. In aceiasi oridine de idei tind sa cred urmatoarele:
Conform sfintelor reguli gramaticale ,forma corecta ,singura admisa, este "aceeasi".Ti-as recomanda mai mult timp pentru tine,pentru ca vad ca esti autosuficient la modul superlativ.Pe scurt: te declari desavarsit profesional[foarte bine,avem nevoie de profesionisti ca si cameramanii sau fotografii],nemultumit de actiunea unui om care chiar a realizat ceva ,dar uiti ca toate calificarile si autoetichetarile nu iti fac parerile mai credibile sau veridice in ochii nimanui.
Serios omule, chiar nu se putea sa ne scutesti de 10 postari la un topic pe care nu l-am discutat mai deloc,deviind total de la tema?
Ai in fata un articol in care ni s-a spus noua,stelistilor de pretutindeni, ca un om,sustinator dezinteresat al clubului FC Steaua, a participat ,nesilit de nimeni, sa reprezinte pe toti oamenii apropiati Stelei din peluze,si ,de ce nu? , chiar si din tribune sau de oriunde altundeva. Reactia ta m-a intrigat la fel ca pe multi altii ,fiindca toate impedimentele pe care cu atata maiestrie le-ai adus in prim plan,slaba acoperire nationala a acelui program,timpul scurt,ideile eronate[?!] spuse de andyro, nu sunt sustinute,sau ,cel mult, le invoci parca pentru a-l ataca pe autor.
Totusi,atat timp cat n-ai vazut emisiunea,cat timp nu ai sustinut niciodata de pe stadion Steaua,cat timp nu dai banii pe bilete,cat timp nu faci deplasari pentru culori,cat timp nu iei amenzi aiurea,cat timp nu iei bastoane aiurea,cat timp nu esti luat peste picior aiurea de catre niste indivizi cu 5 clase,cat timp,in concluzie,nu faci absolut nimic pentru clubul Steaua,nu ti-e rusine sa-l ataci cu atat inversunare pe andyro?
Nu iti inteleg aversiunea,dar nici nu am de cand sa elucidez aceasta enigma,dilema,cu rugamintea ca ,macar ca o dovada de minim bun-simt,sa te opresti in a ne baga ostentativ toate ideile tale .
Ideea e simpla: tortele, pe care nu le agreezi, sunt permise peste tot in lume.
Vecinii nostri din Nord-vest au mereu fumigene,intra pe orice site al echipelor din budapesta si vei vedea fumigene la orice meci.
Croatii au mereu fumigene la ordinul zecilor,uneori sutelor....
Italienii inca au.
francezii,au si inca multe
Sarbii,nu mai vorbesc.
Nemtii,si ei au
Suedezii,toti scandinavii ,au si ei.
Chiar nu vezi ca suntem singura tara care le interzice? Pana unde aceste masuri exagerate,pana unde acest amenzi fabuloase pentru spectacolul pirotehnic care e atat de apreciat in tarile enumerate mai sus?
Andyro ne-a reprezentat cu brio,si ,chiar daca n-ai vazut emisiunea,ci doar citind ceea ce ti s-a scris,ai putut sa fii macar foarte multumit de impresia lasata de el si de concluziile foarte adevarate si de bun augur pentru peluza ultra romaneasca.
Oricum,cred ca ma lupt cu morile de vant.Pentru tine ,traiasca fotbalul modern,cu suporteri cumparati pe stadioane,cu un ungur care cumpara 15 portughezi si-si face echipa,cu echipe care mint cu o nesimtire groteasca istoria si bunul-simt,cu suporteri care doar aplauda ,cu suporteri aserviti intereselor (,nu doar financiare)ale patronilor ,care-i controleaza pe suporteri precum niste papusari....
Traisca toate astea,fiindca e cert ca pentru asta militezi;)
ceva trebuie facut, nu se mai poate asa, ti-e frica sa mergi cu copiii pe stadioane si chiar si pentru noi ca femei e cam riscant, asa ca ....
da ,chiar,bine spui,m-a lovit traznetul. Am inlemnit in fata ratiunii,logicii si argumentarii fenomenal de bune ce le-ai adus.Zau asa,unde sunt securistii care sa bata adversarii "oranduirii si societatii socialiste"?
Sunt atatea sporturi recomandate pentru sexul frumos,care ne aduc performante mult mai mari decat fotbalul masculin,spre exemplu:handbal,volei,baschet,gimnastica,fotbal feminin, pe care le-ai putea "gusta"....de ce ai ales tocmai fotbalul?
Copiii nu au ce cauta pe stadion din cateva simple motive.
1: fotbalul nu este o serbare familiala.Metode de recreere in familie sunt cu miile,nu stadionul de fotbal in orice caz.Serbarile utopice pe care le visezi sunt puse in aplicare doar in Spania,unde fotbalul nu mai este nici inteles,nici iubit cu inima de suporteri,fenomenul de dincolo de jocul de fotbal fiind sacrificat pentru banii [care sunt,prin extensie,unica dorinta a patronilor/finantatorilor]
2.copiii nu au ce cauta pe stadion fiindca pot raci. In acel timp ar fi inmiit mai bine sa citeasca,sa coloreze,sa se uite la desene,sa doarma.E un consum fizic si psihic prea mare pentru ei. Oboseala e prea mare pentru ei.
3.ii deranjeaza pe cei care chiar vor sa admire jocul de fotbal.
iar tu ,ca femeie, ar fi din nou inmiit mai bine sa te ocupi ,dupa cum spuneam,cu alte sporturi,cu mess,cu prietenii,si pentru tine fotbalul e prea plictisitor si lung.
Iar @andyro
Mai nimeni nu a discutat despre ceea ce trebuia discutat,regret nespus asta. Oricum e greu sa te faci inteles atunci cand te sufoca si te inabuse toti cu idiele lor care,in substrat,merg mana-n mana cu ideea gen "pace!pace intre popoarele lumii!!!Traiasca Ceuasescu,erou intre eroi ca a fauct ordine in tara asta ,traiasca egalitarismul,gata cu injustestea sociala,toti trebuie a mergem pe stadion! "
Sa stii doar ca eu te sustin si sunt intru totul de acord cu cele spuse mai sus.
O fumigena nu este deloc un fapt reprobabil,cum nici mesajele nationaliste nu sunt.
Nimeni nu ne poate lua mandria de a fi ceea ce suntem!