07-05-12

Concordia Chiajna - Steaua: 0-2 VIDEO

Steaua s-a impus cu 2-0 in deplasare la Chiajna, o victorie chinuita a Stelei in fata unei echipe care nu a aratat prea mult fotbal. Golurile ros-albastrilor au fost marcate de Valentin Iliev ('7) si Novak Martinovic ('73), ambele in urma unor cornere. Steaua a jucat in inferioritate inca din prima repriza cand Chipciu a fost eliminat ('36). Chiajna l-a pierdut si ea pe Roberto Iancu, in minutul 89.

Tanase de doua ori si Chipciu au incercat pe rand poarta adversa cu suturi de la distanta in primele minute, insa deschiderea de scor a venit in urma unei faze fixe. De doar 8 minute au avut nevoie stelistii pentru a modifica tabel,a Iliev deschizand scorul cu un voleu superb dupa cornerul executat de Bourceanu.

Steaua putea sa-si dubleze avantajul in minutul 15, cand portarul Nita a fost salvat de doua ori de bara. Iliev putea face dubla insa a trimis cu capul in transversala centrarea din corner, pentru ca apoi Geraldo sa suteze si el in bara din apropiere cu o executie spectaculoasa. Stelistii au sustinut ca mingea a depasit linia portii la lovitura de cap a lui Iliev, insa nici reluarile televiziunii n-au putut confirma asta.

Meciul a continuat cu Steaua avand initiativa in atac si controlul mingii in zona mediana, insa elevii lui Stoichita n-au reusit sa-si creeze multe ocazii. Doar Tibi Balan si Rusescu au mai reusit sa ameninte poarta adversa, pentru ca finalul primei parti sa apartina gazdelor. Ilie Iordache a trecut si el o bara in contul Concordiei, dupa ce sutul lui din lovitura libera a sters transversala in minutul 34.

Steaua l-a pierdut pe Latovlevic in prima repriza din cauza unei accidentari, dar l-a pierdut apoi si pe Chipciu din cauza unui fault extrem de periculos. Mijlocasul stelist a vazut direct cartonasul rosu din partea lui Robert Dumitru.

Mai periculoasa si mai activa la constructie s-a aratat echipa din Ghencea si in repriza secunda. Tatu a avut sansa sa majoreze avantajul ros-albastrilor la cateva minute de la reluarea jocului, pentru ca Nikolic sa rateze incredibil din doar trei metri la prima atingere de balon de la intrarea pe teren.

Pana la urma, s-a facut 2-0 pentru Steaua in minutul 73, tot in urma unui corner. Apararea Chiajnei a ramas tintuita pe gazon la cornerul de pe dreapta al ros-albastrilor, Martinovic s-a inaltat excelent in careu si a trimis cu capul pe langa Nita, care a ramas spectator pe linia portii ca si la faza primului gol.

Roberto Iancu s-a accidentat intr-un moment in care Chiajna epuizase schimbarile, insa a continuat sa joace intr-un picior pana in minutul 89, cand a primit cartonasul rosu dupa o lovitura cu cotul aplicata lui Cristi Tanase. Ultima mare ocazie a Stelei a venit in minutul 85, cand Tatu a ratat incredibil din doar 6 metri, dupa ce a reluat pe langa poarta pasa excelenta de la Nikolic.

Onlinesport: Irina Maxim

Concordia: Fl. Niţă - Krumov, Mamele, D.Bratu, Guilherme - Muzac (V.Iacob '46), L. Filip - Ad.Popa, I. Iordache (R. Iancu '56) - V.Dinu (Paulinho '12), Alex dos Santos. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Steaua: Tătăruşanu - Martinovici, Iliev, Geraldo, Latovlevici (Pîrvulescu '25) - Bicfalvi, Bourceanu - Chipciu, Bălan (Tatu '45), Tănase - Rusescu (Nikolici '64). Antrenor: Mihai Stoichiţă

Augustus Constantin a arbitrat meciul. Steaua a fost condusă de 24 de ori de arbitrul din Râmnicu Vâlcea şi a obţinut cu acesta la centru 12 victorii, 7 egaluri şi a pierdut de doar 5 ori.

Chiajna a avut doar trei meciuri conduse de Constantin, din care a ieşit victorioasă de două ori şi a pierdut o dată. Ultimul meci al ilfovenilor la care a fost prezent arbitrul din Vâlcea a fost succesul cu Oţelul Galaţi, 1-0, din 5 martie 2012.