discutiile astea sunt in mare parte inutile. cand o sa avem puterea sa recunoastem ca am gresit cu totii la un moment dat... cand o sa incepem sa avem din nou incredere unii in ceilalti, poate atunci o sa facem ceva impreuna si ceva care ar putea sa aiba efect. pana atunci o sa fie actiuni de genul "campaniei anti-Becali" din Ghencea(mesajele de pe garduri)... care numai campanie nu a fost. a fost vb doar de niste baieti care nu au mai suportat ce se intampla si au zis ce au avut de zis. sunt necesare si actiunile astea pentru ca trebuie sa se stie ca suporterii nu sunt(cel putin nu toti) oile lui Becali, dar campanie se va putea numi o actiune care ne va aduce in situatia de a nu putea merge 50 de metri prin oras fara sa vedem macar un afis, un sticker, un stencil, un graf impotriva ciobanului, cand pe stadion o sa fim un singur glas impotriva lui. daca vrem sa facem ceva trebuie fiecare sa iasa din starea de somnolenta(care a permis sa se nasca monstrul) si sa faca macar ceva simbolic.
nu are nici un sens sa mai vorbiti despre meciul cu Charleroi.pana in acel moment Becali fusese contestat de destule ori de peluze(desi in unele cazuri se pusese mare presiune pentru a stopa aceste actiuni) si restul stadionului nu prea stia cum sa actioneze: parca nu ii placea de cioban, dar parca nici sa-l conteste nu vroiau. din cauza asta zic ca nu are sens sa restrangem totul la un singur meci, desi acela se dorea inceputul unei actiuni mult mai sustinute decat pana in acel moment. din cauza asta s-a decis sa se stea la tribuna, pentru a avea tinta direct in fata si pentru a incerca sa mobilizam si restul stadionului. pana la momentul "papuci in teren" nu am sesizat o prea mare dorinta de a ni se alatura a celorlalti prezenti pe stadion(inafara de cei ramasi la PN). pe urma a aparut incidentul cu cel care a patrus pe teren(nu mi s-a parut f grav - era pana la urma vb de un singur om, beat) si cu cei sariti in apararea lui(gest care m-a facut sa plec scarbit acasa la nici 5 min dupa intamplare) si ne-am dat seama ca ne-am taiat singuri craca de sub picioare. de ce spun asta? pentru ca am fost siguri ca am pierdut orice sansa de a atrage tribunele de partea noastra, lucru confirmat si de huiduielile venite de la t1(da! si eu consider ca i-au luat partea lui Becali in acel moment - dupa ce noi gresisem si ne dovedisem partial cum ne facea el... huligani). recunosc ca s-a gresit din partea noastra, dar ceea ce am spus mai inainte sublinieaza totusi problema noastra... peluzele si tribunele priveau in mod diferit problema, pentru ca altfel nu simteam ca trebuie sa va castigam de partea noastra si apoi ca am pierdut orice sansa. daca am fi gandit cu totii la fel(impotriva ciobanului) nu era nevoie sa ne tot facem noi planuri cum facem sa cante tot stadionul, poate nu ne mai mutam la acel meci la t2, poate nu mai sarea nimeni in teren, ca la peluza avea ditamai gardul in fata. din toata treaba asta, ramanem ca de obicei cu "poate".
trecand peste toate astea, trebuie sa realizam situatia in care suntem. in peluze nu se poate sau nu se vrea cel putin deocamdata repornita o actiune impotriva ciobanului(aici sa nu interpretati cumva ca PS vrea si PN nu... pur si simplu pana acum nu exista consens in niciuna din peluze luate separat). multi dau in clocot si abia rezista asa ca poate cine stie, dupa perioada de pauza revenim in forta, daca se ajunge la o decizie comuna. primele semne apar... mesajul S.O. si contestarea directa a ciobanului de la meciul de cupa de la Urziceni(semnele nu au fost bune... cam o treime canta si restul se uitau). multa lume a ales(poate intetionat) sa isi orienteze ura impotriva jucatorilor. ne-au dat si ei destule motive, dar e din ce in ce mai clar pentru toata lumea unde e defapt problema.
si inca ceva, nu va grabiti sa mai atacati aiurea peluzele, pentru ca in momentul in care esti cunoscut(multi din peluza) esti si vulnerabil si e greu sa pornesti pentru a saptea oara la razboi stiind ca poti sa fii asteptat la scara blocului de niste "dulapi"... sau de ce nu, contrat chiar pe loc de BGS si Jandarmerie si supus unor abuzuri destul de greu de imaginat. pe langa asta mai sunt o gramada de alte moduri de a pune presiune pe noi(remember Constanta si nu numai, cand au facut totul pentru a nu ne lasa sa intram pe stadion). altii poate iau bani ca sa linisteasca apele. altii poate nu vad rostul pentru ca sunt convinsi ca nu se poate face nimc. nu stiu si nu e treaba mea. ideea e ca nu inteleg de ce nu porneste un "pleaca din Ghencea" din tribune daca lumea gandeste cum vad eu pe net. nu are cine sa dea tonul? pai daca toata lumea gandeste la fel ar trebui sa apara chiar si in mod spontan aceste scandari. deci problema nu e numai la peluze.
