Liga 1: CSU Craiova – FCSB 0-1! „Ole, ole, ți-am tras-o, vericule!”

Duminică, 15 septembrie 2019, FC Steaua (FCSB) a câștigat partida susținută, în deplasare, în fața celor de la Universitatea Craiova, cu scorul de 1-0 (0-0), prin golul marcat de Juvhel Tsoumou, în minutul 88, într-o partidă contând pentru etapa a 9-a a Ligii 1.

În fața a 30.000 de fani craioveni prezenți pe stadionul Ion Oblemenco, Vicecampioana României a condus ostilitățile, astfel că în cele 94 de minute de joc, trupa lui Pițurcă nu a reușit să expedieze nici măcar un șut pe spațiul porții din cele 4 trase spre butul Stelei.

În minutul 64, antrenorul Bogdan Argeș Vintilă a aruncat în luptă ultima achiziție a clubului, Juvhel Tsoumou, care i-a luat locul lui Hora. După puțin timp, în minutul 88, Tănase a recuperat după un aut, i-a pasat cu călcâiul lui Coman și ”Mbappe” a șutat de la aproximativ 18 m, cu pământul, ceea ce a făcut ca balonul să îl lovească în față pe Pigliacelli și să ajungă la Tsoumou, care l-a executat cu sânge rece printre picioare.

Fanii olteni sperau într-o victorie, la fel ca și jucătorii lui Victor Pițurcă, dar e greu să faci așa ceva, fără un șut pe spațiul porții. Defensiva noastră a fost la înălțime și nu le-a permis adversarilor să amenințe periculos poarta lui Bălgrădean.

Oficialii de la CSU Craiova și-au motivat suporterii înainte de meci prin sloganul: ?️”Vericule, esti gata pentru marele meci?”
Steliștii pot replica acum prin:
?”OLE, OLE, ȚI-AM TRAS-O, VERICULE!”

Patru steliști decisivi în victoria din Bănie:
?️Bogdan  Planic a jucat imperial în defensivă. Generalul apărării steliste a fost secondat cu brio de Iulian Cristea.
?️Ionuţ Panţîru, cel mai spectaculos stelist din ultima vreme, a arat banda stângă cu slalomuri halucinante prin defensiva lui Pițurcă.
?️Juvhet Toumou, omul potrivit la locul potrivit, a dat stingerea juveților în minutul 88.
?Florinel Coman, autorul moral al golului, a fost din nou vârful de lance al ofensivei roș-albastre și cel care și-a asumat șuturile spre poarta italianului Mirko Pigliacelli.
„Mbappe” este complet schimbat în bine, atât  pe teren, cât și la flash interviuri.

Cu siguranță, toată echipă Steaua a participat activ la adjudecarea celor trei puncte, dar i-am scos în evidență pe cei cu realizări deosebite în filmul meciului.

?O bilă albă și antrenorului Bogdan Argeș Vintilă. În două  etape consecutive, „anonimul” Stelei a răpus un tehnician al momentului, pe Gică Hagi, și pe unul cocoșat de experiență și laude, Victor Pițurcă, cel adus cu mare pompă de CSU Craiova, pe o stivă de bani, ca „salvadore della patria”.

CSU Craiova – FCSB 0-1 (0-0). A marcat: Tsoumou (88)

Avancronică

Meciul dintre CSU Craiova și FC Steaua (FCSB) se joacă duminică, 15 septembrie, de la ora 21.00, în etapa a 9-a din Liga 1. Partida se va disputa cu casa închisă pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova.

În sfârșit FC Steaua va putea să titularizeze o formulă apropiată de cea mai bună echipă, chiar la debutul lui Victor Pițurcă pe banca tehnică a celor de la CSU Craiova. Mai mult, după acest meci vicecampioana va reveni ”acasă” pe Arena Națională.

Team Lineup cu titularii și rezervele pe posturi din lotul actual al Stelei.

Jucătorii netrecuți în Team Lineup:
▪️Accidentatul Lucian Filip.
▪️Claudiu Belu și Lukasz Gikiewicz, care au un statut incert.
⚠️Nedelcu, Moruțan și Man sunt în fază avansată de recuperare. În schimb Momcilovic e de dosarele X și personal sunt sceptic că va mai juca anul ăsta.

?Punctele slabe la acoperirea numerică a posturilor cu jucători specializați:
▪️Lipsește al 3-lea portar. Toma Niga este trimis la FCSB 2.
▪️Lotul nu are 4 fundași centrali de meserie! Este o singură rezervă „de meserie” pentru două posturi, bulgarul Chorbadzhiyski. Bogdan Argeș Vintilă are numai două variante de avarie: Soiledis și Pintilii pentru că Momcilovic, Nedelcu și Filip nu sunt încă disponibili.

Steaua a profitat de pauza competițională pentru a-și recupera vedetele accidentate pe bandă rulantă în startul campionatului. Cristi Bălgrădean, Olimpiu Moruțan și Dennis Man au fost recuperați și s-au antrenat alături de colegi în această perioadă. Și Florin Tănase e recuperat după accidentare și e apt de joc. Celălalt portar, Andrei Vlad, a fost accidentat la un deget, dar este si el valid pentru jocul de duminică.

?️Cristi Manea, fundașul adus recent la Steaua, poate să debuteze în meciul de la Craiova. Tot duminică poate debuta in tricoul roș-albaștrilor și noul atacant congolez Tsoumou (click link pentru highlights) cel care a semnat joi cu FCSB, după ce a fost în probe și pregătire cu echipa în acest mimi-cantonament.

⚠️După ce a întărit linia de ofensivă cu Juvhel Tsoumou, adus să concureze vârfurile de atac din lot directorul sportiv l-a fost pus la zid pe golgheterul echipei, Harlem Gnohere. Narcis Răducan l-a anunțat pe francez că va fi pus pe cântar înainte de joc, iar dacă greutatea sa nu va fi optimă, va fi scos din lot și rămâne la București. Conducerea roș-albaștrilor a stabilit un nou regulament de ordine interioară în baza căruia Bizonul va fi amendat drastic dacă nu se va încadra în greutatea normală. Pe zvonuri jurnalistice, se pare că Bizonul este tot pe plus cu vreo juma’ de kil și nu va fi titular.

??Ce echipă poate alinia Bogdan Argeș Vintilă în duelul cu Victor Pițurcă, noul antrenor al celor de la CSU Craiova:
?️Bălgrădean – Cr. Manea, Planici, I. Cristea, Panțâru – Vână, Pintilii, Oaidă – Ad. Popa, Fl. Tănase, Fl. Coman

⚠️Din păcate, FC Steaua pleacă cu șansa a doua în disputa cu oltenii lui Pițurcă de pe stadionul Ion Oblemenco. Linia de atac stelistă, deși pare ofertantă, are probleme de greutate (Bizonul), de revenire fizică la 100% după accidentare (Hora, Bizonul, Tănase) și adaptare la echipă (Tsoumou, Adi Popa). Tot de adaptare și armonizare cu echipa este vorba și la ceilalți 9 jucători veniți recent la Steaua. Mai este nevoie de ceva timp pentru ca exprimarea în joc a echipei să producă performanță în mod constant.