FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Tactica Si Jucatorii Nu Se Potrivesc

FC_STEAUA_194726.10.2007 06:10

Tocmai am terminat sa ma uit la Sevilla - Steaua pentru a doua oara si pentru mine cel putin este din ce in ce mai clar ca tactica utilizata de Steaua la mijlocul terenului nu ne va duce nicaieri:

 

Jucator

 

Jucator --------------- Jucator

 

Jucator

 

Acea tactica in diamant la mijlocul terenului nu o sa mearga niciodata cu lotul pe care il avem acum. Ne lipseste viteza la mijlocul terenului si dupa cum se vede si in acea simpla diagrama, tactica in diamant la mijloc lasa un spatiu in centru care trebui sa fie umplut cumva in faza de constructie fie de fundasii care urca din spate, sau de aripi. Din pacata fundasii nostri centrali sunt foarte lenti (Goian, Rada) iar aripile nu fac aceste incursiuni pentru ca se bazeaza pe mingile fie a lui Dica, Petre, Croitoru etc... Toti acei trei jucatori sunt lenti, Croitoru mai putin totusi ca ceilalti doi dar nici el nu este vreun vitezoman. Daca am indesa un pic mijlocul terenului si nu ne-am baza asa de mult pe aripi atunci spatii s-ar crea fara probleme pentru ca echipele adverse ar venea in mijloc sa apere si tusele s-ar descoperii unde Nicolita ar putea sa isi foloseasca viteza sa.

 

Din pacate se Para ca aceasta tactica nu v-a fi schimbata prea curind, in acest caz de ce nu punem patru mijlocasi in line si doi atacanti? Ce s-a intamplat cu clasicul 4-4-2? Cand joci asa nu iti trebuie jucatori chiar asa de rapizi pentru ca jocul se bazeaza mai mult pe pase consistente si nu alergari si demarcari rapide pentru a ne crea spatiu. Pentru aceasta tactica s-ar putea juca de exemplu asa:

 

Nicolita - Croitoru - Petre - Cristocea

 

Dica/Neaga - Badea/Iacob

 

Este o mutare simpla dar trebuie facuta neaparat in opinia mea daca jocul Stelei o sa ajunga undeva unde il vrem toti sezonul acesta.

mirceaor26.10.2007 10:22

Ai dreptate. In plus eu cred ca lotul Stelei e facut pentru o echipa defensiva, mulata pe sistemul gandit de Zenga si apoi dezvoltat de Olaroiu . Nu avem jucatori de creatie si imaginatie in atac,deci tactica ofensiva,cu posesie prelungita nu e de noi deloc...

puiu mordasan26.10.2007 10:42

:steag_steaua_ro: Este usor sa criticam tactica si jucatorii,cu atat mai mult cu cat suntem doar suporteri fara prea mari cunostinte de specialitate.....dar ma uit cu incantare la marile cluburi din vest si remarc doua caracteristici: forta si viteza! Este mare diferenta intre forta si viteza de joc a vesticilor si cea a echipelor din est. De la Steaua anilor 86 - 90, n-am prea vazut o echipa din estul europei sa joace in regim de viteza cum o fac cei din vest. Probabil au alta medicatie sportiva si in mod sigur alta cultura fotbalistica inca de la centrele de copii si juniori. In disputa est - vest din aceasta etapa a UCL, m-au frapat greselile personale ale esticilor care tin de abc-ul fotbalului. In comparatie cu altii Steaua a gresit cel mai putin si s-a vazut asta in rezultate! Tacticieni avem slava domnului,mai avem nevoie de jucatori de valoare!!!

FC_STEAUA_194727.10.2007 06:08

Sunt multi jucatori de valoare, problema este ca nu sunt dezvoltati cum trebuie de l-a nivelul de juniori. La acel nivel devin vesticii asa de puternici si rapizi, pe cand in Romania slava domnului ce ii invat aia prin scoli....

 

Faptul ca jucatori gen Bicfalvi si Ochirosii apar inseamna ca ne indreptam spre drumul cel bun. Din pacate se pare ca Steaua nu prea vrea nimic de aface nici cu Bicfalvi si mai ales cu Ochirosii.

androsteaua27.10.2007 11:33

ai dreptate--dar ce e de facut??

amarel27.10.2007 12:32
:steag_steaua_ro: Este usor sa criticam tactica si jucatorii,cu atat mai mult cu cat suntem doar suporteri fara prea mari cunostinte de specialitate.....dar ma uit cu incantare la marile cluburi din vest si remarc doua caracteristici: forta si viteza! Este mare diferenta intre forta si viteza de joc a vesticilor si cea a echipelor din est. De la Steaua anilor 86 - 90, n-am prea vazut o echipa din estul europei sa joace in regim de viteza cum o fac cei din vest. Probabil au alta medicatie sportiva si in mod sigur alta cultura fotbalistica inca de la centrele de copii si juniori. In disputa est - vest din aceasta etapa a UCL, m-au frapat greselile personale ale esticilor care tin de abc-ul fotbalului. In comparatie cu altii Steaua a gresit cel mai putin si s-a vazut asta in rezultate! Tacticieni avem slava domnului,mai avem nevoie de jucatori de valoare!!!

Au fost 2 echipe din est ce jucau in regim de viteza : Steaua si Dinamo Kiev !!

Ceva mai tarziu a aparut si Steaua ROSIE BELGRAD , !!!!!!

klaus_e8928.10.2007 22:19

ce e de facut ? Pastrama din CIOBAN

yo_marius_xxx28.10.2007 22:53
Au fost 2 echipe din est ce jucau in regim de viteza : Steaua si Dinamo Kiev !!

Ceva mai tarziu a aparut si Steaua ROSIE BELGRAD , !!!!!!

 

 

ati vazut cumva pe TSKA Moscova de acum?? sau chiar si Sahtiorul in zile bune?? uitati-va la cateva meciuri si mai vorbim

cristi_mold30.10.2007 09:18

@Marius

 

Sahtior are foarte putin jucatori autohtoni. Sunt multi brazilieni, mexicani, in general sud-americani, care si normal ca joaca in viteza. Elton cum a venit la Steaua, cum a inceput spectacolul. Este o alta mentalitate, acolo inca fotbalul se joaca din placere(ma refer la America de Sud), in Europa a devenit o meserie.

axl2330.10.2007 09:24

@Cristi mold

In America de Sud fotbalul nu se joaca de placere, se joaca de foame.

RobYnho02.11.2007 18:00

Mda ! Aici ai drepate, insa sunt de parere ca tot la mentalitate este problema. :|

cmt-steaua02.11.2007 18:55

Nu vreau sa fiu rau si sa zic ca scolile noastre sunt varza , dar..... sunt .Poate la Arges se mai face ceva .....

 

 

Si in legatura cu Steaua... aveti dreptate ( nu am citit tot ce ati scris dar am prins idea)

 

Steaua are nevoie de jucatori motivati , tineri (care vor sa demostreze) ,de la noi din tara sau din alte tarii , dar sa fie motivatzi frate !!!! :biggrin:

_yang03.11.2007 19:07
lotul Stelei e facut pentru o echipa defensiva, mulata pe sistemul gandit de Zenga si apoi dezvoltat de Olaroiu . Nu avem jucatori de creatie si imaginatie in atac,deci tactica ofensiva,cu posesie prelungita nu e de noi deloc...

 

 

 

 

Steaua are nevoie de jucatori motivati , tineri (care vor sa demostreze) ,de la noi din tara sau din alte tarii , dar sa fie motivatzi frate !!!! :biggrin:

 

Sper ca ati vazut meciul cu Otelul...

The_Form03.11.2007 19:25
@Cristi mold

In America de Sud fotbalul nu se joaca de placere, se joaca de foame.

 

PIB pe cap de locuitor in Brazilia: $10,073 (locul 65 mondial)

PIB pe cap de locuitor in Romania: $10,661 (locul 64 mondial)

axl2304.11.2007 07:32

@the form

Super tare.

 

Suprafata Braziliei -

Suprafata Romaniei -

 

Populatia Braziliei -

Populatia Romaniei -

 

 

Pune tu cifrele lipsa. Si-acum hai sa nu pornim o disputa, ok?

Sherginio07.11.2007 11:00

Pana nu pleaca ciobanul nu rezolvam nimic

weeezer07.11.2007 21:55

Lasand la o parte tactica, imi mentin parerea ca declinul Stelei isi are originile o data cu pecarile lui Mihai Stoica si Sorin Paraschiv.

 

Multe prostii a facut, multe aberatii a debitat MM Stoica, dar a avut dreptate cand a zis ca afara de Piti, a fost singurul care l-a tinut in frau pe Becaliot. L-am injurat cu totii pentru iesirile sale, pentru erori precum Carlos, iar acuma constatam ca s-a rupt ceva la echipa o data cu plecarea lui.

 

Iar referitor la Paraschiv, mi se pare reeditarea cazului clasic cu cel de la Real Madrid, care a decazut o data cu plecarea lui Makelele. Tocmai acei jucatori care stiu sa lege apararea de atac, sa munceasca fara iesi in evidenta, fara artificii gen Lovin sau statura gen Ov. Petre, dar cu ambitie si daruire cat pentru o intreaga echipa, ei incheaga echipa in timpul unui joc.

inches07.11.2007 23:39

@weeezer

 

Nu mi a placut nici o data de Paraschiv, dar in acest caz iti dau dreptate. El fugea pine ii se rupeau picoarele, ca si Banel, dar avea visiune in joc.

 

La Steaua de fapt nu exista automatisme, totul se joaca din intimplare. Constructia jocului nu exista.

 

Pe urma ce a spus FC_STEAUA_1947 despre mijloc nu sunt de acord, avind in vedere ca e mai rau decit atit. Primul rind nu e o tactica in diamant, avind in vedere ca sunt doi recuperatori (Lovin si Petre) si nu unu. Al doilea rind mijlocul ofensiv ori nu exista (cind Dica joaca mai sus), ori e Dica care e lent si complet iesit din forma.

 

Eu cred ca trebuie lasat de o parte 4-4-2 ca tot ce joaca asa si ca nu mai merge. Mai la moda este sistemul 4-3-3 care devine in faza ofensiva un fel de 4-5-1. In acest caz rolul jucatorilori pe aripii este PREPONDERANT. Dar ce poti sa faci cind nu ai Atacant care sa faca diferentza? Revenim la slabiciunea echipei.

 

EDIT: un exemplu de 4-3-3 poate fii observat la Lyon.

_yang08.11.2007 09:11

@inches,weeezer

 

Pai astea sunt greselile managerului cioban. La fel ca si Ogararu (cel care l-a facut fotbalist pe Nicolita) si Paraschiv a fost cedat fara nici o problema... Si unde? In Serie B... Si iata ce facem noi in Champions League... Nu suntem in stare sa recuperam o minge...

In conferinta de presa in care Hagi isi anunta demisia spune ceva de genul : "Sa-l intrebati pe Paraschiv care a fost adevaratul motiv al plecarii sale...". Avand in vedere ca Hagi era in razboi cu Becali stim cu totii la ce se referea. Pai cum sa accepte un om care e la Steaua de 15-20 de ani sa i se spuna ca trebuie sa stea pe banca ca sa joace Lovin...???

Oricum sa speram ca-si va reveni Radoi si ca vom presta un joc mai bun in retur, mai ales ca Lacatus va avea o intreaga perioada de pregatire pentru a-si aprofunda tactica...