FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua si Dinamo doar amendate (ProSport)!

fcsteaua.ro01.12.2007 16:56

Cluburile Dinamo si Steaua au fost amendate in urma incidentelor provocate de suporterii celor doua grupari la partida directa disputata in etapa a XVI-a a Ligii I, in urma sedintei Comisiei de Disciplina a FRF.

 

Astfel, Dinamo va trebui sa plateasca 80 000 de lei in timp ce clubul din Ghencea, 70 000 de lei.

 

Cluburile bucurestene au scapat insa fara vreo sanctiune referitoare la suspendarea terenului, motivatia oferita de Adrian Negut, unul dintre membrii Comisiei fiind faptul ca organizatorii partidei au luat toate masurile pentru a se evita asemenea incidente.

 

Dupã jocul din Ghencea, 434 de suporteri au fost reținuți de forțele de ordine pentru identificare, fotografiere și amprentare, 12 s-au ales cu dosar penal, iar 70 au fost amendate.

 

La acel meci, suporterii celor douã echipei au aruncat cu fumigene și torțe în teren, provocând întreruperea jocului, iar în jurul stadionului au existat confruntãri între fani și polițiști.

1uLy4Nn02.12.2007 14:00

pentru noi este bine, dar pentru patrupede ma oftic...tare as fi vrut sa ii vad iar fara spectatori :D..nu ca asa ar avea multi suporteri dar totusi :D

korynna02.12.2007 14:10

Daca nu erau implicati cei de la Dinamo si trebuia luata o decizie doar impotriva Stelei cu siguranta jucam cu portile inchise.