FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua și imposibilitatea comparației

«12»
fcsteaua.ro10.02.2008 12:02

Steaua e aidoma Dunãrii care strabate de-a lungul ei Europa, între Pãdurea Neagrã și o miraculoasã Deltã. Ar mai fi și brațul Borcea(alias Dinamo) și o construcție artificialã, pericol ecologic, canalul Bîstroe(în traducere, Rapid), dar doar unul e fluviul. Cã vulturul de pe efigia Stelei i-a atins pe steliști cu o aripã a geniului și cu alta a norocului ține mai mult de destin. Contabilicește vorbind, doar urmãtoarea echipã care va cuceri trofeul suprem al Europei poate avea pretenția de a se compara cu echipa din Ghencea. ªi la titluri, cupe și Supercupe ale României ștacheta ridicatã de "harpagonii militari" e destul de sus fixatã pentru a se preta egalãrii.

 

Poți bate Steaua în minutul 93, te încumeți sã sfidezi oprobiul public ca acest mercenar Porcodean, ai dreptul sã-ți sãrbãtorești locul 1 dupã un tur trucat(ca sã te batã Cel de Sus cu 45 de minute letale laziale), n-ai decât s-o bãnui de "bulan"(vezi repartiția din sferturile cupei UEFA a celor douã egaluri cu Rapid), ba ești îndreptãțit sã revendici spiritul de sub Grant(mereu sub cineva, niciodatã deasupra), spiritul din Groapã(sunã a magie neagrã), din patria prunilor(amețitor) sau cel prazilian(asociație forțatã a cobiliței cu Copacabana), dar e în afara oricãrui dubiu, n-ai cum sã compari palmaresul tãu cu vitrina de trofee a Stelei. Chiar sublimul cronicar Ioan Chirilã(de o vastã culturã, de care literatura sportivã a profitat regește), având o altã simpatie(suntem oameni, maidanele copilãriei ne fixeazã idolii din cartier, mai intervin și interesele, pãcãtoasele), va titra într-una dintre istoriile fotbalului românesc, scrise cu stelistul cu galoane de C.C.A., Mihai Ionescu, despre Steaua anului 1986: "prima inter pares". "Prima între egali" ? Oricum ai fi adus-o din condei, bãtrâne patriarh, cel puțin prin rezultate Steaua nu suportã semnul egalitãții cu nimeni din țarã. E prea multã sudoare, sânge, soartã, sacrificiu, inimã, conjuncturã, devotament, risipire de talent pentru ca trofeul unicitãții sã-l împartã cu altcineva.

 

De aceea adversarilor le atât de greu sã accepte evidența și au alergie la comparațiile din trecut, preferând sã arunce cu noroi. Prima blasfemie a fost cã Steaua a fost adusã pe tancurile sovietice. Stimați analfabeți, chiar tot regimul comunist a fãcut obiectul acestui cadou criminal din stepa calmucã și a fost instaurat grație excesului de zel al proletariatului(cu cheferiștii în frunte) și apãrat de securiști și milițieni. Victime de notorietate: intelectualii și ofițerii vechii Armate. De bine, de rãu, actul de naștere al clubului militar poartã semnãtura unui ofițer din Armata Regalã. ªi în vreme ce cheferiștii pot fi declarați inventatorii șpãgii din socialism(prin nașii controlori de bilete), noii ofițeri au curajul teribil în epocã de a schimba denumirea rusofilã a clubului, din C.C.A. în Steaua, cu 2 ani înainte de ieșirea oficialã a românilor de sub tutela sovieticã. A nu se uita cã întâmpinându-și spontan campionii de la Sevilla în 1986, "poporul stelist"a fãcut prima repetiție a revoltei din 1989.

 

Un troglodit acoperit, Marian Rada va lansa gogomãnia "în vreme ce noi ajungeam în finala Cupei Europei Centrale, voi nici nu erați pe traiectul spermatozoizilor sovietici". Dacã înființarea din 1923 a echipei tampoanelor (Tampax) ar fi un motiv de mândrie, atunci cum se explicã faptul cã tot Steaua are cele mai multe meciuri în prima Ligã ? Simplu, pânã în 1932/33 Rapid CFR nu prea apare prin statisticile primei divizii, la care apoi s-au adãugat anii de B. Cât despre finala nedisputatã, numai de rãu. Iatã odiseea ajungerii acolo: 2-1 și 3-0 cu Hungaria Budapesta și 0-0, 0-0 plus barajul de 1-1 cu Gradjanski Zagreb. S-a calificat în finalã Rapid(urmând a întâlni pe Ferencvaros) prin...tragere la sorți.

 

Mãi copii ai fanfaronadei, nu vi se pare cã legenda vișinie(de care abuzați, cine sã vã ia în serios ?) e o anecdotã, cât de cât, hazlie ?

 

Constantin Ardeleanu

MoWeed10.02.2008 12:10

Foarte bine punctata frustrarea subpodarilor...inca un articol bun al domnului Ardeleanu

In loc sa dea vina pe neputinta lor ataca Steaua cum ca ar fi fost adusa de tancurile sovietice uitand ca si dupa revolutie Steaua a avut rezultate cu mult peste echipa lor din tigania giulestiului. Frustrarea e mare....

fane_casieru'10.02.2008 12:26

Sunteti MARE DOMNULE ARDELEANU.

Nu-mi permit sa spun mai mult.

sisu_stelistul10.02.2008 12:36

Un articol de istorie si de respect Steaua. Cand o sa vedem o echipa din tara sa aibe palmaresul Stelei? F bun artticolu.

Harald10.02.2008 12:40

Steaua este o echipa de fotbal care a avut succes in trecut. Cu sau fara ajutoarele mult discutate.

 

Pana la urma este tot o echipa de fotbal care astazi este condusa de cine o conduce si are strainii pe care ii are, ceea ce face imposibil repetarea castigarii trofeului din 1986 doar cu jucatori adusi din campionatul intern.

 

Mi se pare lipsit de sens sa te tot compari cu alte echipe din perspectia rezultatelor.

 

De ce nu tineti cu Steaua si atat ?

Va simtiti mai impliniti daca Steaua are mai multe trofee decat Rapid ?

Chiar nu aveti nici un prieten suporter al echipelor rivale ?

 

 

 

Bodanel10.02.2008 13:36

GENIAL, SUBLIM

Andrei SAVA10.02.2008 13:45

Domnule Ardeleanu, ma suna un amic si-mi zice sa arunc un ochi pe fcsteaua, ca ati scris un articol care va "deturna" spre dumneavoastra din liota de tudorici, geamgii, corsicani, bulgari sau… white-only care fac urticarie la vederea numelui meu, daramite a ceea ce scriu…

 

In stilul dumneavoastra caracteristic, ati folosit ironia pentru a raspunde tembelelor acuze venite din partea celor ce nu pot opune performantelor steliste ceva cat de cat mai acatarii din partea echipelor lor. E inutil. M-am convins de acest lucru de multa vreme. A-i face pe acesti autisti, izolati in lumea lor paralela, sa inteleaga ceva e ca si cum ati incerca sa spargeti un zid de beton cu somoioage de hartie. E suficient sa le vizitezi forumurile, nesecata sursa de umor involuntar... Si, bineinteles, dintre toate se detaseaza halucinantul fzr.ro...

 

Si, zau, intotdeauna e de preferat un articol ca al Dvs., cu umor, cu ironie acida, vitriolant uneori, decat niste neaose "urari de bine" in patru litere. Nu de alta, dar la asta ei sunt specialistii... Deh, si aici se vede diferenta intre cele doua stiluri, intre spiritul stelist si cel second-hand din Giulesti, afumat (nu, nu de fumul lokomotivei...) si cu iz de stavrid ce-ncearca sa se umfle-n... pene...

shack3r10.02.2008 13:52
De ce nu tineti cu Steaua si atat ?

Va simtiti mai impliniti daca Steaua are mai multe trofee decat Rapid ?

Chiar nu aveti nici un prieten suporter al echipelor rivale ?

 

[/size]

 

 

Pentru ca asta inseamna Steaua,istorie,traditie.

Da,ma simt mai implinit,tocmai de-aia tin cu Steaua,cum spuneam,pentru istorie.

Ba da,avem prieteni destui,dar nu poti sa iti alegi prietenul dupa ce echipa tine.Sunt criterii mai importante decat afinitatile fotbalistice.

AdrianUltras2510.02.2008 13:57

Sper sa nu citeasca vreun rrapidist articolul asta ca risca sa moara de inima! :))

 

Foarte frumos!

Foarte adevarat!

 

 

Nu poti sa compari pe Steaua cu Dinamo sau Rapid, la fel cum nu poti sa compari un Ofiter de Armata cu un nas ceferist sau un militian.

grizzly10.02.2008 15:47

legenda visinie... :biggrin: ce e aia?

1uLy4Nn10.02.2008 16:00

"Steaua e aidoma Dunãrii care strabate de-a lungul ei Europa, între Pãdurea Neagrã și o miraculoasã Deltã. Ar mai fi și brațul Borcea(alias Dinamo) și o construcție artificialã, pericol ecologic, canalul Bîstroe(în traducere, Rapid), dar doar unul e fluviul"

 

SUPERB, MAGNIFIC, MIRIFIC fularsteaua2 ..Respectele mele..pot fura si eu sa pun status da? :P

st_194710.02.2008 16:47
legenda visinie... :biggrin: ce e aia?

 

o inventie a unor frustrati .

ANTIgigi10.02.2008 16:59

Daca ar citi si "preaIubitul" (poetul, ursul, imparatul, crestinul, alchemistul) nostru patron saptamana de saptamana aceste cuvinte, sau macar de ar auzi de ele, poate ar avea putin mai mult respect pentru aceasta echipa pe care "a salvat-o de la retrogradare". Sau poate ca nici macar nu a auzit de onorabilul care "se face raspunzator" de aceste scurte rezumate ale istoriei steliste.

Doar daca...

Virgil10.02.2008 17:13
Deh, si aici se vede diferenta intre cele doua stiluri, intre spiritul stelist si cel second-hand din Giulesti, afumat si cu iz de stavrid ce-ncearca sa se umfle-n... pene...

 

Remember: Nu e pește ca stavridu' și echipa ca Rapidu'...

 

si desigur: Nu e avion, da' zboara / Nu e liliac, e...

Gica Chioru10.02.2008 17:15
In stilul dumneavoastra caracteristic, ati folosit ironia pentru a raspunde tembelelor acuze venite din partea celor ce nu pot opune performantelor steliste ceva cat de cat mai acatarii din partea echipelor lor. E inutil. M-am convins de acest lucru de multa vreme. A-i face pe acesti autisti, izolati in lumea lor paralela, sa inteleaga ceva e ca si cum ati incerca sa spargeti un zid de beton cu somoioage de hartie. E suficient sa le vizitezi forumurile, nesecata sursa de umor involuntar... Si, bineinteles, dintre toate se detaseaza halucinantul fzr.ro...

 

Salutare

 

Andrei, iti repet punctul meu de vedere: astfel de articole trebuie scrise pentru pustimea stelista, nu pentru sau impotriva dujmanilor. Impreuna cu mine si cu un alt coleg ai redactat, si publicat aici, nu pentru mizerabilii care ne defaimau mintind cu nerusinare ci pentru stelisti, urmatorul articol:

 

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/2277

 

un articol ironic dar dur ca un bici, articol ce spune adevarul. Articol ce ar trebui citit de toata pustimea stelista ce intra pe acest site. Pustime care trebuie sa cunoasca adevarul. Ii propun si d-lui Ardeleanu citirea acestui articol.

 

Apropo, d-le Ardeleanu, Rapid nu a ajuns in finala Cupei Europei Centrale pentru ca aceasta se desfiintase in urma retragerii italienilor. Dintre membri fondatori nu ramasese decat Ungaria. Alaturi de aceasta erau Romania si Iugoslavia, cele mai noi federatii acceptate. Romania a participat alaturi de aceste doua tari intr-o competitie neoficiala numita... "Cupa MICA a Europei Centrale". Iata si cum prezinta presa vremii acest fapt:

 

536hm.th.jpg

hypno11.02.2008 01:01

" Pe unul din terenurile complexului Ghencea a avut loc, simbata, o partida de pregatire intre Rapid II si Steaua II. Echipa a doua a alb-visiniilor a fost invinsa cu scorul de 1-0. Pentru Rapid II a evoluat Romeo Stancu, pus pe lista de transferuri de catre conducerea giulesteana. "

 

Textul este luat de pe fzr.ro ... ma intreb de ce oare nu apar pe site-u nostru al stelistilor si alte informatii, nu doar cele legate de cioban si de meciurile primei echipe. Ce face echipa a doua, ce fac juniorii ... etc. Ei oare nu lupta pentru aceleasi culori ?

 

Forza Steaua !

Andrei SAVA11.02.2008 07:21
... astfel de articole trebuie scrise pentru pustimea stelista, nu pentru sau impotriva dujmanilor.

Pai, treaba e ca acest site trebuie sa lupte pentru stelism. Iar stelismul implica o perfecta cunoastere a trecutului, in permanenta falsificat de cei pe care tu ii numesti dujmani. Pentru pustimea stelista sunt extrem de necesare si utile articolele d-lui Ardeleanu, care imbina informatia bazata pe fapte reale cu biciul sfichiuitor al ironiei atunci cand e vorba de legendele afumate dinspre pod...

 

Noi doi si alti cativa forumisti ne razboim de ani de zile cu mincinosii patentati care infesteaza mintile pustimii cu scorneli flamboiante despre presupuse realizari cu roti si pene. Am demontat de atatea ori inventiile cu iz de senzational - Rapidul jucand sub privirile admirative ale lui Hitler (in fapt un meci jucat la Beirut, transformat de o minte bolnava in Bayreuth :biggrin: , Rapidul - finalista a Mitropei, chipurile precursoarea Ligii Campionilor :wacko: (pe cand, asa cum arata si fragmentul postat de tine, era vorba de un surogat de competitie, un fel de Cupa Balcanica intre 8 echipe), Rapidul si "titlul furat de comunisti" (adica acea competitie tip Daciada, la care participasera zeci de echipe din toate esaloanele valorice) etc., etc. - pentru ca aceste gogonate riscau sa se transforme in alte legende cu care sa se mandreasca analfabetii de pe fzr.

 

De aceea cred ca toate articolele noastre trebuie sa puna punctul pe "i", adica exact titlul articolului d-lui Ardeleanu: Steaua SI IMPOSIBILITATEA COMPARATIEI. Este, daca vrei, o varianta a mai vechii sintagme "complexul inferioritatii"...

 

Gica, panaramele care mazgalesc pe forumurile adversarilor (eu nu-i pot numi dusmani, cel mult dusmanosi...) nu pierd nicio ocazie pentru a denigra realizarile clubului nostru (e suficient sa-ti amintesti scrasnetele lor idioate atunci cand e vorba de castigarea celui mai mare trofeu ce poate fi castigat de un club european...) si a ne eticheta in cel mai abject mod. Ar fi penibil sa ne coboram la nivelul lor, la vocabularul lor care nu depaseste cateva zeci de cuvinte, dintre care jumatate n-au decat patru litere... Am mai spus-o demult, dojenindu-i pe unii prieteni ai nostri: ironia bine tintita si datele exacte, reale, sunt mai dureroase pentru dusmani decat injuraturile. E motivul pentru care cei mai mari dujmani ai mazgalicilor din taberele adverse suntem noi...

 

La treaba, Gica, razboiul continua! :steagcruce:

 

Si un supliment : http://www.prosport.ro/articole/Banel-de-botosani/76921

Sa-i ajute Dumnezeu!

strezahuzum11.02.2008 08:48

Problema principala a clubului de sub pod e incapacitatea de a-si accepta propria istorie - un club de fotbal ca oricare altul, care atunci cand a avut jucatori valorosi a castigat campionatul iar cand n-a mai jucat nimic s-a dus in B.

 

Vreo cateva capete infierbantate au scris insa niste carticele, simpatice in esenta, dar mai bune pentru sectiunea stiintifico-fantastica, despre o "mare echipa" si o "galerie nebuna". Nimic rau in asta, insa printre numeroasel frustrari cauzate de esecurile repetate s-a simtit nevoia de a "ajusta" nitel realitatea. Nu se potrivea cu ce scria in "biblie". Si uite asa se ajunge la o situatie de tot rasul : in loc sa se corecteze carticica dupa realitate, se incearca sucirea faptelor pentru a le potrivi cu aberatiile tiparite, sa creada milogul de Ghiulesti ca echipa lui a fost, este si va fi mereu cea mai tare din Galaxie, nu doar din tara. Povestea cu "finala de Sampions Lig" sau celebrul episod al "intoarcerii pe jos de la Ploiesti" sunt de tot rasul nu alta. Doua cazuri perfecte pentru a demonstra cum plecand de la niste evenimente reale (o finala de semi-amatori plus incercarea esuata de a face drumul de 60 de kilometri pe jos, drum pe care se zice ca "niste nebuni" l-au terminat, dar bineinteles nimeni nu stie macar un singur nume) s-a exagerat in mod grosolan, transformandu-le in mari "mituri".

 

Si din toate astea s-a nascut "mitul" scuipator de adversari si urlator de injuraturi la adresa "dujmanilor". Ca sfat personal : din orice afirmatie rapidista, scadeti 90%. Restul sunt fapte reale.

JDERUL11.02.2008 08:54

Foarte bine punctat domnule Ardeleanu!

Pentru fotbalul romanesc,Steaua este ca adjectivul la superlativ pentru gramatica limbii romane!

serban2311.02.2008 09:21
Salutare

 

Andrei, iti repet punctul meu de vedere: astfel de articole trebuie scrise pentru pustimea stelista, nu pentru sau impotriva dujmanilor. Impreuna cu mine si cu un alt coleg ai redactat, si publicat aici, nu pentru mizerabilii care ne defaimau mintind cu nerusinare ci pentru stelisti, urmatorul articol:

 

<a href="http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/2277" target="_blank">http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/2277</a>

 

un articol ironic dar dur ca un bici, articol ce spune adevarul. Articol ce ar trebui citit de toata pustimea stelista ce intra pe acest site. Pustime care trebuie sa cunoasca adevarul. Ii propun si d-lui Ardeleanu citirea acestui articol.

 

Apropo, d-le Ardeleanu, Rapid nu a ajuns in finala Cupei Europei Centrale pentru ca aceasta se desfiintase in urma retragerii italienilor. Dintre membri fondatori nu ramasese decat Ungaria. Alaturi de aceasta erau Romania si Iugoslavia, cele mai noi federatii acceptate. Romania a participat alaturi de aceste doua tari intr-o competitie neoficiala numita... "Cupa MICA a Europei Centrale". Iata si cum prezinta presa vremii acest fapt:

 

536hm.th.jpg

 

Tind totusi sa cred ca frustrarea rapidistilor este oarecum intemeiata.

 

Pai hai sa ne punem in locul lor si sa ne gandim ca au fost o echipa infintata de partidul bolsevic, care a purtat steagul acestui partid, care a reprezentat cel mai bine doctrina si interesele partidului, care a luptat alaturi de partid si care a fost data la o parte cand a venit vorba de culesul roadelor.

 

As putea chiar sa spun ca a fost partidul lor, al clasei muncitoare, dar cand a venit vorba de imaginea lui partidul a ales sa promoveze niste echipe ce reprezentau institutiile cele mai importante ale statului si nu omenii de rand.

Intemeiata sau nu alegerea conducerii partidului a fost o nedreptate fata de omenii care i-au sustinut pana au ajuns in varf.

 

E, si uite asa cum a venit Basescu sa scoata in afara legii 50 de ani din istoria acestei tari, asa se dezic si ei de istoria si convingerile lor si se dau mari anti-comunisti si-si indrepata frustrarile cum si unde pot.

 

Probabil multi dintre ei habar nu au de istoria propriei echipe, dar cei care au trait acele vremuri sau cei care au auzit de ele de la inaintasii lor , cred ca sunt indreptati sa aiba aceasta atitudine fata de conducerea partidului ce i-a tradat si implicit fata de simbolurile si valorile acestuia.

 

In conluzie, nu vreau sa credeti ca le iau partea, dar daca privim impartial au si ei dreptatea lor. Nu vreau sa par ipocrit, pentru ca nu sunt toba de istorie stelista si cu atat mai putin rapidista , dar cred ca cei ce nu cunosc macar reperele de baza ar trebui ignorati. Adica, am impresia ca in mare parte "lupta" noastra se duce cu niste oameni care habar nu au despre ce vorbesc.

Si am si un exemplu cat se poate de elocvent: am cunoscut "mari" rapidisti anti-comunisti, care aveau exact discursul cu "Steaua comunista", iar eu ma chinuiam sa le explic ce si cum, cand am realizat intamplator ca nu stiau cum se numeste stadionul lor si cine a fost Valentin Stanescu, deci... mi-am vazut de Steaua mea...fiecare pasare pe limba ei piere...

CaTaLiNsm StElIsTu11.02.2008 12:13

Cand ma iau la harta cu buni mei prieteni dinamovisti si rapidisti mereu le fac comparatia intre trofeele castigate de Steaua si echipele lor...iar in acel moment nu fac altceva decat sa bage capul in pamand si sa dea raspunsuri puerile si fara noima de genul"ce a fost a fost..."Nu exista club din Romania care sa se compare in nici un fel cu noi ca sa nu mai vorbim de faptul ca ne-ar putea intrece...poate pe atunci pe cand Romania va arata precum in versurile celor de la "Cassa Loco-Eterna si fascinanta Romanie"...

Cat despre articol si punctarea precisa si lamuritoare a unor baliverne venite din taberele adverse,menite a-i mai scoate din mocirla...felicitarile mele d-le Ardeleanu,insa stiu ei mai bine ca si noi si nu au nevoie nici macar de astfel de"remarci"ca sa-si dea seama cine sunt cu adevarat,sau mai bine spus...cine au fost si au ramas....

LARI11.02.2008 13:22

Personal, sunt de acord cu Gica Chioru'.

 

Acel articol referitor la "originile sanatoase" ale Rapidului sunt cel mai bun raspuns la acuzele primite.

 

Propun ca, atunci cand se mai isca un scandal de acest gen, fie sa postati din nou acel articol la care a facut referire Gica, fie sa-l asociati unui articol, in cazul in care considerati ca este necesar un raspuns.

 

Am tot respectul pentru Maestrul Ardeleanu, insa eu cred ca acel excelent articol este cel mai bun raspuns care se poate da acelor bipezi. Ironia este o arma buna, insa nu de fiecare data. Adevarul este cel mai bun raspuns care poate fi oferiti frustratilor de orice fel.

 

Respect, Maestre Ardeleanu!

robson11.02.2008 15:18

Chiar nu se mai satura lumea de articole care instiga, fara sa spuna nimic ? Nu inteleg entuziasmul asta al multor cititori pentru un pamflet realmente fara umor. Cei care s-au amuzat probabil ca se distreaza foarte usor. Sau poate sunt eu mai fraier, nu stiu...

Comparatia fortata si fara noima dintre canalul Bastroe si Rapid, doar pentru ca fusese pomenit Borcea, e slabuta rau.

Din cate stiu eu, e site-ul fcsteaua, nu site-ul antirapid sau anti-mai stiu eu ce. Cand si de la un om care lasa impresia ca are o anumita varsta avem reactii de pusti de 14 ani, ma intreb care e varsta intelectuala a respectivului domn. As fi preferat indemnuri la toleranta, la "nu merita sa le raspundem", nu la o coborare in mocirla disputelor care nu se vor sfarsi niciodata.

elias_custura11.02.2008 15:41

Nu uita ca te adresezi multimii ros albastrilor!!!

Mihai Gruia11.02.2008 15:45

Mihai Gruia ma numesc.

 

Numai bine.

«12»