FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

3rd Word Story

«18910111297»
danimarcu28.01.2008 15:02

strasnic o conduce

axl28.01.2008 15:21

A fost odata ca niciodata in orasul Mangalia de la malul marii un print al salasului negru mare si tulburator de rece care vroia sa bea apa. Acest print insetat indreptandu-se spre fantana din fundul curtii zari o oaie care pastea.

"Wtf, cum asa ?" spuse printul contrariat.

"De unde atata iarba in fundul acestei curti parasite? Cum de-i laptele amar si lana pufoasa?"

Iar printul grabit trase un pârt, oaia se sperie, mai trase unul si pleca obosit.

Oaia paraseste povestea, "o ce bine", si porni spre porcul din fundul bej al Maybachului si privi mustatza:

"Ce mustata nasoala si ce freza!!! Sa fac ceva pe mustata lui! Am stropit-o bine si cu vitejie."Vantul batea cu tarie, ciobanul fugarea oile.

Sa lasam oile, lupii erau aproape insa atat de departe, apropo de Alinacare ofteaza lung privindu`ne din umbra si gandind diabolic. Ea planuieste ceva asa ca printul facu primul pas.

"In fantana din fundul curtii este o broasca raioasa!" spuse printul speriat

"Dar ce broasca?? Si ce ochi!!! Asa de urati!!! Sa o sarut? Mai bine nu." isi spuse el ingandurat,cu un ochi atintit spre marginea fantanii care il ademenea sa sa soarba incet apa rece si limpede. Chipul sau exprima durere, insa in sufletul sau era o bucurie desavarsita.

Broasca se apropie incet de el, intrebandu-l:

"Cum stai cu problema aia cu femeile?"

"Pai, asa si-asa, de ce?"

"Esti zoofil baiatule?"

"Pleaca!"

"Mai bine raman sa privesc oaia!" zise broasca ingandurata tare,saltand nelinistita, iar printul speriat scoase o sticluta din care bause bleahhh .... e posirca, linistea se asternuse in jurul lui.

Cand deodata o voce suava, feminina ii striga numele:

"Axl, betivule, unde mi-ai pus bagheta magica? Dusmanii vor sa ne desparta, iar tu umbli vagabont pe tarm uitandu-te dupa broasca, fosta ta concubina pe care ai lasat-o gravida?"

"Si am transformat-o, drept pedeapsa!"

"Omule, stai mai linistit, esti condamnat la spalat vase si sa nu uiti ca pot sa dau la bot asa cum numai eu stiu,deci omule, stai relax, scapi momentan de rautatea si furia caracteristica mie."

"Am sa te las in fata altarului, nu ma meriti!"

"Betivan ratat ce esti, du-te cu mioarele tale!" si atunci printul se caca pe el, frica il cuprinse, hartie nu avea. Parul i se ridicase in cap si-avea o fata de parca ar fi fost lovit de tren in plina viteza.

In sfarsit, hartia avea o culoare insipida, inodora si era in ceatza dar important e ca s-a sters la fundul paros! Dupa aventura petrecuta a incercat sa sa uite si el cum miroase treaba.

Incepe o noua varianta a povestii.

Urmatoarea poveste:

Acum ceva timp, la inceputul secolului, un porcusor betiv, cu joben care mai avea o sticla de Singapore Sling, vroia o purcica bruneta frumoasa si cocheta ce se dadea la seful lui. Iar seful lui, era un pic afemeiat. Prohibitia il apasa tare, dar avea realtii, mafiotul lucra pentru ratoni care lucrau pentru mafia din Militari. Intr-o buna zi porcusorul + tovarasii au napustit gramada ascunsa in pivnita din spatele curtii. Ce comoara: whiskey, absinth si vodka.

"Hai sa dam lovitura", zise porcul stergandu-si balele

Gin, cogniac frantuzesc, dau pe soseaua de centura. Deodata aparu Fat Frumos cel mai bengos pe un cal alb, furat din negrul canal al mediocritatii. Calul, o martoaga undercover, era naravas si manca numai paie, ficatii si rinichii, bea numai vin, asemeni stapanului. Porcul se intoarce atunci si-l vazu! :blink:

"Fat-frumos!!!"

Si-i spune cum sa se fereasca de purcica cea parsiva si de bau-bau ca-i periculos iar el fricos rau, atunci Fat-frumos se dadu peste cap, transformandu-se intr-o coropisnita si se ascunse sub pamantul maroniu.

"Sa renunte la razbunare"? isi zise

"Niciodata!!! Un porc mai bine moare de foame si de jeg."

Deodata avu o revelatie! Avea sa salveze dar de Craciun iar cand el nu va mai regurgita spontan hrana va muri injunghiat de propria sotie exasperata de crizele porcusorului afemeiat care bea non stop.

Isi cauta insignele obtinute cu greu, dadu un sut in fundul atarnand apoi injura printre dintii stricati si isi aminti ca e foarte tru. Incepu sa planga din cauza ca si-a ras mustata si s-a taiat cu unghia-n gat. Isi lua pulsul si incepu' mulsul oilor la stana sa faca smantana. Apoi se gandi, greu, dar reusi:

"Ce-ar fi daca de acuma renunt la bautura?"

Si-am incalecat pe magarita Fiona si-am trecut la povestea treia.

Odinioara, pe cand se potcovea puricele la un picior cu 77 ocale de fier, traia in padurea adormita o frumoasa printesa. Kory se numea. Intr-o zi au venit trei crai, sa o ceara in casatorie: unul din Ghencea, altul din Banie iar al treilea din Gruia. Kory vazand concurenta propuse:

"Cine va lovi bara de 3 ori consecutiv, acela ma va avea! (colaborator la moderare)"

Olteanu, tantos spuse:

"Daca-i p-asa io castigai dinainte!"

"No, taci ma prazule." zise clujeanul.

"Pe cine faci tu praz, ma ????"

"Pe ma-ta dezaxatule!"

Intra in scena banditul de Corpodean cu fluierul fermecat:

"Sunt arbitru international si nu primesc decat parai si chifle cu susan sau cu mac. Astea fiind spuse doresc sa mediez (adica sa blatuiesc) meciul acesta inutil deoarece Kory tot pe cine vrea o sa aleaga!(adica pe mine)"

"Nu, pentru ca printul (Marius) e luat!"

"La trei pazeste de catre unul din cei trei!"

De teama renunta in aparenta, pregatind razbunarea, se retrage momentan din poveste.

Incepe sa ninga, Kory priveste trista albul zapezii. Inima ii palpita puternic, ii este zdrobita sistematic de Marius care joaca dur, fara scrupule.

"Sunt o sentimentala care iubeste neincetat o inima viteaza."

Gandul ii zboara, apoi si corpul, spre inaltul cerului.

Goodbye trista Kory.

Povestea nu se termina, Virgil o continua de unul singur si o duce, strasnic o conduce,

 

spre nebanuite intrigi

Stanici28.01.2008 15:25

eroul este eroina

c.ronaldo1728.01.2008 16:23

Kory este una

Stanici28.01.2008 16:26

care bea mult

c.ronaldo1728.01.2008 16:27

apa, sirop si

Stanici28.01.2008 16:32

suc de portocale

c.ronaldo1728.01.2008 16:35

insa in buzunar

axl28.01.2008 16:36

are un secret

Stanici28.01.2008 16:38

in legatura cu

c.ronaldo1728.01.2008 16:38

a lu` Dany

Stanici28.01.2008 16:42

care se plange

bodanelu28.01.2008 16:50

pe la colt

axl28.01.2008 16:52

ca-l lucreaza

steaua_gloria28.01.2008 16:55

Intr-o anume zi

c.ronaldo1728.01.2008 16:56

, unu` pe nume

axl28.01.2008 16:56

Cipri. Un tampit.

c.ronaldo1728.01.2008 17:15

Tampit cu forum,

axl28.01.2008 17:16

bravos natiune, halal

john_8628.01.2008 18:37

Si frustratul Cipri,

cristi_mold28.01.2008 18:44

isi spuse asa:

axl28.01.2008 18:45

"Ce-ar fi

yo_marius28.01.2008 18:45

daca mi-as

cristi_mold28.01.2008 18:46

baga ceva in

axl28.01.2008 18:47

gura."

Zis si

«18910111297»