Faceti o foarte mare gresala daca laudati acest sistem 4-1-4-1.
E un sistem prost!
Mai ales pentru ca 2 jucatori din acest sistem nu sunt obijnuiti sa joace pe posturile pe care joaca.
Si aici ma refer la Mendoza si Dayro Moreno.
Acestia sunt amandoi atacanti si ar trebui sa joace in atac.
Nu va lasati impresionati de faptul ca jucam doar cu un inchizator.ar trebui sa va ingrijoreze faptul ca jucam doar cu un varf!
Acest 4-1-4-1 nu e decat un 4-5-1 mai ofensiv!
La ce jucatori are Steaua in acest moment sistemele folosite ar trebui sa fie ori 4-3-2-1 (sau 4-3-3) ori 4-4-2
in sistemul 4-4-2 cei doi atacanti ar trebui sa fie Mendoza si Dayro Moreno.Atacanti de viteza si tehnici.
Iar mijlocul ar trebui sa fie asigurat de cuplul OvPetre(Radoi)-Plesan(ma refer aici la mijlocasii centrali.pe benzi pot sa fie Nicolita,Neaga,Dica).
Steaua ar trebui sa joace pe jos, in viteza, cu devieri ,1-2uri si cel mai important sa joace pe centru!
jocul pe benzi trebuie scos neaparat din mentalitatea echipei!
