U Cluj - Steaua 0 - 1. Campionii, Campionii! Titlul 25 oficial in Ghencea!

Pe stadionul Cluj Arena, in fata a 20.000 de spectatori, antrenorii Laurentiu Reghekampf si Mihai Teja au trimis pe teren urmatoarele formatii:

Steaua:
Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici (Rapa 90) - Pintilii, Prepelita - Ad. Popa, Sanmartean (G. Iancu 71), Tanase (Cl. Keseru 81) - Chipciu

U Cluj:
Veselovsky - Ciupe, Ninu, Abrudan, Tarnacop - Bucsa (Machado 78), Lungu - Boutadjine, Cristocea (Calcan 75), M. Nicu (Ad. Borza 55) - Lemnaru

Meciul a inceput in nota de dominare a Stelei, dar U Cluj a dat o replica darza, motivata si de evitarea retrogradarii.

Marele ocazii au fost de partea ros albastrilor, care au ratat monumental prin Chipciu in minutul 27, singur cu Veselovsky.

Ratare repetata si de Varela, un minut mai tarziu, la centrarea lui Lucian Sanmartean din corner.

In finalul reprizei, Prepelita a deschis scorul, printr-o lovitura de cap imparabila din cativa metri.

In repriza a doua a continuat dominarea ros albastra si ratarile, din care cele mai mari au fost ale lui Latovlevici(min. 60) si Keseru (min. 84).

Gazdele au avut vreo doua jumati de ocazie. La una din ele, minutul 67, Borza a sutat slab si Tatarusanu a aparat fara probleme.

Meciul a fost presarat si cu duritati din partea clujenilor care au vazut si cartonasul rosu.

Cartonase galbene: D. Bucsa 34, Tarnacop 74, Ad. Borza 80, Abrudan 88/ Latovlevici 38, M. Pintilii 86, Ad. Popa 93
Cartonase rosii: Tarnacop 93

Steaua a invins pe U Cluj cu scorul de 1-0 prin golul lui Andrei Prepelita (minutul 46) si a devenit matematic campioana Romaniei in sezonul 2013-2014.

La o zi dupa marea sarbatoare ros albastra "7 mai 1986", echipa Steaua a cinstit evenimentul si devine campioana pentru a doua oara consecutiv, cu trei etape inainte de finalul sezonului, unul controlat da capo al fine de ros-albastri.

Este titlul cu numarul 25 si pentru a treia oara in istoria Stelei cand echipa castiga doua titluri la rand.

Multumim Steaua, multumim Reghekampf, multumim baieti!

CAMPIONII, CAMPIONII, OLE, OLE, OLE!!!

FCSteaua.ro - XRay

34 ani de la 09-05-1980

Ziua de nastere a lui Nicolae Dica

S-a transferat in Ghencea la mijlocul sezonului 2003/2004, de la FC Arges Pitesti. Are doua titluri de campion cu Steaua, doua participari consecutive in UEFA Champions League si o semifinala de Cupa UEFA, in sezonul 2005/2006. A devenit celebru pe plan international dupa ce a inscris patru goluri in sase partide de UEFA Champions League, in sezonul 2006/2007. A mai evoluat pentru Dacia Pitesti si FC Arges Pitesti. Click aici pentru mai multe statistici

Dinamo - Steaua 1 - 1 (3 - 6). Jucam finala cu Astra Giurgiu !

Dinamo - Steaua 1 - 1 (3 - 6). Jucam finala cu Astra Giurgiu ! (Foto: Gazeta Sporturilor)Atunci cand traiesti din amintiri si din vise frumoase iti doresti extreme de multe si de multe ori chiar imposibilul. Asa a inteles echipa Dinamo sa se prezinte pe Arena Nationala, in fata unei e

Steaua Romaniei, 7 mai 1986

Steaua Romaniei, 7 mai 1986In seara de 7 mai 1986, Steaua Bucuresti devenea prima echipa din “lagarul comunist” care s-a incoronat regina fotbalului de pe batranul continent, castigand Cupa Campionilor Europeni. In drumu