FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Returul bate la usa

«12»
fcsteaua.ro08.02.2008 11:30

E aproape de necrezut cat de aproape suntem de reluarea campionatului. Peste doua saptamani si o zi, deci pe 23 februarie, Steaua va sustine primul examen. Poli Iasi ne va fi deopotriva gazda si adversara. Victoria e posibila si in acelasi timp obligatorie. Ea ar reprezenta primul pas reusit in lungul drum spre fotoliul de lider.

 

Ceea ce ne bucura e ca Steaua a inceput bine anul. Cele doua cantonamente, in Spania si in Cipru, si-au atins in mod cert scopul. Lacatus si echipa sa de tehnicieni au impus un program dur de pregatire, care in mod sigur, dupa proximul stagiu de pregatire din Antalya, va asigura conditia fizica a jucatorilor pana la finalul sezonului.

 

Buna pregatire a alternat perfect cu cele 6 meciuri de verificare. Am constatat, mai ales de cand au fost transferati cei 3 sud-americani, un joc superior. Viteza a crescut, calitatea paselor de asemenea. Au aparut traseele, driblingurile, suturile din afara careului, golurile. Au crescut spectaculozitatea si incisivitatea, jucatorii sunt mai rai - in sensul bun al cuvantului.

 

Lacatus e multumit si a avut cuvinte de lauda la adresa jucatorilor. Noi suntem incantati si in acelas timp dornici sa-i vedem cat mai curand la treaba in meciuri oficiale. Cred ca va fi fabulos sa vedem la meciul cu echipa aflata momentan pe primul loc, un stadion full, incurajand super-echipa Stelei.

 

Steaua se afla in fata celui de-al treilea stagiu de pregatire, programat pentru 11 - 16 februarie. Locatia va fi asadar Antalya, situata pe coasta mediteraneana a Turciei. In ambianta deosebita a capitalei turismului turcesc, ros-albastrii vor continua sa-si completeze conditia fizica si vor disputa inca doua partide amicale. Le vor intalni pe: FK Zeta, liderul la zi in Muntenegru, si Jeff United Chiba, care a terminat ultimul campionat al Japoniei pe locul 14 din 18 echipe.

 

Revenind la primele doua perioade de pregatire, putem afirma ca rezultatele cu care s-au incheiat, au darul de a ne aduce linistea. Se pare ca echipa se afla, in sfarsit, la acel nivel pe care ni-l dorim de foarte mult timp.

 

Au existat insa si neplaceri. Ma refer la acel accident nefericit suferit de Habib, cand am fost foarte speriati si ingrijorati. Am fost alaturi de el. Cu gandul, cu sufletul, cu speranta ca se va termina cu bine. Si s-a terminat.

 

O alta situatie neplacuta este aceea a lui Radoi. Acest baiat parca nu mai termina cu ghinioanele.

 

Ma intreb in ce conditie fizica si mentala se afla Emeghara, cel care nu a facut nicio zi de pregatire alaturi de coechipieri.

 

Probabil ca aceste cazuri nu afecteaza foarte mult posibilitatea antrenorului de a alcatui un competitiv prim lot de 18 jucatori. Dar daca echipa a mers bine si fara ei, alaturi de ei - atunci cand vor reveni - va merge si mai bine.

 

S-a muncit bine in aceste pregatiri. Speranta de a castiga titlul e intemeiata. Sigur, nu e suficient sa castigam toate meciurile, e necesar ca CFR si Rapid sa si piarda. Indiferent daca vor pierde sau nu, Steaua va trebui sa lupte pana la capat. Pana la ultima picatura de energie.

 

Noi, suporterii, trebuie sa luptam alaturi de ei. Prin prezenta numeroasa, prin incurajari, prin orice mijloace permise.

 

Daca luptam putem sa si pierdem, dar daca nu luptam, suntem pierduti.

 

Virgil

forever_STEAUA08.02.2008 11:34

Nu-i bai ca meciul cu Poli Iași se desfãșoarã pe 24 februarie?

Virgil08.02.2008 11:43

LPF-ul zice ca:

 

ETAPA 20:

 

Data: Sambata 23.02 2008 TV

 

14:00 Politehnica IAªI - Steaua

 

 

Site-ul oficial mentioneaza ziua de 24.02 ca data de disputare a meciului. Dintre doua date, am ales-o pe cea a LPF-ului. E mai credibila.

forever_STEAUA08.02.2008 11:51

Nu e actualizat site-ul LPF-ului. Probabil (?!) ai observat cã nu erau trecute nici televizãrile, deși acestea au fost stabilite pentru primele 3 etape din 2008.

 

Meciul se desfãșoarã la data de 24 februarie și va fi transmis în direct de Kanal D începând cu ora 20:30

 

PS: o informație se verificã din cel puțin 3 surse

serban2308.02.2008 11:53

"Daca luptam putem sa si pierdem, dar daca nu luptam, suntem pierduti. " - "Foarte tare domnule" :smile:

Iti apartine?

 

In alta ordine de idei, se pare ca suntem pe drumul cel bun, sper sa ramanem. Incerc din rasputeri sa-mi tin entuziasmul in frau pana la primul meci oficial si sa nu ma hazardez in aprecieri ultra optimiste, dar se pare ca avem in fata o echipa adevarata.

 

Am avut in ultimii ani o convingere: ca Protasov a fost singurul care a reusit sa ridice acesti jucatori peste conditia lor, fie vorba intre noi, cam mediocra(restul antrenorilor aveau un "talent" de a evidentia mai mult lipsurile acestor jucatori decat calitatile). Am impresia ca Lacatus reuseste sa faca acelasi lucru si nu ma refer doar la jucatorii nou veniti, de la care erau asteptate anumite performante, dar parca si ceilalti "au invatat cu mingea".

 

Acum stau cu frica sa nu reusim "noi" cumva sa stricam lucrurile, exemple anterioare in acest sens avem cu nemiluita.

makaan08.02.2008 11:54

Mamaaa!!! Da' nu trebuia sa mai scrii si tu articolul asta ca si asa sunt in sevraj...Nu mai pot, sa inceapa odata returul!!! :steagcruce: fularsteau2 :steagcruce:

Virgil08.02.2008 12:02
"Daca luptam putem sa si pierdem, dar daca nu luptam, suntem pierduti. " - "Foarte tare domnule" :smile:

Iti apartine?

 

Nu-mi apartine, dar nimeni nu-mi poate interzice dreptul de folosinta. Uite de unde a pornit. Navigam pe net. Pe situl sport. ro am gasit urmatorul comentariu:

 

Un aviator nazist inspira noul slogan al galacticilor de la Madrid. "Daca luptam putem pierde, dar daca nu luptam suntem pierduti" este noul slogan pe care seful galacticilor Ramon Calderon il gaseste potrivit pentru a inspira Madridul sa catige un nou titlu in Spania si sa ajunga in finala Champions League!

 

Sloganul citit de seful galacticilor pe un afis, are origini mai mult decat polemice: presa spaniola a descoperit ca fraza ii apartine unui pilot nazist Hans Ulrich Rudel a carui legenda a inspirat propaganda de razboi nazista.

 

Sloganul ilustraza la perfectie spiritul de la Madrid de a nu abandona niciodata lupta, e de parere seful de la Real. Sloganul deja a aparut in vestiarul Realului, iar la ultimul meci al galacticilor cu Villareal, suporterii l-au afisat pe un panou urias pe Santiago Bernabeu.

 

De aici pana a-l transfera in articolul meu, nu a mai fost decat un pas. :)

The Flyer08.02.2008 12:06

daca la sfirsitul turului imi venea sa-mi bag ............. in el de fotbal,dupa ce am vazut meciurile din pregatiri vreau sa inceapa campionatul si sa vina meciul cu CFR,ca asta e primul,mai important!si d'abia astept sa-mi iau bilet!

 

pentru celelalte meciuri,vorbim!

serban2308.02.2008 12:11
Nu-mi apartine, dar nimeni nu-mi poate interzice dreptul de folosinta. Uite de unde a pornit. Navigam pe net. Pe situl sport. ro am gasit urmatorul comentariu:

 

Un aviator nazist inspira noul slogan al galacticilor de la Madrid. "Daca luptam putem pierde, dar daca nu luptam suntem pierduti" este noul slogan pe care seful galacticilor Ramon Calderon il gaseste potrivit pentru a inspira Madridul sa catige un nou titlu in Spania si sa ajunga in finala Champions League!

 

Sloganul citit de seful galacticilor pe un afis, are origini mai mult decat polemice: presa spaniola a descoperit ca fraza ii apartine unui pilot nazist Hans Ulrich Rudel a carui legenda a inspirat propaganda de razboi nazista.

 

Sloganul ilustraza la perfectie spiritul de la Madrid de a nu abandona niciodata lupta, e de parere seful de la Real. Sloganul deja a aparut in vestiarul Realului, iar la ultimul meci al galacticilor cu Villareal, suporterii l-au afisat pe un panou urias pe Santiago Bernabeu.

 

De aici pana a-l transfera in articolul meu, nu a mai fost decat un pas. :)

 

 

Inspirat. Foarte inspirat.

 

Poate il adaptam si noi "Razboinicii mei, daca luptam nu avem cum sa pierdem, daca nu luptam sunteti pierduti... hahalerelor" :laugh:

 

Makaan, cred ca toti suntem in sevraj.

dorel8208.02.2008 12:15

daca vom castiga toate meciurile, nu mai conteaza rezultatele Rapidului. sunt la 3 puncte in fata, iar in tur a fost egal

ariven2108.02.2008 13:40
pilot nazist Hans Ulrich Rudel

 

 

Nu vreau sa te critic, dar cred ca mai corect este pilot german, asa ii dai o tenta negativa. Liderii sai erau nazisti...nu stii sigur daca era membru de partid, nu era o conditie obligatorie sa fii pilot. Wikipedia spune ca era; eu am gasit o carte a fiului lui, Ulrich, care arata documente ce dovedesc faptul ca n a fost membru de partid. Fiind unul dintre cei mai buni piloti pe STUKA, cred ca nu ii chiar un lucur grav ca cei din Madrid vor prelua cuvintele sale...nu toti germanii erau rai.

 

Luftwaffe - dein waffe!!!

 

Forza Steaua

shack3r08.02.2008 14:44

Aoleu,parca sunteti facuti din cearta. O sa fim siguri de data meciului intr-un timp scurt,iar fraza aceea intr-adevar a fost rostita de Calderon,iar un ziar catalan a facut legatura cu spusele unui pilot nazist ( cred ca e corect spus "nazist" deoarece lupta de partea nazistilor,fiind neamt) . Virgil doar a preluat o fraza ce a creat polemici in Spania.

strezahuzum08.02.2008 15:41
Aoleu,parca sunteti facuti din cearta. O sa fim siguri de data meciului intr-un timp scurt,iar fraza aceea intr-adevar a fost rostita de Calderon,iar un ziar catalan a facut legatura cu spusele unui pilot nazist ( cred ca e corect spus "nazist" deoarece lupta de partea nazistilor,fiind neamt) . Virgil doar a preluat o fraza ce a creat polemici in Spania.

 

Generalizare ridicola de genul celor facute de spalatii pe creier Wiesenthal & company. German = nazist=rau=avem dreptul la despagubiri, afirmatie nu doar gratuita dar si stupida. Partidul nazist n-a depasiti NICIODATA 8 milioane de membri din 60 de milioane de germani, nici in vremurile sale de glorie. Peste 80% din germanii de atunci nu erau inscrisi in partid.

Tupac Amaru08.02.2008 15:47

Dobitocii astia si acum cred ca sovieticii ne-au eliberat.

CaTaLiNsm StElIsTu08.02.2008 16:22

E o certitudine ca Steaua va arata altfel decat in tur,in sensul pozitiv al cuvantului ma refer.Nu e cazul sa enumar pe ce ma bazez cand spun asta pentru ca sa enumerat mai sus.Suntem condamnati sa castigam toate meciurile,iar asta nu ne va fi deloc usor,insa trebuie sa o facem.E greu de crezut si imposibil totodata de crezut ca contracandidatele nu se vor mai incurca(mizand ca noi nu vom pierde),asa ca noi trebuie sa sustinem echipa si sa o conducem acolo unde ii e locul...pe treapta intai a podiumului!

Forza Steaua!MEREU SUPERIORI!

tazonne08.02.2008 17:13
Suntem condamnati sa castigam toate meciurile,iar asta nu ne va fi deloc usor,insa trebuie sa o facem.E greu de crezut si imposibil totodata de crezut ca contracandidatele nu se vor mai incurca(mizand ca noi nu vom pierde),asa ca noi trebuie sa sustinem echipa si sa o conducem acolo unde ii e locul...pe treapta intai a podiumului!

Forza Steaua!MEREU SUPERIORI!

sincer si eu mi-as dori din tot sufletul sa iesim campioni, dar si daca nu castigam fiecare meci din retur , macar imi doresc sa revina spectacolul, meciurile frumoase si fazele spectaculoase... sincer in primele 4-5 etape din retur era un chin sa privesc faptul ca Steaua castiga meciurile chinuit , cu o dif de un gol, numai cu centrari bubuite si cu golurii aiurea. de cand a venit Laca Steaua are alta fata , acum cu venirea sud-americanilor sunt sigur ca va fi o placere sa privesc fiecare meci... chiar dc nu le castigam macar sa pot comenta faptul ca am dominat si am avut doar ghinion....

c.ronaldo1708.02.2008 17:33

E bine ca suntem optimisti, e bine ca speram, dar nu trebuie sa ne facem iluzii prea mari. Jucam bine in amicale, am jucat bine cu bulgarii si Ceske. Dar trebuie sa ne gandim ca am jucat cu echipe foarte slab cotate, avem nevoie de meciuri cu echipe bune, adevarate.

 

Trebuie sa ne gandim serios la meciul urmator, nu la cel cu CFR. In ultimii ani am avut meciuri foarte dificile in Iasi, 1-1 anul trecut, 0-0 acum 2 ani, parca. Nu scrie nicaieri ca meciul cu moldovenii e castigat inca de la cabine, cum nu scrie nicaieri ca Dayro si Mendoza vor fi lasati sa isi faca jocul.

 

Personal, imi doresc mai mult o victorie in groapa decat cu CFR-istii.

Stanici08.02.2008 18:07
[/br]Noi, suporterii, trebuie sa luptam alaturi de ei. Prin prezenta numeroasa, prin incurajari, prin orice mijloace permise.

[br]

 

De acord... numai ca as spune ca prin orice mijloace. Si atat.

Virgil08.02.2008 20:07
E bine ca suntem optimisti, e bine ca speram, dar nu trebuie sa ne facem iluzii prea mari.

 

Domnule, nu ati inteles foarte bine. Nu ne facem iluzii. Speram. Atat. Iar sperantele noastre sunt justificate de rezultatele bune de pana acum, de forta echipei, de componenta ei, de valoarea ei. Mai spun?

c.ronaldo1708.02.2008 20:44

@Virgil

 

Indirect, prin aceaste sperante se nasc si iluziile.. Cu siguranta multi dintre noi, printre care ma numar si eu, suntem siguri ca returul va arata o alta Steaua, o alta echipa, una cu adevarate valori individuale, si astfel, avem asteptari mari.

 

Poate ceea ce am scris in postul de mai sus, nu ma refeream strict la articolul scris de tine, ci mai degraba la comentariile postate de alti utilizatori pe forum. Observ cum multi dintre noi, avem speranta ca Steaua sa fie cu o clasa fata de cum a fost in tur, cel putin dpdv ofensiv.

 

Iluzie,speranta.. nu inteleg de ce trebuie sa facem atat tam`tam pe aceasta tema. dpmdv sunt doua cuvinte cu sens asemanator.

PS: Sa ramanem la stadiul "fara DEX".

Virgil08.02.2008 20:53

Iluzie = speranta? Asa simti tu? OK, nu mai fac tam-tam.

Stanici08.02.2008 21:22

Intr-un fel, are dreptate si Ronnie. Daca ne facem prea multe sperante si ne inducem o stare de euforie inainte de avea motive iar ai nostri o dau in bara, o sa cadem de foarte sus. Eu zic sa asteptam pana la inceperea returului ca sa facem supozitii in legatura cu valoarea si rezultatele Stelei.

Datoria noastra, asa cum a spus Virgil, este sa ii incurajam pana la capat pe baieti, sa strangem randurile si sa facem ca pe Templu Steaua sa joace in 12 jucatori. Eu zic sa ne vedem de treaba noastra, sa se simta fiecare si sa isi aduca aportul la creerea atmosferei.

Lupta Steaua!

dr.adrian908.02.2008 21:37
Generalizare ridicola de genul celor facute de spalatii pe creier Wiesenthal & company. German = nazist=rau=avem dreptul la despagubiri, afirmatie nu doar gratuita dar si stupida. Partidul nazist n-a depasiti NICIODATA 8 milioane de membri din 60 de milioane de germani, nici in vremurile sale de glorie. Peste 80% din germanii de atunci nu erau inscrisi in partid.

 

 

eu daca nu sunt inscris in AISS sau in vreun fan club Steaua inseamna ca nu sunt stelist? ce zici?

yo_marius08.02.2008 21:45

@doc

 

strezahuzum sublinia faptul ca marea majoritate a nemtilor n-au fost membrii ai partidului nazist!!

 

analogia ta referitoare la AISS si stelism nu tine,evident ca poti fi stelist si nefacand parte din nici o asociatie sau grup,la fel de bine putand fi nemti nazisti fara a fi fost membrii de partid....

 

 

dar sa te intreb ceva,oare toti romanii care traiau inainte de '89 erau comunisti??....asta e generalizarea tampita de care pomenea strezahuzum.

danimarcu08.02.2008 22:05

Avem toate premisele sa fim increzatori.

Din pacate,nu ajunge sa castigam noi tot,mai trebuie ca si Clujul sa piarda puncte,ca sa le luam fata.Eu cred ca singurul lucru de care trebuie sa ne fie frica este infoiatul luminii...Va incepe cu declaratii despre butoane,va incepe presiunea pusa pe antrenor si jucatori(pe aia pe care a platit mult,sau pe aia pe care nu-i inghite;pe favoritii lui nu o sa puna niciodata presiune: Mirel, Banel, Surdu ,Lovin, Badea,O.Petre),precum si cine-stie-ce apucaturi noi a mai deprins in pauza de iarna.

«12»