FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

La multi ani Gica Hagi!

«12»
fcsteaua.ro05.02.2008 10:05

Astazi se implinesc 43 de ani de la nasterea celui mai mare fotbalist roman din toate timpurile. Supranumit regele fotbalului romanesc si Maradona din Carpati, Gheorghe Hagi si-a inceput cariera la Farul Constanta la numai 17 ani. Un an mai tarziu este transferat la Sportul Studentesc (1983), unde joaca pana in 1987. In acelasi an este initial imprumutat la Steaua, apoi transferat definitiv.

 

La debutul sau intr-un meci international pentru Steaua, inscrie unicul gol al echipei si al partidei - in poarta lui Dinamo Kiev - si Steaua isi adjudeca Supercupa Europei. Pentru Steaua a jucat 97 de meciuri si a inscris 76 de goluri. A obtinut 3 titluri de campion si o Cupa a Romaniei. A jucat o finala a Cupei Campionilor Europeni (1989) si o semifinala (1987). In 1990 s-a transferat la Real Madrid, apoi si-a continuat cariera la Brescia Calcio, Barcelona si Galatasaray Istanbul.

 

A fost de 65 de ori cãpitanul echipei Naționale, conducând din teren echipa României la 2 Cupe Mondiale (1994 - USA și 1998 - Franța) și la 2 Campionate Europene (1996 - Anglia și 2000 - Belgia și Olanda).

De asemenea, a mai participat cu România și la Campionatul European din 1984 - Franța (ca rezervã) și la Cupa Mondialã din 1990 - Italia (ca titular).

Pentru echipa nationala a jucat de 125 de ori, fiind devansat intr-un clasament all times doar de Dorinel Munteanu. A marcat 35 de goluri.

 

In acest sezon a condus Steaua de pe banca tehnica, pentru scurta durata.

 

Gheorghe Hagi s-a remarcat printr-o tehnica deosebita, prin clarviziune a jocului, prin goluri magnifice, asa cum a fost cel marcat in poarta Columbiei la Mondialul din Statele Unite. A fost un bun conducator de joc si un bun executant al loviturilor libere. Prezenta lui in 11-le Stelei a facut mereu stadioane pline.

 

Gica Hagi a fost desigur unul dintre cei mai iubiti fotbalisti romani si de asemenea unul dintre cei mai iubiti jucatori ai clubului Steaua. Cu ocazia aniversarii a 43 de ani de viata, ii uram LA MULTI ANI CU SANATATE!

 

ITI MULTUMIM Gica PENTRU TOT CE AI FACUT PENTRU Steaua SI PENTRU FOTBALUL ROMANESC!

 

Virgil

MoWeed05.02.2008 10:15

La multi ani Hagi! Cel mai mare fotbalist din istoria Romaniei....

Tupac Amaru05.02.2008 10:45

Bine ca ne amintim, fie si la momente aniversare, de cei care realmente fac istorie pentru Romania.

Asa suntem noi, romanii, ne balacim cu placere in tzigania cotidiana, plina de personaje scabroase (printre ele, clanul verilor Becali, alaturi de Dragomir, probabil cele mai daunatoare creaturi din fotbalul romanesc, in fond niste interlopi care nu ar putea fi in libertate intr-o societate in care ar mai conta si legea - la noi nu este si nu va fi cazul vreodata, caci legea e facuta si aplicata de niste tipi nu prea indepartati de profilul celor de mai inainte).

Dar destul cu jegul.

La multi ani Gica, la multi ani Steaua, la multi ani (o parte din) Romania!

SzabiStelistu05.02.2008 10:47

LA MULTI ANI Gica!!!Sper ca sufletul tau va ramane la Steaua!!FORZZA Steaua!!!FORZZA Gica!!

eddie the 'ead05.02.2008 10:48

La multi ani, Gica! La multi ani, Eric! La cit mai multe bucurii!

Stelystull05.02.2008 10:54

"La Multi Ani !" Un adevarat stelist;)

84ava05.02.2008 10:55

La multi ani Gica! Datorita tie ma faci sa ma simt mandru ca sunt roman oriunde ma duc il lumea asta.Nimeni nu te-a uitat pentru ca ceea ce ai facut tu e unic.

Multumim ca imbatranesti cu noi!

Getodacu05.02.2008 11:01

La multi ani Gica Hagi!! Sper sa revii candva ca antrenor la Steaua

LARI05.02.2008 11:11

LA MULTI, MULTI ANI, Gica! Sa ne traiesti vesnic!

 

Multumim inca o data pentru tot ce ai facut pentru Steaua si pentru Romania!

 

MULTUMIM, MULTUMIM, MULTUMIM!!!

 

Sper sa nu se supere adminii pe mine, dar aici e un clip despre Hagi: http://www.tvr.ro/articol.php?id=12243

 

LA MULTI ANI, Gicane!!!

devotee05.02.2008 11:16

LA MULTI ANI, Gica!

korynna05.02.2008 11:18

La Multi Ani,Gica!Multumim pentru tot ceea ce ai facut pentru fotbalul romanesc!

alpopa05.02.2008 11:21

La Multi Ani Hagi ! Multumim !

puyol05.02.2008 11:22

cum ii spunea Valentin Ceausescu: "Tu esti stelist Gica,esti mai stelist ca multi altii"

 

La multi ani Gica _Hagi si iti multumim pentru ce ai facut pentru Steaua si pentru nationala

cetateandeonoare05.02.2008 11:24

stelist adevarat ... astfel de oameni sunt pe cale de disparitie ...

bella05.02.2008 11:26

La Multzi Ani, Hagi !

AdiM05.02.2008 11:37

La multi ani!

georgetocila05.02.2008 11:43

:steagcruce: LA MULTI ANI , Gica :steagcruce:

 

:steagcruce: LA MULTI ANI , Gica :steagcruce:

bogdan_the_boss200605.02.2008 11:55

La multi ani Hagi...nu uita tu ai fost , esti, si vei fii mereu un fular-campionii la Steaua...

aleex505.02.2008 11:57

La Multi Ani , Gica! O sa ramai vesnic in inimile noastre!

Kekea05.02.2008 12:25

La Multi Ani!

CaTaLiNsm StElIsTu05.02.2008 12:53

Cand citesti palmeresul lui ti se face pielea de gain; si cand te gandesti ca un om care a obtinut atatea de la viata prin munca a fost batjocorit de un cioban......LA MULTI ANI Gica!!!Iti multumim ca existi si pentru tot ce ai facut pentru noi!Etern respect pentru un stelist adevarat...este,cred,singurul fost antrenor post decembrist care nu alovit in Steaua cu nici un cuvant dupa plecare...si sa nu uitam cum a plecat...Fata de el si de Ilie Nastase am cel mai mare respect din lumea sportului...urmati indeaproape de Nadia si Lacatus!Viata lunga tuturor!

nemilosul05.02.2008 13:05

la multi ani Gica

 

toti stelistii adevarati te iubesc ,respecta si nu uita nicodata cate ai facut pentru noi

 

sper sa te intori intr-o buna zi antrenor pentru ca sunt sigur ca inca nu ai aratat ce poti

Astristul05.02.2008 13:10

LA MULTI ANI Gica !!! Si intr-o buna zi te asteptam din nou sa fii antrenorul Stelei. Stim ca esti un STELIST 100%!

 

:steagcruce:forzateaua :steag_steaua_ro:
steaua_gloria05.02.2008 13:16

La multi ani Gica!

Heart_For_Steaua05.02.2008 13:23

La multi ani Giga ... Un adevarat Rege al fotbalului romanesc...

«12»