FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Secolul XXI

«12»
fcsteaua.ro06.03.2008 00:16

Legea Dragomir inaugureazã și la noi un adevãrat experiment social, pornit în Occident și încununat cu tot mai mult succes. Pentru exemplificare, e bine sã privim un meci de acum 20 de ani – sã zicem finala Cupei Campionilor din 1986 – și unul de acum, sã zicem Milan – Arsenal sau Chelsea – Olympiakos din optimile aceleiași competiții. Diferențele sunt izbitoare.

 

Cultura de tip "UEFA Champions League" a fost principalul motor al acestor schimbãri. Treptat și insidios, spiritul acestei competiții a adus în tribune un alt tip de suporter. Suporterul care vine la meci ca la un show și a cãrui principalã calitate nu este cea de suporter, ci de consumator. El trebuie tratat regește (așa cum tuturor ne place sã fim tratați) și trebuie educat cã prea multã zbatere este dãunãtoare. De ce sã faci ceva greu, când poți face ceva ușor? De ce sã stai în picioare, când poți sta jos? De ce sã cânți, când poți tãcea? De ce sã rabzi, când poți consuma liniștit bere, cârnați, popcorn sau semințe (dupã specificul locului)? Concluzionând, de ce sã te consumi, când poți doar sã consumi?

 

Legea Dragomir, dincolo de dimensiunea ei antiviolențã (legitimã, dar reglementatã îndoielnic), vine sã instituie aceastã nouã filozofie. Vã interzicem steagurile, dar vã vom oferi goarne gratuit. Vã obligãm sã stați jos, dar în câțiva ani poate vã punem scaune capitonate și tribune acoperite. Vã interzicem sã vã suiți pe garduri, dar o sã îmbunãtãțim sistemele de acces, ca sã puteți veni la fãrã 10 și pleca la fãrã un sfert. Simțiți-vã bine, consumați! De ce sã cântați, când în curând vã vom amenaja chioșcuri unde puteți servi un mic și-o bere, eventual cu familia pe care vã era teamã s-o aduceți la stadion? Pentru cã, sã fim sinceri, cui îi mai arde de cântat dupã mici și bere?

 

Direcția este clarã: n-avem nevoie de suporteri, ci de consumatori de fotbal. Cât mai pașnici, mai relaxați, mai neimplicați. Aplaudați civilizat la golurile oaspeților și ne vom purta și mai frumos cu voi! Cine știe, poate vom organiza în curând seri complexe, cu concert de la 6 la 8, fotbal de la 8 la 10 și un film de la 10 la 12, toate pe același stadion. O duminicã în familie.

 

Astfel, fotbalul va deveni din ce în ce mai mult o simplã porție de divertisment. Nimeni nu i-a cerut demisia lui James Cameron pentru moartea crudã și rece a lui Leonardo di Caprio din "Titanic", de ce sã i-o cerem lui Becali sau lui Argãsealã? Dacã nu-ți place, schimbã filmul!

 

Când rațiunea de a fi a fotbalului va fi cu totul alta, nimeni n-o sã regrete vremurile în care niște bezmetici stãteau în picioare 90 de minute, își epuizau corzile vocale și își pierdeau timpul la vopsit steaguri și pânze. Astfel de imagini vor deveni o arhivã care va trezi zâmbetele amuzate ale noilor consumatori de fotbal, stereotipuri ale unui secol ce își propune sã ne schimbe radical pe toți. Pentru cã în secolul XXI vom fi cu toții altfel sau nu vom fi deloc!

 

În rolul lui Andre Malraux – Miticã Dragomir.

 

Ovidiu

noname_fu06.03.2008 00:46

cel mai tare articol din istoria fcsteaua. bravo.

Tupac Amaru06.03.2008 05:18

Sau, altfel spus, vom incepe sa semanam din ce in ce mai mult cu imbecilii de dincolo de Atlantic - obezi si obtuzi!

 

PS Felicitari pentru exceptionalul articol, Ovidiu!

MR.KILLER.ULTRAS06.03.2008 06:40

practic,ce putem face?

baraJa06.03.2008 07:28

@MR.KILLER.ULTRAS...ce putem face spui?pai ce putem face noi cand le luptam cu un fenomen mondial care tinde sa prinda viteza...spune-i cum vrei: globalizare sau transformare intr-o societate de consum.E destul de tarziu sa facem ceva avand in vedere ritmul cu care acest fenomen se raspnadeste pe glob si aici nu este vb. numai de fotbal !

P.S. :un articol al naibii de bine scris despre o lume care din pacate se indreapta spre o "americanizare" totala!

catalinMLK06.03.2008 07:31

felicitari pentru articol....ai pus punctul pe "i"....din punctul meu de vedere cel mai dureros lucru este ca cei care sunt acum in fruntea diverselor foruri (internationale sau nationale) au ca obiectiv principal eliminarea "suporterilor fanatici"....uitand practic ca daca fotbalul este numit astazi "sportul rege" se datoreaza in primul rand acestor suporteri....nu doresc ca pe viitor o finala de UCL sa semene cu o finala de nba....fotbal american etc...pentru ca baschetul, fotbalul american, hocheiul etc sunt doar niste sporturi populare pe cand fotbalul este un fenomen.

 

 

1.1 Mesajele scrise pe forum trebuie sa aiba litera (fontul) normala a forumului (Verdana), de culoare neagra, fara bold sau alte formatari de text sau culori. Insa, puteti accentua unele cuvinte ale mesajului vostru prin formatari precum bold, culori, font mai mare (maxim marimea 6), CAPS LOCK etc. cu conditia ca aceste accentuari sa nu depaseasca 30% din totalul mesajului.

eddie the 'ead06.03.2008 07:36

Sincer, nu vad nicio problema in a veni cu familia la meci, sa beau o bere, sa maninc un mic, un crenvurst sau mai stiu eu ce, dar sa si strig, sa cint, sa urlu, sa flutur un steag, sa ma manifestez cum imi vine mie. Legea comunistului (lege cu care nu sunt deloc de acord in forma ei actuala, sa nu se creada altceva) a fost propulsata si e incurajata de multi oameni "de bine" tocmai din cauza unor evenimente care nu au legatura cu spectacolul si cu fotbalul. Oricit ar vrea unii sa nege, ultrasi sau "ultrasi", exista indivizi care vin/veneau la stadion sa dea cu pumnul, sa rupa scaune, sa se alerge prin jurul stadionului etc. Ceea ce ma irita la culme este ipocrizia din jurul acestei legi, incepind cu autorul ei dubios, continuind cu unele articole si terminand cu modul de aplicare. Altfel, vad ca majoritatea sunt de acord ca era nevoie de o asemenea lege. Inainte de a va plinge de mila ginditi-va de ce era nevoie de ea. Oricum, dincolo de legea asta, porcaria aia cu goarnele TREBUIE SA INCETEZE!! Ma uitam la golul lui Dayro pe net si nu auzeam decit trompetii Ierihonului!! Desigur, sper ca Ghencea nu va avea aceeasi soarta...

 

Sunt sigur ca cei care se pling de globalizare, americanizare etc profita din plin de "bunurile" McDonalds, KFC, Pizza Hut, prefera filmele americane unuia frantuzesc sau britanic etc, etc, etc... Dar, desigur, vedem asta doar cind nu ne convine.

Living_Dead_Stripper06.03.2008 07:48

S-a ajuns militianu'

Si-n secolu' 21,

Face legea cu pulanu',

Sau o face pe nebunu'...

danimarcu06.03.2008 08:01

Din pacate fenomenul e general,nu doar in fotbal.Iar noi nu putem face nimic,atata vreme cat tot mai multi oameni sunt de acord cu aceste transformari.Cred ca si comportamentul unora dintre ultrasi a grabit luarea unor masuri de acest gen...

Urmeaza implantarea de cipuri ?...

Lucas06.03.2008 08:46
Din pacate fenomenul e general,nu doar in fotbal.Iar noi nu putem face nimic,atata vreme cat tot mai multi oameni sunt de acord cu aceste transformari.Cred ca si comportamentul unora dintre ultrasi a grabit luarea unor masuri de acest gen...

Urmeaza implantarea de cipuri ?...

 

 

Welcome to this Brave New World !!!

enjoy06.03.2008 08:54

bun articol! dar nu sunt de acord ca nu putem face nimic. legea poate fi modificata de asa maniera incat sa permita si manifestarea dragostei nebune (fanatism nu mi se pare un termen adecvat) pentru culori. poate AISS preia idea si devine titular de proiect; asa cum s-a procedat de catre libertatea TV, se poate realiza o initiativa legislativa daca ai la baza 100000(una suta de mii) semnaturi. cred ca sunt atatia stelisti in tara asta. astept cu incredere aplicarea ideii; sigur sunt de vazut multe detalii, dar eu zic sa se faca! e mult mai mult decat nimic. HAIDE Steaua!

laur_2306.03.2008 09:07

acesta este drumul pe care mergem , iar la capatul lui nu se intrezareste altceva decat comercializarea si mai mare a fotbalului!

ssinpadureacualune06.03.2008 09:13

@enjoy

 

"Sa se faca..." ce simplu e.Au incercat toate peluzele din tara si nu au strans decat cateva mii de semnaturi impreuna.Nu semneaza nimeni.Nici nu stau de vorba 1 minut.Nu are rost sa-ti mai explic,din moment ce folosesti expresia "sa SE faca..."

 

 

Super articolul si din pacate si adevarat.Situatia este inevitabila si nu avem ce face.Singurul mod in care se poate face ceva este printr-o mediatizare extrema a principilor noastre pe stadion,fapt imposibil fara ajutorul clubului.Adik mesaje si scandari dure impotriva goarnelor,impotriva samantarilor,impotriva celor ce prefera sa sufle in goarna in loc sa cante,celor ce vin doar sa injure jucatorii s.a.m.d.Insa dupa cum stim clubul este total impotriva noastra,asa ca...

cristian8606.03.2008 09:26

Se incurajeaza obedienta, o "natiune globala" de oi (de fapt care exista deja de mult timp). Probabil acesta este spiritul timpului : " Relaxeaza-te si vei da cel mai bun lapte."

 

Ce s-ar putea face ?

"Uniti-va in cuget, uniti-va-n simtiri !".

zoloz200506.03.2008 11:24

Dar oare noi de ce nu luam exemplul celor din America de Sud...care au fotbal cu mult mai dezvoltat decat cei din America de Nord...de ce a devenit SUA un "tel" spre care tindem toti ? O sa ajunga si echipele din Vatican sa aiba suporteri mai frenetici decat noi...aiurea...

MoWeed06.03.2008 11:51

Din pacate asa este si spre asta ne indreptam... ca de obicei trebuie sa copiem ca papagalii normele "europene" sau pe americani

Intr-adevar trebuie o lege impotriva violentei pe stadion insa trebuia facuta si cu consultul galeriilor ca sa nu apara asemenea aberatii.

greco06.03.2008 12:19

Cred ca e unul din cele mai bune articole pe care le-am citit anul asta pe site...

 

Felicitari!

steaua_gloria06.03.2008 12:41

Ovidiu, te respect :beer2:

laurentiu196906.03.2008 13:13

Bun articolul! Din pacate, fenomenul a inceput de mult! Nu va inghesuiti in fiecare week-end la hypermarketuri, doar ca sa fiti vazuti cu cosul plin? Nu stati ore in sit degeaba prin mall-uri, ca asa e trendy? Asta desi, marfurile din supermarket ( mai ales cele alimentare ) sunt de o calitate indoielnica, iar plimbarea cu prietena in parc ( in loc de mall ) e mult mai sanatoasa si mai romantica.

Acelasi fenomen se intampla si cu fotbalul. Totusi, prefer atmosfera civilizata de pe Emirates, decat improvizatia de pe Ghencea. Avem bani, trebuie sa-i consumam. Cine nu realizeaza fenomenul traieste pe alta planeta!

ZIP06.03.2008 13:22

un articol cum rar gasesti ( si ma refer la presa ) ! felicitari dl Ovidiu !

NO COMENT

Azzido06.03.2008 15:27

Reusit articolul, bravo SSK !

Ai reusit sa pui punctul pe "i" in cel mai simplu mod cu putinta.

 

Spuneti NU fotbalului modern! steagro

Azazello06.03.2008 15:42

Pana la un punct ai dreptate, dar uita-te la modelul englez. Nu au steaguri, nu au bannere, de cele mai mulle ori stau jos si totusi canta ca nimeni altii. Ei sunt suporteri si nu consumatori de fotbal. Si se poate deci si altfel. Nici in Spania lucrurile nu sunt foarte diferite.

jeles06.03.2008 15:53
Legea Dragomir inaugureazã și la noi un adevãrat experiment social, pornit în Occident și

 

 

....................................................

 

În rolul lui Andre Malraux – Miticã Dragomir.

 

 

 

Ovidiu

 

Adevarat ... doar ca eu as merge mai departe ... vezi filmul Zeitgeist The Movie , apoi testeaza`ti imaginatia cu filmul V.For.Vendetta[2005] ... suntem mici dar multi ...

rez07.03.2008 01:44
Terminati cu prostiile.Prost articol.Tendentios,victimizator,fara substanta si fara idei.

 

Din ciclul:Urasc fotbalul modern ! Dar am nokia 3g si ultimii Nike in picioare , nu telefon cu disc si tenesi dragasani !

 

Si inca ceva:Ma bucur enorm ca dispareti.Poate asa va gasiti si voi alta ocupatie mai folositoare societatii si chiar voua insiva.

 

Pace si bere cu floricele in tribune!

floricele:)))))))))))))u stai la tribuna tot timpu si mananci seminte nuh???:))))))

MoWeed07.03.2008 05:51
Terminati cu prostiile.Prost articol.Tendentios,victimizator,fara substanta si fara idei.

 

Din ciclul:Urasc fotbalul modern ! Dar am nokia 3g si ultimii Nike in picioare , nu telefon cu disc si tenesi dragasani !

 

Si inca ceva:Ma bucur enorm ca dispareti.Poate asa va gasiti si voi alta ocupatie mai folositoare societatii si chiar voua insiva.

 

Pace si bere cu floricele in tribune!

Ce legatura are nokia 3g si nike?? Se pare ca in "inteligenta" ta nu te-ai prins care e ideea de fapt.

Nu va inteleg mentalitatea voastra daca nu vreti sa incurajati echipa stati naibii acasa ca e mult mai comod...

«12»