Liga 1: Poli Iași 1-2 FC Steaua! 3 puncte de aur!

?⚽️ Victorie importantă într-un meci în care steliștii au dominat la toate capitolele și au ratat cât pentru două meciuri. Roș-albaștrii au expediat 19 suturi pe poartă (ieșenii 6), din care 8 au fost cadrate (poli 2). Florin Tănase a lovit bara în vinclu porții, portarul ieșean a scos un gol din poartă, iar Tănase și Dennis Man au adus cele 3 puncte.

Așadar FC Steaua (FCSB) a obținut o victorie importantă în Copou, scor 2-1, după o partidă dominată da capo al fine.

Victoria a venit în minutul 90+2 prin golul lui Dennis Man, după ce Florin Tănase a egalat în minutul 31 dintr-o lovitură de pedeapsă pe care o obținuse tot el la un fault comis de Nicandro Breeveld. Împotriva cursului jocului, Poli Iași a deschis scorul prin Andrei Cristea, pe un contraatac, în minutul 15.

Pe lângă cele două goluri, roș-albaștrii au ratat multe ocazii de a înscrie, prin Tănase, Gnohere, Coman sau Manea. Tănase a lovit bara în vinclu (24′), iar șutul Bizonului din minutul 65 a fost scos din poartă de goalkeeperul ieșean, dar Kovacs nu a validat golul.

Pentru Vicecampioana României urmează partida cu CS Gaz Metan Mediaș, de vineri seara (20:30), care se va disputa pe Arena Națională.

⚽️? FC Poli Iași – FC Steaua 1-2 (1-1)
Au marcat: Cristea 15, respectiv Tănase 31 și Man 90+2.

⚪??‍♂️Poli Iaşi: Rusu – Cabral, Breeveld, Frăsinescu, A. Radu – F. Cristea, Passaglia – Platini, Onea (Devesea ’82), Bîrnoi (Assulin ’72) – A. Cristea (Bălan ’73). Antrenor: Mihai Teja

???‍♂️FC Steaua: Bălgrădean – Cr. Manea (Ad. Popa ’85), Planici, I. Cristea, Panţîru – Oaidă (Vînă ’70), Nedelcu (Gnohere ’46), Ov. Popescu – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman. Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă

Cartonaşe galbene: Onea ’37, F. Cristea ’87 / I. Cristea ’36, Planici ’58

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene – Florin Mazilu

AVANCRONICA

?⚽️?Meciul de fotbal Poli Iași – FC Steaua (FCSB) va avea loc marți, 3 decembrie 2019, în etapa a 19-a a Ligii 1, pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași, de la ora 20:30. Partida va fi televizată de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport/Plus.