Incompetenta banilor publici Din pacate asistam inca o data la neputinta postului public de televiziune, post platit de toti romanii, prin factura de energie electrica! Postul care statea sa dea faliment anul trecut ne-a dezamagit inca o data prin nedifuzarea celei mai importante partide pentru fotbalul romanesc la ora actuala. Sincopele acestui post, repet, paltit din banii tuturor romanilor, au fost sesizate de multi ani, dar nimeni nu a batut moneda pe ele, deoarece programul postului nu are o audienta atat de mare si diversificata. In schimb, tocmai de cand au inceput transmisiile celei mai importante competitii europene inter-cluburi si audientele au crescut, cei de la TVR si-au dovedit pe deplin lipsa de competenta. Sa ne aducem aminte ca si anul trecut meciurile din faza grupelor de la CE au fost transmise doar partial de catre televiziunea publica, meciurile importante fiind transmise de catre acelasi post dubios al unei firme de cablu care in ultimii 10 ani a pus monopol pe piata romaneasca. Dubios lucru, dupa parerea mea. Se poate aminti aici si mita luata de nea mitica pentru drepturile de difuzare ale Ligii 1 samd. Sa revenim insa la postul public. Pe langa faptul ca meciurile nu sunt difuzate in totalitate, comentariile meciurlilor sunt penibile. Preastralucitii Olaianos si Mitran ne-au aratat ca sunt perfect capabili sa dea de pamant cu aceasta meserie - propozitii neterminate, incurcarea numelor jucatorilor (de prea multe ori!), batutul apei in piua in timp ce fazele se succed la ambele porti, si multe alte elucubratii de genul. Si, ca totul sa fie perfect varza, langa timidul de Furdui este vesnic prezent in studiou unicul, mult-prea-experimentatul si genialul tactician si strateg Cornel Dinu, care isi asigura o sursa in plus de venit pe banii nostri, pe langa banii luati de pomana de la Dinamo. Intuiesc cum s-a ajuns in situatia de fata, dar nu ma intereseaza! Nu vreau ca meciurile din Champions League sa ne fie date cu pipeta de catre niste ageamii, sau sa ne fie conditionate de un abonament la o companie sinistra (pe care eu, personal, o detest). Sper ca, odata inceputa curatenia din fotbal, sa se ajunga la un moment dat si la dezinsectia acestui sector profitabil si corupt al contractelor pentru transmisiile meciurilor. Acestea fiind spuse, urez succes echipei in dubla cu polonezii! Blackyank