Steaua s-a întors la normal! Steaua s-a întors la normal? NU, Steaua este într-o stare pe care o sã-mi permit sã o numesc "normalul becaliot"! O sã enumãr caracteristicile acestei stãri:
- Victorii în meciuri cu echipe slabe sau mai puțin slabe, gen FCM Bacãu (echipã de Liga a 2-a) sau cu FC Vaslui, echipã venitã în Liga 1 de câțiva ani. Aș caracteriza aceste victorii ca pe ceva NORMAL pentru o echipã cu pretențiile Stelei, victorii pentru care nu trebuie sã ne entuziasmãm peste mãsurã, deși se observã o ușoarã ameliorare a jocului. Însã, vorba lui Pedrazzini, poate sã vinã și Mourinho, cã ...
- Presa ostilã. Presa este ca întotdeauna ostilã Stelei, nu lui Becali. Jurnaliștii "sportivi" considerã cã Steaua a fost salvatã tot de o fazã fixã, ignorând cu bunã-științã și rea-voințã marile ocazii ale Stelei, printre care șutul lui Dicã din ultimele minute, când s-au accidentat Hãisan și Zaharia. Problema cu presa este cã o parte a ei este probabil plãtitã de latifundiar (așa îmi spune mie instinctul, nu am dovezi pentru asta, acesta este un site de opinie și nu unul de investigatii, desi poate la un moment dat singura soluție ar fi sã se transforme în așa ceva, cu ținta precisã Gigi Becali), iar cealaltã parte crede GREªIT cã dacã atacã Steaua îl atacã automat pe Becali. Tot în "peisajul media" existã o emisiune de divertisment pentru rapidiști, dinamoviști și suporteri ai altor echipe exceptând Steaua, care îl atacã pe Becali, dar și jucãtorii și suporterii Stelei, neînțelegând cã, pe lângã simpatia fanilor altor echipe vor reuși sã-și atragã antipatia simpatizanțiloir Stelei. Conform unui sondaj, Steaua ocupã primul loc, cu peste 40%, în topul preferințelor românilor în ce privește echipele de fotbal din Liga 1, așadar motivul audienței nu este unul viabil în acest caz. Se pare cã la postul respectiv de televiziune este "trendy" sã ironizezi Steaua, pentru cã și la altã emisiune, a unora mai cârcotași, pe lângã ironizarea lui Becali sunt luate la mișto și foste glorii steliste, precum Hagi sau Ienei, dar și actuali jucãtori precum Neșu, cã, deh, trãim în lumea "politically corecteness-ului", nu ne putem lua doar de Becaliot, cã poate ne toarnã iar o sticlã de vin în cap!
- Declarațiile elucubrante ale "finanțatorului": Batem Arsenalul, cã așa a visat Becali. O sã ne zicã el exact ce a visat, dar numai dupã meci. Pânã atunci, sã ne mulțumin cu declarațiile lui Adrian Ilie, care vede o echipã din ce în ce mai bunã de la meci la meci sau cu rânjetul tâmp și din ce în ce mai prezent pe "sticlã" și în presa scrisã al lui Valeriu Argãsealã, acest argat becalian care ne spune cã publicul a fost de nota 8, pentru cã l-a fluierat pe Ov.Petre!
- Niciun plan de viitor, niciun plan de marketing, niciun plan legat de juniorii Stelei!
Concluzie: Steaua s-a întors la normal! Steaua s-a întors la normalul becaliot, cel care îi convine cel mai mult latifundiarului! Protestele galeriei se vor stinge încet-încet, Steaua va mai ajunge în grupele UCL la alte alegeri, peste 5 sau 10 ani sau când va mai avea nevoie Gigi Becali de capital de imagine!
NOAPTE BUNÃ, ROMÂNIE STELISTÃ, ORIUNDE TE-AI AFLA!
alexblaja
