FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua în deplasare

«12»
Yoyoyoi11.03.2008 16:51

In aceasta editie a campionatului Steaua a inregistrat in deplasare 4 victorii, 3 egaluri si 4 infrangeri, avand un procentaj de 36% victorii, 27 % egaluri si 36% infrangeri. A marcat 9 goluri si a primit 10.

Ceea ce este absolut inadmisibil pentru o echipa cu astfel de pretentii. Cu toate ca stam foarte bine la cifrele obtinute acasa, 82% victorii, 18% egaluri si 0% infrangeri, trebuie sa ne gandim ca vom mai juca cu Unirea Urziceni, UTA, Dacia Mioveni, U Cluj, Poli Timisoara si Gloria Buzau, iar in deplasare cu Rapid, Vaslui, Gloria Bistrita, Otelul, Craiova si Dinamo.

MoWeed11.03.2008 16:58
M-am saturat ca in comentariile pe care vi le postati pe site din 5 in 5 postari,sa aduceti aminte de "marele ZerOli"si ca de la el a inceput sa se imputa jocul Stelei,iar daca printr-o minune ,nu se gaseste vinovat a fi Olaroiu,se spune,e vina lui Banel,Ov Petre sau Lovin.M-m saturat de comentariile astea de 2 bani!!!DACA NU VA PRICEPETI LA FOTBAL,VA ROG PRIVITI MACAR FOTBALUL LA TELEVIZOR!!!

Uite unde s-a gasit expertul in fotbal. Jocul nu e vina astora care i-ai enumerat dar a cui este? Sau esti unul din cei care da vina pe gazon, temperatura, public, arbitrii, oboseala, primele contracandidatelor, divinitate cand Steaua face un joc prost nu-i asa?

Vina cea mai mare este a lui Olaroiu deoarece pe vremea lui s-a perfectat acest joc de 2 lei, acest joc in care principala tinta este sa nu luam gol, nu sa inscriem. El si-a obisnuit jucatorii sa fie fricosi.Si Lacatus are vina lui ca nu ii dezobisnuieste cu aceasta meteahna dobandita in sezonul trecut

Cat despre jucatorii enumerati Ov Petre a inceput sa mai joace ceva ce-i drept, Lovin si Banel habar n-au sa controleze mingia si asta nu de 1-2 meciuri ci joaca constant prost de vreo 2 ani

simona_steaua611.03.2008 18:12

pana la urma mai trebuie sa gandim si sa actionam pragmatic uneori.daca cu aceste echipe,gen Poli Iasi, care isi baga "autobaza" in poarta doar un astfel de joc se poate practica,atunci obiectivul nostru sa se rezume doar la cele trei puncte si atat.cred ca e foarte greu sa treci in timpul unei partide de trei linii de fundasi indiferent cat de valorosi sunt atacantii tai.si sa ne aratam adevarata valoare cu echipele care intradevar joaca fotbal.si asta cred ca s-a vazut destul de bine in meciul cu Cluj si sunt convinsa ca si in meciul cu Unirea se va intampla la fel.cat despre suporteri,fie ei inraiti ,fie nu,trebuie sa fie alaturi de Steaua in orice moment indiferent de echipa cu care joaca!BAFTA DUMINICA!!!FORZA Steaua!!!!!! :steagcruce:

enjoy11.03.2008 18:45

citind articolul si primele postari am avut senzatia ca am gresit site-ul si trebuie sa vad ce s-a intamplat. iar dupa ce un stelist facea corectiile de rigoare prin postura sa cineva s-a gasit sa-l puna la punct spunandu-i ca se crede mare specialist. eu zic ca e prea mult.n-am nimic cu nimeni dar, sa ai pretentia ca esti stelist si sa scrii( sa postezi) asa, precum autorul si majoritatea celor anteriori, sunt doua lucruri diferite. sa ma justific:1. sa vii cu argumentul ca asa ti se pare tie privind jocul in deplasare e cel putin pueril; prezinta domnule statistica si atunci ai argumente, daca nu lasa-ne; 2. echipele s-au apropiat valoric foarte mult, nu mai poti avea pretentii ca acum 5-10 si mai multi ani; meciurile gen Poli-Steaua (1-8) devin din ce in ce mai rare; 3. confruntati preturile-gerard,lampard vs. Dica, Radoi si veti intelege diferenta; 4. nu in ultimul rand managementul prost facut de MM Stoica pe care unii il vreti inapoi (aici inainte de a-mi raspunde analizati ce farsor a fost. vezi jucatorii adusi-Gurita, carstocea, Andrei, Elton,Saban,etc.); din aceasta cauza Steaua are posturi insuficient acoperite. 5. presiunea existenta din cauza rezultatelor din tur si din Liga generate de un management aiurea al antrenorilor si al conducerii. 6. ma opresc aici si sper din suflet sa-i mearga bine Stelei; detractori va avea oricum. HAIDE Steaua!

heroina11.03.2008 18:53

meci greu la Urziceni - o sa fie cel mai imoprtant meci dupa parerea mea. orQ ii batem mai mult ca sigur :P

MoWeed11.03.2008 19:05

enjoy

 

Orice ai zice de statistici, cand privesti jocul Stelei o doza de subiectivism n-are cum sa nu apara. Ce statistica trebuie prezentata cand toata lumea vede ca de ceva timp jocul nostru in deplasare este execrabil si asta se vede cu ochiul liber. Mi-se pare pueril sa ai pretentia ca oamenii sa-si spuna parerea numai daca aduc statistici. Nu este presa aici este un forum unde fiecare om are dreptul sa-si posteze parerea. Buna in viziunea unora si proasta in viziunea altora este parerea omului si din cate stiu traim intr-o societate democratica in care poti sa-ti spui parerea linistit.

Este adevarat ca echipele au valori mai apropriate(sau cel putin se compenseaza diferenta in valorile individuale prin valoarea grupului) dar asta nu explica jocul extrem de prost in deplasare. Cat despre compararea preturilor aici ai gresit dupa parerea mea, deoarece este diferenta mare si intre preturile lui Dica, Radoi vs Vasilache si Chibulcutean.

Am observat ca ma criticai deoarece "l-am pus la punct" pe userul mad79....Este suficient sa te uiti la postul acestuia in care ii indeamna pe cei care nu au aceeasi parere ca si el sa se uite la televizor ca nu stiu fotbal. De aceea i-am zis ca se crede el mare specialist

Ma bucur ca exista useri care pot sa posteze intr-un mod decent si sa aduca argumente ideeilor lui. Cum ziceai si tu in incheiere Haide Steaua!!

 

LE: @heroina

Cu Urziceni jucam acasa...

greco11.03.2008 20:17

Apropo de un comentariu de mai sus, chiar nu mi se pare o scuzã faptul cã adversarii joacã foarte defensiv. Face parte din pregãtirea unei echipe sã se antreneze și pentru anti-joc, iar în condițiile în care existã înregistrãri video pentru o groazã de meciuri nu știu cine mai poate susține cã nu știm la ce sã ne așteptãm!

 

Într-adevãr, perioada criminalã din punct de vedere al meciurilor cu echipe mici în deplasare a fost era Pițurcã... te uitai și îți venea sã zgârii asfaltul cu unghiile, sã-ți smulgi pãrul din cap. Cred cã e cel mai infect sentiment, acesta al neputinței, al mecanismului care se învârte la nesfârșit în gol.

 

Când mã uitam la meciurile alea parcã citeam Dupã Nisipuri de Fãnuș Neagu.

iftode11.03.2008 21:53

sry pentru offtopic

uitati-va pe sport.ro la ce face Elton..

daca il vreti inapoi hai sa strigam tot stadionu la fiecare meci, Elton Elton, si probabil o sa se intample cum s-a intamplat cu Lacatus...

mare mijlocas a pierdut Steaua...

haiduk412.03.2008 08:47

Sorry de offtopic!

 

uitati-va aici suporter adevarat... oare cand o sa aud si eu un comentator strigand si reactionand la fel la golurile Stelei!

 

http://24ur.com/naslovnica/novice/sport/20...#video_60106645

 

FORZA Steaua!

MEREU CAMPIONI!

The_Foxes12.03.2008 08:47

greco sunt de acord 100% cu ce ai scris.imi aduc aminte de deplasari la piatra-neamt, Bistrita,ploiesti(OHO :whistle: ) antrenor nea imi , Stoichita.pana la urma e vorba de determinare la astfel de meciuri (la un meci cu Dinamo,rapid determinarea vine de la sine), una comandata ceea ce e foarte greu.un meci frumos?.paarca prin 99-00 cu extensiv.cred ca Piturca era atunci

raducelbun12.03.2008 11:26

Ca Steaua joaca prost "afara" este o certitudine si nu cred ca cineva poate pune la indoiala acest lucru. Din pacate de mult timp Steaua arata ca o echipa fara anvergura, incapabila sa-si domine adversarul nici macar atunci cand acesta se baga cu fundu' in poarta. Nu uitati ca la Iasi (echipa care s-a aparat) am avut o prima repriza mizerabila iar la Tg. Jiu (echipa care nu s-a aparat) am facut un joc intreg, la fel de mizerabil. Asta inseamna ca nu suntem in stare sa jucam bine nici cu cei cu autobuze, nici cu cei fara. Daca scuza cu autobuzul nu sta in picioare am putea da vina pe starea terenurilor dar, nici asta nu prea sta in picioare deoarece, nu stiu de ce dar, am impresia ca la Iasi ambele reprize s-au jucat pe acelasi teren. Apoi daca ne amintim de ultima deplasare, cred ca cei care ar fi indreptatiti sa se planga de starea terenului sunt cei de la Pandurii (care au construit mai mult), nu noi. Asa ca, nu trebuie sa mai cautam probleme prin alte curti pentru ca acestea sunt in curtea noastra!

Pe vremea lui Olaroiu nu aveam cu cine sa construim datorita lipsei de valoare a jucatorilor cu profil ofensiv din lot iar acum, datorita faptului se incearca un sistem in care sa incapa toti jucatorii adusi in iarna + Dica si daca se poate, si Nicolita. Ce a rezultat s-a vazut cu ochiul liber. Un sistem in care fundasii laterali au fost lasati sa rezolve singuri jocul in aparare si de aici, numai probleme. Cred ca jocul slab al lui Eme se datoreaza si acestui fapt - este mai mereu singur si daca mai are si un adversar rapid, atunci il alearga ala pe teren de nu se vede! Daca mai adaugam si faptul ca la ora asta se incearca inca reprofilarea lui Mendoza si D. Moreno avem tabloul complet.

Sunt convins ca Lacatus a vazut aceste lucruri si ca va face tot ceea ce va putea pentru a le corecta. De altfel, prin schimbarile pe care le-a facut a incercat mereu sa rezolve aceste probleme. Va avea insa o misiune dificila pentru ca la echipa nu avem mijlocasi laterali de meserie si, pe de alta parte, nu-ti prea da mana sa renunti chiar si la un sudamerican. Acum mai trebuie sa joace si Habibou... Greu, greu sa iei cele mai bune decizii in conditiile astea mai ales ca intervine si "factorul Becali" care incearca sa impuna anumiti jucatori. Numai in pielea lui Lacatus sa nu fii in conditiile astea!!!

florin_b_*12.03.2008 14:11

Apropo de meciuri in deplasare, si de forma slaba a lui Banel ia uitati ce a aparut pe net:

 

Sfaturi de la Lacatus pentru Banel Nicolita:

1)Nu te intorci in jumatatea noastra de teren decat cand e absolut necesar.

2) E obligatoriu sa te intorci in jumatatea noastra de teren, in momentul in care schimbam portile.

3)Portile se schimba intr-un meci, cel putin o data, nu te lasa pacalit!

4)Nu ai cum sa-ti dai seama care e poarta adversarului, deci trebuie sa intrebi.

5)Nu-l intreba pe Nesu ca se tine de glume.

6)Nu lovi mingea in cazul in care adversarul face pressing sau tribunele canta.

7)Alearga tot meciul si intra in teren doar cand/daca iti spun eu. Poti sa deschizi si ochii.

8)Daca e necesar sa atingi mingea, roaga-i pe Goian si Ghionea sa faca zid.

9)Tu vei antrena portarii in sectiunea de "Atentie distributiva si capcane de joc"

 

Tare,nu?

FortuneTeller12.03.2008 15:11

Explicatia e mai simpla decat pare. Nu avem mijlocasi care sa mareasca viteza de joc si sa puna presiune pe apararea adversa. De multi ani viteza de joc la Steaua este foarte scazuta, ceea ce da timp echipei adverse sa se replieze si chiar sa faca presing. In concluzie se joaca mai mult cu pase lungi si in general la plesneala. Daca Steaua ar juca rapid, fara driblinguri si preluari inutile, atunci atacantii ar avea mai mult material si s-ar vedea diferenta de valoare. Dar intr-un joc fizic, pe terenuri pline de noroi, nu mai e asa mare diferenta intre Steaua si Tg Jiu sau Iasi. Dar fara mijlocasi cum sa joci rapid?

enjoy12.03.2008 17:04

@MoWeed : de acord, poti sa-ti spui parerea linistit, dar ca societatea noastra e democratica mai am rezerve( la noi fiecare cu democratia lui). apropo, mi-am exprimat doar parerea nu am "dat" cu parul. daca am fi unanimi n-ar avea rost. si stii ceva: nu mi-ai raspuns la punctele 4,5 in special 4. HAIDE Steaua!

MoWeed12.03.2008 17:11

@enjoy

 

4. Nu sunt de acord cu tine ca managementul lui MM era extrem de prost. Avea si el defectele lui vorbea mult si prost dar nu cred ca este o coincidenta faptul ca imediat dupa ce a plecat el a inceput ciobanul sa zica din ce in ce mai multe tampenii. Cat despre jucatori da au fost si ciurcuri ca Saban sau Carlos dar sa nu uitam ca el l-a adus si pe Thereau de exemplu

5.Aici sunt complet de acord cu tine cu o precizare(si presa a contribuit la aceasta presiune)

 

Nu am zis ca ai dat cu parul....

JuSTEAUA13.03.2008 19:50

Salut

Referitor la meciul spectaculos al Stelei la Galati acesta s-a desfasurat in sezonul 99/00 iar noi am castigat cu 5-4 dupa ce la un moment dat aveam 5-1. Otelul a inscris pentru 5-2 dupa care a ratat un penalty si a mai inscris 2 goluri pana la final.Stiu asta pentru ca am fost la acel meci(sunt din Galati).

Shark_y17.04.2008 10:41

baieti vreau si eu sa aflu cand se pleaca la galati toate detaliile nu vreau sa ratez meciu cu otelu! Mergem in toata tara sa o sustinem pe Steaua !!! vreau sa fim alaturi de echipa acum cand au cel mai mult nevoie de noi !!! deci cine stie sa imi dea si mie detalii despre deplasarea de la galati !!!

«12»