Liga 1: Astra vs FC Steaua (FCSB) 2-1!

Cu o echipă în care 4 titulari au fost debutanți la Steaua, după 1-2 antrenamente, și încă 2 veniți în această vară, era greu să se emită pretenții de a călca Astra în picioare la Giurgiu.

Totuși, chiar și în aceste condiții de ”forță majoră”, aseară ne-am cam bătut singuri, prin două gafe inexplicabile, comise de Bălașa și VÎnă.

La aceste mari minusuri se mai adaugă și arbitrul Istvan Kovacs, cel care nu ne-a acordat 2 penaltiuri clare (fault la Tănase și henț în careu) și nu a observat că golul al doilea al giurgiuvenilor a fost precedat de un fault în atac, comis înainte ca Vînă să dea pasa greșită.

Asta e! Clubul și-a asumat acest rezultat și prin formula experimentală folosită, prioritară fiind partida de joi din Europa League.

Cum comentează clubul acest meci:

”FCSB continuă seria nefastă, după ce a pierdut, luni seară, cu scorul de 1-2 (1-1), partida disputată în deplasarea de la Giurgiu, cu Astra, din etapa a IV-a a Ligii I, ultima înaintea meciului tur cu FK Mlada Boleslav, din turul trei preliminar al UEFA Europa League.

Golurile au fost marcate de Valentin Gheorghe (20), Denis Alibec (75), pentru gazde, respectiv Răzvan Oaidă (28), pentru FCSB.

Fără victorie în ultimele două meciuri în toate competițiile, FCSB și-a prezentat, la Giurgiu, ultimele patru achiziții: Soiledis, Crețu, Gikiewicz și Panțîru, care au debutat cu această ocazie.

În minutul 4, nou-venitul Soiledis a centrat în careu, Dima a ratat lovitura de cap și a atins balonul cu mâna, însă arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Gazdele au replicat cinci minute mai târziu, la lovitura liberă executată foarte bine de Alibec, însă portarul Vlad a respins cu o paradă de excepție.

Minutul 20 a adus dechiderea scorului pe stadionul “Marin Anastasovici”, după o eroare în defensivă noastră. Alibec a recuperate mingea din piciorul lui Bălașa, i-a pasat lui Valentin Gheorghe care a șutat fără preluare în stânga lui Vlad.

Avantajul Astrei a durat doar opt minute. Răzvan Oaidăa luat o acțiune pe cont propriu în banda stângă și a finalizat cu un șut din marginea careului de 16 m, la colțul lung, balonul fiind deviat de Graovac.

Tabela a rămas intactă un minut mai târziu, tot după o lovitură liberă și executată tot de Alibec. Iulian Cristea a scos de pe linia porții, dublat de intervenția lui Vlad, care a respins în corner.

După pauză, același Vlad a intervenit foarte bine în fața lui Dima, iar, la poarta cealaltă, Soiledis a fost la un pas de a sărbători debutul cu gol, dar șutul său, de la circa 25 de metri, a fost respins, in extremis, de Kitanov, în minutul 61.

Cu 15 minute înainte de final, o nouă nesincronizare în defensiva noastră s-a soldat cu gol. Valentin Gheorghe a primit o pasă de la Vână, l-a lăsat pe Alibec singur cu Vlad și atacantul echipei giurgiuvene nu l-a iertat pe portarul nostru. Faza golului a fost precedată de o fază în care Tănase, intrat în partea secundă, a fost faultat în careu, dar Istvan Kovacs a refuzat din nou să acorde lovitură de pedeapsă.

“Roș-albaștrii” au fost aproape de egalare în minutul 82, la o lovitură liberă din flancul stâng, executată de Florinel Coman, dar portarul celor de la Astra a respins cu un ultim efort.

Până la finalul timpului regulamentar de joc nu s-a mai întâmplat nimic care să modifice tabela și FCSB s-a văzut nevoită să plece învinsă de la Giurgiu.

Pentru FCSB urmează, joi seară, prima manşă din turul al treilea preliminar al UEFA Europa League, contra cehilor de la Mlada Boleslav, partidă ce se va disputa pe stadionul din această seară, de la ora 21:30.

ASTRA – FCSB 2-1 (1-1)
Marcatori: V. Gheorghe (20), Alibec (75) / Oaidă (28)

Astra: Kitanov – Bruno, Dima, Graovac, Radunovic – Crepulja, Biceanu, Gheorghe – Răduț (Fl. Matei 62), Alibec (Tounkara 90+1), Stahl (Begue 46).

Antrenor: Dan Alexa.

FCSB: Vlad – Crețu, Planic, Bălașa (Vână 40), Soiledis – Ov. Popescu, Cristea, Oaidă (Fl. Coman 62) – Moutinho, Gikiewicz (Fl. Tănase 46), Panțîru.

Antrenor: Vergil Andronache.

Cartonașe galbene: Graovac (57), V. Gheorghe (68), Bruno (81) / Ov. Popescu (50), Moutinho (86), Fl. Coman (90).

Arbitru: Istvan Kovacs.

Asistenți: Vasile Marinescu, Ovidiu Artene.

Arbitru de rezervă: Cătălin Popa.”

Astra și FC Steaua (FCSB) se vor duela la Giurgiu, luni, 5 august, de la ora 21:00, în ultima partidă din cadrul etapei a 4-a a Ligii 1.

Astra a început cu stângul noul sezon, după o remiză cu FC Botoșani pe teren propriu, scor 2-2. În runda secundă, giurgiuvenii au fost învinși de către Poli Iași în deplasare (scor 1-0), iar antrenorul Alexa a fost pe punctul de a pleca. Totuși, acesta a decis să continue pe banca tehnică si etapa precedentă Astra a aratat fotbal. Echipa s-a impus pe terenul celor de la FC Voluntari cu scorul de 2-1, prin golurile lui Denis Alibec si V. Gheorghe.

Haos! Așa putem caracteriza situația în acest moment de la FC Steaua (FCSB). Steliștii au rămas fără antrenor, fără preparator fizic, cu vreo 9 jucători pe la infirmerie și au fost la un pas de o rușine istorică în Europa League: să fie eliminați de armenii de la Alashkert. După jocul slab al echipei, soldat cu două înfrângeri consecutive în fața unor formații modeste, antrenorul Bogdan Andone a demisionat preventiv. Întrat în criză de rezultate și jucători, Becali a încercat disperat să cârpească defensiva pe ultima sută cu Panţîru, Soiledis și Crețu. Rămâne de văzut cât de repede se vor integra în echipă noii jucători, dar și cine va fi „cel ales” pentru banca tehnică.

Până când Becali va scoate din jobenul cu euroi și un nou antrenor, Vergil Andronache va fi „principal” la meciul cu Astra, iar pe bancă vor mai sta nume necunoscute ca Andrei Zisu și Dacian Nastai.

FC Steaua e obligată să câștige astăzi. Încă un eșec ar crea o demoralizare completă a echipei inaintea turului al 3-lea preliminar din Europa League.