Play off – #3: FC Steaua – CSM Poli Iași 1-0! Nu e farsă, nu e glumă: Steaua este cea mai bună!

FC Steaua a câștigat la limită confruntarea cu CSM Poli Iași, scor 1-0, după un meci viu și foarte de spectaculos. Echipa lui Flauvius Stoican a evoluat curajos pe Arena Națională, însă din minutul 71 a fost nevoită să joace în inferioritate numerică. Din faza care a rezultat eliminării lui Cioinac, Budescu (71′) a executat superb o lovitură liberă, din afara careului, și l-a învins pe Rusu. Balonul a lovit bara transversală și apoi s-a oprit în plasă.

Nu e farsă, nu e glumă: Steaua este cea mai bună! De 1 aprilie, grație acestui succes, Steaua a urcat pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu CFR Cluj, dar cu un golaveraj mai bun.

La începutul Play off-ului am spus că în ultimele 10 etape îmi doresc o Steaua pragmatică, de rezultat, și nu una spectaculoasă, dar fără efecte pozitiv în clasament. Rămân consecvent dorinței exprimate și nu voi analiza critic jocul, ci jucătorii. Paradoxal, în victoria obținută dintr-o partidă cu un final chinuit,  jocul Stelei, ca echipă, a fost unul dintre cele mai reușite din acest an.  Nu am mai văzut pase jenante și meciul a avut câteva faze combinative de efect, plăcute ochiului, chiar dacă au fost fără efect și pe tabelă.

O scurtă paranteză cu Denis Alibec

Acum câteva zile l-am criticat într-un articol pe Alibec pentru prestația din acest sezon.

Diferența de pe tabela ar fi putut fi mai mare dacă ghinionistul Denis Alibec ar fi înscris măcar la una dintre cele trei ocazii uriașe pe care le-a avut. Acum mă văd nevoit să fiu avocatul lui și să deplâng faptul că unii  suporteri l-au huiduit pe Arena Națională.  Aseară chiar nu merita! Alibec a făcut cel mai consistent joc al său din ultimele luni. Da, a ratat 3 ocazii uriașe, dar a arătat o cu totul altă atitudine pe teren și implicare în joc. Bravo lui!

FC Steaua vs CSM Poli Iași

Prima repriză Steaua – Poli Iași s-a încheiat fără goluri, însă ocaziile mari n-au lipsit. Iașiul a abordat curajos meciul cu un presing avansat și agresiv, dar Steaua a reușit să bifeze acțiuni ofensive periculoase. Debutul confruntării a fost marcat de o fază controversată. Romario Benzar a intrat în careu și a încercat să centreze, însă mingea l-a lovit în mână pe Bădic și roș-albaștrii au cerut lovitură de la 11 metri (7).  Arbitrul Adrian Comănescu, cu multe decizii ciudate, nu a dictat nimic, iar la faza imediat următoare Alibec a reluat din fața porții în transversală, după un corner executat foarte bine de Budescu.

Video. Bara lui Alibec din minutul 7

În minutul 31, FC Steaua a beneficiat de o lovitură liberă de la marginea careului, însă Budescu a executat slab și portarul oaspeților nu a avut probleme în a reține. Minutul 37 a adus una dintre cele mai frumoase faze ale primei reprize. Budescu i-a pasat lui Alibec, acesta a prelungit cu un călcâi de efect spre Man, mingea a ajuns la Budescu, în careu, dar mijlocașul a fost blocat la fix.

Video. Faza de generic din prima repriză

Cea mai mare ocazie a ieșenilor a venit pe finalul primei reprize. Făcut sandiviș de doi adversari, Budescu a pierdut o minge la colțul careului de 16 m ieșean, și elevii lui Stoican au declanșat un contraatac fulger 4 contra 2  la capătul căruia Andrei Cristea a șutat la colțul lung, dar mingea s-a oprit în bara porții aparate de Bălgrădean.

Iașiul a echilibrat partida în a doua parte și pentru că Teixeira, introdus de Dică la pauză în locul lui Nedelcu,  nu mai este o soluție ca mijlocaș central. În ultimele meciuri, portughezul a avut evoluții de pluton, inconstant și pare că a cam terminat bezina pentru sezonul ăsta. Ovidiu Popescu e și el sub media echipei, iar finalul l-a prins fără busolă pe teren.

Cu mijlocul pierdut, Steaua a tremurat la câteva sarje periculoase ale Iașiului. Dică a observat și el că Felipe e din alt film în centru și l-a trimis pe Tănase în locul lui, iar pe portughez l-a mutat în banda dreaptă. În plus, Teixeira a încasat neglijent un galben încă din primele lui minute pe teren, iar poziția de mijlocaș central îl expunea și la al doilea.

CSM Iași a fost aproape să deschidă scorul imediat după pauză. Platini a intrat  în careul roș-albaștrilor şi a şutat din unghi, însă Bălgrădean a avut o intervenție excelentă și a respins în corner. Replica echipei lui Dică a venit prin Budescu. Mijlocașul a reluat din prima, din afara careului, după o pasă a lui Tănase, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara din stânga porții lui Rusu.

În minutul 62, Budescu a executat o lovitură liberă indirectă din careul Iaşiului, însă mingea nu a trecut de zidul format din jucătorii lui Flavius Stoican. Trei minute mai târziu, Alibec a irosit o șansă imensă de a deschide scorul. Scăpat singur cu Rusu, atacantul a intrat în careu și a șutat în forță, dar peste poarta oaspeților.

Ieșenii au rămas în 10 din minutul 69, după ce Cioinac a primit al doilea cartonaș galben. Adrian Comănescu a dictat un fault la aproximativ 20 de metri de poarta lui Rusu, iar Cioinac l-a aplaudat ironic pe central. Primul catonaș galben îl văzuse în minutul 60, pentru un fault asupra lui Tănase. Budescu a executat sub transversală și apoi mingea a intrat în plasă. A fost golul care a decis învingătoarea partidei de pe „Arena Națională”.

Video. Golul lui Budescu (71′)

După marcarea golului, Steaua a temporizat jocul, iar pe final a făcut chiar un ușor pas înapoi conservând rezultatul, deși era cu un om în plus. Asta numeric, pentru că pe teren a avut și ea unul în minus, pe Florinel Mbappe Coman.

Caseta tehnică

Video. Rezumatul meciului

„Nu mă așteptam să avem o partidă atât de grea, dar nu am reușit să marcăm și ne-am făcut jocul greu. Știam că cei de la Iași sunt foarte buni pe contraatac. Din păcate, au fost momente din joc în care nu am putut să-i oprim. Am avut 3-4 ocazii mari de a marca, dar din păcate nu am fructificat. Probabil nu se supăra nimeni dacă era 3-0 în minutul 30.

Cel mai important e că am câștigat acest meci. M-a deranjat mult că nu am reușit să marcăm cel de-al doilea gol după ce au rămas cu un om în minus. Trebuie să jucăm mult mai bine dacă vrem să cucerim campionatul

E o presiune mare, ne dorim să câștigăm campionatul. Cei de la Iași au jucat relaxat și asta se vede, plus că au avut o primă mare”, a mărturisit Dică, la TV Telekom Sport.

AVANCRONICA

FC Steaua și CSM Poli Iași se vor duela duminică, 1 aprilie,  pe Arena Națională, într-un meci contând pentru etapa a 3-a din Play-off-ul Ligii 1.  Partida este programată să se dispute de la ora 20:45  și va putea fi urmărită în direct pe  Digi Sport1 TV, Telekom Sport TV și Look TV.

Ultimul meci direct,  cel din returul sezonului regulat disputat la Iași, s-a terminat cu victoria surprinzătoare a echipei antrenate Flavius Stoican, scor 1-0.  Golul a fost marcat de Panţîru, în minutul 47, cu un şut din afara careului. A fost prima înfrângere în fața ieșinilor de la revenirea lor în Liga 1, după 12 partide directe. Steaua a dominat meciul, dar a ratat incredibil, lovind o dată și bara prin Budescu.

CSMP Iași a avut o intrare norocoasă  și paradoxală în Play off, după o înfrângere acasă bifată cu Viitorul,  scor 0-1. Rezultatele înregistrate de contracandidatele la locul 6, Dinamo și Botoșani, i-au a împins pe moldoveni în trenul către Play off.  Până acum echipa lui Stoican nu a acumulat niciun punct. În prima etapă a pierdut la limită (2-1), în prelungiri, partida disputată în Gruia cu CFR, iar  partidă de acasă, cu Astra, a fost amânată din cauza zăpezii.

Însă Iașiul este una din surprizele campionatului. După ce a câștigat Play out-ul două sezoane consecutive, a reușit minunea tocmai când a schimbat din temelii conducerea, stafful, lotul   și anunța reconstrucția. Bazați și pe demiterea lui Prunea,  cel care și-a arogat cu surle și trâmbite toate lucrurile bune întâmplate până atunci la  club, mulți oracoli au  văzut  clubul ieșean navigând fără busolă în zona retrogradării. Se pare, totuși, că CSMP Iași are un scouting no name, tăcut și foarte eficient. De unde se vede treaba că nu trebuie o fostă mare vedetă a gazonului, ca Prunea sau Lupescu, de exemplu, pentru a administra bine fotbalul.

Astra (1-1, 2-0) și CSMP Iași (1-1, 1-0) sunt singurele echipe care a luat 4 puncte Stelei în sezonul regulat. Ca un magician care scoate diverse dintr-un joben gol, CSMP Iași a găsit fotbaliști liberi de contract pe care îi plătește cu salarii modeste în comparație cu restul echipelor din Play off. Stoican beneficiază de un lot din 26 jucători cotat la 7,55 mil. €,  surprizător de bun.  Mai mult, sunt și compatibili între ei. În câteva luni au format o echipă  care au făcut-o uitată pe campioana Play out-ului din sezonul trecut antrenată de Neagoie.

Echipa CSMP Iași are un joc solid, pasează bine, stă bine pe teren și este periculoasă pe contraatac. Albanezul Kamer Qaka (22 ani) s-a impus repede ca  unul dintre cei mai buni mijlocași din Liga 1, iar atacantul din Insulele Capului Verde, Platini, pe numele lui real Luís Carlos Almada Soare,  este golgheterul echipei cu 7 reușite, alături de veteranul Andrei Cristea (7 goluri). Brazilianul Joálisson (5 goluri),  portughezul Pedro Medez (3 goluri) și ugandezul Kizito (2 goluri) sunt gurile de foc  pe care se bazează Stoican într-o echipă care a marcat 35 de goluri în 27 meciuri de Liga 1. În schimb, defensiva, cu 34 goluri primite, trădează un punct slab al moldovenilor.

Steaua are nevoie de victorie, 3 puncte, altfel, indiferent de învingătoarea din partida CSU Craiova –  CFR Cluj,  situația în clasament îi va fi afectată. Dică declară că nu sunt probleme medicale în lot, dar are un jucător suspendat. Mulțumită roșului încasat gratuit de la Hațegan în meciul cu CFR, Mihai Pintilii nu va putea evolua în următoarele două etape, contra celor de la CSM Politehnica Iași și CS Universitatea Craiova, în urma unei decizii a Comisiei de Disciplina a FRF.

Echipa probabilă: Bălgrădean – Benzar, Planic, Găman, Morais – Nedelcu, Cristi Tănase – Florin Tănase, Budescu, Teixeira – Alibec