la bine si la rau.

Sorin Camner30.03.2008 03:52
Sunt de acord cu boicotarea ziarelor. Dealtfel aceeasi idee am mai dezvoltat-o si eu pe siturile lor. Ar fi demn din partea noastra sa nu mai postam sub nicio forma pe siteurile lor mizerabile. Cred ca putem intra sa ne informam, dar fara sa avem vreun comentariu, nici pro, nici contra, oricum le scriem in van. Sunt convins ca lipsa stelistilor de pe forumurile lor nu o sa le cada prea bine. Stiu ca este ipotetic, dar macar trebuie incercat. Ce se va intampla daca nu vom raspunde atacurilor? Vor ataca ei vor discuta intre ei pana vor constata ca nu cu cine. Chair mi-as dori ca jucatorii nostri deasemenea sa nu mai discute cu presa, inclusiv antrenorul, doar sa sa-si vada de munca lor. Daca prostul de cioban va mai face declaratii, va ramane numai problema lui. Cred ca stiti cu totii ca imaginea clubului a fost patata insusi de declaratiile lui. Propun chiar sa facem si noi benere pe care sa le afisam la meci, sunt hotarat sa contribui si material si fizic pentru boicotarea acestora. Trebuie sa strangem randurile, toate gruparile din galerie pentru a ne sustine echipa si a gasi o modalitate de protest. Nu dorim ca Steaua sa fie elogiata, dar nu pot accepta loviturile sub centura aplicate de aceste fituici. Poate ca multi nu vor imbratisa aceasta idee, dar ganditi-va ca lasand asa lucrurile, presa care este un mijloc de manipulare in masa, incetul cu incetul va creea o ura generala (daca nu deja a creeat-o) asupra clubului Steaua. Ma gandesc cu ingrijorare la generatia urmatoare de suporteri acre nu ar mai putea fi ai Stelei. Stiu ca poate imi veti raspunde ca performantele ii vor atrage, dar nu avem nevoie de suporteri numai la performante, vrem suporteri care sa-si iubeasca echipa si la bine si la rau.

 

 

In sfarsit cineva care ma-ntelege. Este o problema serioasa si trebuie sa reusim sa-i invingem. Daca ei anunta un tiraj de 70000 de exemplare, cred ca in mod normal tinand seama de proportia stelisti - restul, avem 40000 de exemplare cumparate de stelisti. Ia sa le scada tirajul vandut cu 30000 de exemplare. O reprezenta asta o pierdere sau nu?

weeezer30.03.2008 07:33

Treaba trebuie sa porneasca si sa fie continuata DOAR de suporteri. Ganditi-va ce s-ar scrie daca jucatorii ar intra in silenzio stampa prelungita... "aroganta stelistilor", "jucatorii sunt montati de Becali, niste marnionete" si-asa mai departe. Mai rau i-ar starni.

 

Insa mai e o problema. Am impresia ca doar o mica parte din cei care posteaza pe siteurile alea acceseaza si forumul asta, asadar, vor exista in continuare sute de stelisti care vor tine in continuare in viata astfel de ziare. Trebuie facuta propaganda si in alt fel decat doar pe fcsteaua.ro. Poate ceva organizat, ceva la care sa participe AISS...

yo_marius30.03.2008 07:38
In sfarsit cineva care ma-ntelege. Este o problema serioasa si trebuie sa reusim sa-i invingem. Daca ei anunta un tiraj de 70000 de exemplare, cred ca in mod normal tinand seama de proportia stelisti - restul, avem 40000 de exemplare cumparate de stelisti. Ia sa le scada tirajul vandut cu 30000 de exemplare. O reprezenta asta o pierdere sau nu?

 

Ideea asta am avut-o acum 2 saptamani (oameni de aici pot sa-ti confirme). Spre deosebire de tine, eu ma multumeam si cu 10.000 de exemplare scazute la tiraj. Asa ceva nu are sorti de izbanda, eu m-am lamurit. Daca tu ai vreo initiativa in sensul asta, conteaza pe sprijinul si implicarea mea.

La un singur lucru sa te gandesti. Mare parte din veniturile "ziarelor" vin din reclama pe site-uri. Si mai mare parte din aberatii sunt scrise tot acolo (majoritatea "editorialistilor" nu prind editia tiparita).

weeezer30.03.2008 07:51

Marius, cred ca e o greseala cu domnia lui Ludovic al 12-lea.. :-?

 

A. era perla :D

yo_marius30.03.2008 07:59
Marius, cred ca e o greseala cu domnia lui Ludovic al 12-lea.. :-?

 

A. era perla :D

 

elevii din ziua de azi :rolleyes: Pe mine ma decapita prin taierea capului, omorandu-ma astfel, profa de istorie daca scriam asa ceva. Sa nu mai zic de d-soara A. profa de romana.

bodanelu30.03.2008 08:15

un exemplu din ziarul de azi (citit in editia online):

Dezvãluire cu iz de acuzã fãcutã ieri de Adrian Porumboiu, patronul lui FC Vaslui, înaintea meciului de azi cu Steaua. "Gigi Becali m-a sunat miercuri, deci cu 4 zile înainte de partidã. Am rãspuns și el mi-a zis direct: «Adi, vezi cã ne arbitreazã Istvan Kovacs». I-am replicat așa: «Bine, dacã zici tu, înseamnã cã așa o fi, ne arbitreazã Istvan»", a declarat Porumboiu.

 

si alt articol:

 

"Aseara, cind am vorbit la telefon cu el, Gigi m-a anuntat de delegare si mi-a parut destul de incintat ca ne va arbitra Kovacs. Insa am incredere ca nu vom fi dezavantajati la partida cu Steaua. Steaua a fost ajutata pina acum, dar la Vaslui arbitrii vor pune frînã. Daca vom fi avantajati, voi considera ca a fost doar o chestiune de echilibru. Cu Steaua, "fluierasii" au fost pina acum doar in viteza a cincea, a venit timpul sa o mai slabeasca", a clamat Porumboiu.

Aseara era vorba de vineri seara...

o stire de tot rahatul, si si-au dat singuri cu tesla in oua :)

bogdan30.03.2008 10:27

Steaua este o echipa mare, trebuie sa ramana DEMNA. Toate echipele mari isi respecta blazonul tocmai ca exista aceasta lipsa de contact cu presa. Poate sa existe cineva, hai sa-i zicem un purtator de cuvant al clubului, dar atat. Tot ceea ce se intampla in presa este tiganie si cunoasteti proverbul "cine se aduna se aseamana". Va placut tigania rapidului, tigania din ziare? Sunt convins ca nu. Neparticipand la aceste milogi ale ziarelor sunt sigur ca la un moment dat Steaua nu va mai fi asa de atacata. Nu exista subiect vor inceta, nu imediat, probabil vor mai apare cu tot felul de stiri preluate sau din auzite, dar incetul cu incetul le va scadea credibilitatea si nu cred ca o sa le convina. Sincer imi doresc sa stam in banca noastra si sa ne dovedim maturitatea de echipa de CL. Nicaieri in lume, revin, echipele mari nu dau declaratii, nici macar atunci cand sunt atacate, exista un purtator de cuvant ales, fie antrenor, fie presedinte sau o alta persoana care protejeaza imaginea clubului. Trebuie terminat odata pentru totdeauna cu declaratii date de fotbalisti. Mai rau ca nu-l putem stapani pe cioban, dar deja lumea il cunoaste. Trebuie gasita neaparat o solutie pentru ca incetul cu incetul vom ramane fara suporteri (nu vorbesc de cei care deja sunt ci de copii care ar putea deveni si carora le vom preda stafeta). Suntem un CLUB MARE hai sa o si dovedim. Mandri ca suntem stelisti si DEMNI pana la capat. Poate ca suna a propaganda, dar este singura solutie de a iesi din tigania existenta in publicatii.

P.S. Am folosit des cuvantul tiganie pentru a accentua si a intelege de ceea ce trebuie sa ne dezicem. Si inca ceva, nu stiu de ce am impresia ca marea majoritate care comenteaza pe gsp sau prosport sunt dinamovisti. Chiar ma gandeam cine mai are de castigat in tantamul "bricheta", incercati sa observati. Structurile de dezinformare ale securitatii statului se pare ca sunt folosite de "amicii" nostri militeni si in aceasta directie.

dr.adrian930.03.2008 10:41

ia scrieti la comentarii pe siteurile dobitoace

intrati pe siteul suporterilor

www. fcsteaua.ro

 

nu minciuni nu aberatii nu zvonuri

doar Steaua, adevar stima si respect

 

 

postati asta oriunde

 

nu mai intrati pe gsp sau prostsport

mai multe stiri gasiti aici si adevarate.

presa sportiva romaneasca ar trebui sa isi ia un exemplu de la www.kicker.de

colaps30.03.2008 13:52

... si-as vrea sa pot sa ma abtin sa nu intru pe site-urile ziarelor de sport.. dar mi-e imposibil.. si as vrea sa nu dau atentie la toate mizeriile acestor pseudo-ziaristi... dar mi-e imposibil.. si cred ca voi continua sa intru si sa postez si sa le spun de la obraz ce gandesc despre ei, pentru ca am dreptul meu la opinie si la reactie.. pana intr-o zi cand poate voi obosi... cel putin asa gandesc acum, in momentul asta... fara sa injur, fara sa ma ambalez, dar franc, in their faces ca sa zic asa...

bogdan30.03.2008 18:00
... si-as vrea sa pot sa ma abtin sa nu intru pe site-urile ziarelor de sport.. dar mi-e imposibil.. si as vrea sa nu dau atentie la toate mizeriile acestor pseudo-ziaristi... dar mi-e imposibil.. si cred ca voi continua sa intru si sa postez si sa le spun de la obraz ce gandesc despre ei, pentru ca am dreptul meu la opinie si la reactie.. pana intr-o zi cand poate voi obosi... cel putin asa gandesc acum, in momentul asta... fara sa injur, fara sa ma ambalez, dar franc, in their faces ca sa zic asa...

 

Este obtiunea ta, dar nu vei rezolva nimic. Cel mai bun exemplu este chiar azi la meciul Vaslui-Steaua. Oamenii sunt bolnavi, cred ca toti sufera de sindromul Steaua. Sincer discutand, daca si la acest mei ies comentarii....ce ai mai putea discuta cu ei!!!??

colaps30.03.2008 19:19
Este obtiunea ta, dar nu vei rezolva nimic. Cel mai bun exemplu este chiar azi la meciul Vaslui-Steaua. Oamenii sunt bolnavi, cred ca toti sufera de sindromul Steaua. Sincer discutand, daca si la acest mei ies comentarii....ce ai mai putea discuta cu ei!!!??

 

bogdane, dar nu vreau sa rezolv nimic.. ce-s eu, super-hero? si cu cine? de unde nu-i, nici nu Dumnezeu nu cere... n-am nici o pretentie sa incerc sa leg vreun dialog, daca vreau asa ceva intru eventual aici pe forum..

dar nu ma pot abtine sa nu torn cateva unor agarici cu pretentii de ziaristi.. daca primesc sau nu vreun raspuns imi este perfect paralel...

apropos de ziaristi, uite, bravo lui Radu Paraschivescu pentru ca a facut gestul de a se retrage din cloaca de la gsp..

«12»