27-07-12

STEAUA - Dinamo 34-12

Miercuri, pe terenul de rugby din complexul sportiv Steaua, a avut loc eternul derby al rugby-lui românesc, Steaua – Dinamo.
Baietii nostri au învins categoric echipa din Ştefan cel Mare cu scorul de 34 la 12 (6-2 la eseuri) castigând şi punctul bonus ofensiv.
Astfel, militarii şi-au luat revanşa după meciul tur când au pierdut cu 31-23.

În ciuda orei de desfăşurare a partidei şi a temperaturii de afară, spectatorii au umplut tribuna I a stadionului.
Marin Moţ, antrenorul militarilor, a trimis pe teren următorul XV: 1. Nicolae Nere; 2. Bogdan Zebega; 3. Mădălin - Ionuţ Baraulea; 4. Florin - Cornel Tatu; 5. Remus Necula; 6. Alexandru - Florinel Grigore; 7. Viorel Lucaci; 8. Daniel - Gabriel Ianuş; 9. Grigoraş Diaconescu; 10. Marin - Dănuţ Dumbravă; 11. Viorel Zamfir; 12. Claudiu - Florin Ioniţă; 13. Ionel Cazan; 14. Ionuţ Dumitru; 15. Florian - Adrian Vlaicu.
Pe parcursul meciului au mai intrat în teren şi următorii jucători: 16. Marcel Mihalache, 17. Sergiu Buzea, 18. Ionuţ Simion, 19. Laurenţiu Melinte, 20. Laurenţiu Cocârlã, 21. Dan Vlad, 22. Vasilică Paşcu.

Baietii nostri au reuşit să domine meciul de la un capăt la altul. Astfel după un început bun, în minutul 12 al meciului Grigore Alexandru reuşeşte să culce balonul în terenul de ţintă al dinamoviştilor după o acţiune plecată de pe partea stângă de atac a militarilor. Florin Vlaicu reuşeşte transformarea şi scorul devine 7-0 pentru Steaua. După o altă acţiune frumoasă reusită de militari, Dănuţ Dumbravă reuşeşte să marcheze între buturile dinamoviste în minutul 23 şi Florin Vlaicu reuşeşte transformarea eseului. Scorul devine 14-0 pentru Steaua. După numai 10 minute, după o acţiune plecată de pe partea dreapta, Florin Vlaicu reuşeşte să înscrie un nou eseu dar ratează transformarea. Astfel scorul devine 19-0 pentru Steaua. Scor la pauză 19-0 şi deja problema învingătoarei nu se mai punea.

După pauză în minutul 46, Remus Necula reuşeşte o nouă încercare pentru militari dar Florin Vlaicu nu reuşeşte transformarea şi scorul rămane 24-0. Steaua domină categoric meciul şi înscrie eseu după eseu, Florin Zamfir culcând şi el balonul în terenul de ţintă dinamovist după o acţiune în viteză desfăsurată pe aripa terenului. Scorul devine astfel 29-0, Florin Vlaicu nereuşind transformarea. După acest eseu steliştii au redus motoarele, iar Marin Moţ a introdus mai multi jucători tineri, astfel ca Dinamo a avut şansa să se apropie de buturile noastre, în minutul 68, reuşind primul eseu prin Dobre Flavius după o acţiune purtată de pachetul de înaintare al dinamoviştilor. Scorul devine 29-7 după ce Curea Darie reuşeşte transfomare eseului. În minutul 72, Ianuş Daniel reuşeşte a sasea încercare pentru militari şi duce scorul la 34-7. Fundaşul stelist Florin Vlaicu nu a fost în picior în acest meci, ratând şi această transformare. În minutul 76 dinamoviştii reuşeşc încă un eseu prin căpitanul Bărbuliceanu Adrian. Scorul devine astfel 34-12, Darie Curea nereuşind transformarea. Acesta este şi scorul final al partidei, 34-12.

Marcatori Steaua: Alexandru Grigore, Dănuţ Dumbravă, Remus Necula, Viorel Zamfir, Daniel Ianuş (câte un eseu), Florin Vlaicu (un eseu, 2 transformări).
Daniel Ianuş a fost declarat jucătorul meciului.

Prin acestă victorie Steaua mai acumulează 5 puncte în clasament şi ajunge la 36 de puncte. Steaua trece pe poziţia a treia, devansând Farul Constanţa şi apropiindu-se la doar două puncte de ocupanta locului 2, Timişoara. De asemenea prin acestă victorie, militarii îşi asigură, în mare măsură, prezenţa în play-off.
Următorul meci al băieţilor este în deplasare la Constanţa cu echipa locală, Farul. Meciul are loc duminică, 29 iulie 2012 de la ora 10.00 şi este transmis pe www.rugbytv.ro

Să le mulţumim băieţilor pentru o victorie frumoasă şi muncită şi să le urăm succes în continuare.
LUPTĂ STEAUA !!!!!

Pedro

Veriga lipsa dintre TITLU si NOIMA

Ce BUCURIE ca i-am belit pe cateeei!Am împlinit, pe 18 mai, şase (6) ani consecutivi fără titlu câştigat. Pentru acele persoane care prezintă “ce-a fost înainte” (Istorica Steaua) ca o Vârstă de Aur a clubului, fără