FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua îl vrea pe Dan Petrescu.

Virgil05.04.2005 12:37

Vine Petrescu?

Dan Udrea

 

 

Zenga la Athletic Bilbao începînd din varã. Pornind de la aceastã ipotezã, Steaua se pregãtește sã-i gãseascã italianului un înlocuitor pe mãsurã. Surse autorizate susțin cã primul nume pe lista conducerii roș-albaștrilor este Dan Petrescu.

 

În vîrstã de 37 de ani, "Bursucul" nu și-a ascuns niciodatã Dorința de a antrena la Steaua. Chiar dupã meciul direct din tur, cînd "studenții" au pierdut cu 2-1 pe teren propriu, Petrescu a spus cã "arbitrajul a fost în neregulã astãzi, dar nu vreau sã acuz pentru cã este vorba de Steaua, echipa mea de suflet". Aceastã declarație l-a încîntat pe patronul Ciobanul, care a spus cã "Dan Petrescu e un stelist adevãrat". Pe deasupra, actualul antrenor al Sportului este unul dintre preferații președintelui stelist Mihai Stoica.

 

ARGUMENTE

 

Pro

- este unul dintre antrenorii care ar putea continua munca lui Zenga, avînd aproape aceleași concepții despre fotbal ca și actualul antrenor al Stelei, cu care este foarte bun prieten

- alãturi de Panduru, este printre puținii antrenori din generația tînãrã care au obținut rezultate bune la o echipã micã

- face parte din categoria foștilor jucãtori ai Stelei care au scris istorie în Ghencea

 

Contra

- în urmã cu un an, cînd a fost numit antrenor al Rapidului, a pupat steagul trupei din Giulești, gest care a determinat galeria Stelei sã-i declare rãzboi

- n-are experiențã ca antrenor, el debutînd ca "principal" în vara lui 2003

- are o legãturã strînsã cu Giovanni Becali, aflat în relații reci cu vãrul sãu, Gigi

______________

 

Dan Petrescu?Nu cred ca ar face fata unei asemenea presiuni.Amintiti-va cum a cedat la Rapid.

Trebuie totusi un antrenor cu mai multa experienta.Eu,care nu am sustinut niciodata aducerea lui [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color],dar nici nu am fost contra,spun:

[color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] sau Cârtu.Doi oameni puternici care se pot impune în fata jucatorilor Stelei.

Motanu D05.04.2005 12:53

DE ce nu, eu cred ca poate, la Rapid e... tziganie... de aia a plecat d'acolo. Si Mourinho cand a venit la Porto avea drept experienta cativa ani ca secund/traducator la Barca si vreo 2 ani pe la echipe derizorii din Portugalia... Si a facut fata cu brio presiunii, mai mult a castigat trofee. Eu cred ca Petrescu este capabil... Insa avem nevoie si de ajutorul finaciar de la Gigi... Si sa-l mai lase naibii de "patriotism" de 3 parale...

serban2305.04.2005 12:59

ca face sau nu fata e o problema , dar principala problema e ca trebuie sa se stearga la cur cu steagul ala pe care la pupat inainte sa vina in Ghencea

Motanu D05.04.2005 13:01
ca face sau nu fata e o problema , dar principala problema e ca trebuie sa se stearga la cur cu steagul ala pe care la pupat inainte sa vina in Ghencea

 

Da-l naibii de steag, frate, daca le da 3-0 in giulesti cui ii mai pasa de steag ?!

serban2305.04.2005 13:06

oricum glumeam, dar daca ar veni ar trebui sa aiba rezultate foarte bune si inca de la inceput ca sa fie uitat acel gest. cred ca e destul de riscant si pt el si pentru Steaua.

Virgil05.04.2005 13:09
DE ce nu, eu cred ca poate, la Rapid e... tziganie... de aia a plecat d'acolo. Eu cred ca Petrescu este capabil... Insa avem nevoie si de ajutorul finaciar de la Gigi... Si sa-l mai lase naibii de "patriotism" de 3 parale...

 

In ce-l priveste pe Dan,astept argumente pentru a-i sustine capabilitatea.

Sa nu dai exemplu Sportul,pentru ca acolo toti antrenorii au facut treaba pentru ca au avut jucatori tineri.Stii cum se poarta Dan la Sportul?Intreaba,si daca nu ti-or spune de la cel care sta la poarta,pâna la ultimul jucator,ca e un îngâmfat si un nesimtit,sa nu-mi spui pe nume.

Are un caracter infect.

Daca tu crezi ca se poate impune cu un astfel de caracter în fata jucatorilor Stelei,te înseli.

Trebuie un om inteligent,care sa stie sa fie si maleabil si sa le si ceara jucatorilor performanta.

Nu cred ca el e cel potrivit.

 

A propos,mi-am amintit de Titi Dumitriu.Daca are cumva cineva proasta inspiratie sa-l numeasca în functie,aleluia si-un praz verde.Se duce Steaua de râpa.Gânditi-va câte echipe a îngropat în ultima perioada a carierei sale de antrenor.

dbd05.04.2005 16:40

nu ma mira...dar ce crezi ca-i bun sau nu sa vina la Steaua ?

Motanu D05.04.2005 18:17
DE ce nu, eu cred ca poate, la Rapid e... tziganie... de aia a plecat d'acolo. Eu cred ca Petrescu este capabil... Insa avem nevoie si de ajutorul finaciar de la Gigi... Si sa-l mai lase naibii de "patriotism" de 3 parale...

 

In ce-l priveste pe Dan,astept argumente pentru a-i sustine capabilitatea.

Sa nu dai exemplu Sportul,pentru ca acolo toti antrenorii au facut treaba pentru ca au avut jucatori tineri.Stii cum se poarta Dan la Sportul?Intreaba,si daca nu ti-or spune de la cel care sta la poarta,pâna la ultimul jucator,ca e un îngâmfat si un nesimtit,sa nu-mi spui pe nume.

Are un caracter infect.

Daca tu crezi ca se poate impune cu un astfel de caracter în fata jucatorilor Stelei,te înseli.

Trebuie un om inteligent,care sa stie sa fie si maleabil si sa le si ceara jucatorilor performanta.

Nu cred ca el e cel potrivit.

 

A propos,mi-am amintit de Titi Dumitriu.Daca are cumva cineva proasta inspiratie sa-l numeasca în functie,aleluia si-un praz verde.Se duce Steaua de râpa.Gânditi-va câte echipe a îngropat în ultima perioada a carierei sale de antrenor.

 

Se poate sa ai dreptate... locuind in Iasi mi-e greu sa aud tot ce se vorbeste pe la anumite echipe din Bucuresti...

Cat despre Dumitriu, eu cred ca mai bine s-ar retrage din fotbal, pana nu ajunge Iordanescu 2.

doar_stelist05.04.2005 18:46
da-l naibii de steag, frate, daca le da 3-0 in giulesti cui ii mai pasa de steag ?!

cred ca e o gluma asta...cum pm cui ii pasa de steag? cred ca nu vad bine ..e gluma nu? in pana mea , multoaraaaaaaaaaaaa NE PASA

Motanu D05.04.2005 18:50
da-l naibii de steag, frate, daca le da 3-0 in giulesti cui ii mai pasa de steag ?!

cred ca e o gluma asta...cum pm cui ii pasa de steag? cred ca nu vad bine ..e gluma nu? in pana mea , multoaraaaaaaaaaaaa NE PASA

 

Poti sa te superi pe un om care saruta o bucata de carpa ? Nu cred...

dbd05.04.2005 18:50

are dreptate doar_stelist ... cum adica sa stii ca ne pasa...ca daca nu se lasa de dragostrea fata de carpa aia colorata ... n-are ce cauta in Ghencea...

ArTiSt_uL05.04.2005 19:28

Buna seara si bine v-am gasit, dragii mei.

Este pentru prima oara cand postez si am sa intru direct in subiectul pe care-l dezbateti in acest post.

In acest moment NU vad nici un fel de argument care sa solicite aducerea lui Dan Petrescu pentru functia de antrenor la Steaua. Faptul ca a avut un traseu bunicel cu Sportul NU este de ajuns. In fond, Sportul avea acelasi joc si inainte de venirea Bursucului in Regie, cu aceleasi rezultate. NU este un argument faptul ca vine dupa o indelungata experienta ca jucator in Albion. De altfel, reactiile sale ca individ tradeaza balcanismul ce-i curge prin vine. NU exista grad de comparatie intre lucrul ca antrenor la o echipa lipsita de griji in clasament cu cel la o echipa care in fiecare an joaca pe ntru Campionat, Cupa si participarea cat mai indelungata in Cupele Europene. De altfel experienta pe care-a avut-o in GHIULESTI vine in sprijinul afirmatiilor mele de mai sus. Faptul ca este prieten la catarama cu "varul" Giovanni nu este un atu pentru el, ci mai degraba o povara ce se va ingreuna atunci cand rezultatele nu vor fi cele asteptate. Iar cat priveste mult mediatizatul gest de a saruta steagul Rapidului, domnilor!, UN STELIST ADEVARAT NICIODATA NU SARUTA STEAGUL ADVERSARILOR DINTOTDEAUNA AI ECHIPEI DE SUFLET. Gestul lui nu are scuza, ba chiar il acuza. Un caracter puternic are verticalitate in coloana vertebrala si nu face compromisuri pentru a-si capata simpatia unui grup. Sarutand steagul Rapidului, Dan Petrescu a demonstrat practic ca divortul Danei de el nu este o intamplare. O femeie niciodata nu sta alaturi de un barbat cu apucaturi de rutierista bezmetica, de un comerciant de sentimente la preturi de ocazie.

horse3705.04.2005 20:48

cine-l vrea pe Walter plecat!? am facut un egal si am si inceput sa strigam altul! campionatul se incheie dupa ultimul fluier din etapa 30. si de om fi campioni ce rost are sa vorbim de Dan Petrescu astazi.

Walter e antrenorul Stelei astazi si are sa fie si maine. si nu uitati ca il are in spate pe pedrazzini care la randul lui are in spate scoala milanului.

nu e timpul lui Dan la Steaua. eu zic sa avem continuitate si cu ceva schimbari in lot la vara o sa fim dracosi tare! parol!

Motanu D05.04.2005 21:03
cine-l vrea pe Walter plecat!? am facut un egal si am si inceput sa strigam altul! campionatul se incheie dupa ultimul fluier din etapa 30. si de om fi campioni ce rost are sa vorbim de Dan Petrescu astazi.

Walter e antrenorul Stelei astazi si are sa fie si maine. si nu uitati ca il are in spate pe pedrazzini care la randul lui are in spate scoala milanului.

nu e timpul lui Dan la Steaua. eu zic sa avem continuitate si cu ceva schimbari in lot la vara o sa fim dracosi tare! parol!

 

Nici eu nu vreau ca Zenga sa plece. Sper sa raman si de la vara, iar Gigi sa investeasca banii ca lumea nu sa-i arunce pe geam...

Cat depre Dan, spun doar ca AR PUTEA FI BUN nu CA ESTE BUN. Oricum, la Sportul si Gigi ar putea fi antrenor iar experienta lui la Rapid este irelevanta.

Eu cred ca Petrescu e un antrenor capabil. Capabil sa antreneze Sportul...

sorin_77705.04.2005 21:11

Acum se vorbeste de Dan Petrescu, luna viitoare de Marius [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] sau cine mai stie cine. La Steaua e Zenga iar din vara daca Zenga nu va fi un singur om poate conduce Steaua si acela va fi Cartu.

 

Cine cunoaste fotbal nu pune intrebarea DE CE? ci aduce argumente. Eu vad autoritate in acest om, impune respect, motiveaza sportiv jucatorii, talent de antrenor are cu carul si asta se vede din rezultatele echipelor pe care le-a condus. Si la urma urmei nu luam noi antrenorii care ajung in finala cupei cu echipe mai slab cotate? :D

 

Dan Petrescu a facut foarte multe pentru Steaua ca fotbalist, si a fost singurul roman care s-a impus in campionatul Angliei, dar ca antrenor trebuia sa nu fie invins de Dinamo acum 2 etape. Poate asa crestea in ochii mei si imi doream sa ajunga la Steaua... La Steaua sa vina cei ce bat Dinamo.

Motanu D05.04.2005 21:19

Sorin, sper ca Gigi & MM sa citeasca si ei ce se scrie aici, pe forum...

Mar_is05.04.2005 22:30

Ar fi bine. Dar nu cred ca se intampla asa ceva

ArTiSt_uL06.04.2005 05:53
Sorin, sper ca Gigi & MM sa citeasca si ei ce se scrie aici, pe forum...

 

mmmmm... primul ma indoiesc ca are capacitatea intelectuala necesara sa deschida un calculator, iar al doilea nu cred ca este interesat de glasul tribunelor, fie si auzit pe un site de internet.

Virgil06.04.2005 06:37

Sa fim totusi corecti.Ce mare capacitate intelectuala îti trebuie pentru a intra pe un calculator,pentru a citi si eventual pentru a scrie câteva cuvinte?Ne place sa batem câmpii doar de dragul de a fi în asentimentul altora.

Revenind la subiect,Ciobanul a spus aseara pe OTV,ca ceea ce a scris Dan Udrea în legatura cu Dan Petrescu si Steaua,e o nascocire ca toate celelalte scrise de acest jurnalist SF.

S-a lamurit astfel totul si cu asta pun punct acestui topic.

O zi buna tuturor!

A!Si a mai spus ca va semna chiar astazi contractul cu Walter în conditiile pe care acesta le doreste.

E clar ca lumina zilei.Sa ne bucuram!Vom continua cu Zenga!

sorin_77706.04.2005 09:38

Contractul se semneaza astazi dar cred ca daca Zenga nu ia 3 puncte la Bistrita acest contract se amana pana Duminica...

 

Cat priveste cititul pe internet eu cred ca singurul care o mai face este MM, asa cred eu din felul lui de a vorbi despre suporteri. El parca mai asculta glasul tribunei, dar din pacate nu il propaga si mai departe...