Deci recunoasteti ca ati furat CFR-ul!! sunteti toti niste hahalere (ca sa citez un clasic in viata, primul Cioban al Tari!)Desi gestul in speta nu este civilizat,la modul figurat arata adevarata valoare pe care o reprezentati voi, Ragateni, pentru restul Romanilor.
Cititi istoria, adevarata istorie, nu ce scrisa de comunisti, si veti trage concluzia ca cea mai mare "pacoste" pentru Ardeleni a fost Unirea de la 1918!!! Daca ea nu era impusa de catre voi, Ragateni, noi mergeam azi la Londra cu buletinul iar voi mergeati la Cluj cu viza!!! Sunt Roman nu ungur sau altceva,dar uitativa la stirile de la ora 17.00. si vedeti unde se intampla toate minunile din Romania si trageti singuri concluzii!! Problema voastra nu este CFR-ul,Pazkany,Muresan, problema voastra este ca si alti fac ca lucrurile sa se intample!
vreau sa aud azi comentari dupa ce gunoiul de arbitru a recunoscut ca a vandut meciul!
Cu asemenea atitudine sunt sigur ca proiectul Autonomiei va avea succes. Ba chiar mai multi dintre noi, cei care traim in Ardeal o sa ne bucuram pentru ca am ajuns iar sub unguri (chiar daca cei care cer autonomie sunt secui). O sa stam si o sa rememoram clipele cand faceam parte din Imperiu, cand era frumos ca mergeam la Viena. Ca eram si noi domni si gazdoaie nu flamanzi ca ragatenii. Incerc sa iti aduc aminte ca acesti flamazi ne-au primit in refugiu, cat timp Ardealul a fost ocupat, pentru ca clica amiralului de Dunare nu s-a purtat tocmai frumos cu romanii. Ai vazut "Trianon"? Daca nu iti recomand sa-l vezi. Referitor la Unire, primii care au avansat idea unui stat national roman, au fost cei adunati la Blaj in anul 1848, cand cu revolutia, atitudine si cerere care nici macar nu le-a trecut prin cap moldovenilor si muntenilor, asta chiar daca Balcescu negociase o "infratire" a miscarii revolutionare atat cu Avram Iancu cat si cu Layos Kossut.
Al treilea post pe saptamana asta in care se aminteste de "adevarata istorie". Da-ti nume, veniti cu argumente, nu va mai mascati sub cliseul: "unii/altii spun ca". Daca te referi la episodul Maniu de la Icoronarea de la Alba Iulia, iti recomand Scurtu si Buzatu, si pe Stoenescu sa vezi de fapt cui era vandut Maniu si se interese urmarea. Aberatiile cu Unirea de la 1918, poate cel mai curajos act al poporului roman, nu cred ca isi au rostul. Repet atitudini ca si ale tale nu duc decat la dezbinare. Dezbinare care porneste din Ardeal, datorita fascinatiei si frustarii fata de conationalii nostri de alta origine, care stiu in aceste momente sa stranga randurile. Despre autonomie, prost nu ii cine cere, prost ii cine da! Iar referitor la asta iti recomand sa vezi episodul dictatului de la Viena, cea mai mare tragedie pentru romani, asta in fara perioadei comuniste. Mi-e jena de un om ca tine, atunci cand ma gandesc ca bunicii mei dar nu numai ei ci bunicii generatie noastre, au luptat pentru reintregirea tarii, contra comunistilor, si pentru recucerirea Transilvaniei. Ardeleni fiind! Cantecul intrat deja in repertosriul folcloric dar si cel militar, "Treceti batalioane romane Carpatii" iti sugereaza ceva?
Atata drama ca CFR-ul a pierdut din cauza la un penalty si jumatate. Hotul striga "Hotul".
Vrei sa zici ca episodul "Pyshu" este demn de marea "civilizatie si rasa" ardeleneasca? Asa iti arati superioritatea de ardelean, cum au facut cei de pe teren sau disperatul de Muri, care vede ca echipa lui nu mai poate si acum plange la toate televiziunile care numai asta asteapta, scandal?
Inainte de toate sunt roman si traiesc in Romania, apooi in Ardeal!
