Am avut un vis în noaptea de Crãciun...
Mergeam pe o plajã, iar Dumnezeu pãșea alãturi de
mine,
Pașii ni se imprimau pe nisip, lãsând o urmã dublã:
Una era a mea, cealaltã a Lui.
Atunci mi-a trecut prin minte ideea cã fiecare din
pașii nostri
Reprezentau o zi din viața mea...
M-am oprit ca sã privesc în urmã
ªi am revãzut toți pașii care se pierdeau în
depãrtare.
Dar am observat cã în unele locuri, în loc de douã
urme,
Nu mai era decît una singurã...
Am revãzut filmul vieții mele...
Ce surprizã!
Locurile în care nu se vedea decît o singurã urmã
Corespundeau cu zilele cele mai întunecate ale
existenței mele:
Zile de neliniște și de rea-voințã,
Zile de egoism sau de proastã dispoziție,
Zile de încercãri și de îndoialã,
Zile de nesuportat,
Zile în care eu fusesem de nesuportat...
ªi atunci, întorcându-mã spre Domnul, am îndrãznit
sã-i reproșez:
"Totuși ne-ai promis cã vei fi cu noi în toate zilele!
De ce nu ți-ai ținut promisiunea?
De ce m-ai lãsat singur în cele mai grele momente din
viațã,
în zilele cînd aveam cea mai mare nevoie de Tine?..."
Iar Domnul mi-a rãspuns:
"Dragul meu, zilele pentru care n-ai vãzut
decît o singurã urmã de pași pe nisip
sunt zilele în care te-am purtat pe brațe..."
>>>>>
Ademar Barros (poet brazilian)
Redactia fcsteaua.ro va ureaza un Craciun Fericit !

