Deschid acest topic deoarece consider ca Steaua Rosie Belgrad, club infiintat la 4 martie 1945, formeaza alaturi de Steaua si Dynamo Kiev trioul celor mai bune echipe din est din istorie.
Ca si performante in Europa, fiindca acestea au cea mai mare insemnatate, se pot enumera castigarea CCE in 1991 , 5-3 la penalty-uri cu Olympique Marseille, Belo transformand un penalty atunci, si castigarea cupei intercontinentale in acelasi an (3-0 cu Colo Colo).
Echipa care a reusit performantele respective :
Portari : Miliæ Jovanoviæ, ®eljko Kaluðeroviæ, Stevan Stojanoviæ (captain)
Fundasi: Miodrag Belodediæ, Slobodan Maroviæ, Ivica Momèiloviæ, Ilija Najdoski, Du¹ko Radinoviæ, Refik ©abanad¾oviæ
Goran Vasilijeviæ
Mijlocasi: Vladimir Jugoviæ, Sini¹a Mihajloviæ, Robert Prosineèki, Dejan Saviæeviæ, Vlada Sto¹iæ, Rade To¹iæ
Atacanti: Dragi¹a Biniæ, Vladan Lukiæ, Darko Panèev
Dupa parerea mea, alaturi de S*T*E*A*U*A , Steaua Rosie Belgrad este o adevarata STEA a Estului.
Un vis mai vechi de-al meu este ca intr-o zi cele 2 STELE sa se intalneasca, eventual chiar in Champions League.
