"Gazeta sporturilor" ediție specialã ! Pag.1 "Sergent major fãcut de Steaua". Hai liberare ! Pag.2 În editorial, se considerã cã arbitrul "a avut acoperire regulamentarã sã opreascã partida, dar cã nu trebuia s-o facã". Deci acest grad inferior a respectat legea (nimeni nu-i mai presus de ea), dar dacã avea gândire de general trebuia s-o încalce. Tot Ovi susține cã "Gigi Becali a jignit în stânga și-n dreapta, ceea ce putea și trebuia duce chiar la depunctare". Oripilat de un "Precedent periculos", directorul ne propune un al doilea. Crãciunescue super lucid: "în tur, dupã Steaua-Rapid 0-0, nu era același arbitru care fãcuse armatã la Steaua ?"
Pag.3 Gelu Deaconu, papa, a primit apartamentul, pe când era magazioner la Victoria, de la sinistrul(apoi sinistratul) Marin Bãrbulescu, șeful Miliției București. A nu se delega feciorul la partidele cu Dinamo. Pag 4 "ªortul e probã ?" "La dosar se aflã douã brichete de plastic fãcute pe vapor, dar ar trebui adãugat și șortul ud de fricã al unui tip care în cartea de identitate, în dreptul sexului, are trecut în mod eronat, litera M". Pag.4 "Rupe și câștigã !" A se înțelege în subtext jocul la intimidare al lui Boya și Ghioane, balans între noroc și ghinioane ? Pag.6 Dupã ce ne avertizeazã "Sã nu-i uitãm pe adevãrații vinovați !", Tolo o ia pe toloacã: "Dacã cineva ar fi dat în el(Crãciunescu) cu o brichetã, le arunca în loc o butelie !" Bãiete, Borceo, fã-te-ncoa c-o butelie ! Subit, bricheta de plastic incriminatã se transformã: "are 8 centimetri și e dintr-o folie subțire, un material situat ca duritate între plastic și metal". Bãsescu riscã sã piardã votul flegmaticilor: "Arbitrul a procedat corect !"
Pag.7 "Regulamentar !" Se încearcã un portret robot al aruncãtorului în varianta Prepelițã(comisia de discriminãri se va autosesiza, Prepelițã fiind o aluzie rãutãcioasã la cioarã): "Cãscã intens și-și descãrcã gazele provocate de stomacul ce își revenea dupã bombardamentul cu alcool". Poziție subversivã anti- Bãsescu, mai știi ?! Pag.8 "Ce vinã avem noi ?"-se plâng actorii vișinii și mai au puterea acești mari învinși învingãtori sã-i ironizeze pe "micii rãzboinici", care "au dispãrut cu bãncile de rezerve pe fund". Rednic, nevrednic ca orice Strâmb, prinde curaj: "am vorbit cu jucãtorii și vrem sã continuãm partida în fața a 25000 steliști. Îi batem unde vor ei". În logica rapidistã, probabil la fund. Pag 9. Cum sã lipseascã Lucescu pro Rapid, fost copil respins la selecție la Steaua de Catanã(nici mãcar de un sergent major) ? Speța identicã din Champions League nu e relevantã, fiindcã se producea la partida Roma- Dinamo Kiev din Champions League. Or Rapidul n-are absolut nici o legãturã cu CL. Nu ne mirã cã Il Luce umblã cu sofistica vopsitã.
Pag.10 "Ca în brânzã"- se poate intra cu orice obiect pe stadion. Adi Ilie: "Declarațiile date înaintea meciului cã vor scoate echipa de pe teren i-au înrãit prea mult pe rapidiști și de aceea s-a ajuns aici". Pag .11 "Pisicuțe miorlãite" scheaunã cãțelandrii, dulãi cu Bistrița și șoricei speriați cu Lazio. Marș la fotbal pe bune ! Pag. 12 Încercare de a descifra ițele vânzãrii Copos-Taher. O istorie de 70 de ani se va transforma într-un bloc turn, fiindcã tovarãșul Savarinã n-a iubit vreodatã Rapidul, ci modul rapid în care i se rotunjesc conturile via Podul Grant.
Pag 13 Telenovela se terminã în forțã cu cronicile "genialilor": Maria Andrieș("Derby ratat") și Andrei Voichin( "Draga mea maimuțã, "). Indiferent de verdictul acestei afaceri "Dreyfuss" a gazonului, o imagine nu se va pierde vreodatã din ochii contemporanilor: lanțul fotbaliștilor(nespãlați din punct de vedere lingvistic în ciuda prezenței lui Sãpunaru), îndreptându-se spre galerie și scandând "M...Steaua !" De ce s-o mai fi chinuit Socaciu(la așa echipã, așa compozitor dodecacafonic) cu imnul ?
Atât va rãmâne din legenda pe muzicã de Manea: o ploaie de flegme. Sã ne ferim. Aferim !
Constantin Ardeleanu
