Play off #1: FC Botoșani 2-2 FC Steaua. Continuă eclipsa roș-albaștrilor…

Dennis Man MVP-ul meciului

Steaua din Liga 1 a remizat la Botoșani, scăpând printre degete o victorie ce părea realizabilă. Într-un fel e bine că nu a învins. La pauză, când scorul era favorabil Stelei, șleahta de hateri mioritici s-a dezlănțuit în mediul online și TV, strigând cu spume la gură că e un blat ca pe vremea „Coperativei”! Evident, realitatea era cu totul alta decât cea creionată de veninul dobitoacelor cuvântătoare.

Referitor la joc nu sunt multe de spus. Când ai un cuplu de fundași centrali format din Miron și Nedelcu, unul proaspăt venit și altul proaspăt „ne mai plecat”, puși să joace împreună in centrul apărării pentru prima dată în viața lor, e logic să existe desincronizări și să iei două goluri ca în curtea școlii. Dacă mai adăugăm și faptul că Steaua nu are un vârf de atac în formă, avem tabloul complet al egalului de aseară. Adică, o echipă cu axul central improvizat și cu scoși din formă.

Cu gol și pasă de gol, Dennis Man a fost MVP-ul meciului. Darius Olaru a semnat al doilea gol pe tabelă dar și în CV-ul sau la Steaua.

Dar să dăm cuvântul clubului fcsb:

„FCSB a început play-off-ul Ligii 1 exact așa cum a încheiat sezonul regular: cu un rezultat de egalitate. De această dată, a fost 2-2 pe terenul celor de la Fotbal Club Botoșani, care au obținut, astfel, primul punct din istorie pe teren propriu împotriva roș-albaștrilor.

Meciul a început foarte prost pentru FCSB, care s-a văzut condusă după reușita lui Dugandzic, din minutul 5, dar Dennis Man a restabilit egalitatea în minutul 12, cu o reușită de excepție. Darius Olaru, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren sâmbătă seara, i-a adus în avantaj pe roș-albaștri în prelungirile primei părți și părea că FCSB va începe play-off-ul cu șanse mai mari de a lupta pentru titlu. Din păcate, același Dugandzic a înscris din nou, în minutul 52 și a stabilit scorul final, care îndepărtează echipa noastră de lupta la campionat, mai ales în condițiile în care echipele de pe primele două poziții au o partidă în minus fiecare.

FCSB le mulțumește suporterilor prezenți la Botoșani pentru a-și susține favoriții și îi așteaptă în număr mare la Sibiu, acolo unde roș-albaștrii o vor întâlni joi seară pe FC Hermannstadt, în sferturile de finală ale Cupei României!

FC BOTOȘANI – FCSB 2-2 (1-2)
Au marcat: Dugandzic 5 și 52/ Man 12, Olaru 45+1

FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – E. Papa, J. Rodriguez – Ashkovski (Patache ‘90+1), Carlone (Florescu ’46), Keyta – Dugandzic (Holzmann ’54). Antrenor: Marius Croitoru

FCSB: Bălgrădean – Creţu, Miron, Nedelcu, Panţîru (Popa ’90) – Olaru, Ov. Popescu, Tănase – Man, Ad. Petre (Oaidă ’46), Fl. Coman (Moruţan ’74). Antrenor: Bogdan Vintilă

Cartonaşe galbene: Papa ’25, Şeroni ’29, Chindriş ’38, Keyta ‘90 / Panţîru ‘4, Tănase ’25, Olaru ’59, Creţu ’88, Popescu ‘90+3

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe – Iulian Dima”, scrie www.fcsb.ro

Avancronică

?⚽️??? Meciul de fotbal FC Botoşani – FC Steaua (FCSB) va avea loc sâmbătă, 29 februarie 2020, în etapa a 1-a de Play off a Ligii 1, pe stadionul „Municipal” din Botoşani, de la ora 20:30.

În sezonul regulat:
?29.07.2019: FCSB – FC Botoșani 0 – 2 (Etapa 3). Au marcat: 0-1 Răzvan Andronic (18), 0-2 Hervin Ongenda (40)

?09.11.2019: FC Botoșani – FCSB 0 – 2 (Etapa 16). Au marccat: 0-1 Florinel Coman (31), 0-2 Harlem Gnohéré (74)

??Partida va fi televizată de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Plus.

??FC Botoşani şi FC Steaua s-au întâlnit de 14 ori în Liga 1. Bilanțul consemnează doar o victorie a moldovenilor, 2 rezultate de egalitate și 11 succese ale steliștilor.