FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Despre civilizație și nu numai

«12»
ariven2106.03.2008 08:02
Deci recunoasteti ca ati furat CFR-ul!! sunteti toti niste hahalere (ca sa citez un clasic in viata, primul Cioban al Tari!)

Desi gestul in speta nu este civilizat,la modul figurat arata adevarata valoare pe care o reprezentati voi, Ragateni, pentru restul Romanilor.

Cititi istoria, adevarata istorie, nu ce scrisa de comunisti, si veti trage concluzia ca cea mai mare "pacoste" pentru Ardeleni a fost Unirea de la 1918!!! Daca ea nu era impusa de catre voi, Ragateni, noi mergeam azi la Londra cu buletinul iar voi mergeati la Cluj cu viza!!! Sunt Roman nu ungur sau altceva,dar uitativa la stirile de la ora 17.00. si vedeti unde se intampla toate minunile din Romania si trageti singuri concluzii!! Problema voastra nu este CFR-ul,Pazkany,Muresan, problema voastra este ca si alti fac ca lucrurile sa se intample!

vreau sa aud azi comentari dupa ce gunoiul de arbitru a recunoscut ca a vandut meciul!

 

 

Cu asemenea atitudine sunt sigur ca proiectul Autonomiei va avea succes. Ba chiar mai multi dintre noi, cei care traim in Ardeal o sa ne bucuram pentru ca am ajuns iar sub unguri (chiar daca cei care cer autonomie sunt secui). O sa stam si o sa rememoram clipele cand faceam parte din Imperiu, cand era frumos ca mergeam la Viena. Ca eram si noi domni si gazdoaie nu flamanzi ca ragatenii. Incerc sa iti aduc aminte ca acesti flamazi ne-au primit in refugiu, cat timp Ardealul a fost ocupat, pentru ca clica amiralului de Dunare nu s-a purtat tocmai frumos cu romanii. Ai vazut "Trianon"? Daca nu iti recomand sa-l vezi. Referitor la Unire, primii care au avansat idea unui stat national roman, au fost cei adunati la Blaj in anul 1848, cand cu revolutia, atitudine si cerere care nici macar nu le-a trecut prin cap moldovenilor si muntenilor, asta chiar daca Balcescu negociase o "infratire" a miscarii revolutionare atat cu Avram Iancu cat si cu Layos Kossut.

 

Al treilea post pe saptamana asta in care se aminteste de "adevarata istorie". Da-ti nume, veniti cu argumente, nu va mai mascati sub cliseul: "unii/altii spun ca". Daca te referi la episodul Maniu de la Icoronarea de la Alba Iulia, iti recomand Scurtu si Buzatu, si pe Stoenescu sa vezi de fapt cui era vandut Maniu si se interese urmarea. Aberatiile cu Unirea de la 1918, poate cel mai curajos act al poporului roman, nu cred ca isi au rostul. Repet atitudini ca si ale tale nu duc decat la dezbinare. Dezbinare care porneste din Ardeal, datorita fascinatiei si frustarii fata de conationalii nostri de alta origine, care stiu in aceste momente sa stranga randurile. Despre autonomie, prost nu ii cine cere, prost ii cine da! Iar referitor la asta iti recomand sa vezi episodul dictatului de la Viena, cea mai mare tragedie pentru romani, asta in fara perioadei comuniste. Mi-e jena de un om ca tine, atunci cand ma gandesc ca bunicii mei dar nu numai ei ci bunicii generatie noastre, au luptat pentru reintregirea tarii, contra comunistilor, si pentru recucerirea Transilvaniei. Ardeleni fiind! Cantecul intrat deja in repertosriul folcloric dar si cel militar, "Treceti batalioane romane Carpatii" iti sugereaza ceva?

 

Atata drama ca CFR-ul a pierdut din cauza la un penalty si jumatate. Hotul striga "Hotul".

 

Vrei sa zici ca episodul "Pyshu" este demn de marea "civilizatie si rasa" ardeleneasca? Asa iti arati superioritatea de ardelean, cum au facut cei de pe teren sau disperatul de Muri, care vede ca echipa lui nu mai poate si acum plange la toate televiziunile care numai asta asteapta, scandal?

 

Inainte de toate sunt roman si traiesc in Romania, apooi in Ardeal!

Cipper06.03.2008 19:30
Multumesc pentru raspunsul tau...

 

Cred ca autonomia de care aducea in vorba userul JDER ii avea in prim plan pe unguri sau/si/sau nu ardelenii romani...Din cate stiu eu , nu maghiarii=ungurii cer autonomie ci seciuii din asa zisul "Tinut Secuiesc". Acum sa te intreb eu pe tine...de unde au venit colonistii seciu, care au fost rolul lor, ce origine aveau ei si mai ales ce limba vorbeau ei...Actulmente vorbesc maghiara din cauza asimilarii lor.

Te asigur eu ca romanii din Ardeal nu cer autonomie.

 

Cat despre faza cu "PE campia Turzii' imi pare rau mi-a scapat, dar te asigur ca o majoritate importanta stiu ca a fost ucis la Campia Turzii.

 

Si te rog mai incet cu ironiile, mai ales cand esti slab informat. Sa imi spui si mie numele acelor "unii istorici" care ii considera pe secui de "sorginte" maghiara...Atent si la acest termen...o sa imi spui imediat ca inalata sorginte a lor se trage inca din Atlandida...(cauta arvisura pentru mai multe detalii...nostime)

 

 

Eu citesc zilnic pe forumuri pareri multe si diverse ale ardelenilor despre cei din vechiul regat si am observat la foarte multi dintre ei o aversitate totala. Nu ma intereseaza ce cer unii si altii. Chiar deloc pentru ca vorbele raman vorbe, insa ma deranjeaza atitudinea superioara pe care si-o iau unii dintre cei mai sus amintiti. Nu accept sa se considere absolut nimeni superior mie din punct de vedere al civilizatiei. Eu la asta bateam.

 

Cat despre slaba mea informare nu stau sa caut in carti pentru a-ti aduce exemple. iti dau doar 2 citate gasite pe net:

 

" In consens cu gestele unguresti, unii autori, în general umanistii, i-au considerat "de neam hunic" (ex.: A. Verancsics). Altii însa au apreciat, datorita sonoritatii numelui, ca sunt "mai vechi decat hunii, si de aceea se numesc scituli, adica sciti mici" (Antonio Possevino), fiind deci "un neam al scitilor" (G. Reicherstorfer, Stephan Taurinus, etc.)"

 

Si asta de pe banalul Wikipedia: "Originea etnicã a secuilor este viu disputatã de istorici și antropologi. În decursul timpului, diverși cercetãtori i-au considerat pe secui ca descinzând, pe rând, din maghiari, sciți, huni, gepizi, avari, bulgarii de pe Volga, onoguri, kavari sau din kabardinii din Caucaz".

 

Si definitia din DEX a cuvantului "sorginte" : SORGÍNTE, sorginți, s.f. 1. (Livr.) Izvor, sursã, origine. 2. (Înv.) Izvor de apã. – Din it. sorgente.

 

Vad ca apare si "origine" pe acolo deci banuiesc ca nu sunt asa de nepriceput in ale informarii... mai ales ca din informatie traiesc ;)

 

PS: NU am vazut sa-ti fi cerut scuze ca "ti-a scapat" ca noi credem ca Mihai ar fi fost asasinat in orasul Campia Turzii...

 

PS2: Personal nu am nimic cu oamenii de bun simt, cu atat mai putin cu ardelenii la locul lor. Am si rude si prieteni din Ardeal. Problema mea e vis-a-vis de cei cu gura mare, mai ales cei de origine romana.

MoWeed06.03.2008 20:03

karpfen

 

Oameni ca tine mai bine nu s-ar numi romani. Lasa-ma cu textele tale de 2 bani ca mergeam cu buletinul la Londra se pare ca repede se uita ca sute de ani romanii au fost practic niste sclavi pentru mult iubitii tai unguri. Esti un prost si daca chiar esti roman cum zici tu imi este rusine ca exista conationali de ai mei care sa gandeasca ca tine.

danimarcu06.03.2008 20:27

Calmati-va baieti,nu va mai credeti unii superiori celorlalti!Suntem toti o apa si-un pamant,fie ca suntem din Bucuresti,Cluj sau Satu-Mare...

pentru bezmeticul ala care-si spune @karpfen:si eu sunt ardelean,dar nu sunt de acord cu tine.Esti un frustrat.Si analfabet pe deasupra!

ariven2107.03.2008 07:58
Eu citesc zilnic pe forumuri pareri multe si diverse ale ardelenilor despre cei din vechiul regat si am observat la foarte multi dintre ei o aversitate totala. Nu ma intereseaza ce cer unii si altii. Chiar deloc pentru ca vorbele raman vorbe, insa ma deranjeaza atitudinea superioara pe care si-o iau unii dintre cei mai sus amintiti. Nu accept sa se considere absolut nimeni superior mie din punct de vedere al civilizatiei. Eu la asta bateam.

 

Cat despre slaba mea informare nu stau sa caut in carti pentru a-ti aduce exemple. iti dau doar 2 citate gasite pe net:

 

" In consens cu gestele unguresti, unii autori, în general umanistii, i-au considerat "de neam hunic" (ex.: A. Verancsics). Altii însa au apreciat, datorita sonoritatii numelui, ca sunt "mai vechi decat hunii, si de aceea se numesc scituli, adica sciti mici" (Antonio Possevino), fiind deci "un neam al scitilor" (G. Reicherstorfer, Stephan Taurinus, etc.)"

 

Si asta de pe banalul Wikipedia: "Originea etnicã a secuilor este viu disputatã de istorici și antropologi. În decursul timpului, diverși cercetãtori i-au considerat pe secui ca descinzând, pe rând, din maghiari, sciți, huni, gepizi, avari, bulgarii de pe Volga, onoguri, kavari sau din kabardinii din Caucaz".

 

Si definitia din DEX a cuvantului "sorginte" : SORGÍNTE, sorginți, s.f. 1. (Livr.) Izvor, sursã, origine. 2. (Înv.) Izvor de apã. – Din it. sorgente.

 

Vad ca apare si "origine" pe acolo deci banuiesc ca nu sunt asa de nepriceput in ale informarii... mai ales ca din informatie traiesc ;)

 

PS: NU am vazut sa-ti fi cerut scuze ca "ti-a scapat" ca noi credem ca Mihai ar fi fost asasinat in orasul Campia Turzii...

 

PS2: Personal nu am nimic cu oamenii de bun simt, cu atat mai putin cu ardelenii la locul lor. Am si rude si prieteni din Ardeal. Problema mea e vis-a-vis de cei cu gura mare, mai ales cei de origine romana.

 

Cotinui sa ma jignesti ... ceea ce nu iti face cinste...iti preciez ideile, dar vad ca ai deraiait mult de la sensul original al postului meu. din fericirie dispun de o bibliografie destul de updatata despre migratori, cat si despre colonizarea sasilor si secuilor in Transilvania. La fel ca in postul anterior, in afara de a jigni , te mai complaci si in generalitati si banalitati. Observ ca nu stii cine au fost scitii si mai ales ce fel de popoare au origine scitica. In posturile mele nu am adus nici macar ideea superioritatii ardelenilor versus altii. Ba dimpotriva. Iara o scapare sau o interpretare rau voita. Dar faza cu "pe campia Turzii" te-a montat, probabil ai considerat-o drept ofensa la adresa conostiintelor tale vaste.

 

Am sa inchei subiectul si nu o sa iti mai raspund. Nu imi place sa port discutii cu oameni care se simt lezati in orgoliul propriu atunci cand li se atrage atentia ca nu au dreptate sau ca, sursele lor sun,t ca sa iti dau o expresie des uzitata la teveu, "neacademice".

SSK07.03.2008 09:52

Ok, baieti, o sa va rog sa va temperati discursul, ca vad ca de la penaltyuri neacordate am ajuns la superioritatea ardelenilor fata de regateni si altele asemenea. Hadeti sa ne limitam la fotbal (pentru ca ASTA trateaza articolul) si sa lasam disputele inter-regionale pentru alte topicuri!

ariven2107.03.2008 10:44
Ok, baieti, o sa va rog sa va temperati discursul, ca vad ca de la penaltyuri neacordate am ajuns la superioritatea ardelenilor fata de regateni si altele asemenea. Hadeti sa ne limitam la fotbal (pentru ca ASTA trateaza articolul) si sa lasam disputele inter-regionale pentru alte topicuri!

 

 

Scuza-ne SKK, in mod normal acest subiect trebuia discutat pe P.M.

 

Io o finnito!

Stanici07.03.2008 17:48

http://www.ftr.ro/mai-e-de-furat-futu-i-mama-masii-2891.php

 

 

Frate, sa ii iau toti mortii si sa ma u****z pe mormanul lui de nesimtit, asta face parte din cea mai josnica subspecie!!!

bodanelu07.03.2008 19:42

mare civilizatie la Cluj... ce cantec frumos strigau ei dupa inscrierea golului. Nici macar nu sunt originali...

danimarcu07.03.2008 20:28
http://www.ftr.ro/mai-e-de-furat-futu-i-mama-masii-2891.php

 

 

Frate, sa ii iau toti mortii si sa ma u****z pe mormanul lui de nesimtit, asta face parte din cea mai josnica subspecie!!!

Ma intreb unde gasesti fituicile astea? :hmmm:

alexblaja07.03.2008 21:39

Dati-l ma incolo pe sabin gherman ala, se vede clar ca un bucurestean i-a furat vreo gagica si de atunci are omul frustrari...cica arma lui e scrisul, dar foloseste niste cuvinte sub orice critica.

 

Alta e faza interesanta, meciul CFR-Buzau. Nu m-am uitat la meci, dar am inteles ca li s-a dat un penalty inexistent cand aveau doar 1-0. Sunt curios daca arbitrul intalnirii va fi si el retinut de la delegari, ca Tudor. Nu-i plang de mila lui Tudor, dar s-a creat un precedent: arbitrii vor fi tentati sa acorde adversarelor Stelei mult mai usor lovituri libere sau chiar penalty-uri, altfel vor risca suspendarea!

DanStan08.03.2008 00:46
<a href="http://www.ftr.ro/mai-e-de-furat-futu-i-mama-masii-2891.php" target="_blank">http://www.ftr.ro/mai-e-de-furat-futu-i-mama-masii-2891.php</a>

 

 

(...) asta face parte din cea mai josnica subspecie!!!

 

 

CFR Cluj : Stadion Dr. Constantin Radulescu, 14000 locuri

 

Constantin Radulescu

nascut : 30 mai 1924, Bucuresti

legitimat la Olimpia Bucuresti (1938 - 42), Sportul Studentesc (1942 - 43), U Cluj (1943 - 49), CFR Cluj (1949 - 1955).

Antrenor la CFR Cluj (1956 - 61 si 1963 - 76)

 

Orice colectivitate umana este compusa din oameni normali si cativa retardati. Se pare ca retardatii din Transilvania nu pot supravietui daca nu-i injura pe bucuresteni. Dar sa fie oare atat de tampiti incat sa-l faca hot, nespalat, putoare tocmai pe omul care a promovat CFR-ul in divizia B in 1960 si in divizia A in 1969 ? Mai mult, marele stadion al CFR-ului ii poarta numele. Poarta numele unui bucurestean care a facut pentru CFR mai mult decat toti retardatii clujeni (in frunte cu Gherman) la un loc.

MoWeed08.03.2008 08:53
http://www.ftr.ro/mai-e-de-furat-futu-i-mama-masii-2891.php

 

 

Frate, sa ii iau toti mortii si sa ma u****z pe mormanul lui de nesimtit, asta face parte din cea mai josnica subspecie!!!

Cine naiba mai e si nenorocitul asta?? Apar acum toti labarii sa zica asemenea idiotenii, probabil el a patit ceva cand era mic de a ramas marcat si acum are ceva cu bucurestenii. Sincer sa fiu, mi-e rusine ca exista asemenea persoane care se numesc "romani"

«12»