Liga 1: FC Voluntari 1-2 FC Steaua! Victorie pentru locul 2!

FCSB a câştigat meciul restanţă cu FC Voluntari, care ar fi trebuit să aibă loc în luna noiembrie a anului trecut.

Roş-albaştrii au deschis repede scorul. Darius Olaru (8′) a înscris la primul său meci ca titular pentru echipa lui Vintilă.

Ilfovenii au restabilit egalitatea după o jumătate de oră de joc. Simonovski s-a aflat la capătul unei faze superbe creată de colegii săi.

După 10 minute, steliștii au preluat din nou conducerea. Florinel Coman a marcat pentru a 11 -a oară în aceast sezon de Liga 1. În finalul reprizei, Armaş l-a faultat pe Man şi a fost eliminat direct.

În repriza a doua, roş-albaştrii nu au profitat pe tabelă de superioritatea numerică pentru că au ratat ocazii mari prin Dennis Man, Florinel Coman, Olimpiu Moruțan și Ionuț Vână. Până la urmă, Voluntari – FCSB s-a încheiat 1-2 și Vicecampioana României a urcat pe locul 2 după ce a plecat cu Vintilă de pe ultima poziție.

ECHIPELE DE START

Voluntari: Cojocaru – Struna, Paşcanu, Armaş, Kocic – Fl. Achim, De Lucas – Sanoh, Cătăţînă, Măţan – Simonovski
Rezerve: Rîmniceanu – Al. Vlad, Borţoneanu, I. Gheorghe, Eric, Ţîră, Vl. Morar
Antrenor: Mihai Teja

FCSB: Bălgrădean – Creţu, Cristea, Filip, Soiledis – Oaidă, Olaru (Vână), Moruţan (Gnohere) – Man, Tănase, Coman (Adi Popa)
Rezerve: Vlad, Nedelcu, Gnohere, Momcilovic, Vînă, Dumitru, Adi Popa
Antrenor: Bogdan Vintilă

Avancronica

⚽️?Meciul de fotbal amânat, FC Voluntari – FC Steaua (FCSB), va avea loc joi, 6 februarie 2020, contând pentru etapa a 18-a a Ligii 1, pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari, de la ora 20:00. Partida va fi televizată de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport/Plus.