Liga 1: FC Steaua 2-0 Gaz Metan. Un pas important spre podium!

?⚽️??? Steliștii au stins Gazul pe Arena Națională prin Florinel Coman și Dennis Man, într-un meci în care Olimpiu Moruțan a fost sclipitor, iar tânărul Man și-a făcut norma pe un sezon la ratări uriașe.

Vicecampioana s-a impus, vineri seară, cu scorul de 2-0 (0-0), în fața formației Gaz metan Mediaș, într-o partidă contând pentru etapa a 20-a a Ligii 1, disputată pe Arena Națională. Golurile au fost marcate de Florinel Coman, în minutul 66 și Dennis Man, în minutul 79, un rol esențial la ambele reușite avându-l Olimpiu Moruțan, intrat la pauză.

Steaua a început prudent însă în minutul 13, Tănase a inventat o pasă de aproape 50 de metri, care l-a găsit perfect pe Florinel Coman, însă șeptarul a ezitat o clipă și a permis fundașilor adverși să se replieze.

Cea mai mare ocazie a sezonului și a partidei a fost ratată de Dennis Man în prelungirile primei reprize. O super fază marca Steaua pe filiera Coman-Popescu-Man: „Mbappe” Coman dă o pasă filtrată pe poziție viitoare la Ovidiu Popescu.  „Lampard” pătrunde lansat în careu și centrează perfect în gura porții, dar Dennis Man reia incredibil peste transversală, de la 4-5 metri, cu poarta goală.

Cu o apărare supraaglomerată și cu un dublaj aproape perfect, mă intrebam cum va reuși Steaua să desfacă defensiva găzarilor. Soluția a fost noul intrat Olimpiu Moruțan care a avut un joc ofensiv sclipitor.  În minutul 66,  Moruțan a centrat în flancul stâng, de unde Tănase a trimis din prima până la Florinel Coman, iar atacantul nostru a reluat, la colțul lung, pentru 1-0. O fază desenată pe gazon ca la biliard!

În minutul 78, roș-albaștrii au inchis tabela. După un corner executat de oaspeți, Moruțan a declanșat contraatacul, i-a pasat genial lui Man, care după o cursă de 50 m nu a mai iertat.

Scorul putea căpăta proporții dar Man si-a facut norma la ratari uriașe pe acest an.   două minute înainte de final, Moruțan a fost din nou responsabil cu pasele, Tănase a întors pentru Man, dar acesta a ratat ținta din nou.

Roș-albaștrii au intrat pe teren cu un banner de support pentru poporul albanez, greu încercat după seismul devastator din luna noiembrie, făcând un apel la toți urmăritorii pentru a veni în sprijinul acestui stat.

1.300 de suporteri au înfruntat frigul și au încurajat echipa din primul și până în ultimul minut! Ei au cântat „Mbappe, ale, ale, ale”, atunci când Florinel Coman părea  că a fost accidentat grav.

FCSB: Bălgrădean – V. Crețu, Planic, Soiledis, Panțîru – Ov. Popescu, Nedelcu (Filip 87), Fl. Tănase – Man, Gnohere (Moruțan 46), Fl. Coman

?⚽️?Meciul de fotbal FC Steaua (FCSB) – Gaz Metan Mediaş va avea loc vineri, 6 decembrie 2019, în etapa a 20-a a Ligii 1, pe stadionul „Arena Naţională” din Bucureşti, de la ora 20:30. Partida va fi televizată de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport/Plus.

⚠️Iulian Cristea este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. În rest nu sunt probleme de lot. FC Steaua are de răzbunat acel 4-0 din tur, dar și o nevoie de puncte ca de aer!!!