Ascultand din gura d-lui Becali presupusele motive invocate de fotbalistii Stelei cu privire la rezultatele la limita obtinute de echipa, doar din "faze fixe", cu mare greutate imi pot cenzura supararea. Chiar suntem luati de prosti sau om fi "gasiti" uituci? Nu putem uita ca si in "era" Olaroiu, meciurile erau castigate tot cu diferente mici, cu mari emotii, iar fazele "periculoase" veneau tot din faze fixe, cornere sau contraatacuri. Daca cautam comentariile articolelor de la meciurile sezonului trecut, o sa gasim o groaza de postari exprimand nemultumirea suporterilor si deznadejdea. In plus se inventase "turca oliana", adica o bombare a tuturor baloanelor peste mijlocul advers, adica exact ce joaca echipa si in prezent sub Gheorghe Hagi. Mahnirea mea deriva si din cauza atitudinii fotbalistilor. Ei nu sunt responsabili de jocul echipei, e mult mai comod sa spui ca joci prost din cauza altuia.
Cum naiba sa afirmi ca Olaroiu juca altceva odata ce scandalurile au curs in jurul echipei noastre tocmai plecand de la jocul lipsit de eficienta? Trebuie adusa in discutie partida de la Urziceni cu penaltyul obtinut de Cristocea si scandal iscat din acea faza sau cele doua bare ale gazdelor din finalul acelui meci? Trebuie aduse in discutie prestatiile absolut penibile cu Iasul atat din deplasare (1-1) cat si de acasa (1-0), remiza cu Farul (1-1, deplasare), cu Rapid (1-1, acasa), egalurile albe cu Ceahlaul (0-0, deplasare), Pandurii (0-0, deplasare), impotriva Craiovei (0-0, deplasare), cu Timisoara (0-0, deplasare), cu Bistrita (0-0, acasa), cu UTA (0–0, acasa), dubla infrangere cu Dinamo (0-1 si 2-4), partida castigata la limita (1-0) impotriva Pandurilor din Tg Jiu (acasa), infragerile cu Otelul (1-2, deplasare), cu Bistrita (0-2, deplasare) sau cu marea echipa din Vaslui (0-1, deplasare)?!! Apoi victoriile chinuite, la limita, mulktiplele eliminari tocmai pe fondul prestatiilor jegoase, a ineficientei si a nervozitatii in excces.
Trebuie adus in ddiscutie si faptul ca echipa noastra nu mai are de ani buni un golgheter? Mai mult, au fost adusi golgheteri ai campionatului sau atacanti aflati pe val si acestia nu au reusit sa repete aceasta performanta in Ghencea tocmai pentru faptul ca Steaua Bucuresti nu mai reprezinta de mult timp o masina de marcat goluri.
Sa acceptam gogoasa aceasta cu "m-am inselat cand l-am adus pe acest antrenor, iata inca un experiment la Steaua"? La urma urmei, daca stam si analizam cu atentie vom descoperi cu mare ingrijorare faptul ca toti au reprezentat experimente - Zenga in primul rand (tehnician fara contract concediat desi echipa ocupa locul 1), apoi Dumitriu (un antrenor mai bun decat trei sferturi dintre antrenorii Ligiui I - o solutie de avarie pentru castigarea unui campionat), Protasov, urmati de Lacatus - iar acum a venit randul regelui.
Lumea o sa inteleaga acest articol a fi o pledoarie pentru Gheorghe Hagi. In realitate el reprezinta un indemn catre ratiune si obiectivism. Vrei sa scapi de antrenonul Gheorghe Hagi pentru ca nu-ti convine personalitatea lui atunci fa-o si recunoaste deschis motivele, dar nu invoca pretexte ridicole, de parca Steaua ar fi in prezent o campioana en titre stricata doar de imixtiunea unui tehnician incompetent. La urma urmei daca Gica era un antrenor atat de slab de ce a mai fost adus? Perversitatea este cu atat mai mare cu cat in jurul lui Gica s-a construit tabloul "nu e antrenor". D-l George Becali exploateaza la maximum acest "curent" pentru ca nu are scrupule si nici taria sa exprime clar ceea ce-l deranjeaza.
Concluzia este ca un antrenor este bun atata vreme cat il place patronul. Daca are ghinionul si este iubit de public, atunci chiar ca este o problema. Elton a fost transformat in circar pentru asa ceva. Si a plecat. Acum va pleca si Gica. Sa speram ca se va intampla intr-un moment fericit cu ros albastrii calificati in Grupele Champions League si pe locul I in marea Liga a lui Mitica. Asta daca o sa vrea si finul....
