Salut.
m-am intors din Ucraina de cateva zile.
rezultatele sunt mai mult decat incurajatoare.
Dar sa incep cu inceputul:
In februarie2008 am inceput Campania de strangere de fonduri pentru. Stefanut!
La data respective, el nu putea merge, nu putea sta in picioare, nu putea ridica mana dreapta peste nivelul umarului, nu putea vorbi, nu putea merge in 4 labe si avea probleme cu statul in fundulet.
In aceste 5 luni trecute am reusit sa strangem circa 8500 euro pe care i-am cheltuit astfel:
-primul tratament in Ucraina ne-a costat circa 3300 euro, din care 1900 a fost tratamentul efectiv si restul au fost cheltuieli de cazare, masa, transport. etc.
-al 2lea tratament ne-a costat ceva mai mult, adica 3500 euro, din care tratamentul efectiv a fost 2000 euro, restul fiind cheltuieli de cazare+masa(1200 euro) si transport.
- circa 100 euro am cheltuit pe medicamentele si tratamentul copilului pe aceste 5 luni.
-mai avem in conturile copilului circa 1600 euro.
Rezultate: in aceste 5 luni+2 sesiuni de tratament, copilul nostru a facut progrese remarcabile:
-poate ridica ambele manute deasupra capului
-sta in fundulet fara probleme
-merge in 4 labe foarte bine
-a inceput sa se ridice in picioare singur
-a inceput sa stea in picioare cu si fara suport
-merge bine dus de manute.
-merge bine dus de o singura manuta
-a inceput sa faca primii pasi singur, ajungand sa mearga cate 15-20 pasi singur, fara ajutor.
-spune cateva cuvinte cu sens: papa (referindu-se la mancare sau la mine,in loc de tata)
baba (referindu-se la bunicile lui)
-spune si alte cuvinte inventate de el, pe care nu le-am tradus inca.
Multumim pe aceasta cale tuturor celor care ne-au ajutat, persoane utilizatoare pe forumurile:
fcsteaua.ro , Reno.ro , cartula.ro , dacia.ro .
Multumesc tuturor acestor persoane si tuturor celorlalte persoane care au donat cate ceva in conturile copilului.
Aici sunt cateva poze actuale:
http://good-times.webshots.com/album/564186622nzsbui
Doctorii ne-au spus ca sansele de recuperare fizica sunt mari. .
Pentru asta copilul ar trebui sa faca gimnastica zilnic, sa mearga descult prin curte si sa mai mearga la cel putin 2 tratamente in aceasta clinica din Ucraina.
Urmatorul tratament il avem programat pe 8oct.2008 , si ne costa 3200 euro tratament+cazare si inca ceva pentru transport.
Pentru aceasta vom mai avea nevoie de bani, deci orice donatie este in continuare binevenita!
Mi-am pus si apartamentul la vanzare, dar inca nu l-am vandut.
Conturile noastre sunt tot acestea:
RO57BRDE080SV47570500800 ron
RO03BRDE080SV48897570800 ?euro
Conturile sunt la BRD ? sucursala Rasnov
Titularul conturilor: Radulescu Raul Stefan
Aici gasiti diferite poze si filmulete cu stefanut!
http://community.webshots.com/user/stefi1977
Iar aici sunt cele mai noi poze cu el:
http://good-times.webshots.com/album/564186622nzsbui
Va multumim inca odata, si va dorim o viata buna si sanatate multa!
Fam.Radulescu
