FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Primii 60 de ani ai Stelei

fcsteaua.ro24.08.2007 16:35

24 august 1947 - 24 august 2007

 

Astazi se implinesc sase decenii de la intaiul meci oficial disputat de viitoarea echipa Steaua, AS Armata - Dermata Cluj, 0-0

 

Fruntas Lazareanu - Soldat Panait, Soldat Cernea, Fruntas Jivan, Soldat Taborsky, fruntas Mark - Sublocotenent Nanciu, Fruntas Talmaciu, Soldat Kotty Bernhardt, Caporal F. Marinescu si capitan Gica Popescu. Antrenor Bogdan Coloman - Braun.

 

24 august 1947, ora 16.10. Arena "Venus" din Bucuresti. Cei 11 echipieri ai A.S.C.A, pe scurt, AS Armata, sunt gata de primul meci oficial din istorie, cel contra Dermatei Cluj. A plouat mult cu o zi inainte, terenul e greu, mlastinos, dar asta conteaza mai putin. Important e ca "bunica" Stelei a iesit in lume, ca primul pas a fost facut, ca istoria celei ce avea sa devina cea mai iubita echipa de club din Romania a pornit la drum...

 

24 august 2007. Savu, Apostol si Mladin, componenti ai primului lot, vin sa participe la "lansarea" autocarului FC Steaua, unul ultra modern, ei, cei care faceau deplasarile cu autocamioanele ori cu trenul. Un simbol, trei legende, 60 de ani. E mult? E putin? Real are 105 ani, AC Milan 108, Liverpool 115, PSG doar 37 ... Steaua e in primele sase decenii de viata...

 

fragmente din "Steaua - 60 de ani de legenda", Cartea Oficiala, scrisa de Catalin Oprisan, ce urmeaza sa apara la inceputul anului viitor

 

EXPLICATIE FOTO:

 

Aceasta este considerata a fi prima poza din istoria clubului, facuta in vara anului 1947, inainte de inceperea campionatului, la Craiova, unde echipa disputase un "amical". In mijloc, doamna Braun, flancata de sotul sau si de maiorul Nicolau.

 

Toti jucatorii trebuiau sa bata "pasul de fron"

 

Din prima echipa a viitoarei Steaua mai traiesc astazi, pentru a depana amintiri nemuritoare, Ilie Savu, Eugen Mladin si Ioan Apostol. Locotenentul - de atunci - Apostol, are 86 de ani, dar nu-i arata. A evoluat, ca ,,half", in prima echipa-ever, a jucat si in sezonul urmator. A ,,bifat" cateva meciuri si la Calarasi, echipa din orasul natal. Mladin, un jucator care se remarca meci de meci, a plecat, dupa ,,episodul" A.S.C.A., la Arad, la UTA, dar s-a reintors la Steaua, ca antrenor, in 1961. Ca si Apostol, are 86 de ani. ,,Veteranul" Savu, 88 de ani in ianuarie, o adevarata legenda vie, a aparat poarta echipei pana in '49-'50, cand a fost numit Comandantul Batalionului de Instructie si Sport. ,,In fiecare zi de marti, ieseam cu toti fotbalistii la islaz (n.r.- cam pe locul actualului cinematograf "Favorit" din Bucuresti) , pentru instructie. Trebuiau sa bata pasul de front, sa salute din mers, sa duca arma de la picior la umar, sa tina linia de ochire sau sa puna baioneta la arma", isi aduce aminte Savu. Cel poreclit "Parasuta" a revenit, si el, ca antrenor, la Steaua, in doua randuri, reusind sa cucereasca doua titluri de campion si trei Cupe ale Romaniei. Tehnicianul cu care echipa a reusit rasunatorul turneu din Anglia. A fost membru in CA, actualmente lucreaza la LPF. Recent, si-a inlocuit ,,Dacia" cu un ,,Fiat", pentru ca batrana masina era prea lenta!!!

 

EXPLICATIE FOTO

 

Elevul Savu o. Ilie, in 1942, ca elev al Scolii Militare din Bucuresti

Foto: Arhiva personala Ilie Savu

 

Articol preluat de pe SteauaFC.com

 

tudor3724.08.2007 16:44

Cel mai bun articol de saptamana asta. Felicitari!!

tonitza24.08.2007 17:11

Super Tari pozele ;) steag3

laurst24.08.2007 17:26

sa ne respectam legendele!!!

ei sunt fauritorii si intemeietorii stelismului!

RESPECT!!!

vanfootball24.08.2007 20:11

steauafc.ro se misca, finally! Incepe sa arate a site de talia Stelei.

SSK24.08.2007 20:50

Da, in ultima vreme s-a ridicat mult!