FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Minunata lume noua...

«12»
fcsteaua.ro28.03.2008 11:02

Fotbalul romanesc e o lume stridenta.

O lume in care mizeria de toate felurile e poleita intr-o gargara dezgustatoare.

E lumea unor personaje gretoase, a unor caricaturi cu tuse grotesc ingrosate...

O lume incapabila sa se regenereze...

O lume care isi are reflectarea fidela intr-o presa pe masura ei...

O lume in care fotbalul e o chestiune tot mai putin importanta...

Albert Camus, necunoscutul portar al Universitatii din Alger si genialul autor al "Strainului" spunea candva ca "tot ceea stiu mai sigur despre despre moralitate si obligatii, stiu datorita fotbalului..."

Privind spectacolul absolut infiorator al unei lumi aflate intr-o faza terminala de disolutie morala, o astfel de declaratie pare complet lipsita de sens...

Caci, niciodata mai putin ca acum, n-a fost in fotbalul nostru vorba despre moralitate si obligatii.

Fotbalul romanesc e o tara a nimanui, o tara, desprinsa parca din celebrul vers al lui Bacovia, trista, dar plina de umor...

Cum altfel ar putea sa fie...

Cum poti sa nu zambesti amar ascultand un fost secretar UTC povestind la ora de maxima audienta despre asa zise manifestari anticomuniste ale suporterilor unui club proletar? Sau cand un fost retinut de drept comun si patron al echipei unei fabrici de bere da intregii suflari fotbalistice lectii de moralitate si fairplay?

Am inebunit oare cu totii? Sau mai exista oare o cale de salvare?

Pentru noi toti si pentru fotbal...

Cum Dumnezeului o manifestare retardata a unei maimute (sublim articolul lui Andrei Vochin si din nefericire singular intr-o presa care a aberat la greu pe marginea subiectului) a fost transformata intr-o adevarata teorie a conspiratiei?

Cum de aproape nimeni n-a vorbit de escaladarea nepermisa a violentei pe stadioane, toata lumea marsand fie pe chestiuni de procedura, fie pe o teorie a conspiratiei complet neverosimila?

Ce fel de jurnalism e ala in care auzi niste fatuci isterizate intreband "cum si-a permis arbitrul sa opreasca meciul"? Sau acela in care doi indivizi abrutizati isi permit sa faca misto de profesia tatalui cuiva (fie el si arbitru)? Nemernicii aia n-or fi avand parinti?

 

Indiferent ce se va intampla astazi, clubul Steaua trebuie sa accepte decizia fara sa o comenteze sau sa o apeleze.

Indiferent de verdict.

De ce?

Pentru ca noi suntem Steaua. Si asta e mai mult decat suficient.

Asa a fost mereu si asa va fi si de acum inainte. NOI si ceilalti. Ceilalti care nici nu conteaza. Atat.

 

Poate va intrebati ce se va intampla astazi la Comisie?

Practic nici nu mai conteaza (desi intr-o lume normala lucrurile ar fi absolut clare).

Un lucru e sigur.

Vom continua cu totii sa vietuim intr-o lume a fotbalului complet dezgustatoare, de care insa multi dintre noi nu ne putem lipsi...

 

Forza Steaua! Mandru ca sunt stelist!

 

the quiet romanian

 

DelPiero1028.03.2008 11:06

Oricare va fi decizia,tot scandal va iesi!Si iar,iar circ...si paine!Mai putina paine,dar oricum mult circ!Daca imediat dupa meci,eram abosult sigur ca 3-0 va fi decizia,se pare ca informatiile ce 'au respirat' in ultimele zile ne indica o rejucare,poate chiar o reluare din minutul 73!Din partea mea,sa le dea cele 3 puncte inaripatilor!Ce mai conteaza?Si asa acest campionat este o rusine...

allex_steaua28.03.2008 11:17

bravo

yozisss28.03.2008 11:26

Complet de acord

 

Sa ia ce decizie cred ei de cuviinta, atata timp cat e o decizie corecta si argumentata (desi parerea mea e ca scorul de forfait e cel corect). Problema e ca lumea fotbalistica in loc sa condamne aceste evenimente, se incearca incriminarea arbitrului (care, RUSINE lui, nu a patit un cap spart, un glont in cap pentru a opri meciul) sau a stelistilor (2XRUSINE, ca au fugit de pe teren.. ca nu au dorit si ei brichete in cap.. ceea ce probabil e ceva placut, in opinia presei). Se incearca mutarea atentiei pe surubul lui bozovici... mare performanta... dar de ce nu s-a insistat la vremea respectiva?

 

Asta e, trebuie sa ne obisnuim, se pare ca nu se mai vrea performanta cu adevarat, se incearca promovarea asa-ziselor echipe populare, dar se uita ce performante au avut acestea in Europa.

 

In speranta ca vom trece peste toate aceste obstacole, vizibile si invizibile, salutari la toata suflarea stelista.

jarhead28.03.2008 11:31

Bun articol ... se poate numi "Reintoarcerea la minunata lume noua" pentru ca eu nu am crezut ca dupa '89 voi mai trai intr-o societate rinocerontica.

Astazi se poate implini visul orgasmatic al giuleshteanului de ieri, de azi si de maine: sa joci cu Steaua avand avantaj de un gol si partida sa dureze 15 minute. Oare asta ar astampara ura? Acum, dupa o asemenea decizie putem sa punem capat? Nu ... traind aici in cloaca asta de la portile Levantului sunt sigur ca ar ieshi o chindie indiana deshantzata si se vor urla vechile laturi ... la noi nu se face dreptate ci se fac hataruri!

Sincer sa fiu nu-mi mai vine sa ma uit la fotbal, sunt adus la imposibilitatea de a mai digera fenomenul care este sufocat de mercantilism, nu mai are poezie, nu mai are nobletze si este secatuit de simboluri ... de la dom' la Manager - de la Nea' la Mister ... poate ar trebui schimbat si conceptul, sa-i spunem asa cum arata acum acest sport: soccer!

Fotbalul a murit - Traiasca Soccerul!

DelPiero1028.03.2008 12:02

Intre timp... Deaconu a procedat corect!

 

Comisia a hotãrît cã decizia lui Deaconu a fost corectã.

P.S.Asa zice ghesepe...

Virgil28.03.2008 12:08

Ceea ce era de asteptat. In acest caz nu vom apela in mod sigur. Pentru ca noi suntem Steaua! :hooray:

alexmk1728.03.2008 12:09

Stai putin! Daca se comite un abuz impotriva Stelei, trebuie sa se conteste! Suntem Steaua, dar daca se comite o ilegalitate impotriva noastra, inseamna ca suntem de acord si complici cu asta!

S-a indus ideea, de presa anti-stelista, ca este o magarie faptul ca Steaua poate castiga cu 3-0, cand regulamentul e clar si asta spune! Stiti cum e! Victima e de vina ca a intrat in cutitul ucigasului de 34 de ori si nu ucigasul ca a bagat cutitul in victima! Cam asa explica mass-media lucrurile si oamenii fara o educatie elementara, cad in plasa din cauza propriei prostii!

 

Toti astia care spun ca sunt stelisti, cica, si vor rejucarea meciului, inseamna ca nu au habar! AAA, ca tu vrei sa castigi meciul pe teren e altceva, dar regulamentar, cica nu e voie! Inteleg ca asa e bine, sa castigi pe teren, dar daca legea spune altceva si noi ne impotrivim, inseamna ca noi nu suntem corecti! Pai spiritul jocului, cum zice Copos, e acela de a duce meciul la sfarsitul celor 90 de minute! Pai, dom' Copos, da' la Brasov in 2001, cand o echipa, nu mai stiu numele, a iesit de pe teren si s-a impotrivit spiritului jocului???? A, mi-am adus aminte echipa! rapid! DA! Da! Astia au fugit la vestiar si nu au terminat meciul! Si meciul de la Petrosani, cand au provocat 5 eliminari sa nu termine meciul! Spiritul jocului! Iar cand arbitrul fluiera finalul si stelistii fug la vestiar, nu mai e corect! Serios??? Saracul Stucan de pe sport.ro, e muci! rapidist convins, ne-a facut praf dupa meciul de la Vaslui de acum 2 ani! Era la realitatea TV si era nervos ca pierdu rapidu lui titlu! Si acum face Steaua praf! De cate ori apare! Si nu e singurul!

cicerone28.03.2008 12:32

Felicitari! Bun articol,bravo!

JDERUL28.03.2008 12:35

Asist cu stupoare cum acest caz deosebit de grav este transformat intr-un balci ieftin.

,,Robele cu gulere scrobite se intrec in a-si etala talentul in tergiversarea luarii unei decizii si pronuntarea unei sentinte! Se urmareste adormirea opiniei publice.Asa cum spunea cineva mai sus,se urmareste victimizarea ,,calaului".

 

Se vrea oare un ,,HEYSEL"romanesc?

predatorpulse728.03.2008 12:59

Circ,circ si iar circ si ma uit plin de uimire cum sport.ro care propaga acest circ diversi ziaristi se lamenteaza in legatura cu aceasta chestiune. Daca aveau moralitate si nu erau niste curve ale ratingului faceau ca paraschivescu si nu mai comentau nimic pana se lua decizia,dup-aia puteau sa comenteze si 1000 de ani,dar tot speculeaza aceste mizerii de ziaristi tot felul de chichite,fac scenarii si bla bla bla....

 

Cea mai corecta pozitie a avut-o craciunescu si subscriu la ea,daca tot se judeca dupa regulament dupa cum spun toate comisiile de ce nu se putea judeca a 2-a zi,ce e asa de greu,iei carticica aia pe care scrie regulament,chemi membrii comisiei si maxim intr-o ora termini. Ceea ce nu se spune este ca baietii astia,si de la comisia de disciplina si de la CCA,cauta o modalitate in care sa impace si capra si varza,desi tot se dau cavaleri ai regulamentului,care apara litera legii si alte prostii d-astea. Doar la noi se sta o saptamana si ceva ca sa se judece un meci,la alte meciuri intrerupte se decidea in seara respectiva sau de obicei la 1-2 zile,la noi e lalaiala intr-un stil foarte foarte romanesc. Bag pariu ca acum se cearta "bai sa nu suparam rapidul ca ne dau in judecata pentru 20 milioane","bai sa nu suparam Steaua ca ne reclama Jiji la UEFA(asa a zis parca) si ne scot astia echipele din Europa", "bai sa nu-l suparam pe basescu care a dat clar directia in care trebuie sa judecam",interese si alte interese in loc sa judece cu regulamentul in mana si sa-l aplice.

 

Cum bine zicea cineva,ia mai da-va-n ***********,jeguri ce conduceti fotbalul romanesc,fiti barbati si luati dracu o decizie,asumati-va niste responsabilitati ce naiba!!! Fotbalul romanesc este o mizerie,o mare mare mizerie,ar trebui ca baietii astia de la UEFA sa se sesizeze si sa ne taie din Europa un sezon doua ca sa nu se mai certe jegurile astea........

 

In fine,noi sa batem la Vaslui.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

xDaJACKALx28.03.2008 13:17

Sunt curios daca se va decide sa se reia meciul din minutul 73 cum se va proceda pentru ca Rednic nu mai e antrenor la rapid.Ar fii cea mai tare schimbare de antrenor din istorie.Ar trebui sa-l aducem si noi pe Mourinho principal, Wenger secund si pe Ferguson director tehnic :laugh:

laur_2328.03.2008 13:19

Cert e ca vom fi loviti in continuare ...indiferent de decizie!

Trebuie numai sa te uiti sau sa-i asculti pe acesti pseudo-jurnalisti, aceste caricaturi de oameni, personaje scarboase, care-ti descriu portia de lehamite zilnica...

 

Stiu ca aproape toata Liga I este impotriva NOASTRA, dar sa observi ca si mass-media(intr-o proportie covarsitoare) te ataca sistematic(cu sau fara motiv)...dupa toate acestea si multe altele de genul, realizezi ca singura modalitate este sa rezisti acestor provocari si sa le raspunzi lichelelor dupa cum merita!!!

 

Trebuie ca STELISTII adevarati sa fie UNITI in aceste vremuri, in care se urmareste destabilizarea echipei si a fanilor Stelei!

fsoica28.03.2008 13:44

ok. e ok tot ce spui...

 

dar daca as fi rapidist as putea intreba:

 

de ce de-abia acum un asemenea articol, draga TQR ?

Fane_casieru'28.03.2008 13:56
ok. e ok tot ce spui...

 

dar daca as fi rapidist as putea intreba:

 

de ce de-abia acum un asemenea articol, draga TQR ?

 

Da, dar tu fiind un Stelist n-ai sa pui asemenea intrebare...nu ?

Iar articolul este excelent.

ariven2128.03.2008 14:08

Subscriu la faza cu atacatul...

 

Mai ales daca se dau 3 puncte..."o decizie ca favorizeaa capital Steaua".

 

Nimeni nu o sa se mai uite la CFR cat de prost joaca, nimeni nu o sa mai vada manariile lui Dinamo, toti au sa ignore prostia din giulesti.

 

Dar va promit dragii mei prieteni de pe acest site, ca atunci cand noi vom calca stramb vom fi in gura tuturor. dea acum inainte vor fi toti cu ochii pe noi de doua ori mai mult. Oricine va gresi va fi rastignit de la noi...

 

Orice actiune a galeriei noastre va fi interpretaa ca si huliganism, violenta, rasism...

 

Dar, noi suntem puternici.

 

Forza Steaua!

 

Victorie cu Vasluiul!!!

victor28.03.2008 14:40

sper ca dupa tot ce s-a intamplat in aceste zile, a inteles tot omul stelist ca intr-adevar impotriva echipei noastre exista o "monstruasa coalitie" care orchestreaza cu atata usurinta astfel de campanii nationale de presa. iar asta se intampla intr-o situatie in care practic Steaua nu poate fi agatata cu nimic, nici ca declaratii premergatoare ale conducerii, nici ca atitudine a jucatorilor in teren si nici legat de comportamentul de dupa?! va inchipuiti ce se intampla daca am fi avut cat de cat o vina, nu mai zic daca un suporter stelist ar fi comis gestul iresponsabil. PARTEA BUNA ESTE CA MACAR DE ACUM O SA TINA TOTI MINTE CE S-A INTAMPLAT SI NU O SA MAI PLECAM USOR URECHEA LA MANIPULARILE ORDINARE ALE UNOR ZIARISTI!

 

este evident ca decizia corecta este 0-3. intr-o situatie normala, in care clubul gazda si-ar fi asumat in totalitate si din prima clipa vina pentru eveniment si si-ar fi cerut scuze public, s-ar mai fi putut discuta despre moralitatea castigarii a 3 pct la masa verde. dupa modul in care a inteles rapidul sa se comporte consider ca usa trebuie zavorata si subiectul inchis.

 

desi decizia pare destul de clara acum, care ar fi rostul continuarii actualei campanii de presa? eu cred ca ea are o bataie mult mai lunga, incercandu-se acum inducerea ideii intre suporteri cum ca Steaua castiga oarecum fraudulos noul titlu si ca de aceea, nu are rost sa ne mai bucuram. chiar si sustinerea permanenta a echipei intr-o astfel de situatie e pusa in discutie?! nu vedeti ca se tot vehiculeaza cuvinte precum scarba, lipsa de onoare, frauda morala, mocirla ..... totul numai si numai ca sa creeze o stare de asa-zisa vinovatie. mi-ar placea sa cred ca de acum nimeni dintre suporteri nu va ceda si ca vom ridica un nou val de bucurie nationala, incepand chiar de duminica. Steaua merita orice, caci ea este suflet din sufletul nostru, o lumina in intuneric si o vesnica credinta intr-un vis ce nu se va termina decat la sfarsitul lumii: visul de fi mereu cei dintai!

fsoica28.03.2008 15:12
Da, dar tu fiind un Stelist n-ai sa pui asemenea intrebare...nu ?

Iar articolul este excelent.

 

whenever i'll need a new brain, you're no. 1 on my list :)

DelPiero1028.03.2008 15:31

Si nu puteai sa spui asta in romana?Trebuie sa fii ironic cu cineva doar folosind limba engleza?Sau asta va da o nota 'superioara'? :rolleyes:

SuperSteaua28.03.2008 15:53

fsoica, cunoscutul așa zis stelist, s-o fi strofocat el sã fie spiritual, dar aia e o englezã cu greșeli.

E la fel ca UTC-istul Copos care mimeazã capitalismul.

AdrianUltras2528.03.2008 16:41

Just as I predicted!

 

Cazul e lungit pana la nesfarsit ca sa uite lumea de el si atunci cand va fi ignorat complet, nu se va lua nici o hotarare.

 

 

tiganiiii vor castiga meciul si vor scapa de penalizari,depunctari si suspendare,cefereul va lua titlul si probabil ca Steaua va fi considerata raspunzatoare pentru ceea ce se intampla pe stadioane.

 

Din moment ce in regulament scrie clare ce trebuie sa se intample nu ar trebui sa fie asa de greu sa se ia o decizie.

Pe caseta meciului se vede clar ca tot meciul aviarii au aruncat cu obiecte in teren.

Se vede clar cum e lovit arbitrul.

Se vede clar ca nu e reinceput meciul.

 

Dar suntem totusi in Romania...

 

E interesant totusi faptul ca adevaratii vinovati au scapat basma curata.

Dupa cum ati vazut, presa a ajuns la concluzia ca vinovat in acest scandal e clubul Steaua si nu suporterul care a aruncat cu bricheta.

Nu acei aripiosi frustrati a caror ura ii face sa innebuneasca si sa arunce cu obiecte in teren dupa arbitrii si jucatori.

Ci Steaua.

 

Bravo lui Vochin ca l-a tinut sa scrie acel articol.

El si inca un ziarist(geanta mi se pare.s-ar putea sa ma insel), doar ei au scris despre violenta suporterilor si despre cine e adevaratul vinovat.

 

Asta e.

Da-i dracului!

 

 

 

P.S.

Pe cat ca daca rolurile erau inversate si Steaua era cea care trebuia judecata, toata presa milita ca regulamentul sa fie respectat?

MoWeed28.03.2008 16:58
Pe cat ca daca rolurile erau inversate si Steaua era cea care trebuia judecata, toata presa milita ca regulamentul sa fie respectat?

Nu numai ca presa milta ca regulamentul sa fie respectat dar mai mult comisia lua o decizie a 2-a zi...

ytse jam28.03.2008 17:11

orice s-ar intampla, orice decizie s-ar da, sunt convins ca nu ne va afecta deloc. in nici un caz nu se va decide terminarea meciului cu 1-0 pentru neegers (si chiar daca se va decide asta, ce daca?), asa ca orice decizie ar fi luata trebuie sa fim mandrii de noi si de faptul ca sustinem cea mai frumoasa echipa din europa de est din toate timpurile. conducatorii rapidului (din pacate si suporterii lor) ar trebui sa se uite mai intai in colivia lor, abia apoi sa arune cu rahat in jur. dar la urma urmei ar fi mai bine sa nu ne pese de nimeni si nimic, sa mergem cu capu sus, exact ca in acel banner afisat de o grupare a galeriei steliste imediat dupa meciul cu acelasi Rapid din Cupa UEFA: MEREU CU FRUNTEA SUS

FortuneTeller28.03.2008 17:39

Ce inseamna lipsa de responsabilitate si fermitate: minunatii rapidisti, cei care sunt pe nedrept acuzati pentru actiuni de care Becali e vinovat (unde e dovada pe care Zotta si Copos o tot promiteau acum cateva zile?), au trecut la atac, incearca intimidarea tuturor tot prin agresivitate (cum altfel?). Mai nou vor sa dea buzna la FRF si sa vopseasca sediul! Da' pentru sleahta ziaristilor fara constiinta asta e OK, e o idee minunata. Urmeaza sa vedem cum Gigi corsicanu si alte specimene sunt prezentati ca niste tipi de treaba, linistiti si cu opinii ponderate. Si bineinteles Gigi Becali, acest cancer al fotbalului romanesc, care face numa' rele, inclusiv pe ale altora, si deci concluzia e ca Steaua e de vina. In toata porcaria asta un singur mesaj rapidist e valabil: dati-ne fotbalul inapoi! Dar nu asa cum vor animalele rapidiste, ci asa cum ar fi normal sa fie: fotbal pe teren, cantece si steaguri in tribuna, oameni normali si integrii la FRF, LPF si CCA. Nu avem nevoie de javre gen Sandu, Dragomir, lupescu, Borcea, Becali, Iancu, Copos, muresan, jenel; si nici de arbitrii cu fante de lumina in minte - corpodean, Tudor, balaj; si nici de ziaristi scandalagii, partinitori si lasi, ascuzandu-se dupa birou ca sa-si scrie minciunile in liniste; si nici de animale care vin la meciuri ca sa scape de frustrarile unei vietii in mediocritate.

Tupac Amaru28.03.2008 17:54
fotbal pe teren, cantece si steaguri in tribuna, oameni normali si integrii la FRF, LPF si CCA. Nu avem nevoie de javre gen Sandu, Dragomir, lupescu, Borcea, Becali, Iancu, Copos, muresan, jenel; si nici de arbitrii cu fante de lumina in minte - corpodean, Tudor, balaj; si nici de ziaristi scandalagii, partinitori si lasi, ascuzandu-se dupa birou ca sa-si scrie minciunile in liniste; si nici de animale care vin la meciuri ca sa scape de frustrarile unei vietii in mediocritate.

 

Avem nevoie de o alta tara! Si de ce sa plecam noi, cand putem sa ii gonim noi pe ei? Afara cu gunoaiele!

«12»