Primul joc al AS Armata, cel contra Dermatei Cluj, s-a incheiat nedecis, 0-0. Nu avea cum sa fie altfel: apararea fusese "blanda", iar inaintarea avusese "lipsuri in transmisiuni si legaturi", cum scriau cronicarii sportivi din acea perioada ("Glasul Armatei"). Domnul Vartolomeu, din Constanta, a fost intaiul arbitru, iar la fiecare fluier al sau militarii se opreau si luau pozitie de drepti. Din obisnuinta...
"Primii au atacat clujenii, Lazareanu scotand, cu greu, un "schoot" al lui Toth. Apoi, A.S.A. are o perioada indelungata de dominare in decursul caruia Nanciu rateaza o ocazie splendida" ("Cotidianul"). "Taborsky trece extrem-dreapta, Armata se mentine in atac, dar curand jocul se echilibreaza si se desfasoara mai mult pe centru. A.S.A pare obosita. Mijlocasii nu servesc mingi utilizabile" ("Sportul Popular"). "A.S. Armata a lasat sa se inteleaga posibilitati mari dadatoare de sperante frumoase. Aparitia echipei ne-a amintit noua celor vechi epoca Coltei Brasov si a Fulgerului CFR, echipe de o valoare covarsitoare pentru vremea accea de stralucire a soccerului romanesc..." ("Poporul")
Cine a fost prima gazda?
Stadionul "VENUS" Bucuresti
ANUL INAUGURARII: 1931
SITUARE: Splaiul Dambovitei, actualul loc dintre Caminele studentesti ale Facultatii de Drept, Opera Romana, Casa de Cultura a Studentilor "Grigore Preoteasa" si "Casa Radio"
CAPACITATE: 15.000 scaune
ECHIPA "GAZDA: Venus Bucuresti
ACTUALMENTE: Nu mai exista; distrus dupa 1948 de comunisti
In 1935, a gazduit primul meci cu instalatie de nocturna din Romania
Tot in acel an, pe 22 septembrie, pe ,,Venus" are loc primul ,,cuplaj" din Divizia A, Unirea Tricolor - AMEFA si CFR Bucuresti - Crisana Oradea. Pe 27 mai 1934, pe stadion s-au instalat megafoane pentru a se putea urmari, in direct, transmisia radio a partidei Cehoslovacia - Romania, de la CM, scor 2-1, in comentariul lui Gheorghe Tari. A fost primul ,,live" din istoria tarii noastre la un meci disputat in strainatate.
A.S.C.A. a disputat doar trei meciuri in primul sezon pe cocheta arena a protipendadei bucurestene (prima etapa a campionatului 1947 - 1948, contra Dermatei, a doua, impotriva celor de la "Ciocanul" si a IV-a, versus Universitatea Cluj), un stadion ultra-modern pentru acele vremuri (construit din banii unuia dintre presedintii clubului, avocatul Alexandru Eladescu, cel care si-a vandut o padure, proprietate personala, pentru a putea finanta constructia), dotat cu terenuri anexe, cabinete medicale. E de retinut faptul ca aici "bunica" Stelei a disputat primul meci din istorie in Divizia A, pe 24 august 1947, in compania celor de la Dermata Cluj, scor 0-0.
Articol preluat de pe SteauaFC.com
