Vremurile trecute nu se mai intorc. Sa traim in prezent, chiar daca nu este prea roz.
Pentru batai, injuraturi, balacareli, etc avem Liga lu` mitica.
Pentru fotbal avem Champions League !
Vremurile trecute nu se mai intorc, dar asta nu inseamna ca atunci trebuia sa mergi pe stadion si sa canti, iar acum trebuie sa injuri.
Poate ca fotbalul nu mai e romantic, poate ca se pune prea mult accent pe bani, dar nimeni nu ne opreste sa facem din peluzele Templului ceea ce erau odata.
Acum cei care merg pe stadion, majoritatea, injura, neimplinitii in viata cotidiana vin acolo si-si varsa frustrarile "dand indicatii" jucatorilor si injurandu-i doar pentru ca au ei antipatii personale.
Suporterii din ziua de azi nu mai sustin echipa 90 de minute pe meci. Un jucator cand greseste este injurat in loc sa fie incurajat ca sa poata trece peste. Cum credeti voi ca se simte Surdu, cand el nici nu apuca sa puna piciorul pe minge si este fluierat, injurat? Fotbalistii sunt si ei oameni, au si ei psihic, nu sunt roboti.
Suporterii din ziua de azi vin la stadion sa manance seminte si mai scot si injuraturi printre dinti la o ratare sau vin si fufla in goarnele alea de-ti sparg timpanele in loc sa cante, ca de ce sa raguseasca ei?
Suporterii nu mai vin azi pe stadion sa se bucure de spectacol, nu vezi familii cu copii in tribune, pentru ca suporterii vin sa se injure si sa se razboiasca cu galeria adversa. E adevarat ca mai injuri echipa adversa, dar inainte ar trebui sa ne gandim ca nici nu-l cunoastem pe cel din fata noastra si ca il injuram doar pentru ca nu e sustinator al echipei noastre si ca daca l-am intalni cu o alta ocazie poate am iesi la o cafea, la o bere impreuna. Ce, niciunul dintre voi nu are printre prieteni vreun rapidist, vreun dinamovist? Si ce va spargeti capetele?
Un jucator cand greseste grav (autogoluri, faulturi sau faze in urma carora se primeste gol etc) este pus la zid, desi ar trebui sa fie incurajat si din tribune, nu doar de colegii din teren.
Trebuie doar sa fim fair-play! Putem si astazi sa mergem pe stadion si doar sa cantam, chiar daca fotbalul nu e intotdeauna de calitate superioara; asta tine de optiunea fiecaruia. Depinde doar de noi sa readucem in tribuna o mica parte din atmosfera din vremurile cand si femeile isi insoteau partenerii pe stadioane si cand nu iti era frica sa-ti aduci copilul cu tine.
Poate multi se vor simti jigniti, de acest post (tin sa precizez ca nu asta e intentia mea), dar asta-i adevarul, putini sunt cei care merg pe stadion exclusiv pentru a sustine echipa indiferent de rezultat.
Acum toti pun botul la tot ce varsa astia pe la televizor si in presa si vin si se razboiesc pe stadion sau in jurul lui, pentru ca nu-si dau seama ca nimanui nu-i pasa de violenta si haos. Spunem ca Romania e asa cum e si ca nu se face nimic. Atat Romania cat si Liga lui Mitica sunt intr-un haos total pentru ca asa vor conducatorii sa fie caci, altfel ei nu si-ar mai putea conduce in liniste afacerile murdare. Suporterii isi sparg capetele unii altora din cauza declaratiilor pe care le fac conducatorii x si y cand se balacaresc in presa, dar uita ca acestia dupa meci se iau de gat si merg impreuna la restaurant sa discute de afaceri, in timp ce suporterii produc violenta si ajung pe paturile de spital.
Toti spun de englezi ca ei canta tot meciul. Poate ca lucrul asta nu se va realiza si la noi curand, poate vor mai trece inca 2-3 generatii pana vom ajunge si noi sa luam fotbalul si stadioanele ca atare ci nu ca pe un camp de razboi, insa depinde doar de noi cum ne vom educa copii si cum o vor face ei la randul lor pentru a avea un viitor promitator cu un fotbal sa fie fotbal si nu altceva si o tara civilizata.
Toate bune!
