FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

La mormântul lui Nicu "cismarul"

«12»
greco29.01.2008 23:14
Ba au fost destui care i s-au opus.Dizidenti se numesc.Doar ca nu au fost sustinuti.

Sunt atatea cazuri de oameni exilati,batuti,aruncati prin puscariile comuniste,omorati samd,pentru ca i s-au opus lui Ceausescu.Imi vine acum in minte un exemplu :la unul din ultimele Congrese ale PCR ,a fost un individ in sala(cred ca Parvulescu,daca nu ma insel) care ,in mijlocul unei sali pline de aplaudaci s-a ridicat in picioare si a spus ca el nu e de acord ca Nicolae Ceausescu sa fie reales.Imediat lumea a inceput sa scandeze numele tiranului,si totul s-a aplanat repede.Nu stiu ce s-a intamplat dupa,cu respectivul,dar daca atunci macar jumatate de sala avea curajul acelui om,probabil ca istoria se scria altfel.

In rest,ai dreptate,totul era raportat asfel incat sa-i gadile mereu timpanele in mod placut "tovarasului"...

 

Parvulescu a fost in '79... si intr-adevar dupa acel Congres a fost "rezolvat" din cate stiu eu. Totusi, disidenta romanilor este in mod traditional una extrem de pasiva... nu se rezolva nimic "rezistand in Munti".

 

Bineinteles ca Ceausescu a avut si parti bune, '68, departarea de rusi si asa mai departe. Niciun om de pe lumea asta nu a avut exclusiv parti rele sau parti bune, si totusi... pentru majoritatea romanilor cu studii medii-superioare Ceausescu va ramane multa vreme la rubrica de "asa nu".

Gica Chioru29.01.2008 23:37

Eu nu caut parti bune in Ceausescu sau in "epoca de aur", nu ma intereseaza decat rezultatul final. Iar acesta e mizerabil, in viata, chit ca e vorba de o persoana sau de intreaga societate, nu conteaza decat bunastarea, asta este exact ceea ce nu inteleg admiratorii regimurilor totalitare. Asta este ceea ce s-a inteles in tarile dezvoltate din occident care au reusit sa construiasca societati ale bunastarii.

 

Cand am spus ca nu i s-a opus nimeni lui Ceausescu ma refeream la colaboratorii apropiati, unii dintre ei erau bine pregatiti, competenti. Nici unul nu i s-a opus.

 

Parvulescu era un prosovietic, am vazut de curand, un an sau doi, la Prima TV, parca, inregistrarea dialogului Parvulescu/Ceausescu si reactia salii. Ceausescu a facut fata cu brio, sala a fost slugarnica si lasa, Parvulescu doar un batran comunist ilegalist. Cum spuneam, acesta facea parte din aripa prosovietica a PCR, aripa Militaru, acesta fiind agent KGB dovedit, amandoi apropiati de-ai lui Iliescu. Parvulescu nu a patit nimic, nu a mai fost "ales" si si-a halit pana la moarte imensa pensie de ilegalist. Nepotii nici acum nu au parasit casa nationalizata ce o au undeva pe sos Kisselef.

 

Dar, asa cum am spus, comportamentul in fata m.ortii ni-l arata pe Ceausescu asa cum a fost el. Interesant este si felul in care s-a comportat Leana, si ea a fost demna. Ma intreb cati dintre noi ar ceda...

 

Dizidenti? Ce dizidenti a avut Romania? Cativa, majoritatea "activand" acoperit (unul era "prieten" cu ambasadorul Marii Britanii, altul avea relatii la insusi Mitterand, despre Dinescu se spunea ca e arestat la domiciliu dar se plimba nestingherit prin Cismigiu, altul a fost exilat la Vaslui, etc. unul singur, Paul Goma, asumandu-si riscuri reale. Au existat si Chesaru, Filipescu, oameni care au facut puscarie. Nu vi se pare ciudat ca niciun intelectual "dizident" nu a fost incarcerat? Pentru ca nici macar Bacanu nu poate fi incadrat la categoria asta...

danimarcu29.01.2008 23:39

@Greco

Esti documentat,ai dreptate.

Am gasit pe youtube chestia asta.Daca cei mai tineri sunt curiosi.

http://www.youtube.com/swf/l.swf?video_id=...FXpqsGmOgLjq3ut

greco29.01.2008 23:43
Parvulescu nu a patit nimic, nu a mai fost "ales" si si-a halit pana la moarte imensa pensie de ilegalist. Nepotii nici acum nu au parasit casa nationalizata ce o au undeva pe sos Kisselef.

 

Eu stiam ca l-au scos afara din casa si ca au fost consecinte destul de grave dar recunosc ca nu sunt prea bine informat in legatura cu asta. Si ca era pro-sovietic se vede destul de clar din inceputul discursului sau... totusi, ceea ce s-a intamplat la acel congres arata ca nu era tocmai usor sa comentezi.

 

Ma rog, e clar ca lui Ceausescu i-a dat mult prea multa lume mult prea multa apa la moara.

DonAndres30.01.2008 00:18

Prietene ...greco,pe anumite 'teme' se poate discuta mult si bine(ma refer la cele politice).Un singur lucru este sigur!Cupa Campionilor 'zace' in vitrina noastra si nu a altor parteneri de competitie sportiva!

Pe undeva inteleg subtilitatea articolului tau,dar hai sa lasam '***** sa se odihneasca' si sa-i dorim sanatate celui care a fost nea Vali si care a crezut ca 11 romani pot deveni Printii Europei!

Mandru ca traiesc Ros-Albastru!

Forza Steaua!

Kustic30.01.2008 06:46

mahh singura problema pe vremea lu Nicu a fost doar mancarea!!!! nu era mancare in tara!!! daca el era acum la putere aveam de mult o casa un job (8 ore pe zi nu 10 cum se poarta la noi) poate eram si casatorit si cu vro 2 copii si asta doar datorita sigurantei pe care ne-o dadea Nicu ai 18 ani faci Armata ai iesit din Armata poc ia daici o casa si un job + ca inainte concediile se dadeau, cam vro luna de stat acasa acum o saptamana !! dar totusi la ora 20 culcarea si cel mai rau lucru politia abuzand de puterea cuvenita prin purtarea uniformei!!!!!

leoc98030.01.2008 09:37
mahh singura problema pe vremea lu Nicu a fost doar mancarea!!!!

 

 

Spune-mi si mie, te rog, pentru ca vorba asta cu mancarea am mai auzit-o ... cum iti imaginezi era internet in epoca de aur :) ?

Exemplu: Din ce stiu, motorul de cauatare Google, pagina pentru China, la o cautare dupa "Tien An Men" NU afiseaza rezultatele normale, cele cu luptele de acolo. Cauza:cenzura comunista.

Prefer sa mananc mai putin dar sa pot striga linistit "Jos Presedintele". In '89, la 10 ani, nu-mi puteam crede urechilor cand auzeam pentru prima data lozinzi anti-comuniste.

Andrei SAVA30.01.2008 10:05

greco, din nou remarc o pozitie surprinzator de matura din partea unui baiat tanar ca tine, care nu prea a trait "vremurile alea". E un lucru pe care ti l-am apreciat mereu. Felicitari! E suficient sa compari cu superficilitatea infantila a altuia care crede ca doar mancarea era diferenta fata de vremurile comuniste...

 

Da, pentru tine, pentru mine, pentru unii, Steaua a fost, este si va fi echipa Armatei Romane.

 

Din pacate, echipa Armatei Regale Romane, apoi a Armatei Republicii Populare Romane si a Republicii Socialiste Romania a sucombat in timpul Republicii Capitaliste Romania, cand a intrat pe mana unui parvenit al vremurilor acestea... Un parvenit care face de ras glorioasa noastra istorie.

 

Astazi mi-e din ce in ce mai greu sa admit ca sunt suporterul Stelei lui Becali, cel care batjocoreste nonsalant totul: trecut, prezent - jucatori, antrenori, suporteri si, din pacate, viitor...

 

Da, paralela pe care ai facut-o intre Ansamblul "Doina" si clubul Steaua e corecta - au fost doua colective de artisti, care au incercat sa promoveze arta romaneasca, fie ea muzicala sau sportiva. Dar, si aici ii dau dreptate lui Gica, nu s-a reusit mai mult. Pentru ca au existat ei: lingaii, profitorii, oportunistii, cei care n-au inteles si nu inteleg nimic, cei ce il jelesc pe ?marele fiu? al Scornicestilor... Ei sunt principalii vinovati ai paranoiei care il cuprinsese pe Cârmaci, un semi-analfabet ajuns in fruntea tarii si ridicat in slavi de unii care ar fi trebuit sa-l traga macar nitel de maneca. Semi-analfabet, dar cu o istetime taraneasca si o siretenie care i-au permis sa-i prosteasca pe multi, sa profite de momente prielnice, care i-au adus o oarecare faima in Vestul ce pandea orice ocazie pentru a lovi in marele nostru vecin rosu.

 

Se vorbeste de atitudinea lui demna in fata plutonului de executie. Eu cred, mai degraba, ca a fost vorba de faptul ca bietul batran n-a crezut niciodata ca va ajunge in fata glontului. El chiar se credea iubit de popor si de neatins. Tot din cauza lingailor din jurul sau, la randul lor niste ceausesti mai mici fata de cei ce nu incercau decat sa isi joace rolul in piesa regizata de atotputernicul partid.

 

Valentin? Nu l-am cunoscut personal, deci nu pot sa afirm ceva doar de dragul de a lua o pozitie pro sau contra. Ca legenda potrivit careia e fiul natural sau vitreg al lui ?nea Nicu cizmarul? o fi adevarat sau ba, asta e irelevant. Ca si faptul ca parintii sai sunt sau nu inmormantati la Ghencea Militar.

Rolul sau la Steaua este exagerat cu buna-stiinta de cei care se chinuie sa minimalizeze performantele noastre. Dar, asa cum frumos spune unul dintre cei ce posteaza mai sus: "a crezut ca 11 romani pot deveni Printii Europei!"

Da, Valentin a avut avantajul de a fi fiul Presedintelui si, bineinteles, a profitat de acest lucru, sprijinind clubul in lupta cu cooperativa dinamovista, chiar si facand abuzuri. Dar nu intr-atat incat sa se puna egal intre el si realizarile de exceptie ale Stelei. Pentru ca ele s-au datorat lui Duckadam, lui Belo si Bumbi, lui Tudorel si Puiu, lui Gabi si Piti, celor dinainte si de dupa ei, antrenorilor care au contribuit la crearea acelui stil Steaua dupa care tanjim acum: tehnica, viteza, spectacol, goluri.

 

Iar faptul ca dr. Valentin Ceausescu a fost sustinut in zilele de dupa Revolutie de colegii sai si activeaza in continuare la Institutul de Fizica si Energie Nucleara de la Magurele, cred ca ma scuteste de alte comentarii.

Gica Chioru30.01.2008 11:08
Se vorbeste de atitudinea lui demna in fata plutonului de executie. Eu cred, mai degraba, ca a fost vorba de faptul ca bietul batran n-a crezut niciodata ca va ajunge in fata glontului. El chiar se credea iubit de popor si de neatins.

 

Salut, Sefu'!

Ti-aduci aminte de protestele sotilor cand le-au legat mainile, nu mai era nicio speranta in momentul ala. "Nu ne legati! Avem dreptul sa nu ne legati! Omorati-ne dar nu ne legati". Aia chiar erau niste "revolutionari" chiar se considerau asa, noi, eu, cel putin, credeam altceva despre ei iar pe Leana o dispretuiam total. De aceea comportamentul lor in fata m.ortii mi-a schimbat destul de mult parerea oarecum haotica ce o aveam despre ei. Pot sa spun ca am inceput sa-i inteleg si sa-mi explic.

makaan30.01.2008 11:22

@Kustic

Doamne omule,nu-mi vine sa cred ce zici... Dar poate ai o varsta care iti scuza oarecum postarea... Totusi,daca e asa, nu mai scrie despre lucruri pe care nu le-ai trait; daca nu e asa,atunci frate,scuza-ma ca-ti zic,da' esti degeaba (si apropo,poti emigra in Cuba sau RPD Coreea,alias "de Nord", daca esti nostalgic;si asa Italia si Spania sunt cam fumate...)

 

@ Andrei SAVA

Intr-adevar,probabil Valentin Ceausescu merita respectat pentru. faptul ca nu a profitat de castigarea CC de catre Steaua;ar fi putut foarte usor,datorita sistemului,sa o transforme intr-o propaganda monstruoasa,in avantajul sau...

 

P.S. Steaua a fost,este,si va ramane pe veci proiectia Armatei Romane in planul sportiv, si asta constituie unul din cele mai mari parti ale "stelismului".Armata Romana a fost cea care a realizat putinele,dar marile evenimente din istoria poporului nostru (Razboiul de Independenta, Marea Unire,recuperarea Transilvaniei de la sacalii aceia numiti "unguri");sa tii cu Steaua ca e "cea mai buna" sau "ca imi place de Becali, e aproape la fel de rau ca a fi dinomivist...

greco30.01.2008 12:40

dprk-dmsp-dark.jpg

 

O poza face cat 1.000 de cuvinte. :-) pentru. nostalgici, aveti in imagine Coreea de Nord si Coreea de Sud in timpul noptii.

novac30.01.2008 12:55

In partea de sus a Sud-ului este o Mare (Moarta, Neagra oricare...) sigur, ca prea este stinsa lumina :))

Andrei SAVA30.01.2008 13:05
Aia chiar erau niste "revolutionari" chiar se considerau asa, ...

Posibil. Sau o fi fost un soi de "cocoseala" in fata m'ortii...

Treaba e ca "revolutionarilor" astia putin le pasa de "viermi", cum ne zicea coana Leana.

Bine ca s-au dus!

DonAndres30.01.2008 13:05

Andrei SAVA......ai pus punctul pe I.

greco30.01.2008 13:21
In partea de sus a Sud-ului este o Mare (Moarta, Neagra oricare...) sigur, ca prea este stinsa lumina :))

 

Stiu ca glumeai, dar poate chiar te crede cineva. :)

 

korea2001.jpg

novac30.01.2008 13:47

Glumeam Greco dar ... trebuie sa subliniem aici (pentru aia doi-trei nostalgici sau copii care nu stiu ce vorbesc :) si ca aia, din nord au o viata mult mai sanatoasa culcandu-se ca gainile, la lasarea intunericului ... Procreaza ca sobolanii (ce dracu sa faca dupa ce se ia lumina:)), nu beau sucuri cu E-uri, painea nu are in compozitie buze de vaca (si ce mai baga astia in ea). Aaa, si termenul de stres nu exista ... ce mai, paradisul pe pamant!

Tupac Amaru30.01.2008 19:28

Si totusi, regimul comunist a insemnat si Ana Pauker, Walter Roman si alti "romani", responsabili de exterminarea in masa a elitelor romanesti. Anumite date vorbesc de circa un milion de morti pana in 1965. O cifra mica totusi, dat fiind ca romanii nu fac parte din nici un neam ales; probabil ca ar fi trebuit sa murim cu totii ca sa atragem lumii "democrate" atentia asa, pentru vreo doua - trei zile.

Si despre perioada 1944-1965 nu se pomeneste absolut nimic, de parca am fi dus-o cu totii ca in sanul lui Adam - toata lumea stie de ce, dar nimeni nu are curajul sa o spuna. Asa numitul raport al "romanului" Tismaneanu face abstractie de acele crime abominabile impotriva Poporului Roman, intr-o atmosfera de profunda reverberatie "democratica", deplasand inceputurile comunismului in 1965, anul venirii la putere a lui Ceausescu, pentru a-i disculpa pe adevaratii calai (prietenii stiu de ce, dar iarasi prefera sa taca!) prin demonizarea lui Ceasescu. Cea mai buna aparare ramane atacul!

La momentul venirii la putere, Ceausescu a fost considerat un eliberator, un presedinte liberal (in raport cu ceilalti lideri comunisti) - lucru recunoscut chiar de catre cei ce ne-au adus comunismul impreuna cu prietenii lor sovietici - adica americanii si britanicii.

Iar daca vorbim despre un regim criminal, vorbim despre un intreg sistem criminal. Ce fac criminalii de atunci? Au devenit democrati! Ce bine coabiteaza comunistii cu democratii - si nu de azi de ieri!

Pot sa ne-o confirme securisti si comunisti de talie ca George Copos, Ion Voiculescu, Sorin Rosca Stanescu, Karoly Kiraly, Petre Roman si multi alti "romani" unul si unul!

(Se aud aplauze puternice, se scandeaza Basescu reales la al 1523-lea congres) etc etc.

Va urez, ca de atatea alte ori, noapte buna in plina zi!

Virgil30.01.2008 19:41

Despre Valentin se stia inca de pe vremea cand sotii Ceausescu erau in viata, ca fusese infiat. In rest, despre morti numai de bine.

amarel30.01.2008 20:29

TUPAC AMARU

Ce pretentii sa ai intr-o democratie in care un criminal in serie precum BRUCAN ,da lectii de demoratie la TV !!!!Norocul nostru ca nu mai traia MENGELE, caci sigur il gasea SARBU si producea emisiunea ,, medicina pentru toti '' cu el in rolul principal !!!

Nenorocirea noastra provine din fapttul ca si bruma aia de lucruri bune facute de comunisti a fost stearsa de pe fata pamantului !!!

Iar cei enumerati de tine nu erau comunisti, ci numai niste oportunisti ordinari !!!! Daca venea nazismul la putere dupa 1989, ei acum erau primi nazisti ai tarii !!!!L-am admirat pe VERDET in 1990 cand a spus , :, domle, eu am 72 de ani, toata viata am fost comunist, nu pot deveni peste noapte democrat ''-in momentul cand i s-a propus sa intre in FSN , si sa contribuie la creearea guvernului !!!

Nu cred ca ar conta prea mult culoarea politica,....mai mult conteaza caracterul,verticalitatea, daca crezi cu adevarat intr-o idee,ideal,atunci mori cu el in brate, nu te muti dintr-o barca in alta in functie de unde-i lozul mai mare !!!!

Pe CEAUSESCU l-am desconsiderat la maxim pana in 1989, insa am ajuns in 2007 sa vad, sa inteleg ca oricum era peste lichelele actuale,( Tariceanu, Patriciu, Voiculescu,etc.....)asa cizmar si fara studii cu pacatele si nenorocirile aduse de el,nu-ti era rusine sa spui in afara tarii ca esti roman .Sunt multe de spus, pro si contra,.....cert e ca nebunul a avut dreptate intr-o privinta .......:,,occidentul doreste distrugerea blocului de est ,pentru transformarea tarilor comuniste in piata de desfacere si sursa de materii prime''---ti se pare ca Romania e altceva in acest moment ????

robson31.01.2008 15:27

Remarc tendinta de a cadea in melodramatic. Steaua nu mai are absolut nicio legatura cu Armata. Apropo, pentru cei atat de indragostiti de Armata, care probabil ca au 18-20 si n-au facut nici macar vizita medicala pentru recrutare, le recomand un stagiu de un an, ca pe vremuri, in prostia crunta care e Armata. Nu mai ridicati atata in slavi Armata, mai ales cand nu stiti despre ce vorbiti.

 

Si da, cred ca un copil poate sa tina cu Steaua fara vorbe pompoase, de genul "iubesc Armata". Hai sa fim seriosi ! Voi la 8 ani tineati cu Steaua pentru ca Armata facea si dregea nu stiu ce ? Sau va gandeati la simboluri profunde ?

 

Iar articolul asta ajuta multi rasisti si xenofobi imbecilizati sa-si verse frustrarile. Fostii alegatori ai lui Vadim, oameni care l-ar fi votat cu ochii inchisi pe Becali, daca Steaua ar fi mers bine. Oameni care spuneau "nu te MAI votez". Deci l-ar fi votat linistit, dar viziunile lor sociale si politice trec prin fotbal.

 

Si au aparut si regretele dupa perioada Ceausescu, asa cum era de asteptat. "Aveam o slujba", "imi ajungeau banii", "aveam o casa si doi copii". Pentru idioti interesati doar de atat, le-a recomandat cineva Coreea de Nord. Drum bun, baieti ! Cei care au trait atunci stiu ce insemna comunismul. Sa nu poti sa vorbesti, sa nu poti sa faci nimic de teama sa nu ajungi la puscarie... Explicati-le familiilor celor morti la canal, familiilor femeilor moarte incercand sa provoace un avort ilegal ca era mai bine atunci. Spuneti-le asta copiilor morti in orfelinate fara caldura, lumina, mancare.

 

Iar disputa cu ce club e comunist sau nu e stupida. Toate cluburile romanesti sunt "est-european capitaliste". Vor profit rapid si atat. Nu e nicio diferenta intre ele, doar ca la televizor vorbeste in numele lor alt cretin, fie ca-l cheama Copos, Borcea, Becali, Iancu etc.

 

Eu zic sa lasam sportul cat mai independent de politica, pentru ca asta il face mai curat. Si repet, pentru autorul articolului, tin cu Steaua de aproape 30 de ani si mi se rupe de Armata. E parerea mea, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic.

 

PS: Iar chestia cu transformarea automata a primei litere din Armata in majuscula e o forma de cenzura. Practic intri in textul meu si faci tu ce vrei cu el. Respecta si opinia altora si lasa textul, bun sau rau, asa cum l-au scris.

cristian8602.02.2008 00:13

Este imposibil ca sportul si politica sa nu se intersecteze, si nu numai la noi ci si la nivel inalt. Totul e politica si politica este sa ne imbogatim cat mai mult, mai repede si fara a ne gandi la consecintele pe termen lung care la urma urmei ii afecteaza pe cei multi si p...

 

Poate singura legatura pe care Steaua o mai are cu Armata este stadionul, poate bunul cel mai de pret dobandit dupa ~25 de ani de la infiintare, in care Steaua nu a jucat practic pe teren propriu.

 

Desigur nu este o solutie sa traiesti in trecut, sa iti imaginezi simboluri si legaturi care nu mai exista, dar este pe de alta parte dureros ca imaginea acestui club de fotbal sa fie asociata cu a unui oier care prin declaratii aberante induce ideea ca Steaua cumpara jucatori adversi inainte de meciuri, care sa se faca de ras pe unde apuca, practic sa faca jocurile dusmanilor traditionali si sa le confirme unora legendele mincinoase cu care isi potolesc frustrarea si neputinta.Mai rau si-a adus si turma de sustinatori in Templu. Asta este Steaua ?

 

Totul este relativ in aceasta lume extrem de "neinsemnata", totul cu exceptia unor amanunte precum :

ONOAREA

MANDRIA

VICTORIA

S-T-E-A-U-A.

 

Si nu e melodramatic, este ceea ce ar trebui si trebuie sa fim, daca suntem stelisti si nu altceva.

Pentru ca sa redevenim un club care sa impuna respectul ar trebui ca Proiectul Steaua 2015, daca exista, sa aiba in vedere si educarea tinerilor jucatori in spiritul stelist al victoriei. Daca exista acest proiect poate fi o sansa imensa, una cum Steaua nu a mai avut de-a lungul istoriei.

robson03.02.2008 04:51
Si nu e melodramatic, este ceea ce ar trebui si trebuie sa fim, daca suntem stelisti si nu altceva.

Pentru ca sa redevenim un club care sa impuna respectul ar trebui ca Proiectul Steaua 2015, daca exista, sa aiba in vedere si educarea tinerilor jucatori in spiritul stelist al victoriei. Daca exista acest proiect poate fi o sansa imensa, una cum Steaua nu a mai avut de-a lungul istoriei.

 

Partea melodramatica nu mi se parea mandria de a fi stelist sau iubirea pentru club, ci comparatiile exagerate, aducerea in discutie a ansamblului muzical si ridicarea in slavi a a-rmatei, o institutie in care prostia e mai frecventa decat in multe alte medii sociale.

SSK03.02.2008 09:28

Depinde la care medii sociale te referi. Iar inteligenta nu e singura dintre virtutile existente.

«12»