FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce votam in anul electoral?

«12»
fcsteaua.ro16.01.2008 11:41

Circula in ultima vreme opinie conform careia daca nu votezi nu te poti numi cetatean al unei tari in adevaratul sens al cuvantului. Urmarind prezenta la vot la ultimele alegeri (de orice fel) din Romania, tragem astfel concluzia ca avem din ce in ce mai putini cetateni. Eu nu impartasesc aceasta parere si gasesc justificata scuza celor care spun ca pur si simplu nu ai de unde alege, ca totul se reduce la o lupta intre hoti si prosti. Totusi, daca pe langa faptul ca nu te duci la urne nici nu te implici in absolut niciun fel in viata politica a tarii tale, nu vad cu ce drept te poti plange ca altii nu fac ceva pentru tine. Lumea de azi ne imparte mai mult ca niciodata in clasa celor care conduc si clasa celor care se lasa condusi, iar faptul ca ne resemnam cu apartenenta noastra in cea de-a doua categorie arata ca ne meritam soarta.

 

La FC Steaua nu avem nici macar posibilitatea de a opta intre hoti si prosti - hotii si prostii sunt unii si aceiasi, si nu exista alegeri. Cu atat mai mult suntem tentati sa ne complacem in situatia bolnava in care a ajuns clubul si sa dam verdicte fataliste sau sa speram ca intr-un fel sau altul lucrurile se vor schimba in bine. Cum va puteti implica in viata clubului nostru? Sunt cateva moduri:

 

* fizic, participand la meciurile in care joaca echipele noastre (de fotbal, de hochei, de rugby, etc.)

* vocal, incurajand Steaua si contestandu-i pe cei care fac rau clubului

* vizual, contribuind la spectacolul peluzelor, de multe ori superior celui din teren

* logistic, venind cu idei noi legate de ce ar trebui sa faca AISS si punandu-le in aplicare

* financiar, sprijinindu-i pe cei care chiar au timp sa faca ceva de calitate pentru imaginea Stelei si a suporterilor sai

 

Spuneti ca nu aveti timp, chef sau bani... orice, numai nu ca nu va puteti implica. In anul electoral 2008, eu unul votez "AISS" si, mai ales, votez "Steaua". Voi?

 

greco

axl16.01.2008 12:31
In anul electoral 2008, eu unul votez "AISS" si, mai ales, votez "Steaua". Voi?

Eu unul tocmai m-am inscris in AISS. Voi?

MoRRano16.01.2008 13:30

Modurile prin care noi suporterii ne putem sustine echipa sunt cele pe care le-ai expus tu, si multi dintre noi cei de aici le aplicam dar asta nu va schimba nimic in legatura cu conducerea clubului, poate doar sustinerea financiara a AISS, dar ar trebui fiecare sa doneze niste sume substantiale lunar ca atunci poate in cativa ani sa putem cumpara Steaua inapoi de la ciobanu fomist.

SheepFucker e din ce in ce mai avar, mai mincinos si mai sarac, si se tine cu dinti de clubul nostru, usor nu o sa-i dea drumul.

Imi pare rau ca nici macar cineva ca Hagi nu are capacitatea financiara sa cumpere si sa tina clubul de unul singur, asta da un vis frumos sa fi fost el patron.

Se vede dupa transferuri ca omu vrea sa isi scoata parleala si ca nu mai are de gand sa investeasca ( bine nu ca ar fii facut-o vreodata ).

 

A si binenteles ca votez cu Steaua si cu AISS.

1uLy4Nn16.01.2008 14:09

eo votez ANTI fECALI....du-te Gigi du-te du-teeeeeeeeeeeee :steag_steaua_ro:

AndyQ16.01.2008 14:09

Eu votez Steaua. :steag_steaua_ro:

SSK16.01.2008 14:19
La FC Steaua nu avem nici macar posibilitatea de a opta intre hoti si prosti - hotii si prostii sunt unii si aceiasi, si nu exista alegeri.

 

Haios, trist, adevarat.

 

Cu totii ar trebui sa votam Steaua, macar.

SebaSS16.01.2008 15:55

Tre sa fim noi aia jmekeri de data asta, sa-l facem pe Gigi sa creda ca daca va face ceva extraordinar pentru Steaua, il vom vota:)) iar noi "il vom vota" :)))

MarkCortez16.01.2008 16:53

Votati Jiji Becali ! El are puterea, el are adevarurile, el e barbatul barbatilor in Romania.

redblue7116.01.2008 16:54

Misto articol! Cred ca ar trebui sa le facem/votam pe toate (chiar daca asta pare a fi mai mult utopic) pentru ca:

 

- fizic - daca am merge si la alte sporturi in numar cat mai mare, atunci am certifica apartenenta noastra la clubul Steaua al armatei si nu la sectia de fotbal al lui bkl (din nefericire pe aici a ajuns echipa noastra).

- vocal - pana la urma lipsa prezentei la meciurile CL a ramas o pata pe obrazul nostru (chiar daca multi de aici am fost), actiunea respectiva nefiind perceputa ca o forma de protest. Mult mai eficient ar fi un stadion de 18-20000 suporteri (nu samantari...) incurajand echipa si contestand pe imperatorul bkl si pe slugile lui.

- vizual - e lesne de inteles ca fara spectacolul peluzelor fotbalul nu ar mai exista ca fenomen la scara la care este el acum. Aici insa va fi problema mitica.....

- logistic si financiar - e momentul ca AISS sa devina cu adevarat purtatoarea de cuvant a stelistilor si asta nu se poate face fara logistica si bani. Apropo, cand va mai intalniti cu cei care nu sunt inca membrii AISS, nu ar fi bine sa aveti si un facturier + chitantier, ca la final sa se poata inscrie direct cei care doresc chestia asta? Cred ca e o metoda mult mai eficienta cooptarea de noi membri mergand AISS spre ei prin scoli, universitati, etc. (poate ca multi ezita inca iar o abordare directa iar face sa marjeze imediat). Si asta pentru ca cred cu tarie ca AISS nu se doreste a fi un club select si intim ci o voce puternica a Stelei.

 

P.S. Un PLEACA DIN Ghencea vopsit pe minunatul gard de la palat ar fi un act pueril sau filmata toata treba ar fi cat de cat o reactie?

daniboy6716.01.2008 17:11
CaTaLiNsm StElIsTu16.01.2008 18:23

Io il votez pe Jiji.......El este speranta Lumii...el e Divinitatea...Viva Jiji....nu va speriati,nu am inebunit...am nevoie de bani si asa poate i-l induplec pe creditor=))

 

Era o gluma in care mi-am muscat limba de4ori...dar totusi am facut-o stiind ca unii oameni fac asta exact pentru acelasi lucru dadu-i avant unui cioban care de la atatea laude si-a luat-o in cap si acum se crede Zeu.............

Astristul16.01.2008 18:31

Era bine daca se putea adopta sistemul spaniol si la noi. Cum in Spania, suporterii fiecarei echipe sunt actionari la club, din 4 in 4 ani, ei isi aleg noul presedinte la club. Unul care vine cu idei si coneptii reale, si conforme cu realitatea. Era bine...

Dar, stai, traim in Romania... cat pe ce sa uit acest mic "aspect"!

:steagcruce:

yo_marius16.01.2008 18:45

eu unul....de cand am drept de vot,votez cu ecologistii....

asa am sa fac atat la locale,cat si la generale....

 

si da,m-am inscris in AISS....

crafft16.01.2008 19:03

problema e mult mai simpla(de inteles,nu de pus in practica)de cate ori vedem un baiat ,sarac,ca se "descurca",isi pupa sefii in...,sapa colegii,insala,eschiveaza rapunderile greselilor proprii si ajunge sus (cu bani,asta inseamna azi SUS) spunem "bravo lui baiat destept s-a descurcat,acum e smecher"mai rau e ca incercam sa il imitam;vedem o fata ,saraca,ca vine si se "descurca" un zambet la superiori,o iesire in oras,o seara,doua trei la el,il schimba,alt peste mai mare, trece la un nivel superior,schimba pana la limita puterilor ei si tot asa pana ajunge unde si-a propus,noi spunem "ba asta e super -smechera,unde a ajuns si ce era,ce daca e curva ,macar e curva cu cap, nu ca alea de pe centura" spunem "mama daca ma faceai fata, ce usor era,eram bogat"; vedem ,zilnic,un ciobanas ,incult,cum face sub ochii nostri un milion,doua ,zece,o suta...un miliard,deja e peste orice limita si continua sa se inbogateasca enervant ,intr-o tara saraca cu oameni bogati,spunem "ma,nu are cum,poate nu stie sa vorbeasca ,dar e destept,altfel cum facea atatia bani? mie imi place de el,e credincios, le zice pe fata si a facut cei mai multi bani,de ce nu m-am nascut si eu cu multe oi?".o tara unde locuitorii isi vand pielea,unde tot e de vanzare,in toate institutiile,banul e zeul suprem,frumos e ca toti stim asta si nimeni nu face nimic,parca e bine sa cunoasca toti ca spaga e sfanta,e un fel de reclama a spagii, transmisa pe cale orala,sa stim cum ne prezentam la nevoie,nu cred ca avem nevoie de mari specialisti pentru a conduce tara,avem nevoie de oameni anormali, care nu slavesc zeul ban .hai sa vedem cati dintre noi nu suporta ,din motive reale,politisti,doctori,judecatori,functionari,profesori,preoti,bine spunem ca nu toti ,dar majoritatea covarsitoare. acum hai sa vedem daca avem prieteni sau rude ,din aceeasi breasla,cu care ne intelegem bine si spunem"nu ,el nu e asa,el nu cere,daca i se da ia,da nu cere"sau "prietenul meu ii arde doar pe astia cu bani "altii sunt atat de naivi ,incat spun ca prietenul lui e total curat,doar pentru ca ii e prieten sau nu la vazut facand-o,poate unii char nu fura sau nu cer spaga, dar si tacerea lor fata de colegi e un act de complicitate tacita,nu poti sa spui eu nu fur ,aia fura si sa nu faci nimic,toate aceste meserii nu pot fi doar simple meserii ,trebuie sa fie vocatii,sa faci totul din pasiune si bine ,fara greseala ,sa fii impartial si ferm cu toata lumea,doar tu alegi meseria asta nu te obliga nimeni. lupta trebuie sa inceapa cu noi insine ,sa nu mai acceptam la nesfarsit linistea asta sinistra,cand vedem atatea injustitii si ne raportam la a ne bucura ca am noi am scapat,direct sau indirect ne afecteaza fiecare banut furat din bugetul statului,stim decat sa plangem asteptand mila ,nu putem fi demni cu atitudine,speram ca intr-o zi sa ajungem bogati prin orice mijloace,sa fim "smecheri".trebuie sa recunoastem asta ,dorim,trebuie sa fim realisti si de aici sa inceapa totul,saracia asta ne ingroapa ,vad multe situatii cand, cateva familii , impart o singura casa cu doua trei camere,un apartament e un vis,nu te mai gandesti la mandrie si demnitate cand copilasul de trei luni nu are un acoperis ,sigur,deasupra capului sau ce sa manance,sunt muti oameni cu bani ,dar milioane duc un trai la limita.

Eu unul, as vota cu o sticla incendiara.

fane_casieru'16.01.2008 19:47

Bine Craffteee....

amarel16.01.2008 20:58

Si eu as vota cu oricine i-ar impusca la drumul mare pe actualii parlamentari !!!

MoWeed16.01.2008 21:00
Si eu as vota cu oricine i-ar impusca la drumul mare pe actualii parlamentari !!!

 

 

n-avem noi norocul asta....

CaTaLiNsm StElIsTu16.01.2008 22:17
n-avem noi norocul asta....

 

 

Cum nu?Pai daca ar fi dupa Vadim,el i-ar impusca pe toti parlamentarii...si ar fura el in locul lor;)).

Eu imi iubesc foarte mult tara si asta ma face sa trec cu vederea peste multe,dar privind realist imi dau seama ca suntem departe de tot de Vest...dar undeva mai sus decat restul din Est....va spun ca am fost si am vazut....

Si totusi...unde esti tu Tepes doamne......?!

danimarcu16.01.2008 22:34
Cum nu?Pai daca ar fi dupa Vadim,el i-ar impusca pe toti parlamentarii...si ar fura el in locul lor;)).

...Si totusi...unde esti tu Tepes doamne......?!

Vadim nu face parte din categoria aia care vor sa ajunga in parlament ca sa fure...

El se aseamana,din acest punct de vedere cu Iliescu;altele sunt motivele care ii mana pe ei spre fotolii calde: imunitatea , dorinta de a conduce si de a comanda ,o oarecare grandomanie(mai ales in cazul lui Vadim),etc.Dar ar fi bine ca el sa reuseasca ce spui in prima parte... :biggrin:

Despre Tepes,numai de bine!Au avut grija occidentalii sa-l transforme in personaj de filme SF...

Nu stiu ei ,saracii,ca el in realitate era mai crud decat cred ei...

On-topic: trebuie sa votam cu Steaua si cu AISS-ul!Nu putem ramane indiferenti la faptul ca familia de jegosi Becali au pus mana pe simbolul fotbalului romanesc!

amarel16.01.2008 23:50

As face orice ar initia AISS, chiar neconditionat, numai sa gasim o solutie sa inlocuim unicul actionar cu un actionariat !! Solutii ar fi ............

novac17.01.2008 00:12
As face orice ar initia AISS, chiar neconditionat, numai sa gasim o solutie sa inlocuim unicul actionar cu un actionariat !! Solutii ar fi ............

 

Man, chiar nu este atat de greu, asta... partea cu AISS-ul. Vom reusii mai devreme sau mai tarziu, deci: votam Steaua si AISS! Impreuna suntem mai puternici, intotdeauna!

w3bmaster17.01.2008 02:24

Deci de ce vb politica (care e cam cel mai mizer subiect ) pe un site de fotbal ?

 

Eu nu votez cu nimeni nu am votat pana acu nu o sa votez never si fata de alti MIE RUSINE cu tara asta si mai ales de Natia asta spurcata numita Roman

john_8617.01.2008 02:31

se pare ca ai inteles mai mult de-o gramada din articolul asta...

Living_Dead_Stripper17.01.2008 08:27

Io votez cu PeNeGe-u'

Domn' Becali presedinte,

Nu am nici macar liceu'

Si nici n-am prea multa minte... ;-)

CaTaLiNsm StElIsTu17.01.2008 22:14
Deci de ce vb politica (care e cam cel mai mizer subiect ) pe un site de fotbal ?

 

Eu nu votez cu nimeni nu am votat pana acu nu o sa votez never si fata de alti MIE RUSINE cu tara asta si mai ales de Natia asta spurcata numita Roman

 

 

Acum eu inteleg multe da sa afirmi ce ai afirmat tu"...si mai ales de Natia asta spurcata numita Roman" e total deplasat si s-ar cam impune niste scuze aici.Poate o-r fi60%dintre romani mai altfel decat ar trebui da nu poti sa faci o natoe intreaga spurcata ca asa iti vine tie.

Iar administratorii acestui site ar fi cam trebuit sa te avertizeze pentru ca daca afirmatia era la adresa tiganilor era considerata discriminare si poate luai ban dar asa ca e la adresa romanilor a trecut neobservata...asa e la noi...stam capra in fata tuturor iar apoi ne intrebam de ce ne merge prost.

Eu sunt Roman si stau cu fruntea sus pentru ca am de ce atata timp cat mai exista o Nadia,un Hagi,Duckadam,etc si locuri atat de Dumnezeiesti in tara asta...cu oameni simpli si de onoare care mereu iti iti dau o cana cu apa atunci cand o ceri.Lighioane au toti dar important e ca sa traim in pace si armonie iar cine e harnic si munceste are sa manance o coaja de paine;de ce mereu ne gandim la ceea ce ne lipseste si nu la ceea ce avem?!...

Respect pentru tine w3bmaster din toate punctele de vedere dar la faza asta consider ca ai"sarit calul"

«12»