O splendidã fotografie ocupã aproape integral paginile 28 si 29 ale "Jurnalului Național" de vineri 10 august. Sunt ei, cei pe care ii numim al 12-lea jucãtor.
Suporterii Stelei, alãturi de echipã la bine și la rãu.
Sunt ei, cei care pe arșițã, pe ploaie, pe viscol, oricând, în Ghencea, la Vaslui, la Oradea, la Sevilla sau oriunde în lume, sunt acolo, în tribune, pentru a-și sprijini favoriții.
"ªi publicul și-a jucat rolul sau, cã doar de asta suntem cea mai iubitã echipã. Ușor-ușor, lucrurile intrã în normal", a spus antrenorul nostru dupã victoria împotriva campioanei Poloniei.
Înaintea meciului, la pasul fãcut de antrenor și galerie patronul a rãspuns pozitiv, comportându-se civilizat și dând speranțe cã lucrurile vor intra în normal. Sã dea Domnul sã rãmânã așa...
Galeria s-a concentrat numai asupra meciului, încurajându-i așa cum știe ea pe bãieții noștri, împingându-i spre izbândã. Nu mai erau cei puși pe harțã, pe lovit portarul advers sau presa.
Erau ei, al 12-lea jucãtor, suporterii Stelei, alãturi de echipã la bine și la rãu.
Erau ei, cei care pe arșițã, pe ploaie, pe viscol, oricând, în Ghencea, la Vaslui, la Oradea, la Sevilla sau oriund în lumee, sunt acolo, in tribune, pentru a-și sprijini favoriții.
Lor, celor ce au pus mai presus de orice interesul comun, toata stima mea.
Va mulțumesc, bãieți!
Meciul cu ieșenii l-a convins, probabil, pe dl. Becali de imensul capital pe care îl reprezintã cei din tribune. O nouã întâlnire cu cei 12 reprezentanți ai galeriilor pare sã fi pus capãt rãzboiului. "ªi suporterii fac parte din familia Stelei", a spus patronul. Sã nu uite asta.
Sã nu uite de ei, al 12-lea jucãtor, suporterii Stelei, alãturi de echipã la bine și la rãu.
De cei care pe arșițã, pe ploaie, pe viscol, oricând, în Ghencea, la Vaslui, la Oradea, la Sevilla sau oriunde în lume, sunt acolo, in tribune, pentru a-și sprijini favoriții.
Andrei Sava
