Nu este normal ca dupa numai cateva etape din campionat, in pragul unor meciuri importante, 5-6 jucatori de baza din principalele echipe sa fie indisponibili din cauza accidentarilor.
Sunt doua aspecte importante:
- Lipsa unei pregatiri fizice, atletice, a incalzirii corepunzatoare la inceperea antrenamentelor si a meciurilor; ce calitati trebuie sa aiba jucatorii?
- Tehnica indoielnica a unor jucatori, lipsa educatiei pentru sport si de respect pentru adversar, fapt care corelat cu presiunile facute de conducerile cluburilor, conduce la atacuri grosolane si accidentari.
Consider ca este un subiect interesant, care merita discutat.
