Certitudini și sperante. Loturile naționale și FC Steaua II

de | martie 29, 2018

Certitudini

O parte dintre jucatorii nostri au fost convocati la echipele nationale, care au disputat atat partide amicale, cat si oficiale, in ultimele zile.

Naționala mare. Romario Benzar, Mihai Pintilii si Constantin Budescu au fost titulari in victoria României din Israel, scor 2-1, in care au punctat foștii stelisti Nicolae Stanciu si George Tucudean. In partida cu Suedia, câștigată marți seara, scor 1-0, la Craiova, singurul ros-albastru titular a fost Mihai Pintilii, care a rămas pe teren tot meciul. De fapt, Pintilii a fost MVP-ul meciului.

Convocat pentru prima dată la naționala mare, Dennis Man, 19 ani,  și făcut debut în partida cu Suedia debutul lui Dennis Man, când l-a inlocuit pe Nicolae Stanciu pe finalul partidei. Dacă nu era acel gazon denivela care i-a sărit un pic mingea, debuta și ci gol. În minutul 91:10, lansat bine de Keseru, Man a avut poate cea mai mare ocazie de a inscrie a partidei (vezi de la min. 9.25 pe rezumat)

• „A fost o seara minunata pentru mine, ma bucur ca am reusit sa debutez. Nu mi-au tremurat genunchii, de asta m-am apucat de fotbal. Este un vis devenit realitate si ma obliga sa muncesc mai mult. Sunt extrem de fericit pentru ca am castigat si am debutat. Speram sa fiu convocat si sa joc, pentru ca de asta muncesc zi de zi la echipa de club”, a declarat Dennis Man pentru ProTV, imediat dupa incheierea meciului de la Craiova.

Naționala U19. Din pacate,  tricolorii U19 au ratat calificarea la Turneul de Elita în prelungirile partidei cu Ucraina, pierduta cu 2-1. Portarul Andrei Vlad a fost titular in cele trei partide de la Ploiesti, cu Serbia (4-0 pentru Romania), Suedia (2-1 pentru Romania) si Ucraina (2-1 pentru ucraineni). Viitorul jucator al Stelei, Olimpiu Morutan, a fost și el titular in toate cele trei jocuri si marcator a doua goluri.

Naționala U21. Dragos Nedelcu si Florinel Coman au fost titulari pentru echipa nationala de tineret, care a pierdut meciul amical cu reprezentativa similara a Angliei, 2-1, in Albion.

Speranțe

Liga 3, Seria 3: FC Steaua II – FC Delta Dobrogea Tulcea 4-0, etapa 14 – restanta

Salut pe acestă cale faptul că FC Steaua și-a făcut canal de televiziune online, FCSB TV, dotat pentru transmisii profesionale! Era timpul! Totuși, pentru share,  putea  lăsa enable și opțiunea  embedding.

Partida s-a disputat un  teren din Baza sportivă FCSB.

Echipele de start:

• FCSB II: Nr. 33 Lupescu Dragos, nr. 5 Dinu Ionut(cpt), nr. 29 Prasacu Dragos, nr. 18 Mitrov Mihailo, nr. 21 Toma Daniel, nr. 10 Horsia Ovidiu, nr. 17 Pham Huy Florentin, nr. 7 Dumitru Cristian, nr. 23 Ciobanu Liviu, nr. 4 Gavrila Robert, nr. 2 Cana Stefan

Rezerve: nr. 32 Andrei Cristian, nr. 11 Stoica Ianis, nr. 20 Botezatu Marian, nr. 15 Ardelean Laurentiu, nr. 13 Lixandru Mihai, nr. 44 Zamfir Radu, nr. 9 Csegoldi Otto

• FC Delta Dobrogea Tulcea: nr. 1 Preda Eduard(cpt), nr. 14. Ghetu Paul, nr. 3 Avram Lucian, nr. 27 Iancu Marian, nr. 28 Tudorache George, nr. 6
    Popescu Marian, nr. nr. 10 Iliescu Daniel, nr. 15 Fatu Nicolae, nr. 7 Ionita Andrei, nr. 2 Roman Andrei, nr. 9 Paslaru Robert

Rezerve: nr. 12 Boia Antonio, nr. 8 Enache Robert, nr. 30 Chira Robert, nr. 23 Iordan Gabriel, nr. 18 Masca Alexandru, nr. 19 Giani Dragomir-Cornel, nr. 11 Jipa Michel

Pentru a viziona meciul clic AICI

În clasament Ligii 3, Seria 2,  FC Steaua II ocupă locul 5, la egalitate de puncte cu locul 4.

1 Suporter Spirit Club Farul Constanţa 16 13 2 1 57-17 41
2 Progresul Spartac                                         16 12 3 1 51-15 39
3 Axiopolis Sport Cernavodă                       16 12 2 2 47-19 38
4 Unirea Slobozia                                              16 10 2 4 61-28 32
5 FC Steaua II                                                       16 10 2 4 51-24 32

Un comentariu la „Certitudini și sperante. Loturile naționale și FC Steaua II

1. xray Autor articol

Surpriză uriașă în Liga a 4-a amatori București.

CS FC Dinamo, echipa lui Badea, a încurcat echipa lui Lăcătuș scoțând un egal, 2-2, după ce în tur a pierdut cu 8-0! E drept, pe atunci, în etapa 5, Badea a trimis în teren o echipă de desculți strânsă în grabă pentru a putea participa la competiție. Între timp Badea a mai corectat lucrurile, dar e tot o echipa fără valoare sau pretenții la promovare.

CSA Steaua a deschis scorul în minutul 24 după o lovitură de cap a lui Bâtfoi și tot formația lui Ion Ion și Marius Lăcătus a fost cea care a condus jocul, cainii au raspuns rapid, insa sutul lui Ivan a lovit bara in minutul 28. În minutul 43 Răsdan a trimis puternic sub bară, 2-0.

Dinamoviștii au revenit imediat și au micșorat diferența cu un minut înainte de pauză. „Câinii” au dat lovitura și au obținut un egal cât o victorie în minutul 61, când Andrei Vlad a trimis cu capul.

Meciul, așa zisul de unii „unicul derby”, a fost fără spectatori!

Academia Rapid rămâne lider în Liga a 4-a, cu 44 de puncte, în timp ce CSA Steaua e pe locul 2 și a ajuns la 42 de puncte, dar are un joc mai puțin. Dinamo e pe locul 5, cu 32 de puncte.

1 AS Academia Rapid 17 14v 2e 1î 105-9 golaveraj 44 puncte
    2 CSA Steaua 16 13 3 0 90-5 42p
    3 AS Tricolo 17 14 0 3 57-31 42p
    4 AFC Asalt 17 11 2 4 63-30 35p
    5 CS FC Dinamo 17 10 2 5 41-32 32p