Vorbele sunt greu de smuls de la Sorin Ghionea. Mai ales de când este accidentat, acolo, în exilul de la Bologna, fotbalistul Stelei s-a izolat si mai mult, preferând sa-si suporte suferinta în tacere. Este la curent cu evolutiile Stelei, îi este dor de casa si l-a durut foarte mult când s-a spus ca ar fi la un pas sa se lase de fotbal.
Sorin, este adevarat ca trebuie sa mai stai o luna la Bologna?
Nimeni nu stie asta, nici chiar eu, sincer. Cert este ca mai am de stat, dar nu stiu cât.
Medicii ce spun?
Nimeni nu poate avansa un termen fix. Organismul uman nu e matematica, nu e facut din cifre, oricând situatia se poate schimba.
Dar recuperarea cum merge?
Din punctul meu de vedere, foarte bine. Fac zilnic tratament, urmez un program strict, sper sa îmi revin cât mai repede.
Ce era cu lasatul de fotbal?
Pai asta eu ar trebui sa va întreb pe voi, ziaristii. Nu stiu cine a nascocit tâmpenia asta, este o mare prostie, cum sa ma las?
Am înteles, deci nici vorba sa pui capat carierei, nu?
Categoric, nu! Fotbalul este viata mea, nu concep sa traiesc fara fotbal.
Traversezi greu perioada asta?
Fireste ca nu e usor. Dar sunt calit, am trecut eu si peste o hepatita, tineti minte... Iar apoi, au revenit atâtia, dupa accidentari mai grave, sau pauze mult mai lungi, nu? Balan a stat doi ani si a revenit.
Dar cum îti explici ce ti se întâmpla?
Sa tinem cont ca în ultimii trei ani am jucat absolut tot, fara pauza. Si campionat, si Liga Campionilor, si UEFA, si echipa nationala. Tot. Poate si uzura asta si-a pus amprenta, nu? Iar daca va uitati, si colegii mei, Dica sau Mirel ori Goian, au avut probleme, si ei fiind jucatori care au fost folositi în toate meciurile.
Urmaresti jocurile Stelei?
Da, fireste, mi-am pus antena satelit ca sa fiu la curent cu ce se întâmpla acasa. Sper sa nu mai stau însa mult timp pe aici si sa revin cât mai repede. Asta este viata, sunt si perioade grele, ai nevoie si de noroc.
Iti este dor de casa?
Fireste. Dar ma alina gândul ca cei apropiati sunt alaturi de mine, ca am sustinerea celor din tara si de la echipa. Si mai ales a lui nea Gigi, care m-a încurajat mereu.
222 de zile au trecut de când Ghionea a evoluat pentru ultima oara într-un meci oficial, internationalul Stelei accidentându-se în jocul cu UTA, din returul campionatului trecut 9 meciuri a jucat fundasul Sorin Ghionea pentru echipa nationala a României, nereusind sa înscrie vreun gol40 de partide a jucat Sorin Ghionea pentru Steaua în cupele europene, marcând doar o data, în victoria de la Kiev cu 4-1
50 de mii de euro a primit Ghionea pentru calificarea Stelei în grupele Ligii Campionilor, chiar daca nu a jucat vreun minut în tururile preliminare
