FCSTEAUA.RO

Liga 1: FC Steaua vs CSU Craiova 3-2. Meci nebun cu 5 goluri, 3 roșii și 3 puncte mari

Steaua (FCSB) a obținut o victorie extraordinară împotriva celor de la CSU Craiova, scor 3-2, după un joc spectaculos de pe Arena Națională.

Roș-albaștrii au oferit o reprezentație de excepție în fața unor suporteri care au creat o atmosferă incredibilă și au punctat prin Hora, care a reușit o „dublă”, în minutele 27 și 84 (dintr-un penalty obținut de Tănase) și prin Lucian Filip, care a înscris superb în minutul 48. De partea cealaltă, oaspeții au punctat prin portarul Mirko Pigliacelli, în minutul 37, dintr-o lovitură de pedeapsă obținută de Nuno Rocha, în timp ce Bărbuț a înscris imediat după începutul reprizei secunde.

A fost un meci cu două penaltiuri, trei eliminări (Dennis Man, respectiv Kelic și Briceag de la oaspeți) și o atmosferă de excepție creată de ambele galerii, precum și o premieră absolută, meciul fiind transmis, în premieră europeană, în direct pe Facebook Watch (exclusiv în afara României).

De asemenea, în condițiile în care duminică s-au împlinit 32 de ani de când Steaua cucerea Super Cupa Europei la Monaco, 1-0 împotriva celor de la Dinamo Kiev, roș-albaștrii au avut onoarea ca marele Miodrag Belodedici, titular în acea partidă superbă, să dea lovitura de start a meciului. De asemenea, acesta a primit un tricou personalizat din partea președintelu de onoare al clubului Steaua (FCSB) , Helmut Duckadam, fost coechipier al marelui fundaș al Stelei și României.

Clubul le mulțumește suporterilor prezenți pe Arena Națională pentru atmosfera extraordinară creată și îi așteaptă în număr mare la Voluntari, acolo unde roș-albaștrii vor încheia sezonul regular!

Caseta tehnică

STEAUA (FCSB) – CS UNIVERSITATEA CRAIOVA 3-2 (1-1)
Au marcat: Hora 27 și 84, Filip 48/ Pigliacelli 37 – pen, Bărbuț 46

STEAUA (FCSB) : Bălgrădean – Benzar, Bălaşa, Planic (Nedelcu ’65), Junior Morais – Pintilii (Teixeira ’79), Filip – Man, F. Tanase, F. Coman (Matei ’46) – Hora. Antrenor: Mihai Teja

CSU Craiova: Pigliacelli – Martic, T. Ferreira, Kelic, Briceag – Fedele (Bic ‘77), Cicâldău – Bărbuţ (Fortes ’89), N. Rocha, N. Bancu – Koljic. Antrenor: Devis Mangia

Cartonașe galbene: Morais 23, Bălașa 72/ Fedele 26, Fortes 39, Briceag 43 și 85, Koljic 52, Bancu 60

Cartonaşe roşii: Renato Kelic (Universitatea, 82), Marius Briceag (Universitatea, 86), Dennis Man (86)

Partida a fost arbitrată de Marius Avram. Acesta a fost ajutat de Mircea Orbuleţ, Sebastian Gheorghe și Cătălin Popa.

Rezumat Video

AVANCRONICĂ

Derby-ul etapei cu numărul 25 din Liga 1 dintre FC Steaua și CSU Craiova, poate fi și jocul care va decide ocupanta primei poziții în clasament la finele sezonului regulat.

FC Steaua si CSU Craiova se întâlnesc duminică, 24.02.2019, de la ora 20:00, pe Arena Națională, în cel mai tare meci rămas din sezonul regulat! În tur, oltenii au reușit să rupă seria neagră a meciurilor directe în care nu a reușit să o invinga pe Steaua, Koljic și Fedele marcând în victoria cu 2-1 a Craiovei.

Pentru steliști, meciul vine într-un moment nefericit după 2 egaluri în primele 3 etape ale anului, cu două candidate la retrogradare: Dunărea Călărași și Concordia Chiajna. Ultimul a dus la un scandal uriaș după ce oficialii Stelei l-au acuzat pe arbitrul Adrian Cojocaru pentru neacordarea unui penalty în finalul partidei.

Ros-albaștrii par a nu fi intrat încă cu adevărat în ritmul competiției, prestațiile lor de până în prezent nefiind întocmai cu ale unei echipe ce se anunță drept mare favorita pentru a obține titlul de campioană, însă e de notat faptul că echipa pregătită de Mihai Teja este neînvinsă în cele 3 partide jucate după pauza de iarnă ce a întrerupt o bucată de timp campionatul.

Craiovenii par în sfârșit să arate pregătiți pentru a lupta cu șanse reale la titlul de campioni, formația pregătită de Devis Mangia fiind practic cea mai solidă atât în evoluții cât și prin rezultatele obținute după reluarea campionatului, iar pentru a confirma aceste evoluții au nevoie să obțină un rezultat pozitiv în aceasta deplasare, totodată asigurându-se ca se vor menține în preajma primelor 2 clasate.

Comisia Centrala a Arbitrilor a luat decizia de a-l trimite la centru pe Marius Avram. Va fi al 14-lea meci în acest sezon pentru Avram în Liga 1, el acordând 9 penalty-uri (record) și 2 cartonașe roșii. Avram a condus-o pe FC Steaua de 3 ori în acest sezon, în victoriile cu Gaz Metan (3-1), Poli Iași (2-1) și cu Viitorul (2-0). Pe Craiova a condus-o în victoria cu 5-1 cu Voluntari și înfrângerea cu 0-3 în fața lui Dinamo!