[VIDEO] Liga 1. FC Steaua – Poli Iași 4-0. Borna 1.200 victorii în Liga 1. Moruțan MVP

Faza serii la Steaua – Iași 4-0. Gestul emoționant al lui Gnohere!

Emoționantă chimia dintre Eddy și Oli! Moruțan a crescut enorm în ochii Bizonului după prestația din partida cu Rudar. După gol, Bizonul merge direct la Olimpiu Moruțan! Îl îmbrățișează de parcă juniorul ar fi marcat. De fapt, i-a dedicat golul! Scena s-a repetat și la golul 2 marcat de Bizon (30 ani)!

Pentru un puști de 19 ani, proaspăt venit la Steaua, înseamnă enorm! Golgheterul Ligii 1 te apreciază, îți dedică golurile și te îmbrățișează cu afecțiune și o prietenie colegială nedisimulată! Așa trebuie să fie atmosfera la echipă! S-a văzut, apoi, încrederea cu care a intrat Moruțan în teren. Gol și pasă de gol!

Bravo Eddy!

VIDEO

Victorie spectaculoasă a roş-albaştrilor! Gnohere, Man, Tănase şi Moruţan au impresionat. A fost succesul cu numărul 1.200 în Liga 1.

Pe un gazon ogor, Gnohere a rezolvat meciul cu Iași cu cele două goluri pe care le-a marcat pe National Arena în prima ora de joc. La pauză putea fi lejer 3-0.

După prima reușită, Gnohere a sprintat spre banca de rezerve. S-a dus la puștiul Morutan și l-a luat în brate. Francezul i-a dedicat golul din minutul 24. La fel a făcut și după dublă.

Olimpiu Moruțan, cel care ne-a încântat în meciul cu Rudar, din Europa League, a fost introdus de Dica în teren în locul lui Florin Tănase, in minutul 64. Tănase a bifat și el 2 pase de gol. Moruțan s-a făcut imediat remarcat. I-a oferit lui Florinel Coman o pasă genială și l-a lăsat singur cu portarul, însă „Mbappe” a ratat. De fapt a (re)apărat portarul, îngerul păzitor al moldovenilor, cel care a limitat scorul, apărând nu mai puțin de 4 goluri ca și făcute. La această fază mingea respinsă de Cobrea s-a dus în transversală. În minutul 86, lui Moruțan i-a ieșit assistul. I-a trimis perfect lui Man, care n-a mai ratat pentru 3-0. Tot Moruțan a închis tabela în ultimul minut de joc. De aceasta data, Jakolis a oferit pasă perfectă de gol.

Olimpiu Moruțan MVP. Bălașa de nerecunoscut! Petarda echipei!

Mesaj pentru Rusescu.

VIDEO. Steaua (FCSB) – Poli Iași 4-1. Borna 1.200 victorii în Liga 1

FCSB – POLI IAŞI 3-0 (Gnohere 24, 58, Man 86, Moruţan 90+3)
ECHIPELE DE START

Cartonaşe galbene: Momcilovici ’85 / Cioinac ’35, Mihalache ’56. Cartonaş roşu: Sanoh 84. Arbitru: Radu Petrescu.

Nicolae Dică  a susținut o conferință de presă și a vorbit despre meciul cu Poli Iași, de duminică, ora 21:00. Acesta a spus că se teme de Andrei Cristea și că nu va cota pe mijlocașul portughez Filipe Teixeira.

„Teixiera are o contractură după meciul cu Dinamo şi nu voi putea să-l folosesc. În primele două etape nu am câştigat, iar cei de la Iaşi ne-au pus probleme foarte mari anul trecut. Trebuie să dăm totul ca să câştigăm. Cei de la Iași au schimbat şi sistemul de joc, evoluând cu trei fundași. Au mai adus şi jucători noi. Ne pot pune probleme la fazele fixe. Trebuie să fim concentrați, să facem marcaj și trebuie să câştigăm duelurile.

Ne aşteaptă o partidă foarte grea. Trebuie să luăm cele trei puncte pentru că trebuie să încercăm să ajungem cât mai repede pe primul loc. Avem ca obiectiv câştigarea campionatului.

Andrei Cristea este un jucător periculos și experimentat. Are execuții foarte periculoase și ajută foarte mult echipa. Trebuie să fim atenți”, a declarat Nicolae Dică la conferința de presă.

VIDEO. Conferința de presa Nicolae Dica înainte de partida cu FC Politehnica Iași.