FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

AISS la BoomTV

«12»
dee19.12.2007 10:11

@andy

"lovim frontal" in sensul sa o dezbatem punctual.

Si eu pornesc de la premisa ca e buna, mai ales in contextul actual si anume curentul de non-violenta care circula prin Europa. Fotbalul nu se invarte in jurul huliganilor (care-s max. 10%) , iar daca acestia nu se integreaza in fenomen, nu au sa mai intre pe stadioane, deci e buna ca descurajeaza anumite comportamente deviante, latura extremista. Totusi, problema asta, s-ar putea rezolva si prin aplicarea individuala a legilor, nu prin creearea uneia prin care sa se controleze o masa de oameni.

AndyQ19.12.2007 10:15

@ dee

 

Mda, circula curentu` asta al non-violentei, datorita evenimentelor din ultima vreme din Italia, de exemplu, unde lucrurile au cam depasit limita normala.

 

Inca n-avem huligani in adevaratul sens al cuvantului, precum personajele din filme ca "Green Street Hooligans", care par si au fost reale candva in Anglia. Sa nu uitam ca ei asa au inlaturat fenomenul, printr-o lege gen Vlad Tepes, precum asta a noastra. Probabil nici nu vrem sa ajungem unde au fost ei, de aia a iesit legea.

 

O mica diferenta ar fi aici. Noi traim intr-o tara in care merge de minune chestia cu "nicio fapta buna nu e facuta fara un interes", asta daca legea se vrea o fapta buna. In culise pot fi multe interese, despre care putem doar sa ne dam cu parerea.

dee19.12.2007 10:23
O mica diferenta ar fi aici. Noi traim intr-o tara in care merge de minune chestia cu "nicio fapta buna nu e facuta fara un interes", asta daca legea se vrea o fapta buna. In culise pot fi multe interese, despre care putem doar sa ne dam cu parerea.

 

app ai sesizat ca violenta verbala de la rangul oficialilor nu este stipulata niciunde? ;)

 

Interesul e clar: violenta(sub orice forma) diminueaza incasarile. Cand unora le este frica sa mearga pe stadionm, inseamna ca ceva nu-i in regula. Probabil nutresc speranta ca va creste simtitor numarul specatorilor daca li se garanteaza dreptul la integritate corporala. Creste nr. spectatorilor, cresc si incasarile.

AndyQ19.12.2007 10:30

@ dee

 

Uite asta cu violenta verbala a conducatorilor nu mi-a trecut prin cap. Oare sunt ceva articole in lege care sa-i priveasca pe dansii in mod direct? Hmm... trebuie investigat.

 

Asta cu dreptul la integritate corporala o fi pentru a face loc si celor mai slabi de inger, pentru ca inca n-am auzit de galerii care sa bata spectatori de la tribula 0,1 sau 2. De obicei se bat cu cealalta galerie, restul spectatorilor isi vad linistiti de drumul spre casa. Ar exista mici exceptii in momentele in care Jandarmeria face exces de zel, dar eu n-am vazut la TV stiri de genul: "S-a dus cu fetita la stadion si au fost calcati in picioare", in stilul atat de dramatic in care mass media transmite stirile. Iti dai seama ce stire ar fi iesit, cata paine ar mai fi mancat ei pe baza unui astfel de eveniment!?

Aici avem un plus de "civilizatie" fata de alte tari. Lucru laudabil, as spune, dar trecut cu vederea.

 

Exista un punct prin care se spune ca nu avem voie sa injuram pe stadion? Daca injura un stadion intreg? N-are Bucurestiul atatea sectii de politie sa-i incapa pe toti care injura. Oricum ramane valabim ce-a spus Sigmund Freud: Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei.

neli19.12.2007 11:55

ceva trebuie facut, nu se mai poate asa, ti-e frica sa mergi cu copiii pe stadioane si chiar si pentru noi ca femei e cam riscant, asa ca ....

novac19.12.2007 12:26

@dee si andyq de ce nu deschideti voi doi un topic nou, separat de asta, despre cum se vede legea lui Mitica din ardeal, in care sa combateti din toate pozitiile aceasta lege? Subiectul articolului cred ca era prezentarea anei actiuni - discutii cu si despre suporteri vs legea noua, la Gabi Safta in emisiune. Gabi a discutat tot weekendul trecut cam pe acelasi tema la sptfm.

 

andyq, nu-ti plac actiunile AISS-ului, crezi ca ei nu fac destul si ca nu sunt destul de open ... de ce ar fii? Tie ti-a cerut cineva sa-i povestesti despre ce vorbesti cu nevasta si familia de sarbatori? Cam asta faci tu aici: cauti sa vezi si sa intelegi din afara sistemului.

Esti deranjat ca au mers la BOOM si nu la Handreea Marin in emisiune. Organizeaza tu o ora de discutii la radio nu la TV si apoi avea dreptul sa critici actiunile altora. Cred ca asa iti poti proba bunele intentii si poti ajuta. Sunt convins ca stii ce inseamna asta si ce costuri implica ...

Discutati ca legea ar fii buna, cantariti si impartiti suporterii in 80%buni si retul nu. V-ati pus problema cine aplica legea asta 'necesara'? Voi v-ati luat bataie sau amenda pe nedrept vreodata? Sau inghititi povestile de la TV si media ca suporterii provoaca si saracii jandarmi aplica ordinea.

 

Voi v-ati pus problema ca jegosii astia de jandarmi chiar sunt niste brute indobitocite care merg la stadion sa se incalzeasca batand si chinuind niste copii dinastia, huligani. Nici mie nu mi s-au intamplat pana acum dar surpriza: Luni, la iesirea din patinoar doi colegi (dintr-un grup de 6), au fost alesi la iesire, trasi deoparte si interpelati cu : DE CE INJURI MA GABORII SI UNGURII? NU AM INJURAT PE NIMENI !, DOAR AM CANTAT! ADICA CE MA, EU MINT? IA SA-TI DAU EU DOUA BASTOANE IN CAP SA MAI INJURI ALTADATA ... Ne-am dus toti cu ei si au renuntat. Dar au fost foarte aproape sa-i retina/bata/amendeze ... orice. Eu am stat tot meciul langa ei si nici macar nu i-au injurat, dar sa mai faca altceva. Nu este vorba de o confuzie (au fost 250 spectatori maxim),este actiunea unor unor brue frustrate care culmea sunt puse sa mentina ordinea si sa aplice legea.

Cam asta faceti voi doi prin offtopicul discutiei de aici, si rau este ca vorbiti in necunostinta de cauza.

 

PS. Nu sunt in AISS dar dupa experienta asta voi fii, cu siguranta. Macar ca daca mi se intampla are cine sa vina dupa mine :). Va doresc sa NU vi se intample vreun abuz pe stadion, nu stiu daca mergeti ... personal nu cred. Scopul ONG-urilor si al unor asociatii este de a reprezenta interesele unui grup, in cazul nostru suporterii.

 

LE, astazi, 03:508 :) pe paragrafe :1. ... complexe de provincial, 2. ia-ti BOOM sa fii informat sau taci cand nu stii, 3.tocmai aici se vede reaua intentie, stii cum se fac emisiunile si cat costa promovarea; este offtopic aici, pe articol. Mai citeste odata ce ti-am scris.

AndyQ19.12.2007 12:33

@ novac

 

Nu o sa pierd mult timp cu matale, avand in vedere ca noi astia din Ardeal suntem sub clasa ta sociala sau sub cerintele intelectuale cerute de tine pentru a ne putea integra si noi in randul oamenilor normali, cam din zona de unde esti tu, presupun.

 

AISS-ul nu e ala caruia ii spun ce face nevasta-mea, AISS-ul trebuie sa dea socoteala cuiva. Asta-i diferenta. Normal ca nu mie. Eu pur si simplu am spus ca n-am vazut chestia de la TV, pentru ca nu am Boom, la noi in Ardeal nu-i asa "trendy" cum e la tine-n zona. Soarta cruda...

 

 

Pentru linistea ta sufleteasca tin sa te anunt ca am lucrat in mass media, am facut si emisiuni radio. La TV n-am aparut pentru ca eram fotograful sau cameramanul din spatele ecranului. Asta asa, sa nu crezi ca vorbesc in necunostinta de cauza.

 

 

P.S. Pentru tine discutia pe un articol legat de Legea Dramir, despre aceasta lege ti se pare off-topic?

makaan19.12.2007 14:01

@ AndyQ

 

Vazut din afara polemicilor tale cu diversi useri ai forumului asta, pari a fi un fel de "stie-tot"...

AndyQ19.12.2007 14:03

@ makaan

 

Nu stiu, tot ce-i posibil, daca tu spui...

 

Atentie la off-topic :P

SS Lazio19.12.2007 15:47
. In aceiasi oridine de idei tind sa cred urmatoarele:

 

Conform sfintelor reguli gramaticale ,forma corecta ,singura admisa, este "aceeasi".Ti-as recomanda mai mult timp pentru tine,pentru ca vad ca esti autosuficient la modul superlativ.Pe scurt: te declari desavarsit profesional[foarte bine,avem nevoie de profesionisti ca si cameramanii sau fotografii],nemultumit de actiunea unui om care chiar a realizat ceva ,dar uiti ca toate calificarile si autoetichetarile nu iti fac parerile mai credibile sau veridice in ochii nimanui.

Serios omule, chiar nu se putea sa ne scutesti de 10 postari la un topic pe care nu l-am discutat mai deloc,deviind total de la tema?

Ai in fata un articol in care ni s-a spus noua,stelistilor de pretutindeni, ca un om,sustinator dezinteresat al clubului FC Steaua, a participat ,nesilit de nimeni, sa reprezinte pe toti oamenii apropiati Stelei din peluze,si ,de ce nu? , chiar si din tribune sau de oriunde altundeva. Reactia ta m-a intrigat la fel ca pe multi altii ,fiindca toate impedimentele pe care cu atata maiestrie le-ai adus in prim plan,slaba acoperire nationala a acelui program,timpul scurt,ideile eronate[?!] spuse de andyro, nu sunt sustinute,sau ,cel mult, le invoci parca pentru a-l ataca pe autor.

Totusi,atat timp cat n-ai vazut emisiunea,cat timp nu ai sustinut niciodata de pe stadion Steaua,cat timp nu dai banii pe bilete,cat timp nu faci deplasari pentru culori,cat timp nu iei amenzi aiurea,cat timp nu iei bastoane aiurea,cat timp nu esti luat peste picior aiurea de catre niste indivizi cu 5 clase,cat timp,in concluzie,nu faci absolut nimic pentru clubul Steaua,nu ti-e rusine sa-l ataci cu atat inversunare pe andyro?

Nu iti inteleg aversiunea,dar nici nu am de cand sa elucidez aceasta enigma,dilema,cu rugamintea ca ,macar ca o dovada de minim bun-simt,sa te opresti in a ne baga ostentativ toate ideile tale .

Ideea e simpla: tortele, pe care nu le agreezi, sunt permise peste tot in lume.

Vecinii nostri din Nord-vest au mereu fumigene,intra pe orice site al echipelor din budapesta si vei vedea fumigene la orice meci.

Croatii au mereu fumigene la ordinul zecilor,uneori sutelor....

Italienii inca au.

francezii,au si inca multe

Sarbii,nu mai vorbesc.

Nemtii,si ei au

Suedezii,toti scandinavii ,au si ei.

Chiar nu vezi ca suntem singura tara care le interzice? Pana unde aceste masuri exagerate,pana unde acest amenzi fabuloase pentru spectacolul pirotehnic care e atat de apreciat in tarile enumerate mai sus?

Andyro ne-a reprezentat cu brio,si ,chiar daca n-ai vazut emisiunea,ci doar citind ceea ce ti s-a scris,ai putut sa fii macar foarte multumit de impresia lasata de el si de concluziile foarte adevarate si de bun augur pentru peluza ultra romaneasca.

Oricum,cred ca ma lupt cu morile de vant.Pentru tine ,traiasca fotbalul modern,cu suporteri cumparati pe stadioane,cu un ungur care cumpara 15 portughezi si-si face echipa,cu echipe care mint cu o nesimtire groteasca istoria si bunul-simt,cu suporteri care doar aplauda ,cu suporteri aserviti intereselor (,nu doar financiare)ale patronilor ,care-i controleaza pe suporteri precum niste papusari....

Traisca toate astea,fiindca e cert ca pentru asta militezi;)

 

 

 

 

ceva trebuie facut, nu se mai poate asa, ti-e frica sa mergi cu copiii pe stadioane si chiar si pentru noi ca femei e cam riscant, asa ca ....

 

 

da ,chiar,bine spui,m-a lovit traznetul. Am inlemnit in fata ratiunii,logicii si argumentarii fenomenal de bune ce le-ai adus.Zau asa,unde sunt securistii care sa bata adversarii "oranduirii si societatii socialiste"?

 

Sunt atatea sporturi recomandate pentru sexul frumos,care ne aduc performante mult mai mari decat fotbalul masculin,spre exemplu:handbal,volei,baschet,gimnastica,fotbal feminin, pe care le-ai putea "gusta"....de ce ai ales tocmai fotbalul?

Copiii nu au ce cauta pe stadion din cateva simple motive.

1: fotbalul nu este o serbare familiala.Metode de recreere in familie sunt cu miile,nu stadionul de fotbal in orice caz.Serbarile utopice pe care le visezi sunt puse in aplicare doar in Spania,unde fotbalul nu mai este nici inteles,nici iubit cu inima de suporteri,fenomenul de dincolo de jocul de fotbal fiind sacrificat pentru banii [care sunt,prin extensie,unica dorinta a patronilor/finantatorilor]

2.copiii nu au ce cauta pe stadion fiindca pot raci. In acel timp ar fi inmiit mai bine sa citeasca,sa coloreze,sa se uite la desene,sa doarma.E un consum fizic si psihic prea mare pentru ei. Oboseala e prea mare pentru ei.

3.ii deranjeaza pe cei care chiar vor sa admire jocul de fotbal.

 

iar tu ,ca femeie, ar fi din nou inmiit mai bine sa te ocupi ,dupa cum spuneam,cu alte sporturi,cu mess,cu prietenii,si pentru tine fotbalul e prea plictisitor si lung.

 

Iar @andyro

Mai nimeni nu a discutat despre ceea ce trebuia discutat,regret nespus asta. Oricum e greu sa te faci inteles atunci cand te sufoca si te inabuse toti cu idiele lor care,in substrat,merg mana-n mana cu ideea gen "pace!pace intre popoarele lumii!!!Traiasca Ceuasescu,erou intre eroi ca a fauct ordine in tara asta ,traiasca egalitarismul,gata cu injustestea sociala,toti trebuie a mergem pe stadion! "

Sa stii doar ca eu te sustin si sunt intru totul de acord cu cele spuse mai sus.

O fumigena nu este deloc un fapt reprobabil,cum nici mesajele nationaliste nu sunt.

Nimeni nu ne poate lua mandria de a fi ceea ce suntem!

Bundy19.12.2007 17:48
ceva trebuie facut, nu se mai poate asa, ti-e frica sa mergi cu copiii pe stadioane si chiar si pentru noi ca femei e cam riscant, asa ca ....

Io zic sa lasam sa intre pe stadion doar femeile si copii sub 14 ani, sa facem un fel de Funland pentru mamici si copii, barbatii sa ramana acasa la cratita.:)))

Stanici19.12.2007 17:56

@novac, bine ai venit in randul "huliganilor" care sunt la fiecare meci tinta abuzurior retardatilor in albastru.

@neli, asa rai sunt aia din Deva?:)). Ca pe Ghencea am vazut muulte femei si copii.

AndyQ20.12.2007 08:30

@ SS Lazio

 

Eu ce sa fac daca n-am vazut emisiunea? Pur si simplu mi-am exprimat parerea, cu care poti sa fi de acord, sau nu. Nu am atacat pe nimeni, cu andyro vorbesc in mod frecvent si pe messenger si-l consider, daca nu prieten, cel putin amic. Mi-am permis sa cred ca emisiunea respectiva avea mai mai mult impact asupra unui numar mai mare de telespectatori.

 

Cat despre banii care-i dau eu pe bilete, aici e clara problema: singurele meciuri ale Stelei pe care mi le permit sa le vad pe stadion, din cauza distantei Bistrita - Bucuresti, sunt cele cu CFR Cluj, U Cluj sau Gloria Bistrita, pentru ca locul de munca nu-mi permite sa fac drumuri de Bucuresti in fiecare saptamana, pentru meciurile din campionat si sunt sigur ca, in locul meu, cam tot atatea meciuri ai vedea si tu. Singurele meciuri pe care mi le-am permis pe Ghencea sunt din UCL, in sezonul trecut si 1 sezonul asta, aflandu-ma la Bucuresti cu treaba in perioada respectiva. Sper ca cel putin aspectul asta l-am lamurit. Voi aveti privilegiul sa "locuiti" in acelasi oras cu Steaua, e normal.

andyro20.12.2007 17:42

@AndyQ

 

Intamplator, SS Lazio e la fel de ardelean ca tine :).

 

Cred in continuare ca primul post al tau a fost ironic cel putin prin formulare. Daca o sa incerci sa il citesti fara a lua in considerare faptul ca e al tau, ai sa ajungi la aceeasi concluzie. O parere (constructiva) ar fi fost dupa parerea mea, "E un pas inainte, dar cred ca ati avea mai mult impact daca ati incerca la o televiziune care are o acoperire mai mare". Urmat eventual de "Stiu eu pe cineva care v-ar putea ajuta". Parere la care ai trecut oarecum in ultimele posturi. Dupa cum vezi, prezenta la BoomTV nu a fost singura actiune, ea fiind cotinuata de scrisoarea deschisa care a beneficiat de o acoperire mediatica cel putin semnificativa. Ce va urma, vom vedea.

 

Trecand la parerea mea de rau, aceea ar fi ca topicul a evoluat de la postul tau spre acoperirea BoomTV, in loc sa dezbata ce s-a discutat la emisiune. Si imi pare rau ca am contribuit si eu la asta.

 

@ neli Intamplator, cunosc cel putin 5 persoane de genul feminin care vin la meciuri si n-au avut probleme. Carmina si M@rmota(de aici de pe forum) au mers tot turul in Peluza Nord. Fane_casieru' a venit la aproape toate meciurile cu baiatul lui (nu stiu ce varsta are, probabil vreo 10-11 ani). Daca o sa te iei doar dupa stirile de la ora 17.00 cu huligani si batausi, nici nu o sa mai iesi pe strada. Hai la meci si te asigur ca atat timp cat manifestarile tale nu vor depasi anumite limite, nu ai de ce sa te temi, tu sau copilul tau. Intreaba-te mai bine de ce nu poti sa te plimbi seara, ca femeie, prin Ferentari, Matasari sau Pantelimon, si o sa vezi ca exista probleme mult mai mari pe care ar trebui sa le rezolve parlamentarii romani.

AndyQ20.12.2007 19:49

@ andyro

 

 

Faza cu discriminarea si ardealul era pentru novac, nu pentru SS Lazio :)

 

Da, recunosc, poate am fost prea acid in formulare, dar n-am fost ironic, intentia mea fiind alta.

red_blue_ultras21.12.2007 09:50
Prietene, am impresia (lasata de postarile tale, de altfel) ca esti un mare prefacut. Continua in tonul asta si o sa-ti iei mult doritul ban. Numai ca pe site-ul asta iei doar o singura data ban ip.

Prefacut , neprefacut , hai sa ne intalnim sa ne cunoastem mai bine ce zici? zi tu unde , vin si la tine acasa daca vrei , ca apoi sa-ti dai cu parerea despre mine ok ?. Crede-ma (nu pe cuvant) ca am luat 2 banip-uri pana acum dar tre neaparat sa ajung la al 3 lea candva , mai devreme sau mai tarziu intelegi? toate astea cu o singura conditie : sa dau pe forum de tot felu de inapti si complexati , deoarece neavand EL boom nu a putut sa vada emisiunea , punct .

AndyQ21.12.2007 10:37

@ red_blue_ultras

 

Pe ce clasa ai facut karate? Erai in primara sau in gimnaziu? Ce poate fi mai penibil decat amenitarile pe internet!? Azi, maine te vedem vedeta la TV, precum Tweety. Sa nu-ti spargi cumva monitorul din prea mult exces de zel, poate-ti sar cioburi in ochi, aiurea.

 

Oricum exista alternative: Xanax...

axl21.12.2007 11:02
hai sa ne intalnim sa ne cunoastem mai bine ce zici? zi tu unde , vin si la tine acasa daca vrei , ca apoi sa-ti dai cu parerea despre mine ok ?

Ia nu te mai da tu asa cocosel ca nu-ti sade bine.

Imi dau cu parerea despre tine pentru ca te-ai inregistrat pe forumul asta, ai fost de acord cu conditiile de inregistrare, iti scrii pe-aici gandurile si parerile asa ca am tot dreptul sa-ti spun ce impresie imi lasi.

Cat despre intalniri, vezi-ti de treaba.

 

Gata cu off-topic-ul, imi fac mea culpa.

red_blue_ultras21.12.2007 12:18
Ia nu te mai da tu asa cocosel ca nu-ti sade bine.

Imi dau cu parerea despre tine pentru ca te-ai inregistrat pe forumul asta, ai fost de acord cu conditiile de inregistrare, iti scrii pe-aici gandurile si parerile asa ca am tot dreptul sa-ti spun ce impresie imi lasi.

Cat despre intalniri, vezi-ti de treaba.

 

Gata cu off-topic-ul, imi fac mea culpa.

Nu poti sa iti faci o impresie despre cineva vazand comentariile sale pe un forum , poate sunt un fake si un prefacut , asa cum ai spus tu , atunci ce o sa faci? salut

Andyq , stai lin ca nu era vorba de violenta , ci pur si simplu de a discuta .

ps. va dau un sfat , tineti-va parerile voastre despre mine in gand ca oriqcum nu intereseaza pe nimeni , poate daca eram vreun vip .

lucvald-190223.12.2007 21:47
@andy

......curentul de non-violenta care circula prin Europa. Fotbalul nu se invarte in jurul huliganilor (care-s max. 10%) ...

 

10%.. :))...poznaso...nu cunosti problema....(de fapt stim amandoi) sic

non-violenta de prin Europa...:))...care Europa?...ai vrut sa spui Cehia,Spania,Slovacia...nu?...sau Italia,Polonia,Olanda ,Rusia,Germania ?...sau...:)))

 

ai fumat ceva pacifisto ?!..

 

are careva emisiunea, by the way...ca sa ma pot lamuri si eu ...?

<Multumesc anticipat !

dee24.12.2007 06:28
ai fumat ceva pacifisto ?!..

 

Si tu, Brutus? :)

 

Acuma nu o sa pretind sa arunci flori pe gazon in loc de petarde, esti liber sa te exprimi, sa te descarci cum doresti, insa "sa-l urmarim, sa-l gasim, sa-l batem" declanseaza doar furtuna violenta care inunda sportul.

Luc, hai ca ai inteles f bine la ce m-am referit, spre deosebire de altii care au sezatia ca daca vor respecta un minim de reguli (de bun simt) vor deveni niste marionete controlate de sistem.

AndyQ24.12.2007 08:02

@ dee

 

Noi suntem romani, dee. Noi intelegem prost democratia si dreptul la exprimare. Vorba ta, daca romanului ii spui sa fie decent, fara apucaturi ciudate si iesite din tipar, o sa-ti spuna ca-i tai din drepturi, ca-l controlezi. Probabil multi o sa ceara azil in USA, pe motivul asta :)

 

Avem sute de exemple ale farmecului romanesc: de la faimoasa alba-neagra din Germania anilor 90 la calatorii de nationalitate romana, care in drumul lor prin Europa, rateaza toaleta si-si fac nevoile pe langa peretii benzinariei tarii prin care trec :)

«12»