Generalizare ridicola de genul celor facute de spalatii pe creier Wiesenthal & company. German = nazist=rau=avem dreptul la despagubiri, afirmatie nu doar gratuita dar si stupida. Partidul nazist n-a depasiti NICIODATA 8 milioane de membri din 60 de milioane de germani, nici in vremurile sale de glorie. Peste 80% din germanii de atunci nu erau inscrisi in partid.
OK,dar daca lupta pentru Armata nazista el nu era tot nazist? Nu facea parte din partid,insa facea parte din Armata,practic el facea faptele.Cred ca e corect sa ii spunem nazist.
dar sa te intreb ceva,oare toti romanii care traiau inainte de '89 erau comunisti??....asta e generalizarea tampita de care pomenea strezahuzum.
Nu ,dar chiar daca nu a fost un razboi propriu-zis,cei care lucrau pentru ideologia comunista erau comunisti.Ca asa nu poti sa ii zici lu` tataia care lucra la CAP ca e comunist,omu` chiar nu avea nicio vina,dar alora care lucrau cu securitatea(turnatorii,carora ulterior le-au fost descoperite dosarele) cred ca poti sa le spui comunisti.
eu daca nu sunt inscris in AISS sau in vreun fan club Steaua inseamna ca nu sunt stelist? ce zici?
Corect,luand exemplul nostalgicilor de la noi din tara,nu cred ca toti dintre ei sunt inscrisi in partidul comunist,insa in gandirea lor toti sunt comunisti,deoarece "pe vremea lu` ceausescu era bine " .
Gata,ultimul raspuns,promit 