Derbyul
În aceastã searã, Steaua întâlnește în Templul Fotbalului Românesc marea rivalã din Groapã, Dinamo, într-un meci contând pentru etapa a XVI-a a Ligii I.
Întâlnirea de șoc dintre eterna noastrã Campioanã și eterna noastrã urmãritoare va începe la ora 20:30 și va fi arbitratã de Alexandru Deaconu.
Situațiile din clasament sau forma de moment sunt argumente ce pãlesc în fața unui asemenea meci. Un Derby nu ține niciodatã cont de locul pe care se aflã echipele. Un derby se câștigã în primul rând cu inima.
Îi revine lui Marius Lãcãtuș rolul de a-i face pe elevii sãi sã înțeleagã cã disearã disputã un meci ce are ca mizã nu cele 3 puncte, nu o posibilã redresare, ci Orgoliul. Orgoliul de a ne apãra blazonul pe teren propriu în fața detestabilei noastre adversare. A venit clipa revanșei, dupã rușinea din Sâmbãta Mare.
Cei 11 jucãtori din teren,
Zapata - Emeghara, Goian, Rada, Neșu - Nicolițã, Lovin, Ovidiu Petre, Cristocea - Dicã, Badea
trebuie sã știe cã niciun meci nu se aseamãnã cu un derby. O victorie poate face uitate multe eșecuri, o înfrângere va provoca reacții nebãnuite.
Dacã mãcar un pic cei 11 joacã și pentru noi, mereu cei de-ai 12-lea, atunci vor da în aceastã searã ABSOLUT TOTUL și puțin peste, pentru a demonstra cã - dincolo de fotbalul pe care-l știu sau nu - au o fãrâmã de mândrie!
Astãzi, fiți cu toții FIARE!
Ovidiu
