FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua, fara suspendare, Rapid a primit o etapa (ProSport)!

fcsteaua.ro24.09.2007 19:43

In urma incidentelor de la meciul Steaua - Rapid, Comisia de Displina a FRF a decis, luni, amendarea clubului Steaua cu suma de 800 milioane de lei vechi. Stadionul din Ghencea nu a fost suspendat.

 

In schimb, clubul Rapid a fost santionat cu o etapa fara spectatori si 300 de milioane amenda. Rapid va juca cu porțile închise partida cu Farul Constanța, din etapa a X-a a Ligii I, dupã ce a ispãșit o pedeapsã similarã în etapa a VIII-a a Ligii I, la meciul cu Gloria Buzãu, scor 0-0, disputat duminicã.

 

Presedintele clubului Steaua, Valeriu Argaseala: "Sunt nervos de decizia luatã. Nu se poate asa ceva. Vom face apel. Practic nu s-a prezentat nicio proba la dosar. Nu se poate merge la infinit pe inchipuiri si suruburi. Sunt extrem de suparat"

 

Directorul general al clubului Rapid, Constantin Zotta: "Este o decizie regulamentara pe care o acceptam cu greutate. Vom analiza daca vom face recurs. Dat fiind faptul ca suntem recidivisti si ne-am prezentat pentru a cincea oara in fata comisiei nu cred ca puteam fi santionati mai usor. Probabil ca avantajul celor de la Steaua a fost acela ca ei nu au fost recidivisti. Maine se va analiza cerinta clubului nostru de aminare a meciului cu Ceahlaul. Sper ca LPF sa trateze egal toate echipele romanesti participante in cupele europene si sa fie de acord cu aminarea"

 

Membrul al Comisiei de Disciplina a FRF, Daniel Marin: "Decizia Stelei o putem cataloga la "mediu" pentru ca nu au fost recidivisti. Au luat amenda din cauza surubului aruncat in teren. In schimb, Rapidul a fost suspendat pentru ca este recidivist"

 

Rapid și Steaua au fost sancționate în urma incidentelor provocate de suporteri la derbiul din etapa a VII-a a Ligii I, încheiat la egalitate, scor 0-0.

 

Fundașul rapidist Vladimir Bozovici a fost lovit cu un șurub aruncat din sectorul suporterilor steliști. De asemenea, din peluza rezervatã galeriei Stelei s-a aruncat în teren cu monede și cu brichete.

 

La începutul meciului, suporterii rapidiștii au rupt plasa de protecție cu care a fost acoperit sectorul de tribunã ce le-a fost rezervat la Peluza a II-a. În timpul partidei, suporterii rapidiști au aruncat în suprafața de joc cu monede și cuie, dupã care au aprins o fumigenã și o torțã pe care le-au aruncat în sectorul ocupat de suporterii gazdelor.

AmuntBoy24.09.2007 19:44

ma mir

ManiaCU24.09.2007 19:58

La cate pietre au aruncat coloratii in sectorul nostru ar trebui sa-i tot suspende...

danimarcu24.09.2007 21:00

Fa Argaseala apel,poate-poate va suspenda terenul macar o etapa,sa scape stapanul tau de huiduieli!...

steaua din chicago25.09.2007 00:17

Nu inteleg cum poate cineva sa tina cu rapid...Pur si simplu nu inteleg! Cea mai urata culoare (vinat, culoare de mort ori de aviara trosnita de barosan ca nu doarme la 3 dimineata) cuplata cu ce nu sunt ei (white, intotdeauna murdar pe steaguriile lor. Spalati-le ma descultiilor ca se gaseste detergent. Va vad aia in congo si rid de voi...). Cei mai recalcitranti jucatori (amatorii ce se cred vesnic nedreptatiti ori furati fara sa inteleaga ca antrenamentul si putin creer fac toata diferenta intr-un meci de fotbal. Cea mai enervanta galerie ce nu are la activ decit flegme, monezi, si mai nou urina in pungi (!?!). Cintecele la ei incep, contin si se termina cu "sa iau singe-n gura ce tupeu are romanii aia...) Rapid reprezinta mediocritatea indobitocizata de mizerie, furia ochiilor linsi pe vitrine sau dupa posete, smekeria de capat de linie de tramvai, tupeul celui ce stie ca nu ii se pun catuse ca pe urma trebuiesc dezinvectate. Ala care a inventat antibioticele a facut-o mai putin pentru omenire si mai mult contra aviariilor. Cum poate un om normal sa tina cu rapid...

 

Ce legatura are asta cu topicul de mai sus? Nu poti mentiona cuvintul echipei muncitoareo-ceapista fara sa trezesti valuri de repulsie. Nu pot sa citesc "rapid" fara sa imi amintesc de imbicseala zidului de caramida nou nouts in 1926. Uzina, transpiratie, burtos (cu ce dreaq umplea ala burta ca noi vedeam carne o data pe saptamina...al dreaq tigan cum se descurca el hahaha) Darwin aproape are dreptate, ne tragem din maimute. Dar nu toti, aia de sub podul grant se trag din gindaci. Altfel nu imi explic cum poate sa ii urasca tot romanul de pretutindeni. Inchei cu de-acum traditionalul "suspendati-ne, uram cioriile."

neli25.09.2007 05:41

cei care ne fac pb. pe stadion sunt ca si Becali, de ce nu va puteti potoliti? sa veniti la meci si sa fiti civilizati, ce sunteti "golani" sau ciobani ? suporterii adevarati isi iubesc echipa si tot ce e legat de ea, cum sa ne suspende terenul din cauza indisciplinei ?! si noi suntem ciobani sau mai rau oi ??? nu se poate asa ceva, POTOLITI-VA !!!!!!!

JDERUL25.09.2007 06:32

Cinici si cei de la Comisia de Disciplina ! Au analizat ei si....l-au lovit pe zoofil unde-l doare mai tare. Nu au suspendat terenul asa cum dorea el sa( scape de injuraturi si alte vorbe dulci).Au aplicat amenda.Si cand e vorba de dat bani....jjjjj vede negru in fata ochilor.

MALDINI_STEAUA25.09.2007 06:34

Eu ma mir ca nu ne-au suspendat.Dar lasa ca poate se retrag porumbeii din campionat =)

JDERUL25.09.2007 06:45

@

N-avea rost sa ne suspende.Echipa joaca la fel de prost si cu spectatori si fara.Si,in plus,vor sa-i vada fata ciobanului dupa inca 90 min.de injuraturi primite.

yo_marius_xxx25.09.2007 07:01

exact!!singurul care ar fi avut interes ca Steaua sa fie suspendata era "entrenadorul" jijinho!!!daca la Arad a plecat de la stadion cu scuturile jandarmilor pe cap,m-as bcura ca in Ghencea sa nu poata sa intre in parcare macar!!!!!!

 

P.S. pai mitica Dragomir e prost??cu ocazia asta a iesit din "atentia" fanilor si nu era dobitoc sa suspende terenul tocmai acum....

lucvald-190225.09.2007 07:33

la meciu' cu crapizii a aterizat o sticla de bere goala fix la SUD..unul din baietii de pe langa mine are si acum o gaura in picior si vreo 5 copci...gratie unui mare ciob !!! Cum dracu au intrat aia cu o sticla?!!?!....ca eu n-am scapat nici macar cu bricheta ascunsa in adidas....

 

Bine ca i-a suspendat...desi ma asteptam sa ne traga si noua un voleu la "Antonescu de traia....."

MoRRano27.09.2007 12:23

E bine ca nu ne-a suspendat ca sa isi mai ia ciobanul 1-2 ore de injuraturi ca merita cu varf si indesat la fiecare meci sa fie f***t in gura de iobag ce e. Si o viata intreaga daca e urat si injurat asta nu e destul pentru. bataia lui de joc. Si se poate si cu alti jucatori asta se vede clar nu doar cu cei care sunt preferatii lui sa vedem mai departe ce o sa fie oricum bafta echipei. fularsteau2