FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pentru Fanii noi

dbd27.03.2005 10:06

Pentru fanii noi ai Stelei care vor sa afle istoria de pana in 2004 a Stelei am un articol preluat dupa alt site :

 

Istorie

Steaua Bucuresti este echipa cea mai galonata din Romania, avand cel mai bogat palmares intern si extern dintre echipele romanesti.

Clubul a luat fiinta in anul 1947, fiind primul club sportiv militar din Romania avand denumirea de A.S.A. (Asociatia Sportiva Armata).

In primul sezon competitional A.S.A. s-a clasat pe pozitia a 14-a, mentinandu-se in divizia A dupa un meci de baraj.

Clubul si-a schimbat denumirea in vara urmatoare in CSCA (Clubul Sportiv Central al Armatei), si, dupa sosirea unor jucatori ca Traian Ionescu, Apolozan, Onisie si Petre Moldovan, CSCA castiga prima Cupa a Romaniei dupa finala cu Stiinta Cluj, invangand cu 2-1.

In urmatorul sezon clubul isi schimba din nou denumirea in C.C.A. (Casa Centrala a Armatei) si dupa o clasare pe locul 5 castiga o noua Cupa A Romaniei, 3-1 cu campioana Flamura Rosie Arad.

In perioada urmatoare 1951-1961 supranumita "decada de aur", C.C.A. cucereste noua trofee: sase titluri de campioana ('51, '52, '53, '56, '60, '61) si trei Cupe ale Romaniei ('51, '52, '55) . Totusi succesul in Europa a fost limitat. In sezonul 1957-1958 C.C.A. a jucat in C.C.E. (Cupa Campionilor Europeni) un baraj cu Borussia Dortmund dar a fost eliminata.

In decembrie 1961, C.C.A. devine Steaua, denumire sub care activeaza si in prezent.

Perioada urmatoare este mai putin productiva, totusi, intre 1961 si 1975 Steaua cucereste 6 Cupe ale Romaniei (1962, 1966, 1967, 1969, 1970, 1971) si un titlu de campioana in sezonul 1967-1968, cand antrenor a fost Stefan Covaci viitorul antrenor al echipei olandeze Ajax Amsterdam. Primul succes european vine in Cupa Cupelor in sezonul 1964 - 1965 cand Steaua trece de Derry City dupa doua victorii dar este invinsa in turul urmator de Dinamo Zagreb.

Urmeaza perioada 1976-1984, in care se vede un regres al echipei dar totusi Steaua castiga doua campionate (1975-1976 si 1977-1978) si sunt sunt castigate doua finale ale Cupei Romaniei (1975-1976, 1978-1979). In aceasta perioada se remarca jucatori noi ca Moraru, Sames, Iordanescu sau Zamfir.

In perioada care a urmat 1985-1990 a fost una de exceptie pe plan intern dar mai ales in competitiile europene. Steaua cucereste alte cinci tiluri nationale (1985, 1986, 1987, 1988, 1989) si trei Cupe ale Romaniei (1985, 1987, 1989) si a mai jucat o finala a Cupei Romaniei in 1986.

Steaua se impune in Cupa Campionilor Europeni (1985-1986) dupa ce trece in finala de C.F. Barcelona cu 2-0 dupa executarea loviturilor de departajare. In aceasta finala se remarca portarul Helmut Duckadam care apara patru penalty-uri consecutive scriind o pagina de aur in istoria clubului Steaua. In sezonul 1987-1988 Steaua ajunge in semifinalele CCE dupa 4-2 cu MTH Ungaria, 3-2 cu Omonia, 4-1 cu Glasgow Rangers, unde este eliminata de Benfica Lisabona cu 0-2, iar in sezonul urmator ajunge in finala CCE (7-3 cu Sparta Praga, 5-1 cu Spartak Moscova, 5-2 cu IFK Goteborg si 5-1 cu Galatasaray Istambul) dar pierde finala cu AC Milan cu 0-4. In echipa Milan-ului de atunci jucau Marco van Basten si Rud Gullit. In echipa de atunci a Stelei evoluau jucatori ca Gheorghe Hagi, Marius [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color], Ilie Dumitrescu.

Urmeaza o perioada de doi ani in care Steaua castiga doar o Cupa a Romaniei in 1991-1992. In perioada 1992-1998 Steaua castiga nu mai putin de sase titluri nationale (1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998) si doua Cupe ale Romaniei (1995-1996, 1996-1997). In aceasta perioada devine de patru ori castigatoare a Supercupei Romaniei. In aceasta perioada la Steaua se remarca jucatori ca Adrian Ilie, Sabin Ilie, Daniel Prodan si Denis Serban. In aceasta perioada Steaua se califica de tri ori in grupele UEFA Champions League (1994-1995, 1995-1996, 1996-1997).

In perioada 1999 - 2001 Steaua mai castiga o Cupa a Romaniei (1998-1999) si un titlu de campioni (2000-2001).

In sezonul 2001 - 2002 Steaua a terminat campionatul pe locul patru.

In sezonul 2002 - 2003 Steaua a terminat campionatul pe locul 2, gholgheter devenind Claudiu Raducanu cu 21 de goluri.

In sezonul 2003 - 2004 echipa termina pe pozitia a doua a clasamentului, luptand pentru titlu pana in ultimele etape. In acest sezon Steaua a iesit prematur din Cupa Romaniei, fiind invinsa de Petrolul Ploiesti.

 

Palmares intern

 

21 Titluri Nationale

--------------------------------------------------------------------------------

20 Cupe ale Romaniei

--------------------------------------------------------------------------------

4 Supercupe ale Romaniei

 

 

Palmares international

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Castigatoare Cupa Campionilor Europeni - 1986

--------------------------------------------------------------------------------

Castigatoare Supercupa Europei - 1987

--------------------------------------------------------------------------------

Finalista Cupa Intercontinentala - 1987

--------------------------------------------------------------------------------

Finalista Cupa Campionilor Europeni - 1989

Nero27.03.2005 12:41

Super! Cred insa ca ar fi trebuit sa dai si sursa.

dbd27.03.2005 13:15

dupa un alt site al Stelei...

BlackWoolfy27.03.2005 13:50

Fratilor eu sunt uimit ca de fiecare data cand se vb de palmaresul Stelei se uita anul 1971 in cupele europene

dbd28.03.2005 15:41

si cred ca se uita in asa fel incat sincer sa fiu eu nu stiu ce a facut Steaua in 1971...

reddog01.04.2005 17:05

No comment!!!!! :roll:

George Stan01.04.2005 18:42
No comment!!!!! :roll:

 

1.6 Fara umplutura Nu postati mesaje monosilabice sau numai din citeva cuvinte (ex: zau?, Hai chiar asa, Si eu, Ok, Mai vorbim etc)...
dbd02.04.2005 11:13

ma bucur ca i-ai observat asta lui reddog...